Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Κράνος shoei x-spirit III laverty tc-4

  1. #16
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Οι μεγαλες ταχυτητες ποσο ειναι...?
    Ride(s) the wind of change...

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.062
    160.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    180 τέρμα.και με λίγο αέρα.
    porca miseria.

  4. #19
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    160.
    A ok...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    180 τέρμα.και με λίγο αέρα.
    Παει 180? Για ποση ωρα?
    Ride(s) the wind of change...

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Ωραία παιδιά για να αποφύγουμε και τις ειρωνείες.... ένα καλό οικονομικό σχετικά κράνος για αστική χρήση... ακούω τις προτάσεις σας...agv,shark,nolan,ls2,x-lite, τί? Δώστε μου τα φώτα σας!

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Το Hjc FG-ST που αναφέρθηκε είναι ένα πολύ ποιοτικό κράνος για τα λεφτά που κοστίζει τώρα ,το βλέπω Ελλάδα με 165ε,πέρυσι περίπου το πήρα 200.
    Θα σε συμβούλευα μόνο το συγκεκριμένο να μην το αγοράσεις χωρίς δοκιμή,έχει μόνο 2 καλούπια με αποτέλεσμα να μην κάνει για αρκετά κεφάλια.
    Το Μ ας πούμε μου είναι τέλειο στο πάνω-πίσω μέρος του κεφαλιού,στα μάγουλα και στο μέτωπο αλλά με ενοχλεί στο αυτί και η μύτη/χείλια είναι πολύ κοντά στο κέλυφος.
    porca miseria.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Ότι κράνος πάρεις κοίτα να έχει υποσιάγωνο να κλείνει από κάτω.
    Κοίτα και την αεροδυναμική γιατί ότι κάνει για ss δεν είναι σίγουρο
    ότι κάνει και για γυμνό. (Φέρινγκ, άλλη στάση στη μηχανή, άλλη αεροδυναμική)

    Κάνε καμιά δοκιμή αν μπορείς

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.062
    Το FG ST έχει το χειρότερα σχεδιασμένο υποσιάγωνο που έχω δει στη ζωή μου. Σπάει με το άγγιγμα. Εξαιρετικό κράνος για την τιμή που το πήρα, αλλά δε θα το ξανάπαιρνα μόνο και μόνο γι'αυτό.

    Εγώ ψηφίζω NXR. Ποιοτικό, σχετικά ακριβό όπως σ'αρέσει, και εξαιρετικό για γυμνό μηχανάκι.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Σύμφωνα για το nxr.Ποιοτικο, αξιόπιστο και για όλες τις χρήσεις... τό ότι είναι ακριβό δεν μας πειράζει... Καλύτερα ένα ακριβό καλό να σε καλύπτει παρά ένα φθηνότερο και να θες άλλο μετά

  10. #25
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    ΝΧR

  11. #26
    Αγαπητέ δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείς απαραίτητο να πάρεις 2 κράνη. Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς πάντως.

    Ένα καλό κράνος σε καλύπτει απόλυτα και για τις καθημερινές σου μετακινήσεις και για εκδρομές.

    Για το NXR, ως κάτοχος κι εγώ, θα σου πω προχώρα άφοβα. Το κρανακι είναι πολύ ποιοτικό και φοβερά ξεκούραστο. Το "ξεκούραστο" θα το εκτιμήσεις πολύ στην καθημερινή οδήγηση μέσα στην πόλη. Εγώ που έχω κάποια θεματακια με αυχενικό, έχω δει μεγάλη διαφορά από το προηγούμενο κράνος μου.

    Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες πολύ καλές λύσεις σε αυτά τα λεφτά, αλλά με ένα τέτοιο κρανακι δε βλέπω λόγο να δώσεις λεφτά και για δεύτερο.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Με καλύψες απόλυτα... αφού εισαι και κάτοχος NXR δεν θέλουμε κάτι άλλο... οπότε ένα Nxr και 2 σε 1 λες έτσι? Εσύ ποίο έχεις συγκεκριμένα?

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Έχω ένα R-PHA 11 και μπορώ να πω ότι αν και είναι πολύ καλό κράνος, ειδικά γιατί είναι μόνο 1350γρ και δροσερό, έχει ένα μεγάλο πρόβλημα. Το κούμπωμα στο visor έχει άθλια σχεδίαση με αποτέλεσμα να ραγίζει το visor πανεύκολα. Τυχαίνει να το κλειδώνεις κατά λάθος και δυσκολεύεσαι να ανοιγοκλείνεις όταν κινείσαι.Στα δυο χρόνια έχω αλλάξει 4-5 visors που είναι εκνευριστικό. Τα πιο καινούργια μοντέλα έχουν αλλάξει το σύστημα.
    Ένα εξαιρετικό κράνος που θα μπορούσα να προτείνω είναι το NEXX carbon xr1.2. Κι’αυτο στα 1300-1350γρ, σχετικά φτηνό, τεράστιο οπτικό πεδίο, ήσυχο, και ιδανικό για χρήση sport, touring και εντός πόλης.
    Επίσης θα συμφωνήσω και με το συνομιλητή πιο πριν, αν τα λεφτά δεν είναι θέμα, το RX7, αν και πιο βαρύ και θορυβώδες σε σύγκριση με τα δυο από πάνω, είναι εξαιρετικό, ειδικά στη εφαρμογή και άνεση. Και αν αρχίσεις με ARAI θα μείνεις στην ARAI.
    Τελειώνω με τη γνώμη μου για το NXR. Παρά πολύ καλό και ποιοτικά δεύτερο μετά το ARAI. Το καλύτερο από τα 4 για φόρεμα ενδοεπικοινωνίας. Πιστεύω θα σε καλύψει πλήρως.

    Καλό θα ήταν, αν γίνεται, να φορέσεις πριν πάρεις ώστε να δεις πιο κουμπώνει στο δικό σου προφίλ κεφαλιού. Από εκεί και πέρα οποίο και να διαλέξεις θα κάνει.

    Φιλικά

    υ.γ. Η γνώμη μου στηρίζεται σε εκτεταμένη χρήση και των τεσσάρων και όχι σε reviews. Και πάντα με ωτοασπίδες. Είμαι 55 και το κουδούνισμα πάει σύννεφο
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  14. #29
    Μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι το NXR είναι και τέλος. Απλά λέω ότι είναι μια πολύ καλή λύση.

    Σε αυτά τα λεφτά (και λιγότερα ίσως) θα βρεις κι άλλες πολύ καλές λύσεις, δυστυχώς δεν έχω πολύ καλή εικόνα της αγοράς για να σου προτείνω κι άλλες. Δες τι σου έγραψαν και τα υπόλοιπα παιδιά πιο πίσω, δοκίμασε τα και στο κεφάλι σου και αποφασίζεις.

    Το 2 σε 1 το προτείνω σε κάθε περίπτωση, όχι μόνο για το NXR.

    Το valkyrie tc-2 έχω, αλλά οκ περί εμφάνισης γούστα είναι αυτά. Δε λέει τίποτα. Καλές αγορές, οπωσδήποτε με δοκιμή!

  15. #30
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    261
    πέρυσι πήρα το X-Lite X-603 από helmcity στα 160€. ίσως τα καλύτερα 160€ που έχω δώσει
    τρομερό για τα λεφτά του, ελαφρύ, βγαίνουν τα πάντα όλα για πλύσιμο κ.λπ.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153968

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF