Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Κράνος shoei x-spirit III laverty tc-4

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63

    Κράνος shoei x-spirit III laverty tc-4

    Καλησπέρα και από μένα..σαν νέος και άπειρος ψάχνομαι και εγώ και από κουβέντα με φίλους κατέληξα σε αυτό το κράνος για χρήση touring.. δηλαδή εκδρομές μακρινές και μεγάλες ταχύτητες.. μιλάμε για γυμνό μηχανάκι z 400 είναι καλό για το γυμνό μηχανάκι και για αυτή την χρήση? Αξίζει τα λεφτά του?

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Αξίζει τα λεφτά του αν έχεις το ανάλογο μηχανάκι. Για z400, όχι.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Για το συγκεκριμένο μηχανάκι και χρήση δηλαδή τί θά πρότεινες?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    To x-spirit είναι race κράνος, με ότι αυτό συνεπάγεται σε θόρυβο και αερισμό. Υπάρχουν πολύ καλύτερα κράνη για την χρήση που θες.
    Το GT-Air της Shoei είναι touring κράνος https://motokinisi.gr/gr/kranos-gt-a...nRhZ3MiOiIifV0
    η HJC έχει βγάλει μια ωραία σειρά, τα RPHA 70 https://www.coloriposto.gr/r-pha-fam...o-mc-10sf.html

    Μπορείς επίσης να δεις σε AGV αντίστοιχα κράνη. Φυσικά υπάρχουν και πιο οικονομικά αλλά σου έβαλα την αφρόκρεμα μιας και με το να σκέφτεσαι x-spirit υποθέτω πως έχεις μπάτζετ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Πολύ καλο κράνος έχω γνωστούς που το φοράνε και σε γυμνά και σε sport touring μηχανές δεν έχουν κανένα πρόβλημα... θέλω να πω ότι αξίζει τα λεφτά του γιατί θα το έχεις για χρόνια σε ότι μηχανάκι και αν πάρεις...

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη έχω βάλει στο μάτι ένα της x-lite το χρόνο x-803 ultra carbon mastery 44 carbon.. Είναι αξιόπιστο θεωρείτε αστική καθημερινή χρήση?

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    και τα υπόλοιπα για χρόνια θα τα έχει, δε θα χαλάσουν στο δίμηνο.
    το κράνος προφανως και τα αξίζει τα λεφτά του αλλά επειδή η Shoei με το ΙΙΙ πλέον έχει πάει σε full racing σχεδιασμό, μάλλον είναι υπερβολή της υπερβολής να το πάρεις για τουρινγκ χρήση με ένα 400αρι.
    Εννοείται πως αν σου αρέσει και μπορείς, τσίμπα το. Απλά μπορείς να κάνεις εξίσου (αν όχι καλύτερα) τη δουλειά σου με πιο ήπιων χαρακτηριστικών κράνη. Ούτως ή άλλως ως αρχάριος, όποιο καλό κράνος και να επιλέξεις θα σου φαίνεται σούπερ.
    η Shoei εκτός του GT-air που προτάθηκε βγάζει και τα πολύ καλά και σαφώς τουριστικότερα NXR.
    Η HJC έχει και τη σειρά RPHA-11 που είναι κορυφαία και σε εξαιρετικές τιμές!
    Μπορείς φυσικά να δεις και την Arai η οποία είναι εξίσου κορυφαία. Κατα αντιστοιχία μην πας να δεις αμέσως το RX7, δες τα QV,Chaser(πιο παλιο μοντελο),Debut κλπ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Στα HJC και στην σειρά R-PHA 11 μόλις είδα το FESK MC4SF και το ερωτεύτηκα έχει όλα όσα θέλω και επίσης είναι και πρασινακι να πάει ασορτι με το πράσινοZ 400 στα 369

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Εγω θα προτεινα να κοιταξεις κ helmetcity να γλυτωσεις κανα ψιλο κ τα υπολοιπα βενζινες...
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δηλαδή ένα κράνος καρμπον των 500+ e και ρωτάς αν είναι αξιόπιστο για μέσα στην πόλη;
    Αποκλείεται να είσαι τόσο ''άσχετος'' ,μάλλον χαβαλέ μας κάνεις.
    Αυτά.
    porca miseria.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Λοιπόν επειδή τα εν λόγω κράνη όλα τα έχω δει στο motokinisi το οποίο είναι καταπληκτικό φυσικά, πήρα και είπα στους ανθρώπους να με κατευθύνουν αυτοί καλύτερα μην κοιτάω στα ξεμπαρκα και το έκαναν αμέσως και πολύ ευχαρίστως. Μου πρότειναν λοιπόν για το συγκεκριμένο μηχανάκι και τίς συγκεκριμένες χρήσεις ένα shoei nxr για την touring κατάσταση και ένα hjc για καθημερινή μέσα στην πόλη.Εψαξα από το σάιτ τους λοιπόν και κατέληξα σε αυτά τα δύο: 1) για ταξιδακια μακρινά σε μεγάλους δρόμους και μεγάλες ταχύτητες το shoei nxr rumpus tc-2 που είναι και πανέμορφο χρώμα και 2) Καθημερινή χρήση πόλης το hjc R-PHA 11 FESK MC4SF. Πώς σάς φαίνονται γενικότερα σαν κράνη και ειδικότερα σαν επιλογές για την εκάστοτε χρήση που ανέφερα?

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Το Rpha11 είναι το αγωνιστικό κράνος της hjc μπορείς να το πεις ανώτερο απ το nxr επίσης παίρνει φοβερό αέρα αλλά έχει τον ανάλογο θόρυβο.....παρε ένα απ τα δυο Όχι και τα δυο,για μένα τσάμπα τα λεφτά....η πάρε το shoei και κάτι πιο φθηνό για κάθε μέρα αν το λυπάσαι το καλό κράνος....και τα δυο είναι πολύ αξιόλογα κράνη...προχωραμε
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Αφού το hjc το βρίσκεις υπερβολικό για καθημερινή χρήση καλό και αξιόπιστο σε ποιο low budget?ας πούμε κάποιο nolan, x-lite ή shark που έβλεπα εγώ στην αρχή ας μην πούμε?

  14. #14
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Πήρα πρόσφατα το hjc FG-st...αριστο για κάθε μέρα σε πολύ καλή τιμή ειδικά στο εξωτερικό....πηγαινε μια βόλτα στην κολορι στην καληροης και δες τι μπορεί να γίνει και δοκίμασε τα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimrap Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν επειδή τα εν λόγω κράνη όλα τα έχω δει στο motokinisi το οποίο είναι καταπληκτικό φυσικά, πήρα και είπα στους ανθρώπους να με κατευθύνουν αυτοί καλύτερα μην κοιτάω στα ξεμπαρκα και το έκαναν αμέσως και πολύ ευχαρίστως. Μου πρότειναν λοιπόν για το συγκεκριμένο μηχανάκι και τίς συγκεκριμένες χρήσεις ένα shoei nxr για την touring κατάσταση και ένα hjc για καθημερινή μέσα στην πόλη.Εψαξα από το σάιτ τους λοιπόν και κατέληξα σε αυτά τα δύο: 1) για ταξιδακια μακρινά σε μεγάλους δρόμους και μεγάλες ταχύτητες το shoei nxr rumpus tc-2 που είναι και πανέμορφο χρώμα και 2) Καθημερινή χρήση πόλης το hjc R-PHA 11 FESK MC4SF. Πώς σάς φαίνονται γενικότερα σαν κράνη και ειδικότερα σαν επιλογές για την εκάστοτε χρήση που ανέφερα?
    Πάρε και ένα Arai RX7 για τα ΣΚ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF