Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Αγορά BMW R1200C

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138

    Αγορά BMW R1200C

    Καλησπέρα,

    Σκέφτομαι να αγοράσω την μοτοσικλέτα και απλά προβληματίζομαι σχετικά με την Οδηγική συμπεριφορά της εντός πόλης, Όχι ότι θα είναι το καθημερινό μου μέσο, αλλά θα την χρησιμοποιώ αρκετές φορές για να πηγαίνω γραφείο.

    Με κάποιον που μίλαγα μου είπε ότι είναι τόσο βαριά που σε κάποια μοντέλα είχαν βάλει και όπισθεν..

    Μπορεί να μου πει κάποιος χαρακτηριστικά και οδηγική συμπεριφορά από εμπειρία?

    Ευχαριστώ..
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Αναφέρεσαι σε αυτή τη μοτοσυκλέτα ;

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Αναφέρεσαι σε αυτή τη μοτοσυκλέτα ;
    Σωστά

    https://bmwwiki.org/models/bmw-r1200c.html
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.184
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Tomorrow Never Dies bike.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	418269

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Άμα το 'χει καβαλήσει και ο Bond...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Το θέμα είναι να την έχει οδηγήσει και κάποιος από δω μέσα για να μας πει την εμπειρία του εκτός από τον Bond

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι να την έχει οδηγήσει και κάποιος από δω μέσα για να μας πει την εμπειρία του εκτός από τον Bond
    Δυσκολο να βρείς κάποιον που να την έχει/ είχε για να σου πει την εμπειρία του.
    Καλύτερα διάβασε και κανένα τεστ της εποχης του.
    Παντως όντως ειναι βαρύ και επίσης λόγω Boxer δεν χωράει όπου χωράει μια άλλη μοτο. Απ την άλλη έχει καλή οδική συμπεριφορά για cruiser.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Ωραιο μηχανάκι φίλε.Δεν το ήξερα

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της ryk
    Εγγραφή
    18/05/2020
    Μηνύματα
    24
    Φίλος μου σφύριξε να βοηθήσω και έτσι έκανα εγγραφή (βλέπω όμως και άλλους γνωστούς εδώ μέσα).

    Μετά από 130.000χλμ, μπορώ να πω ότι έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για το μηχανάκι.
    Σχετικά το βάρος του (256kg, σύμφωνα με τη BMW): απλά δεν του φαίνεται! Το σηκώνεις από το σταντ με μεγάλη ευκολία. Ακόμα και πεσμένο το σηκώνεις με μεγάλη ευκολία, όχι όπως δείχνουν τα βίντεα με τα GS! Βοηθάει πολύ ότι ο κινητήρας είναι πολύ χαμηλά τοποθετημένος (δες και άλλα BMW για να καταλάβεις), όπως μου λέει και ένας φίλος " τι να μας πεις και συ με τη σαύρα, κοντεύει να ακουμπήσει ο κινητήρας στο έδαφος!"
    Για την ευελιξία του μπόξερ μέσα στην κίνηση τα είπαν πιο πάνω. Αν έχεις/είχες ποτέ σου μπόξερ είναι μια από τα ίδια. Τα τιμόνια είναι ένα θέμα, μιας και από τη μαμά έβγαινε με 3 επιλογές τιμονιών: Αυτά τα ψηλά που βλέπουμε στις φωτό τον James, τα Police και τα wide. Εμένα από τότε που την πήρα είχε τα wide και με έχουν βολέψει. Δες και τα police αν και νομίζω ότι πρέπει να είναι πιο φαρδιά.
    Για ότι άλλο θες ρώτα, το μηχανάκι όπως καταλαβαίνεις το έχω φάει με το κουτάλι, μπορώ να γράψω σεντόνια με hints & tips.
    Τελευταία τροποποίηση από ryk; 18/05/2020 στις 14:07.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ryk Προβολή μηνύματος
    Φίλος μου σφύριξε να βοηθήσω και έτσι έκανα εγγραφή (βλέπω όμως και άλλους γνωστούς εδώ μέσα).

    Μετά από 130.000χλμ, μπορώ να πω ότι έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για το μηχανάκι.
    Σχετικά το βάρος του (256kg, σύμφωνα με τη BMW): απλά δεν του φαίνεται! Το σηκώνεις από το σταντ με μεγάλη ευκολία. Ακόμα και πεσμένο το σηκώνεις με μεγάλη ευκολία, όχι όπως δείχνουν τα βίντεα με τα GS! Βοηθάει πολύ ότι ο κινητήρας είναι πολύ χαμηλά τοποθετημένος (δες και άλλα BMW για να καταλάβεις), όπως μου λέει και ένας φίλος " τι να μας πεις και συ με τη σαύρα, κοντεύει να ακουμπήσει ο κινητήρας στο έδαφος!"
    Για την ευελιξία του μπόξερ μέσα στην κίνηση τα είπαν πιο πάνω. Αν έχεις/είχες ποτέ σου μπόξερ είναι μια από τα ίδια. Τα τιμόνια είναι ένα θέμα, μιας και από τη μαμά έβγαινε με 3 επιλογές τιμονιών: Αυτά τα ψηλά που βλέπουμε στις φωτό τον James, τα Police και τα wide. Εμένα από τότε που την πήρα είχε τα wide και με έχουν βολέψει. Δες και τα police αν και νομίζω ότι πρέπει να είναι πιο φαρδιά.
    Για ότι άλλο θες ρώτα, το μηχανάκι όπως καταλαβαίνεις το έχω φάει με το κουτάλι, μπορώ να γράψω σεντόνια με hints & tips.
    Ευχαριστώ, σήμερα την έκλεισα επομένως θα σε ρωτήσω σίγουρα διάφορα!
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    μόλις το πήρα!!! ... ξεκινώ με αλλαγή ελαστικών αφου ηταν σε ακινησια 10 χρονια..

    μπροστά φοραει 100/90-18 και πισω 170/80-15

    Μου προτείνουν τα Marathon Metzeler 350 ευρω.. γνωμες?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Conti TA3
    Road pilot 5
    Τα καλύτερα που μπορείς να φορέσεις αυτή τη στιγμή στις GS για on. Αν πάλι κοιτάς για περισσότερο off τα Pirelli scorpion rally STR. Από κει και πέρα πας τακάκια που βεβαια δεν βολεύουν τη μηχανή ούτε άσφαλτο και βροχή.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    μόλις το πήρα!!! ... ξεκινώ με αλλαγή ελαστικών αφου ηταν σε ακινησια 10 χρονια..

    μπροστά φοραει 100/90-18 και πισω 170/80-15

    Μου προτείνουν τα Marathon Metzeler 350 ευρω.. γνωμες?
    Καλοτάξιδο
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Conti TA3
    Road pilot 5 trail
    Τα καλύτερα που μπορείς να φορέσεις αυτή τη στιγμή στις GS για on-off. Αν πάλι κοιτάς για περισσότερο off τα Pirelli scorpion rally STR. Από κει και πέρα πας τακάκια που βεβαια δεν βολεύουν άσφαλτο και βροχή.
    Όμως δε μιλάμε για GS

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Το ξέρω. Τα δυο πρώτα δεν είναι μόνο για GS. Ειδικά τα PR5. (Διόρθωσα το trail). Τα TA3 είναι ιδανικά για ελληνικούς δρόμους γενικά και για ‘βαριές’ μηχανές. Τα PR5 τα είχα στη 1200RS και ήταν τόσο καλά που μετά έβαλα και στη GS. Τρομερά στη βροχή ( απαραίτητο εδώ στη Σκωτία) και λόγω του προφίλ τους κάνουν τη μηχανή πολύ πιο ευκίνητη. Επίσης κρατάνε πάνω από 14-15 χιλ χλμ!
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 20:30
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 10:07
  3. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35
  4. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56
  5. Αγορα BMW K100
    από nycos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF