Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τεποζιτο παλιας μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    1

    Τεποζιτο παλιας μηχανης

    Καλησπερα. Εχω ενα τεποζιτο απο μια μηχανη που ηταν ακινητη αρκετα χρονια. Το τεποζιτο εχει σκουριασει μεσα με αποτελεσμα να πηγαινουν βρωμιες στο καρμπυρατερ και να γινεται υπερχειληση. Αν καποιος ξερει ή εχει κανει κατι αντιστοιχο, πως μπορω να καθαρισω το τεποζιτο απο την σκουρια;; Δεχομαι ολους τους τροπους. Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Λύσε το τεπόζιτο.Βούλωσε την κάτω τρύπα του διακόπτη,ρίξε 3-4 κιλά ξίδι και άστο 1 μέρα.Στο ενδιάμεσο κάθε 1-2 ώρες κούναγέ το και ακούμπα το σε διαφορετικές θέσεις να πάει το ξίδι παντού.
    Την άλλη μέρα ρίξε μέσα 2-3 κομμάτια ψιλή αλυσίδα,τάπωσε το και αρχίνα να το κουνάς σαν τρελός προς πάσα κατεύθυνση.Ό,τι είχε διαβρώσει το ξίδι σε συνδυασμό με το ξύσιμο της αλυσίδας θα το καθαρίσει επαρκώς.

    Όσο και να καθαρίσει πάντως την πλαστικοποίηση εσωτερικά δεν τη γλυτώνεις,βάλε και ένα φιλτράκι βενζίνης επίσης.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πλαστικοποιηση και από μένα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Ότι είπε ο karellen, μπόλικα Ξυδια αλυσίδα ψιλή, ξανά Ξυδια και πλαστικοποίηση αμέσως μετά διότι έχει την τάση να ξαναπιάσει σκουριά.
    Και το φίλτρο βενζίνης επιβεβλημένο μετά.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Πλαστικοποιηση....110 ευρω μου πηγε,,,δεν υπαρχει αλλη λυση.

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Υπάρχουν κιτ DIY (π.χ. FERTAN, POR 15), αλλά και πάλι δεν έρχεται φθηνά. Μετά το ξίδι θα πρότεινα όχι απλά καλό ξέπλυμα, αλλά και προσθήκη λίγης σόδας στα πρώτα νερά.

    Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει φωσφάτωση σε ντεπόζιτο και αν είναι αποτελεσματική;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Πλαστικό ποίηση, έκανα και εγώ στο SV. Είχα βάλει ξύδι πρίν αλλά έβγαλε πάλι σκουριά.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν κιτ DIY (π.χ. FERTAN, POR 15), αλλά και πάλι δεν έρχεται φθηνά. Μετά το ξίδι θα πρότεινα όχι απλά καλό ξέπλυμα, αλλά και προσθήκη λίγης σόδας στα πρώτα νερά.

    Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει φωσφάτωση σε ντεπόζιτο και αν είναι αποτελεσματική;
    Χρησιμοποιώ πολύ και υγρά φωσφάτωσης και μετατροπείς σκουριάς, δεν έχω δεί να σκουριάζουν μετά.
    Τα πλένω πρώτα για απολάδωση και αν είναι πολύ καθαρά απο σκουριά, τα "ανάβω" λίγο με ξύδι έτσι ώστε να υπάρχει
    ελάχιστη σκουριά στην επιφάνεια του μετάλλου.

    Αν είναι σε καλή κατάσταση το μέταλλο και καλά καθαρισμένο, εγώ θα το δοκίμαζα.
    Έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί κάποιος να βάλει νερό για να δοκιμάσει την στεγανότητα του τεπόζιτου
    πρίν την πλαστικοποίηση. Είμαι σίγουρος ότι σε μια - δυό μέρες θα έχει καλό δείγμα του πώς αντιδρά πλέον το μέταλλο.

Παρόμοια θέματα

  1. Τι έχει μέσα ένα τεπόζιτο μηχανής στην Ελλάδα;
    από George_Sp στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2015, 19:28
  2. λιγες ερωτησεις για συντήρηση παλιάς μηχανής
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2009, 15:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF