Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Africa twin φιλτρο και τελικο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    8

    Africa twin φιλτρο και τελικο

    Καλησπερα, πηρα φιλτρο κ&n και ενα τελικο arrow για το αφρικα του 94..ερωτηση:μπορω να τα βαλω πανω χωρις να πειραξω ζιγκλερ; θα δουλευει σωστα; ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kanapes Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα, πηρα φιλτρο κ&n και ενα τελικο arrow για το αφρικα του 94..ερωτηση:μπορω να τα βαλω πανω χωρις να πειραξω ζιγκλερ; θα δουλευει σωστα; ευχαριστω
    Ότι θα δουλεύει θα δουλεύει. Σωστά δεν θα δουλευει. Αν δεν θες να πειράξεις καρμπς άσε το μαμά φίλτρο και άλλαξε μόνο το τελικό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kanapes Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα, πηρα φιλτρο κ&n και ενα τελικο arrow για το αφρικα του 94..ερωτηση:μπορω να τα βαλω πανω χωρις να πειραξω ζιγκλερ; θα δουλευει σωστα; ευχαριστω
    Αν το φιλτροκουτι εχει καποιου ειδους χοανη στην εισοδο του αερα την οποια δεν πειραξεις, το πιθανοτερο ειναι πως θα αρκει να ανεβασεις τις βελονες μια θεση.
    Σε καθε περιπτωση παρε και ενα δυο νουμερα ζιγκλερ πιο μεγαλα, δηλαδη αν πχ. μαμα ειναι 130 παρε κι ενα ζευγαρι 135, μπας και...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Αυτό που είδα στην δικιά μου μοτοσυκλέτα με τις ίδιες αλλαγές ,στα ''χαμηλά'' που λένε δεν είναι τόσο πρόθυμο όσο πριν και μερικές φορές όταν δίνω γρήγορη ξερογκαζιά με νεκρά κάνει ένα ''τσουφ''.
    Στις μεσαίες-ψηλές βέβαια δουλεύει πολύ πιο ξεκούραστα.
    Δεν μου δημιουργεί πρόβλημα ,δεν είναι τόσο έντονο όσο ακούγεται.
    Πιστεύω πως συμβαίνει γιατί ρουφάει περισσότερο αέρα τώρα και το μείγμα γίνεται πλούσιο σε αέρα-ή φτωχό σε βενζίνη.
    Όπως και να έχει εγώ τουλάχιστον νομίζω πως δουλεύει καλύτερα η μηχανή έστω και έτσι ,ξεδίπλωσε,ξεμπούκωσε να το πω το μοτέρ στο συνολικό φάσμα λειτουργίας του.
    Σε παλαιότερη μοτοσυκλέτα μου είχα βάλει έτοιμο κιτ βελόνες-ζιγκλερ της Dynojet και αν εξαιρέσεις το γεγονός πως με είχε ζορίσει λίγο η σωστή ρύθμιση ( δεν έχω όμως γνώσεις/εργαλεία κτλ ) η λειτουργία της μηχανής είχε γίνει πολύ πιο απολαυστική.
    porca miseria.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Την εχω παραγγειλει ολοσωμη ομως ο λαιμος θα καθυστερησει να ερθει. Μολις ερθει θα πειραξω κ καρμπς.. Ελεγα εως τοτε να εβαζα πανω το φιλτρο κ το τελικο και γι αυτο ρωταω αν θα εχει θεμα

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Nα τα βάλεις φίλε και να πας σε μηχανικό να σου ρυθμίσει το μίγμα, είναι πολύ φυσιολογικό να χρειάζεται παραπάνω καύσιμο.

    Θα αυξηθεί λίγο η κατανάλωση αλλά δεν θα χρειάζεται και τις στροφές που δουλεύεις τώρα για να κινείσαι με τις ίδιες ταχύτητες.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Βαλτα πανω και βλεποντας και κανοντας..για αρχη ξεβιδωσε λιγο το βιδακι του μειγματος..πειραματισου..το δικο σου μοντελο εχει μεγαλυτερα ζιγκλερ απ το RD07A..
    Αν σθνεχιζει να δουλευει φτωχα ισως θες μεγαλυτερο ζιγκλερ..Οι βελονες δεν εχουν θεσεις στο αφρικα..Και μην τις μπερδεψεις ειναι διαφορετικες για καθε κυλινδρο

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kanapes Προβολή μηνύματος
    Την εχω παραγγειλει ολοσωμη ομως ο λαιμος θα καθυστερησει να ερθει. Μολις ερθει θα πειραξω κ καρμπς.. Ελεγα εως τοτε να εβαζα πανω το φιλτρο κ το τελικο και γι αυτο ρωταω αν θα εχει θεμα
    Αν το τελικο εχει ταπα, το πιθανοτερο να μην υπαρχει θεμα. Αν δεν εχει ταπα το πιθανοτερο να εχει θεμα καλης λειτουργιας. Στα καρμπ σου ποια ζιγκλερ αερα και βενζινης μπορουν να αλλαξουν, εκτος απο το κυριως ζιγκλερ? Πχ τα pilot αλλαζουν η ειναι φιξ?

  9. #9
    Αν η μοτο εχει.ηδη πλουσιο μιγμα ισως να μην χρειαστεί καμια ρυθμιση.
    Εμενα στο ΤΑ650 όταν εκανα ιδια αλλαγη ο μηχανικος δεν πειραξε τπτ λογω πλουσιου μιγματος που εχει απο μαμα η μγηχανη κ ποτε δεν ειχα θεμα 10 χρονια τωρα..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Ευχαριστω πολυ παιδια.. Εβαλα σημερα το τελικο μονο, εκανα βολτα και ολα καλα φαινονται.. Απο βδομαδα και τα υπολοιπα.. Να στε καλα!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Καλησπερα και παλι, εβαλα τελικο και φιλτρο και ο μηχανικος μου ρυθμισε και ζιγκλερ, τωρα που θα μου ρθει και ο λαιμος θα θελει παλι ρυθμιση το μιγμα;;

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Από ήχο τι...λέει;
    porca miseria.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Απο ηχο σουπερ, βαθης μπασατος!

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση για Honda CRF1000L Africa Twin 2016 και 2017
    από Billymuse στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2018, 15:25
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Africa Twin πολλά και διάφορα
    από kordix στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2015, 22:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF