Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: LED λαμπτήρες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    3

    LED λαμπτήρες

    έχει βάλει κανείς LED λαμπτήρες μπροστά?
    ποιους θα συνιστούσατε?
    αρχικά ψάχνω να βρω για Η4 από όσο είδα το manual για τα φώτα πορείας
    ευχαριστώ για κάθε βοήθεια...

    καλές διαδρομές & να προσέχετε όλοι!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12
    Eχω βαλει σε beverly 350, τις Narva σε Η7. Βγαινουν ομως και σε Η4.
    Ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα αν και δεν τις εχω πολυ καιρο, μονο 3 μηνες.
    Ομως σε φωτισμο ειμαι καλυτερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν έχεις το 600 το fazer, χρειάζεσαι 2 σετ λάμπες να αγοράσεις γιατί φοράει μια Η4 και μια Η7.
    Κατα τ άλλα καλά είναι, απλά έχουν το ίδιο θέμα με τις xenon, δηλαδή διαχέουν το φως και τυφλώνουν τους απέναντι

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    3
    σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου αδελφέ

    θα ψάξω για ΝΑRVA τότε. αλλά μη σκας για τα σετ. δεν με χαλαει να αφήσω το ΧΕΝΟΝ στην Η7 για ώρες ανάγκης
    οπότε θα πάρω μόνο Η4 που φοράει & το αυτοκίνητο εξάλλου. δεν νομίζω να διαφέρουν θα δω....

    το ότι τυφλώνουν με ξενερώνει όμως λίγο γιατί & με τη μεγάλη Η7 "μαστίγωνε" το ΧΕΝΟΝ
    συνεπώς ίσως να ναι καλύτερα στην Η4 να βάζουμε ποιοτική δυνατή αλογόνου philips ή osram ε?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όλα τα φανάρια με κάτοπτρα είναι σχεδιασμένα για να λειτουργούν με τις κλασικές λάμπες αλογόνου, έτσι ώστε να μπορούν να αποδώσουν τα χαρακτηριστικά της αποκοπής της δέσμης.
    Τα λοιπά που βάζουμε δίνουν την εντύπωση καλύτερου φωτισμού συνήθως λόγω διαφορετικης θερμοκρασίας του φωτός (αυτό το πιο άσπρο, ψυχρό)αλλά έχουν θέμα με την διάχυση, κοινώς τυφλωνουν τους απέναντι.

    Σε φανάρια με προτζέκτορες αντίθετα, επειδή η διαχυση της δέσμης ορίζεται από το μεγεθυντικό φακό, προτζέκτορα εκεί τα led η τα xenon δεν ενοχλούν μιας κ η αποκοπη της δέσμης γίνεται αλλιώς από τα συμβατικά κάτοπτρα
    Μειονέκτημα των συμβατικών οι σχετικά υψηλές καταναλώσεις. Βέβαια η μηχανή είναι σχεδιασμένη γι αυτά κ δεν έχει θέμα όσο δεν φορτώνεις το κύκλωμα με έξτρα (πχ προβολακια, θερμαινόμενα γκριπ κλπ)

    Αν σε νοιάζει να μην είσαι άλλος ένας ενοχλητικος, προτιμησε μια ποιοτική συμβατική αλογόνου. Αν δε σε νοιάζει βάλε led

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    3
    ΜΠΡΑΒΟ! ό,τι ΠΙΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ έχω διαβάσει σχετικά με τα φώτα συνοδοιπόρε είσαι φοβερός, τοχεις ψάξει επισταμένως & διεξοδικά βλέπω το θέμα!!

    δεν θέλω να μαι ενοχλητικός αλλά στη μεγάλη σκάλα όταν χρειαστεί πρέπει να είμαστε! ξέρεις......για κάποιους που δεν λογαριάζουν κανέναν & τίποτα κλπ μην κουράζω τώρα τεσπα

    οπότε προσανατολίζομαι αφού μου καήκαν οι XENON και οι 2 λόγω χρόνων να βάλω την Η4 philips που μαρεσει ως εταιρεία σε πολλά & διαβασα καλές κριτικές για vision plus & ειδικότερα για racing vision. βρήκα & ασπρόπυργο καλή τιμή....δεν ξέρω αν επιτρέπεται από το φορουμ να γράψω ποιο αλλά εύκολα βρίσκεται

    ε και στην Η7 ίσως θα κοιτάξω για LED σε NARVA που ανέφερε ο DYEHADES γιατί νομίζω τα ΧΕΝΟΝ νομίζω τρώνε την μπαταρία.....
    σε ευχαριστώ κι εσένα!!
    Τελευταία τροποποίηση από GEIAnnis; 14/05/2020 στις 20:51.

  7. #7
    Για δωστε τα φωτα σχετικα με τις led λαμπες. Νυχτα με τα τωρινα φωτα δεν βλεπω καλα και σκεφτομαι να βαλω led να βελτιωθει η κατασταση. Τι να βαλω; Τι χαρακτηριστικα να προσεξω σε μια λαμπα led; Και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη.
    Ευχαριστω

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Αυτή τη στιγμή Ελλάδα το καλύτερο LED να τοποθετήσεις είναι το CREE XHP50 όπως το παρακάτω
    https://www.skroutz.gr/s/17125057/No...%BC%CF%87.html
    είναι το μοναδικό που έχει σωστή ομοιόμορφη κατανομή ακόμα και σε συμβατικό φανάρι. Αν παρατηρήσετε έχει και μια επικάλυψη-φούσκα-μεμβράνη περασμένη πάνω από τα led που βρίσκονται συμμετρικά σε τετράγωνη διάταξη και όχι σε ορθογώνια.

    Σε διαστάσεις είναι το ιδανικότερο επίσης για μηχανές που ο διαθέσιμος χώρος είναι αρκετά μικρός μιας και εκτός των μικρών διαστάσεων όλης της κατασκευής με τον ανεμιστήρα, δεν έχουν ξεχωριστά σε κουτάκι το driver επομένως χωράνε παντού.
    https://www.novsights.com/products/n...cree-led-chips

    Όταν έρθουν στην Ελλάδα τα 2ης γενιάς XHP50.2 τότε να τα προτιμήσετε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Εβαλα τις phillips πριν κανα χρόνο, πριν ειχα κατι κινέζικες και ηταν οτι να 'ναι...
    https://www.skroutz.gr/s/16416897/Ph...atspan#reviews
    στην κοντινη σκάλα ειναι οκ, δυνατό λευκό φως , δεν στραβωνουν (δεν μου κανει κανένας σινιάλο).
    Στην μεγάλη σκάλα ομως το φως απλωνει, δεν εστιαζει ακριβώς στο κέντρο, ομως δεν με πειράζει επειδή σπάνια χρεισιμοποιω την μεγάλη,
    θα τις ξαναβαζα επειδή καταλαβαινω οτι γίνομαι αντιλιπτός απο μακριά, οταν ειμαι πίσω απο αυτοκίνητο και πλησιάζω μου αφήνει χώρο για να περάσω!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	419475

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της ryk
    Εγγραφή
    18/05/2020
    Μηνύματα
    24
    Χρησιμοποιώ αυτές: https://www.lightnineo.com/product/n...le-beam-angle/ από πέρυσι τον ΑΠΡΙΛΙΟ και κάνουν καλή δουλειά!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Εβαλα τις phillips πριν κανα χρόνο, πριν ειχα κατι κινέζικες και ηταν οτι να 'ναι...
    https://www.skroutz.gr/s/16416897/Ph...atspan#reviews
    στην κοντινη σκάλα ειναι οκ, δυνατό λευκό φως , δεν στραβωνουν (δεν μου κανει κανένας σινιάλο).
    Στην μεγάλη σκάλα ομως το φως απλωνει, δεν εστιαζει ακριβώς στο κέντρο, ομως δεν με πειράζει επειδή σπάνια χρεισιμοποιω την μεγάλη,
    θα τις ξαναβαζα επειδή καταλαβαινω οτι γίνομαι αντιλιπτός απο μακριά, οταν ειμαι πίσω απο αυτοκίνητο και πλησιάζω μου αφήνει χώρο για να περάσω!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	419475
    Για να μην τον στραβώνεις

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos/72 Προβολή μηνύματος
    Για δωστε τα φωτα σχετικα με τις led λαμπες. Νυχτα με τα τωρινα φωτα δεν βλεπω καλα και σκεφτομαι να βαλω led να βελτιωθει η κατασταση. Τι να βαλω; Τι χαρακτηριστικα να προσεξω σε μια λαμπα led; Και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη.
    Ευχαριστω
    Νικόλα αν βάλεις φθηνές κινέζικες είναι λαχείο. Στο KLE μου που είχε λεντ απο τον προηγούμενο φώτιζε τα αστέρια η μεσαία σκάλα και άπλωνε πάρα πολύ σε σημεία που δεν χρειαζόταν, το ίδιο και η μεγάλη σκάλα. Στo παπάκι που έβαλα μια κινέζικη των 15€ φωτίζει πολύ ωραία και σωστά και στις 2 σκάλες. Στο freewind με 2 κινέζικες των 15€/μια ενώ μέσα στην πόλη σου έδινε την εντύπωση ότι τα φώτα σου σκοτώνουν σε ανοιχτό δρόμο δεν είχε σωστή ακτίνα κατ εμέ και γύρισα σε αλογόνου μεσαία και λεντ μεγάλη με έξτρα προβολάκια λεντ.

Παρόμοια θέματα

  1. led
    από stefanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 03:00
  2. Φωτα ουρας Led
    από Loudovikos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 17:20
  3. led light
    από stefanos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF