Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Αγορά BMW R1200C

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Τελικά για Marathon Metzeler με βλέπω, η διαστάσεις είναι περίεργες Και με κανα δυο που μίλησα αυτά προτείνουν.
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #17
    Νέο μέλος Το avatar του/της ryk
    Εγγραφή
    18/05/2020
    Μηνύματα
    24
    No.1: Bridgestone Battlax (edit: έχει αλλάξει όνομα και το λένε πλέον E-max R και ΒΤ-45F). Η πιο γρήγορη κορώνα που υπάρχει. Το μηχανάκι πλαγιάζει και μόνο με την ιδέα!. Σαν χιλιόμετρα κρατά λιγότερο από το δεύτερο. Σημαντικό είναι να ξέρεις ότι το μπροστινό θέλει μεγαλύτερη πίεση (2.2 bar) απότι σου λέει το μανουάλι της BMW. Βάλε 2,3-2,4 και είσαι ΟΚ.
    Νο. 2: Dunlop K555. Λιγότερο γρήγορη κορώνα απότι τα bridgestone, αλλά βράχος μέχρι την τελευταία σταγόνα! Και λίγο πιο οικονομικά.

    Για τα marathon που λες (edit: βλέπω ότι έχει νέα σειρά, την M888 ultra, δεν την ξέρω, για την παλιά έχω διαβάσει), δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα στα ξένα φόρουμ.
    Τελευταία τροποποίηση από ryk; 03/06/2020 στις 09:31.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ryk Προβολή μηνύματος
    No.1: Bridgestone Battlax (edit: έχει αλλάξει όνομα και το λένε πλέον E-max R και ΒΤ-45F). Η πιο γρήγορη κορώνα που υπάρχει. Το μηχανάκι πλαγιάζει και μόνο με την ιδέα!. Σαν χιλιόμετρα κρατά λιγότερο από το δεύτερο. Σημαντικό είναι να ξέρεις ότι το μπροστινό θέλει μεγαλύτερη πίεση (2.2 bar) απότι σου λέει το μανουάλι της BMW. Βάλε 2,3-2,4 και είσαι ΟΚ.
    Νο. 2: Dunlop K555. Λιγότερο γρήγορη κορώνα απότι τα bridgestone, αλλά βράχος μέχρι την τελευταία σταγόνα! Και λίγο πιο οικονομικά.

    Για τα marathon που λες (edit: βλέπω ότι έχει νέα σειρά, την M888 ultra, δεν την ξέρω, για την παλιά έχω διαβάσει), δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα στα ξένα φόρουμ.
    τελικα φορεσα τα Marathon, πρωτη εντυπωση αν και πρωιμη ειναι θετικη...
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    H μηχανή ήταν 10 χρόνια σε ακινησία αποθηκευμένη σε κλειστό χώρο με 22000 χιλ. ενώ είχε κάνει μεγάλο Service στα 20000 στην ΒΜW..

    Σκέφτομαι να αλλάξω λαδιά, φίλτρα βαλβολινες άξονα άμεσα, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

    Επίσης Service που?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    H μηχανή ήταν 10 χρόνια σε ακινησία αποθηκευμένη σε κλειστό χώρο με 22000 χιλ. ενώ είχε κάνει μεγάλο Service στα 20000 στην ΒΜW..

    Σκέφτομαι να αλλάξω λαδιά, φίλτρα βαλβολινες άξονα άμεσα, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

    Επίσης Service που?
    Υγρά φρένων, αλλαγή στα λαδια πηρουνιου, και βαλβολίνες οχι μονο στον άξονα αλλά και στο κιβώτιο.
    Αυτά πρέπει να τα κάνεις άμεσα, μην το κυκλοφορείς με λαδια/βαλβολίνες 10 ετων!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    H μηχανή ήταν 10 χρόνια σε ακινησία αποθηκευμένη σε κλειστό χώρο με 22000 χιλ. ενώ είχε κάνει μεγάλο Service στα 20000 στην ΒΜW..

    Σκέφτομαι να αλλάξω λαδιά, φίλτρα βαλβολινες άξονα άμεσα, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

    Επίσης Service που?
    παναγιωτοπουλος στον γερακα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παναγιωτοπουλος στον γερακα.
    Ευχαριστώ Την ίδια πρόταση για εκεί είχα και από άλλον φίλο.. πήρα τηλέφωνο και έκλεισα... μου έκανε εντύπωση ότι ήταν κλεισμένοι για τις επόμενες δυο Εβδομάδες χαμός.

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Να κοιτάξεις και τα σωληνάκια των φρένων.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Θα πρόσθετα και καθάρισμα - γρασάρισμα σε διάφορα ρουλεμάν, πχ τροχών άξονα τιμονιού (ή ότι έχει τέλος πάντων η BMW

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της ryk
    Εγγραφή
    18/05/2020
    Μηνύματα
    24
    Κάτσε να τα λέμε σωστά:
    Βαλβολίνες τελικής μετάδοσης (αυτό που λέμε "διαφορικό" καταχρηστικά στις μηχανές), βαλβολίνες σαζμάν και λάδια κινητήρα. Ο άξονας δεν λιπαίνεται.
    Μαζί με τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, εγώ θα έλεγα να κάνεις ένα check βαλβίδων και να ρυθμιστούν (αν χρειάζεται) tps και balance κυλίνδρων.
    Επίσης, η BMW έχει βγάλει νέους τεντωτήρες καδένας που θα καλό είναι να αλλάξεις. Για ρώτα σχετικά στο συνεργείο, ξέρουν σίγουρα.
    Για μακροζωία διαφορικού-κιβωτίου προτείνω και την προσθήκη motorkote.
    A, για το πίσω φρένο υπάρχει έτοιμο σωληνάκι υψηλής (νομίζω ταιριάζει από το R1150R), αλλά για μπροστά πρέπει να σου φτιάξουν. Highly recommenced!
    Τελευταία τροποποίηση από ryk; 11/06/2020 στις 13:59.

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ryk Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να τα λέμε σωστά:
    Βαλβολίνες τελικής μετάδοσης (αυτό που λέμε "διαφορικό" καταχρηστικά στις μηχανές), βαλβολίνες σαζμάν και λάδια κινητήρα. Ο άξονας δεν λιπαίνεται.
    Μαζί με τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, εγώ θα έλεγα να κάνεις ένα check βαλβίδων και να ρυθμιστούν (αν χρειάζεται) tps και balance κυλίνδρων.
    Επίσης, η BMW έχει βγάλει νέους τεντωτήρες καδένας που θα καλό είναι να αλλάξεις. Για ρώτα σχετικά στο συνεργείο, ξέρουν σίγουρα.
    Για μακροζωία διαφορικού-κιβωτίου προτείνω και την προσθήκη motorkote.
    A, για το πίσω φρένο υπάρχει έτοιμο σωληνάκι υψηλής (νομίζω ταιριάζει από το R1150R), αλλά για μπροστά πρέπει να σου φτιάξουν. Highly recommenced!
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. καλοδεχούμενες και θα τα μεταφέρω στο συνεργείο..

  12. #27
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Δεν χρειάζεται να τους πεις κάτι, ο Παναγιωτόπουλος θα αλλάξει ότι προβλέπεται και θα ελέγξει τις ανακλήσεις που σίγουρα δεν θα έχουν γίνει μετά από τόση ακινησία.

    Κλείσε ραντεβού και να εισαι έτοιμος για τετραψήφιο νούμερο.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται να τους πεις κάτι, ο Παναγιωτόπουλος θα αλλάξει ότι προβλέπεται και θα ελέγξει τις ανακλήσεις που σίγουρα δεν θα έχουν γίνει μετά από τόση ακινησία.

    Κλείσε ραντεβού και να εισαι έτοιμος για τετραψήφιο νούμερο.
    Πάντως την τηλεφωνική επικοινωνία για το ετήσιο σέρβις με αλλαγή όλων των υγρών μου είπε ότι είναι γύρω στα τριακόσια... Τώρα αν χρειαστεί να γίνουν και όλα αυτά που αναφέρουμε παραπάνω για να δούμε το κόστος...
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  14. #29
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Πάντως την τηλεφωνική επικοινωνία για το ετήσιο σέρβις με αλλαγή όλων των υγρών μου είπε ότι είναι γύρω στα τριακόσια... Τώρα αν χρειαστεί να γίνουν και όλα αυτά που αναφέρουμε παραπάνω για να δούμε το κόστος...

    Τα σερβις να ξερεις ειναι σαν τις τιμες τιμοκαταλογου των αυτοκινητων.Μολις πας ομως να το αγορασεις σου λενε,μα θελετε κυριε και ΤΙΜΟΝΙ για να στριβει + 500 ευρω,θελετε και ΡΟΔΕΣ να εχει για να τσουλαει + 500 ευρω,θελετε και ΦΡΕΝΑ για να σταματατε+1000 ευρω ,και αμα θελετε να εχει και ΤΖΑΜΙΑ για να μην σας τρωει ο αερας, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΣ επειδη σας συμπαθησαμε προσφορα+ 1500 ευρω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Τον παναγιωτοπουλο δεν θα τον συστηνα..περαν του οτι ειναι φαρμακειο, δεν ειναι αυτος που ητανε.Βλεπω αρκετους δυσαρεστημενους πελατες.
    Εγω ασχολουμε μονος μου, ομως 2 μτχ Bmw που πηρα και εκαναν σερβις εκει..στο 1 ειχε στο κιβωτιο κοντα μισο λιτρο επιπλεον βαλβολινη..και στο αλλο ειχαν επισκευασει τσιμουχες μπροστινου, χωρις ομως να ασχοληθουν με τα τακακια που ειχαν αχρηστευτει απ τα λαδια..Ο ιδιοκτητης οπως αρκετοι, το μονο που ηξερε ηταν να βαζει το κλειδι στο διακοπτη..Οφειλουν να ειναι παραπανω σχολαστικοι...δεν ειναι και νομιζω δεν μπορουν πια να ειναι γιατι τα παιδια τρεχουν σαν το βεγγο, ουτε κατουρημα δεν προλαβαινουν

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 21:30
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 11:07
  3. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 14:35
  4. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 15:56
  5. Αγορα BMW K100
    από nycos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF