Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΕ ΠΑΠΙ CRYPTON-X

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5

    ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΕ ΠΑΠΙ CRYPTON-X

    Καλησπέρα σε όλους!!!
    Εύχομαι να είμαστε όλοι ασφαλείς,υγιείς και να έχουμε ένα όμορφο και ξέγνοιαστο καλοκαίρι χωρίς κορονοϊούς κι αρρώστιες γενικότερα...
    Πάμε στο θέμα μας τώρα...
    Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί, με ποιόν τρόπο ρυθμίζεις την βίδα στο αριστερό καπάκι του κινητήρα, έτσι ώστε να μην μου κάνει κολλήματα στις αλλαγές ταχυτήτων; Συγκεκριμένα τις κοπανάει όλες σε κάθε αλλαγή και κουμπώνουν δύσκολα.
    Το μηχανάκι το εχω αγοράσει καινούριο το 2014 και έκτοτε οσοι μαστοροι και να έχουν βάλει χέρι (στην YAMAHA πάντα)δεν κατάφεραν τίποτε...
    Λιπαντικό κινητήρα βάζω τα YAMALUBE SEMISYNTHETIC
    10W-40 απο την ημέρα που το έχω αγοράσει...έχω 17.000 χλμ με συντηρητική οδήγηση και δεν το έχω χαρεί στην οδήγηση λόγω του σασμάν του. Η έσχατη λύση είναι να λυθεί στην YAMAHA και να πληρώσω αρκετά χρήματα.
    Αν γνωρίζει κάποιος κάτι που θα με γλιτώσει απο φασαρια και χρήματα θα του είμαι προκαταβολικά ευγνώμων.
    Ευυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Υ.Γ. Επειδή κατεχω το service manual ακολούθησα τις οδηγίες για ρύθμιση και πάλι δεν άλλαξε τίποτε....έστριψα (με κρύο και σβηστό κινητήρα) τέρμα δεξιά την βίδα με philips κατσαβίδι και μετά αριστερά κατα ενα όγδοο της στροφής.Έσφιξα την κόντρα 10mm βίδα και οδηγησα χωρίς καμμία αλλαγή προς το καλύτερο...

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Δοκίμασε πρώτα με άλλα λάδια... Θα πάθεις πλάκα. Εν τω μεταξύ αυτά που βάζεις είναι για τον πεο... (Παθών)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε πρώτα με άλλα λάδια... Θα πάθεις πλάκα. Εν τω μεταξύ αυτά που βάζεις είναι για τον πεο... (Παθών)
    Εσυ ποιά βάζεις στο δικό σου;
    Μου το εχουν πει κι άλλοι για 15-50 της BELL RAY π.χ

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YAMAYAMA21 Προβολή μηνύματος
    Εσυ ποιά βάζεις στο δικό σου;
    Μου το εχουν πει κι άλλοι για 15-50 της BELL RAY π.χ
    Όσο είχα το δικό μου κρυπτον πριν κάμποσα χρόνια, έβαζα απλό ορυκτέλαιο 20 50 και το άλλαζα κάθε 2.000 χλμ. Και αυτά που σου είπαν μια χαρά είναι. Διάλεξε κάποιο επώνυμο στο ιξώδες που λέει το μανιουαλ και θα δεις μεγάλη διαφορά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όσο είχα το δικό μου κρυπτον πριν κάμποσα χρόνια, έβαζα απλό ορυκτέλαιο 20 50 και το άλλαζα κάθε 2.000 χλμ. Και αυτά που σου είπαν μια χαρά είναι. Διάλεξε κάποιο επώνυμο στο ιξώδες που λέει το μανιουαλ και θα δεις μεγάλη διαφορά
    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να απαντήσεις!!!
    Θα τα δοκιμασω και τα bell ray και βλέπουμε.
    Καλό βραδυ!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Φίλε ερώτηση. Όταν πατάς να αλλάξεις ταχύτητα,στην μισή περίπου διαδρομή το νιώθεις να συμπλεκταρει? Σ αυτού του τύπου τα κιβωτια το πρώτο κομμάτι της διαδρομής του λεβιέ είναι να συμπλεκταρει,όπως αυτό που έχουν στο χέρι οι μοτοσυκλέτες. Εσένα πχ από αλλαγή δεύτερα σε τρίτη, άμα το πατήσεις μισό το νιώθεις να αμολάει κ να πέφτουν οι στροφές?
    Εάν ναι τότε πιθανόν να μην έχεις θέμα στο συμπλεκτη κ τσάμπα παιδεύεσαι

    Επίσης κάνε αυτό με τα λάδια, βοηθάει γενικά

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε πρώτα με άλλα λάδια... Θα πάθεις πλάκα. Εν τω μεταξύ αυτά που βάζεις είναι για τον πεο... (Παθών)
    Τα Yamalube είναι Motul για την Yamaha, γιατί είναι για τον πέο?
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τα Yamalube είναι Motul για την Yamaha, γιατί είναι για τον πέο?
    Τα έβαζα στο δικό μου κρύπτον 115 τον πρώτο χρόνο (το κράτησα 2,5 χρόνια και 112.000 χλμ..) κάπου το 1997-98 λόγω εγγύησης. το κιβώτιο ήταν τόσο σκληρό που δεν παλευόταν στις καθημερινές μου διαδρομές, τότε (διανομή φαρμάκων) τα άλλαξα με απλό ορυκτέλαιο (Penzoil 20-50) φτηνότερο αρκετά και βρήκα την υγεία μου.
    Δεν ξέρω βέβαια αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    20/50 ορυκτελαιο για να βρεις την υγεια σου.και αλλαγη καθε 2000 χιλ.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Φίλε ερώτηση. Όταν πατάς να αλλάξεις ταχύτητα,στην μισή περίπου διαδρομή το νιώθεις να συμπλεκταρει? Σ αυτού του τύπου τα κιβωτια το πρώτο κομμάτι της διαδρομής του λεβιέ είναι να συμπλεκταρει,όπως αυτό που έχουν στο χέρι οι μοτοσυκλέτες. Εσένα πχ από αλλαγή δεύτερα σε τρίτη, άμα το πατήσεις μισό το νιώθεις να αμολάει κ να πέφτουν οι στροφές?
    Εάν ναι τότε πιθανόν να μην έχεις θέμα στο συμπλεκτη κ τσάμπα παιδεύεσαι

    Επίσης κάνε αυτό με τα λάδια, βοηθάει γενικά
    Τι κάνει ακριβώς...
    Πατάς πρώτη και κλωτσάει στον τροχο.Ακούγεται σαν ενα γκαπ μερικες φορέ οταν είναι κρύο.Ζεστό, κανει λιγότερο κλώτσημα και θορυβο αλλα κάνει...Παμε στις αλλαγές τώρα...πας να βαλεις δευτερα , αφου ανοίξεις λίγο την πρώτη και δεν κουμπώνρι..παίρνει παλι πρώτη...ξαναπατάς αφου ξανανοίξεις το γκαζι με πρώτη και παλι δεν κουμπώνει..Σταματάω δεξια και βγαζω νεκρα.Ξεκινάω ξανα και την παίρνει...η καμμιά φορά σε κατέβασμα απο 4η σε τρίτη ακούω ενα γκαπ δυνατό...
    Το μηχανακι απο καινουριο το εκανε αυτο...το αγησα γιατι ελεγα θα στρωσει που θα παει ειναι ακομη καινουριο...αλλά δεν είναι σωστό να το προσεχω και να το συντηρώ και να μου κανει τετοια τερτιπια δεν νομιζεις;
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως, να είσαι καλα!!!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τα Yamalube είναι Motul για την Yamaha, γιατί είναι για τον πέο?
    Καλό λαδάκι είναι για μενα αφου δεν τα τσιμπάει καθόλου...και τα αλλάζω καθε 2.500 χλμ.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τα έβαζα στο δικό μου κρύπτον 115 τον πρώτο χρόνο (το κράτησα 2,5 χρόνια και 112.000 χλμ..) κάπου το 1997-98 λόγω εγγύησης. το κιβώτιο ήταν τόσο σκληρό που δεν παλευόταν στις καθημερινές μου διαδρομές, τότε (διανομή φαρμάκων) τα άλλαξα με απλό ορυκτέλαιο (Penzoil 20-50) φτηνότερο αρκετά και βρήκα την υγεία μου.
    Δεν ξέρω βέβαια αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.....
    Μου ελεγαν ολοι οι τεχνικοί στην Yamaha πως ολα τα σασμαν ετσι είναι στα Crypton....εγω οδήγησα συναδελφου το ιδιο ακριβωε και εμπαιναν ζαχαρη...με λαδι YAMALUBE στο μοτερ...εκει ειναι που με εβαλε στην πριζα για μηχανικό προβλημα...σημερα ρύθμισα και την βιδούλα οπως λέει ο κατασκευαστής κατα ένα όγδοο της στροφής αριστερα...απλά δεν ξέρω πόσο τέρμα δεξιά να την πάω πρώτα...τέρμα σφίξιμο η να σταματήσω εκεί που αρχίζει και ζορίζει και επειτα απο εκεί να την πάω αριστερα κατα ένα όγδοο της στροφής;;;

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YAMAYAMA21 Προβολή μηνύματος
    Μου ελεγαν ολοι οι τεχνικοί στην Yamaha πως ολα τα σασμαν ετσι είναι στα Crypton....εγω οδήγησα συναδελφου το ιδιο ακριβωε και εμπαιναν ζαχαρη...με λαδι YAMALUBE στο μοτερ...εκει ειναι που με εβαλε στην πριζα για μηχανικό προβλημα...σημερα ρύθμισα και την βιδούλα οπως λέει ο κατασκευαστής κατα ένα όγδοο της στροφής αριστερα...απλά δεν ξέρω πόσο τέρμα δεξιά να την πάω πρώτα...τέρμα σφίξιμο η να σταματήσω εκεί που αρχίζει και ζορίζει και επειτα απο εκεί να την πάω αριστερα κατα ένα όγδοο της στροφής;;;
    Μπαίνουν βούτυρο είναι η σωστή έκφραση, αν μπαίνουν ζάχαρη την έκατσες....
    Κάνε μια αυτό που λέμε και βλέπεις
    Εκεί που σταματάει η βίδα χωρίς ζορισμα, εννοείται!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μπαίνουν βούτυρο είναι η σωστή έκφραση, αν μπαίνουν ζάχαρη την έκατσες....
    Κάνε μια αυτό που λέμε και βλέπεις
    Εκεί που σταματάει η βίδα χωρίς ζορισμα, εννοείται!
    Χαχαχα σωστή η διόρθωση...βούτυρο είναι το σωστό...το έγραψα εκ παραδρομής...Ετσι το ρυθμισα οπως το γραφεις....μικρή βελτίωση...Αρα παμε για λαδια και βλεπουμε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μάλιστα.
    Αν κ η τηλεδιάγνωση είναι περίεργη, μάλλον δεν είναι συμπλεκτης...
    Δεν γλυτώνεις το άνοιγμα δυστυχώς, πρέπει να ψαχτει το κιβώτιο. Κατά πάσα πιθανότητα να την έχει ακούσει ο μύλος, που συμβαίνει γενικά στην κακή χρήση όμως. Εσένα από καινούργιο τι να πω.. Υποθέτω πάντα ότι ο άξονας του λεβιέ είναι καθαρός από μακες βρώμες κλπ που μπορεί να εμποδίζουν την ελεύθερη κίνηση του, όπως επίσης κι ότι δεν σου έχει πέσει για να στραβώσει πχ κ να μην μπορεί να κάνει σωστά την κίνηση

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόνος στη μέση σε παπι (crypton x)
    από Emacd στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2021, 09:39
  2. Αλλαγή δίσκων συμπλέκτη σε παπί τιμή??
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2019, 09:11
  3. πατιναρισμα συμπλεκτη σε παπι
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2018, 22:01
  4. Αντικατασταση δισκων συμπλεκτη σε παπι
    από lygonis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2015, 18:25
  5. Ρύθμιση/ Αλλαγή αλυσίδας σε παπί
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2011, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF