Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ασυνήθιστο πρόβλημα με καρμπυρατερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    4

    Ασυνήθιστο πρόβλημα με καρμπυρατερ

    Τρέχει βενζίνη από το το καρμπυρατερ, νόμιζα πως έφταιγε το λαστιχάκι(τσιμουχα) και έβαλα ειδική κόλλα .Συνέχισε να τρέχει από αλλού ομως και δεν είναι από το σωληνάκι της υπερχείλισης. Νομίζω ότι τρέχει από μια τρύπα που έχει στην πλευρά που συνδέεται με το φίλρο.
    Το καρμπυρατερ είναι dellorto 17,5mm bhva για δίχρονο 80cc.
    Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι ? Έχω παραγγείλει φλοτερ-βελονα-τσιμουχες (που δεν νομίζω να είναι αυτο τελικα).

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Doukaleto Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι τρέχει από μια τρύπα που έχει στην πλευρά που συνδέεται με το φίλρο.
    Δεν ποσταρεις και καμια φωτο να νομισουμε κι εμεις το ίδιο..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Αν δεν βρεις από που είναι η διαρροή δεν θα βγάλεις ούτε εσύ άκρη ούτε και κανένας άλλος.

    Τι θα έκανα εγώ:

    1. Κλείσιμο παροχής καυσίμου.
    2. Άδειασμα του μπολ από καύσιμο.
    3. Σκούπισμα επιμελημένο του καρμπ από προηγούμενα ίχνη.
    4. Πασάλειμα με talk ή με τα γνωστά σπρέι για βρωμοποδαράδες στα "ύποπτα" σημεία.
    5. Άνοιγμα παροχής καυσίμου.
    6. Όπου αρχίσει να μουσκεύει το ταλκ πρώτα έχεις εντοπίσει το σημείο (ή σημεία) διαρροής.
    7. Καθάρισμα του καρμπ από το ταλκ.
    8. Επιδιόρθωση αναλόγως των ευρημάτων.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ε ρε προδο τα νειατα..!!!

    Παλια, επειδη βαριομασταν να πλυνουμε το μοτερ, λεγαμε οτι το αφηνουμε με σκονες για να φαινεται ευκολα η οποια διαρροή..
    (nowdays, εντρυφήσαμε σε ορυκτο ταλκη, συνοδευόμενο απο cotton pads για να ταμποναρουμε την διαρροή..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    4

    Post

    Λοιπον οταν ξεκινησε το προβλημα με το μηχανακι ηταν Δεκεμβρης και ειχα παει βολτα. Ολα φυσιολογικα ,μεχρι που σταματησα στο περιπτερο και μετα δεν επαιρνε μπρος . Εσταζε βενζινη και δεν μπορουσα να προσδιορισω το που.
    Το πρωι ειδα πως το καρμπυρατερ ηταν καπως ετσι μαλλον λογο θερμοκρασιας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	derbi 1.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	418199,

    οποτε εβγαλα το σωληνακι της βενζινης, το ανοιξα με τον φιλο μου και το καθαρισαμε ολο μεσα με οδοντοβουρτσα, νερο και λιγο οινοπνευμα οπου χρειαζοταν .Μετα το βαλαμε παλι στο μηχανακι εκανα το τετραγωνο και συνεχισε να σταζει μονο που αυτη την φορα οταν τραβαγα το γκαζι εβγαινε πολυ βενζινη απο την εξατμηση , την πεταγε σαν μανικα νερου ..
    Μετα το ξαναβγαλαμε και συνδεσαμε με το σωληνακι της βενζινης χωρις το ποτυρακι στο καρμυρατερ και τεσταραμε αν ηταν η βελονα του φλοτερ το προβλημα, οπου οντως οταν ηταν πανω το φλοτερ εσταζε και δεν εκλεινε τελείως η ροη.
    ειδαμε ομως οτι η βελονα αν ηταν 1 χιλιοστο ποιο πανω εκανε σωστα την δουλεια της (αφου το τεσταραμε χωρις τον πυρο στο φλοτερ), οποτε για δοκιμη εβαλα λιγο αλουμηνοχαρτο απο κατω απο την βελονα εκει στην βαση ωστε να την μετατοπισει ελαχιστα που χρειαζομασταν και οντως λειτουργησε .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	derbi2.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	44,6 KB 
ID:	418200
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	derbi 3.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	418201

    Το φλοτερ οταν ηταν πανω δεν εσταζε και γενικα λειτουργουσε σωστα . Οποτε μετα εκλεισα το ποτυρακι να δω αν σταζει καπου εξωτερικα να σιγουρευτω οτι ηταν αυτο το προβλημα.
    Παρατήρησα οτι εσταζε ομως στις ενωσεις (στην τσιμουχα) και ετρεχε απο την μια τρυπα που ειναι στην μερια που παει στο φιλτρο (το δευτερο βελακι)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	derbi4.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	56,2 KB 
ID:	418202

    οποτε εβαλα την κολα εξωτερικα απο την τσιμουχα .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	derbi5.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	66,5 KB 
ID:	418203
    . το μηχανακι μετα δεν εσταζε το εβαλα μπρος πηγαινε κανονικα οπως οταν ηταν πριν μονο που στις ψιλές στροφες ηταν σαν να μπουκωνε που λογικα ειναι απο την βιδα του αερα . αλλα το προβλημα ηταν οτι οταν σταματησε το μηχανακι να λειτουργει ετρεχε βενζινη παλι και αυτη την φορα ξεκαθαρα απο εκεινη την τρυπα (δευτερο βελακι)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	derbi4.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	56,2 KB 
ID:	418202

    Εχω πραγγειλει σετ επισκευης καρμπυρατερ που ειναι Ολες οι τσιμουχες /τα o-rings /φλοτερ / πυρακι / βελονα ... απλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο τελικα το προβλημα. Επισης αυτο που μου πεταγε την βενζινη στην εξατμιση την τελευταια φορα που εδεσα το μηχανακι ειχε λυθει , απλα σκεφτομαι οτι αν τρεχει απο εκει που νομιζω η βενζινη, οταν ειμαι εν κινησει ευκολα θα μπορουσε η βενζινη αντι να πηγαινει προς το φιλτρο που ειναι και λιγο πιο ψηλά να πηγαινε απο την αλλη πλευρα του καρμπυρατερ που ειναι και το μοτερ - πιστονι - εξατμηση κλπ (αν γινεται..?!)

    ευχαριστω για το ενδιαφερον και την βοηθεια

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αν δεν βρεις από που είναι η διαρροή δεν θα βγάλεις ούτε εσύ άκρη ούτε και κανένας άλλος.

    Τι θα έκανα εγώ:

    1. Κλείσιμο παροχής καυσίμου.
    2. Άδειασμα του μπολ από καύσιμο.
    3. Σκούπισμα επιμελημένο του καρμπ από προηγούμενα ίχνη.
    4. Πασάλειμα με talk ή με τα γνωστά σπρέι για βρωμοποδαράδες στα "ύποπτα" σημεία.
    5. Άνοιγμα παροχής καυσίμου.
    6. Όπου αρχίσει να μουσκεύει το ταλκ πρώτα έχεις εντοπίσει το σημείο (ή σημεία) διαρροής.
    7. Καθάρισμα του καρμπ από το ταλκ.
    8. Επιδιόρθωση αναλόγως των ευρημάτων.
    Λιγο αργα για αυτο το βημα μαλλον αλλα πολυ καλη ιδεα . Ευχομαι να μην χρειαστει στο μελλον αλλα αν ναι, θα το χρησιμοποιησω σιγουρα!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν ποσταρεις και καμια φωτο να νομισουμε κι εμεις το ίδιο..??
    Ναι δεν ημουν πολυ κατατοπιστικος και δεν ηξερα πως ανεβαζεις φωτογραφιες. αλλα τωρα νομιζω καλυτερα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Λύσε το καρμπ.
    Καθάρισε το σωστά, επιμελώς μέσα-έξω. Πάρε ένα καθαριστικό για καρμπιρατέρ. (Δεν ψεκάζεις τα μη μεταλλικά μέρη με αυτό).
    Επιθεωρείς πολύ προσεκτικά και με επαρκή φωτισμό όλα τα μέρη. (πχ. ρωγμές στο σώμα και το μπολ, πετσικάρισμα, βουλωμένα ζίγκλερ, κομμένα φθαρμένα ελαστικά μέρη, βίδες φαγωμένες κλπ κλπ).
    Καθαρίζεις σχολαστικά ότι είναι σε καλή κατάσταση.
    Αντικαθιστάς ότι βρεις φθαρμένο. (για παράδειγμα το "πυραυλάκι" σου στην φώτο, δεν φαίνεται σε καλή κατάσταση).
    Ρυθμίσεις την στάθμη του φλοτέρ σωστά, βάση manual αν υπάρχει. (Όχι αλουμινόχαρτα κλπ).
    Μην πασαλείφεις με φλαντζόκολλα ή σιλικόνη υψηλής για να σταματήσεις την διαρροή. Δεν λύνεις το πρόβλημα το κρύβεις.

    Μετά από όλα αυτά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
    Καλή επιτυχία.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Οτι σου εγραψε ο επανω.
    Η βελονα σου ειναι φθαρμενη, πρεπει να την αντικαταστησεις με μια την ιδια! (βελονα = βαλβιδα πλωτηρα = πυραυλακι!!!)
    Παρε και καινουρια φλαντζα θαλαμου πλωτηρα (αυτη η περιμετρικη στο λεκανακι)
    Αν δεν εχεις βγαλει τα ματια του πλωτηρα/φλοτερ, δεν το αλλαζεις.

    Βγαλε με το νυχι σου την αηδιαστικη κοκκινη φλαντζοκολλα που ειδα.
    ΜΗΝ ριξεις καθαριστικο σπρει σε κανενα ελαστικο εξαρτημα, οπως φλαντζα, βελονα/μυτη κτλ
    Για καθαριστικο σπρει, προτιμησε αυτο που ειναι για "καθαρισμο ΦΡΕΝΩΝ", ειναι λιγοτερο καυστικο, και κανει καλη δουλεια.
    Καλη τυχη...

    Edit: μετα το προσεξα, βγαλε αυτη τη μαλ***ια το αλουμινοχαρτο, θα παραμορφωσεις τον πλωτηρα...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Doukaleto Προβολή μηνύματος
    ............. Έχω παραγγείλει φλοτερ-βελονα-τσιμουχες (που δεν νομίζω να είναι αυτο τελικα).
    Κι ομως, αυτο πρεπει να... νομιζεις....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Και καθαρίζεις το σημείο που πατάει η βελόνα με Qtip να γυαλίσει.

Παρόμοια θέματα

  1. CB 400 προβλημα με καρμπυρατερ
    από daxon1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2019, 14:26
  2. Προβλημα με καρμπυρατερ!!!
    από Fotis12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2015, 19:03
  3. Πρόβλημα με καρμπυρατέρ
    από Highsider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 10:36
  4. Πρόβλημα με καρμπυρατερ
    από Stayrozzz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 04:15
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF