Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: NINJA250R δεν ακουγεται η αντλια βενζινης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2020
    Μηνύματα
    4

    NINJA250R δεν ακουγεται η αντλια βενζινης

    εχτές το βράδυ πάω να βάλω το μηχανάκι μπροστά γυρνάω το διακόπτη βαραω μιζα γυρναγε κανονικα αλλα δεν επαιρνε μπρος .. λεω κατσε να τσεκαρω αν παιρνει μπρος η τρομπα βενζινης .. γυρναω το διακοπτη και δεν ακουω τον χαρακτηριστικο ηχο ... τον ξαναγυρναω και με τη δευτερη προσπαθεια ακουγεται ο ηχος και παιρνει κανονικα .. μετα μου το ξανακανε και μολις ξαναγυρισα το διακοπτη ακουστηκε ο ηχος .. το προβλημα λετε να είναι καθαρα ηλεκτρικο ή να θελει αντικατασταση η τρομπα ολοκληρη ; διοτι με το που παιζω λιγο με το κλειδι παιρνει μπροστα κανονικα. Να σημειωσω οτι δεν ειναι με καρμπυρατερ ειναι του 12 μοντελο

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θεωρητικά μπορείς να μετρήσεις την παροχή της σε συνεργείο και να δείς συμφωνα με το μανιουαλ που είναι /που θα έπρεπε να είναι. Αλλά συνήθως όταν αρχίσει τα νάζια , έχει παραδώσει πνεύμα και πας για αλλαγή.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2020
    Μηνύματα
    4
    με τη δευτερη προσπαθεια παιρνει αμεσως ομως .. γενικα δεν παιρνει επισκευη αυτο ;
    ή δεν αξιζει επειδη ειναι φθηνο το ανταλλακτικο ;

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Ο διακοπτης φενεται ναχει προβλημα!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θέλει μέτρημα να δεις αν ανεβάζει πίεση. Μπορεί να είναι διακόπτης όπως λέει ο απάνω ή κάποιο χαζό πρόβλημα, πχ ανεπιστροφη βαλβίδα που κρατάει πίεση στο κύκλωμα όταν σβήνει η αντλία.
    Γενικά όμως οι αντλιες δύσκολα επισκευάζονται κ η αντικατάσταση τους είναι ακριβή ζημιά (δε ξέρω στο δικό σου μηχανάκι ποσο κάνει, αλλά σε μεγαλύτερα 3-5 κατοστάρικα μπορεί κ παραπάνω)

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2020
    Μηνύματα
    4
    παντως σημερα που το ξαναειδα επαιρνε ολες τις φορες μια χαρα μπροστα .. επίσης ακουγεται και ενας ηχος σα σφυριγμα απο την ταπα της βενζινης και μολις βαζω το χερι μου πανω σταματαει .. αυτο οφείλεται στο οτι δεν κλεινει καλα η ταπα ;
    Και τελος κανει καλο που βαζω 100ρα βενζινη συνεχεια ;

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilisg98 Προβολή μηνύματος
    παντως σημερα που το ξαναειδα επαιρνε ολες τις φορες μια χαρα μπροστα .. επίσης ακουγεται και ενας ηχος σα σφυριγμα απο την ταπα της βενζινης και μολις βαζω το χερι μου πανω σταματαει .. αυτο οφείλεται στο οτι δεν κλεινει καλα η ταπα ;
    Και τελος κανει καλο που βαζω 100ρα βενζινη συνεχεια ;
    Το σφύριγμα είναι χαρακτηριστικό πολλών Kawasaki μην σε ανησυχεί, ειναι μικρή η τρυπα εξαέρωσης και σφυράει.
    Για το θέμα με την αντλία, θα κοίταγα τον διακόπτη πρώτα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Αν το εχεις στον ηλιο, ενα παραπανω να ακους την εξαερωση.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    Αν το εχεις στον ηλιο, ενα παραπανω να ακους την εξαερωση.
    Ισχύει ,αν είναι και μαύρο γμτα

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αυτό οφείλεται στο ότι οι τάπες έχουν οπές εξαέρωσης . Το καύσιμο όταν ζεστένεται μεγαλώνει ο όγκος του (διαστολή) αλλά εξατμίζεται κιόλας σε μικρότερο ποσοστό. Αυτό το σφύριγμα που λες είναι ατμοί καυσίμου που βγαίνουν απο το ρεζερβουαρ έτσι ώστε να παραμένει ασφαλές. Μια χαρα σωστά δουλεύει η τάπα, μην την ζορίζεις.

    Η κατοστάρα βλάπτει την τσέπη σου μόνο. Στο μοτέρ σου είναι κυριολεκτικά άχρηστη. Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για το θέμα με τις κατοστάρες αμα ψαχτείς λίγο. Σ αυτό που έχω καταλήξει εγώ είναι ότι πραγματικό νόημα και ουσία έχει η χρήση της στα δυνατά μοτερ, είτε ατμοσφαιρικά είτε τουρμπο. Εκεί ναι υπάρχει διαφορά στην απόδοση και στην λειτουργία. Στα απλά καθημερινά μοτέρ δεν προσφέρει τίποτα που να δικαιολογεί το αυξημένο κόστος της. Και για να προλάβω τους αντιφρονούντες για το επιχείρημα των καθαριστικών, καλύτερη και πολύ φθηνότερη δουλειά κάνεις χρησιμοποιώντας πρόσθετα καυσίμου πχ της wurth.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Η κατοστάρα έχει νόημα μόνο σε μοτέρ με λόγο συμπίεσης από 12:1 και άνω.... Μην ξαναλέμε τα ίδια....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Ηχος απο αντλια βενζινης?
    από thrax στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 18:58
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 00:33
  3. αντλια βενζινης ν2
    από africanos31 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 21:37
  4. Αντλια βενζινης-compressor
    από psyhakias στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2005, 02:16
  5. Αντλια βενζινης καθε 20000 χλμ!!!
    από africanos31 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2005, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF