Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 78

Θέμα: Honda sh 150 ή medley 150 και γιατί ..;

  1. #61
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι να παει με 90 στην εθνικη για να εχει 3.8λτ/100 καλυτερα με το medley...
    Ασε που η συκριση ειναι ατοπη.

    Ο ανθρωπος ειπε μεταξυ 2 μοντελων...γιατι βαζουμε κ αλλα μοτο στην κουβεντα?
    Δεν βαζουμε άλλα μοτο γενικώς στην κουβέντα.
    Ο panavour έβαλε το Kawasaki ER5 που το έχει και εγραψε και κατι για αυτό.

    Βέβαια τον διεύψευσα εγώ αλλά και οσοι το είχαν και διάβασαν το ποστ, αλλά δεν πειράζει.

    Συνεχίζουμε το πρόγραμμά μας με SH150 vs Medley 150.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι να παει με 90 στην εθνικη για να εχει 3.8λτ/100 καλυτερα με το medley...
    Ασε που η συκριση ειναι ατοπη.

    Ο ανθρωπος ειπε μεταξυ 2 μοντελων...γιατι βαζουμε κ αλλα μοτο στην κουβεντα?
    Χαχαχα εγώ για δύο μοντέλα ενδιαφέρομαι μέσα στην πόλη medley ή sh 150 ... Επειδή έχω οδηγήσει μόνο το sh θα ήθελα να μάθω αν το medley πιάνει και αυτό 80 90 έτσι γρήγορα που όπως το sh ...

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    τον τρολαρετε τον ανθρωπο κανονικοτατα,εθεσε δυο σκουτερ προς συζητηση και ξαφνικα εμφανιστηκε ενα er οπου καιει ενα βαρελι βενζινη καθε 20 χλμ και δεν εξυπηρετει οσο ενα σκουτερ μεσα στην πολη και αφου μιλαμε για er εχει ο γειτονας μου ενα τετοιο και μια μερα το πηρα να κανω μια δουλεια.......ε νταξ ποιο αχρηστο πραγμα δεν εχω ξαναματακαβαλησει,το γυρισα πισω σβελτα,ασε που μου ειχε πει μια καταναλωση οπου εμοιαζε με τελικη απο τζαμπο 747.
    αυτα.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    τα σκουτερ ειναι αναντικαταστατα για καποιους
    οι παλιες μηχανες τυπου er ειναι ιδανικες για καποιους αλλους
    ολοι εχουν τα δικια τους
    προφανως ειναι παντελως διαφορετικες κατηγοριες οποτε δεν εχει νοημα να κανουμε προτασεις απο τη μια στην αλλη
    ειναι σαν να ρωταει καποιος να φαω πιτσα η καρμποναρα και να του λες φαε πιτογυρο γιατι ειναι πιο νοστιμο

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα σκουτερ ειναι αναντικαταστατα για καποιους
    οι παλιες μηχανες τυπου er ειναι ιδανικες για καποιους αλλους
    ολοι εχουν τα δικια τους
    προφανως ειναι παντελως διαφορετικες κατηγοριες οποτε δεν εχει νοημα να κανουμε προτασεις απο τη μια στην αλλη
    ειναι σαν να ρωταει καποιος να φαω πιτσα η καρμποναρα και να του λες φαε πιτογυρο γιατι ειναι πιο νοστιμο
    ωπα εδω εχουμε θεμα,ειναι καποιος που βρισκει απο αυτα τα 3 φαγητα κατι πιο νοστιμο???μην τα ισωπεδωσουμε ολα πχια.........οκ οκ δεν λεω κατι αλλο,το σταματαω εδω

  6. #66
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Χαχαχα εγώ για δύο μοντέλα ενδιαφέρομαι μέσα στην πόλη medley ή sh 150 ... Επειδή έχω οδηγήσει μόνο το sh θα ήθελα να μάθω αν το medley πιάνει και αυτό 80 90 έτσι γρήγορα που όπως το sh ...
    Πηγαινε κ κανε ενα test ride κ θα κρινεις μονος σου τα υπολοιπα.

    Πιτογυρο by far...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να γιατί ποτέ ξανά Honda....
    Ψυγείο για σκούτερ, 260;; Την στιγμή που για τον Πήγασο έχει κάτι λιγότερο από 200, έλεος
    Του τραγικού Κύμκου gt πόσο νομίζεις ότι έχει; Και περιμένεις και κάνα δίμηνο να έρθει..

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Πάντως άμα εισαι ψηλός ή μένεις Αθήνα πραγματικά θεωρώ πως αξίζει να κοιτάξεις ελαφρώς μεταχειρισμένα sh 300 και sym citycom.

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Χαχαχα εγώ για δύο μοντέλα ενδιαφέρομαι μέσα στην πόλη medley ή sh 150 ... Επειδή έχω οδηγήσει μόνο το sh θα ήθελα να μάθω αν το medley πιάνει και αυτό 80 90 έτσι γρήγορα που όπως το sh ...
    Καλησπέρα σε όλους.Κάτοχος medley 150 2020mont.2 μηνών με 1300χλμ.Προς το παρόν όλα καλά ούτε κιχ.Λεω προς το παρόν γιατί είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα,κατά τα άλλα ίσως το πιο γρήγορο 150αρι που κυκλοφορεί στην αγορά με 16.5 ίππους.Ομορφη εμφάνιση,παρα πολύ ευκρίνεια στις ψηφιακές ενδείξεις του κοντέρ,σταθερό scooter καθημερινής μετακίνησης στην πόλη.Τωρα όσον αφορά την ερώτηση σου για τα 80 τα πιάνει αρκετά εύκολα και γρήγορα και με 2 άτομα.Απο τα 95 και πάνω ανεβαίνει σταδιακά μέχρι τα 117 -120 που έπιασε τελική πριν μερικές μέρες που το άνοιξα.Γενικά αν θες εντός αστικής ζώνης είναι καλά τα 150αρια είτε honda είτε piaggio δεν κατηγορώ καμία και οι 2 αξιόπιστες είναι...Απλα ήμουν κάτοχος piaggio πάλι πριν 25 χρόνια και λόγω δικής μου άποψης επέλεξα πάλι ίδια εταιρία.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2021
    Μηνύματα
    1
    χαιρετώ όλοι την ομάδα. πρώτη μου ανάρτηση αν και παρακολουθώ πολλά ποστ εδώ και χρόνια. οδηγός μοτοσμοτοσυκλετών πολλά πολλά Χρόνια. τώρα στο ερώτημα του φίλου για τα δύο σκούτερ θα ήθελα να καταθέσω την δική μου εμπειρία μήπως και του φανεί χρήσιμη. Ειμαι κάτοχος sh 150 .το πήρα καινούριο το 2016. Μετά από 5 χρόνια καθημερινής χρήσης και τον χειμώνα, μπορώ να εκφράσω τα αποτελέσματα της χρησης αυτής. η οδηγική συμπεριφορά του είναι άψογη. μιλώντας για Scooter πάντα δεν το συγκρίνω με μοτοσυκλέτα. η ποιότητα κατασκευής του άψογη έλλειψη οποιαδήποτε τριγμούς μου και τα πλαστικά είναι σε πάρα πολύ καλή ποιότητα ακόμα μετά τα 5 χρόνια χρήσης. η οικονομία που υπόσχεται στα καύσιμα Είναι πραγματική είναι μετρήσιμη κάθε φορά που το γεμίζω και ανέρχεται στα 2,4 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα. το κάνω service κανονικά όπως λέει το manual Για το λάδι δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα όπως αναφέρουν προηγούμενοι χρήστες. το μόνο αρνητικό που έχω να επισημάνω είναι ότι γενικά όλα τα σκούτερ είναι έχουν πιο ακριβή συντήρηση σε σχέση με τα παπιά.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Το sh ειναι κακασχημο, μονο και μονο για αυτο, παρε το αλλο.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά αγόρασες το πιο φτηνό και διαλυμένο SH που υπήρχε και σου βγηκε ξινό, ίσως γι αυτό και έχεις τόσα παράπονα που οι άλλοι δεν έχουν.
    πχ Δεν έχω ακούσει άλλο SH να αλλάξει στρόφαλο.
    Επειδη ασχολουμαι γενικα, φτιαχνω και καποια πραγματα οταν μπορω. Εχω κοντινο ανθρωπο που εχει κατι σαν μαντρα που φερνει μηχανακια απ εξω και τα πουλαει. Τα περισσοτερα sh που φερνει πανε για αλλαγη στροφαλου με τη μια. Απλα ενημερωνω. Επισης λογω του θεματος με τα λαδια, σε αρκετους που ξερω εχουν κολλησει.

  13. #73
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Αυτο με την στροφαλομπιελα του μικρου SH το εχω ακουσει κι εγω για παλαιοτερα μοντελα με κοστος ακριβο αλλα σε φαση "φημες" κτλ δεν εχει τυχει να ξερω καποιον που να το χει παθει.

    Η Χοντα ειναι Χοντα οκ αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει εμφανησικακα το SH ουτε το επιπεδο δαπεδο που θυμιζει βεσπα το 70' και ο μικρος χωρος κατω απ την σελα,με κανει να επιλεγω μεταξυ αυτων των 2 το Medley 150.

  14. #74
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Επειδη ασχολουμαι γενικα, φτιαχνω και καποια πραγματα οταν μπορω. Εχω κοντινο ανθρωπο που εχει κατι σαν μαντρα που φερνει μηχανακια απ εξω και τα πουλαει. Τα περισσοτερα sh που φερνει πανε για αλλαγη στροφαλου με τη μια. Απλα ενημερωνω. Επισης λογω του θεματος με τα λαδια, σε αρκετους που ξερω εχουν κολλησει.
    1ον τα περισσότερα που φέρνει μάλλον πάνε για αλλαγή στροφαλου γιατί αγοράζει τα πιο φτηνά για να βγάλει κέρδος.
    2ον δεν υπάρχει κανένα θέμα με λάδια στο sh150 από το 2013 μοντέλο και μετά.

    Απλά ενημερώνω και γω σαν κάτοχος 6 χρόνια και όχι σαν κάποιος που άκουσε κάποιον που του είπε ένας αλλος

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Νομιζω οτι αρκετα piaggio κυκλοφορουν ακομη.
    Κυριως liberty & zip απο το 2000 εκανε την επιθεση η piaggio με το beverly και πραγματι κυκλοφορουν πολλα ακομη απο τοτε.
    Το κυριο πριον της piaggio ηταν η vespa οι οοποιες κυκλοφορουν ακομη του 80 και του 70.
    Η piaggio ως εταιρεια εγινε πολυ αργοτερα.
    Αλλα οι κινητηρες ειναι ιδιοι vespa =piaggio σε μηχανες

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. piaggo medley vs honda sh 150 2017
    από iGiwrgos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2017, 14:25
  2. Honda SH 150....
    από nemethon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF