Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 141

Θέμα: Riding school εντυπώσεις και όχι μόνο...

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ενάς πραγματικά αρχάριος σίγουρα θα κερδίσει ΠΑΡΑ πολλα. Ακόμα και απο τα συμφραζόμενα ή τις παράπλευρες συζητησεις. Πιστευω ομως ότι δεν ειναι εύκολο να αφομοιώσει όλα αυτα που λεγονται και διδάσκονται.

    Αυτοι που έχουν το μεγαλύτερο κέρδος απο το σχολείο ειναι αυτοι που οδηγάνε περισσότερο καιρο μοτοσυκλέτα, ειναι πολύ ανετοι πανω σε αυτήν και επομένως μπορουν να εφαρμόσουν στο 100% τις ασκήσεις. Θα ήθελα να πήγαινα αφου είχα 15-20Κ στην πλάτη μου.
    21 - 90 - 700

    Είναι δυσκολότερο να ξεμάθεις και μετά να ξαναμάθεις, όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά.


  2. #107
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.592
    Μόντυ, τώρα που είσαι ακόμα λευκός καμβάς, είναι η ιδανική περίοδος για να κάνεις σχολεία.
    Που δεν έχεις αποκτήσει κανένα λάθος χούι και που οι μύες και το σώμα σου, δεν έχουν εντυπώσει καμία μνήμη.
    Δε μαθαίνεις νέα κόλπα σε γέρικο σκυλί λένε οι Μπέντζαμινς
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    ωραίος

    κάτι για μπότες μου έλεγε ο Χούντρας τις προάλλες, τι περίπου να κοιτάξω ?

    Τα μποτάκια μου είναι μοτοσυκλετιστικά αλλά θέλει κάτι να καλύπτει καλάμι ή κάτι τέτοιο
    Θα χρειαστείτε μπότες ή μποτάκια που να καλύπτουν τον αστράγαλο, ο εξοπλισμός παρέχεται δωρεάν.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jarv Προβολή μηνύματος
    Θα χρειαστείτε μπότες ή μποτάκια που να καλύπτουν τον αστράγαλο, ο εξοπλισμός παρέχεται δωρεάν.
    Ευχαριστώ, θα τα πούμε σε κάποιο επόμενο στην Θεσσαλονίκη , καλή δύναμη

  5. #110
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ωραιος. Χρωσταω στον εαυτο μου ενα Level 2, ελπιζω να το κανω στους επομενους δυο μηνες. Αν ειναι σφυραω πριν μπας και συντονιστουμε μερικοι αν ψηνεστε.

  6. #111
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Όπως είπε ο Monty, θεωρώ ότι θα είχα αφομοιώσει περισσότερα, αν είχα περισσότερα χιλιόμετρα στην πλάτη μου. Όταν έκανα το level 1, είχα πάνω από 3 χρόνια εμπειρίας και περίπου 20.000 χιλιόμετρα με τη μοτοσυκλέτα μου, αλλά υπήρχαν πράγματα που δυσκολευόμουν να αφομοιώσω ή να επιχειρήσω. Υπήρχαν και πιο αρχάριοι από εμένα, που δυσκολεύονταν ακόμα περισσότερο, αλλά οι πιο πολλοί ήταν πιο έμπειροι.

    Πέρα από την υποκειμενική φύση της μάθησης, είναι και θέμα επιλογής: Να πας πιο νωρίς, ώστε να αποκτήσεις πιο γρήγορα κάποιες δεξιότητες ή να πας πολύ αργότερα, ώστε να αποκομίσεις τα μέγιστα;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #112
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Πέρα από την υποκειμενική φύση της μάθησης, είναι και θέμα επιλογής: Να πας πιο νωρίς, ώστε να αποκτήσεις πιο γρήγορα κάποιες δεξιότητες ή να πας πολύ αργότερα, ώστε να αποκομίσεις τα μέγιστα;
    σίγουρα όσο πιο νωρίς γίνεται.
    Όμως πρέπει να προστεθεί εξάσκηση αυτών που έμαθες εκείνη την ημέρα στοχευμένα (td ή ορεινό στροφιλίκι) για 20-30 φορές πριν πας στο επομενο λεβελ
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    σίγουρα όσο πιο νωρίς γίνεται.
    Όμως πρέπει να προστεθεί εξάσκηση αυτών που έμαθες εκείνη την ημέρα στοχευμένα (td ή ορεινό στροφιλίκι) για 20-30 φορές πριν πας στο επομενο λεβελ
    Διαφωνω ως προς το στοχευμενα
    Πρεπει οσα εμαθες εκει να τα κανεις ΠΑΝΤΑ
    καθε μερα σε καθε στροφη σε καθε χιλιομετρο
    που οδηγεις

  9. #114
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όπως είπε ο Monty, θεωρώ ότι θα είχα αφομοιώσει περισσότερα, αν είχα περισσότερα χιλιόμετρα στην πλάτη μου. Όταν έκανα το level 1, είχα πάνω από 3 χρόνια εμπειρίας και περίπου 20.000 χιλιόμετρα με τη μοτοσυκλέτα μου, αλλά υπήρχαν πράγματα που δυσκολευόμουν να αφομοιώσω ή να επιχειρήσω. Υπήρχαν και πιο αρχάριοι από εμένα, που δυσκολεύονταν ακόμα περισσότερο, αλλά οι πιο πολλοί ήταν πιο έμπειροι.

    Πέρα από την υποκειμενική φύση της μάθησης, είναι και θέμα επιλογής: Να πας πιο νωρίς, ώστε να αποκτήσεις πιο γρήγορα κάποιες δεξιότητες ή να πας πολύ αργότερα, ώστε να αποκομίσεις τα μέγιστα;
    Προσωπικα πηγα με 1 μηνα εμπειριας και εφυγα μεταμορφωμενος. Ολοι ελεγαν καλυτερα ετσι γιατι δεν εχεις αποκτησει κακες συνηθειες. Ισως στην αφομοιωση να βοηθαει μια γενικοτερη ασχολια με αγωνες (ειτε 2 ειτε 4 τροχων), μπορει ομως και οχι.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Έκανα το level 1 πριν 4 ή 5 χρόνια. Είχε πολύ κόσμο και δεν μου άρεσε, ο εκπαιδευτής στη πίστα ήταν κάπως απότομος. Πολλά τα τα 160 ευρώ για ένα άτομο που πλήρωσα συν τα έξοδα μετακίνησης από επαρχία. Σίγουρα θέλω να κάνω το level 2 αφού πρώτα ξαναφρεσκάρω το level 1. Ο χουντρας ήταν πολύ αναλυτικός και κατανοητός στην θεωρία.
    Live to ride, ride to live

  11. #116
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Έκανα το level 1 πριν 4 ή 5 χρόνια. Είχε πολύ κόσμο και δεν μου άρεσε, ο εκπαιδευτής στη πίστα ήταν κάπως απότομος. Πολλά τα τα 160 ευρώ για ένα άτομο που πλήρωσα συν τα έξοδα μετακίνησης από επαρχία. Σίγουρα θέλω να κάνω το level 2 αφού πρώτα ξαναφρεσκάρω το level 1. Ο χουντρας ήταν πολύ αναλυτικός και κατανοητός στην θεωρία.
    Δεν ξέρω αν πέσαμε στον ίδιο που έκανα πέρσι το level 1 αλλά μου άφησε την ίδια άσχημη εικόνα. Πολύ πιθανόν. Μετά από κάθε πρακτική εξάσκηση στην πίστα , παρκάραε τις μηχανές και μαζευόμασταν σε ένα σημειο για να πουμε 2-3 πράγματα. Το περπάτημα ήταν γρήγορο για να προλαβουν οι εκπαιδευτες να αναλαβουν τους επομενους που θα έμπαιναν στην πίστα. Ωστόσο ο τύπος φώναζε να τρεξεις (στην κυριολεξία) για να φτασεις στο σημειο συζήτησης ακόμα και αν σε έβλεπε να περπατάς γρήγορα. Δεν ξέρω αν είναι λοχιας σε νεοσύλλεκτους ή αν ήταν τέτοια η καψα του να γίνει, ωστόσο άφησε άσχημη είκονα.

  12. #117
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Έμεινα ικανοποιημένος από τους εκπαιδευτές, ενώ η οργάνωση ήταν πολύ καλή. Θεωρώ ότι άξιζε η χρονική και χρηματική επένδυση.

    Απλά θα μου άρεσε να είναι πιο στοχευμένο σε οδήγηση στην πόλη, όπως κάνει άλλη σχολή και ίσως να το έκανα σε φάση με περισσότερη δική μου εμπειρία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Πολλά τα τα 160 ευρώ για ένα άτομο που πλήρωσα συν τα έξοδα μετακίνησης από επαρχία. Σίγουρα θέλω να κάνω το level 2 . Ο χουντρας ήταν πολύ αναλυτικός και κατανοητός στην θεωρία.
    Τη Κυριακή που πέρασε πήγα και γω.Θα συμφωνήσω με τον Στάθη.Για όποιον έρχεται απο επαρχία είναι πάρα πολλά τα έξοδα.Απο Βόλο καύσιμα ,διόδια και σχολή 281€ .20€ και κάτι μόνο είναι τα διόδια ,αν είναι δυνατόν.

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Εχω κανει καλιφορνια πριν 12+ χρονια στις Σερρες (3 λεβελ). Δεν ξερω το συγκεκριμενο αλλα ξερω οτι:

    α. ακριβο σπορ η μοτοσυκλετα.
    β. το γεγονος οτι ερχεται καποιος απο επαρχια προφανως και αυξανει το κοστος, απο μια τσεπη βγαινουν, αλλα δεν μπορει και δεν πρεπει να αθροιζεται στην αξια του "σχολειου".
    γ. Οτι μαθαινεις σε αυτα τα σχολεια σε κανουν αντικειμενικα ασφαλεστερο οδηγο. Καποιοι λιγοι, θα χασουν το μετρο, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια μονο κερδισμενη βγαινει. Γενικα τα θεωρω Money well spent.
    δ. Ακριβο σπορ η μοτοσυκλετα. Ηταν, ειναι και θα ειναι.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #120
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Εχω κανει καλιφορνια πριν 12+ χρονια στις Σερρες (3 λεβελ). Δεν ξερω το συγκεκριμενο αλλα ξερω οτι:

    α. ακριβο σπορ η μοτοσυκλετα.
    β. το γεγονος οτι ερχεται καποιος απο επαρχια προφανως και αυξανει το κοστος, απο μια τσεπη βγαινουν, αλλα δεν μπορει και δεν πρεπει να αθροιζεται στην αξια του "σχολειου".
    γ. Οτι μαθαινεις σε αυτα τα σχολεια σε κανουν αντικειμενικα ασφαλεστερο οδηγο. Καποιοι λιγοι, θα χασουν το μετρο, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια μονο κερδισμενη βγαινει. Γενικα τα θεωρω Money well spent.
    δ. Ακριβο σπορ η μοτοσυκλετα. Ηταν, ειναι και θα ειναι.
    όπως τα είπε

    Αν σε ενα μέσο κύκλο ζωής αναβατών με δίκυκλο είναι τα 100k με 3-4 διαφορετικά μηχανάκια με αρκετά λεφτά σε εξοπλισμό αναβάτη/συνεπιβάτη, αξίζει να δώσεις και ενα 500ρικο σε σχολεία οδήγησης αναβαθμίζοντας τις οδηγικές σου ικανότητες κάνοντας την εμπειρία πιο ευχάριστη και ίσως σε οδηγήσουν να αποφύγεις εγκαίρως το κακό σε μια κακή στιγμή
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 14:27
  3. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 00:19
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 12:17
  5. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF