Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 141

Θέμα: Riding school εντυπώσεις και όχι μόνο...

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Την Κυριακή,αν όλα πάνε καλά,θα πάω για το level 3 και θα μεταφέρω εντυπώσεις.
    Θα βρίσκετε κανένας άλλος από το moto;

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Τελικά ολοκλήρωσα το riding school,level3, χθές.

    Η συμμετοχή στο level 3 ήταν 3 ατομα στα οποία αντιστοιχούσαν 2 εκπαιδευτές στην πίστα...γαμω.

    Σαν υλικό μου φάνηκε πιο επιδραστικο σε σχέση με το 2, καθώς ήταν αποκλειστικά σχετικό με την οδήγηση,το οποίο βέβαια συμπληρώνει τα προηγούμενα.

    Τα πήγα αρκετά καλά σύμφωνα με τον εκπαιδευτή μου αλλά και τους... υπόλοιπους.

    Θέλω λίγο προπονηση στο να αρχίσω να βγάζω λίγο γόνατο μόνο.

    Επίσης βρίσκονταν στο χώρο από την εκπομπή της ΕΡΤ 3 automoto για αφιέρωμα, πρέπει να μου έχει τραβήξει καλά πλάνα, είχαμε κουβεντουλα με τον παρουσιαστή, ωραίος τύπος,off camera.

  3. #63
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    άλλοι μαθαίνουν να ξύνουν γόνατα και αλλοι παίρνουν τη μπαταρία (λόγω ακινησίας) στη μασχάλη...
    άτιμη κενωνία...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    άλλοι μαθαίνουν να ξύνουν γόνατα και αλλοι παίρνουν τη μπαταρία (λόγω ακινησίας) στη μασχάλη...
    άτιμη κενωνία...
    καλά μην φανταστείς,και εγώ δεν την κουνάω λόγω της κατάστασης παρά μόνο για αυτό... άντε να πάω και για μια εξάσκηση μέσα στον μήνα.

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Καλησπέρα, ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες.
    Έχω σκοπό να τα κάνω και εγώ σίγουρα.
    Λογικά θα τα προγραμματίσω για το Μάρτιο - Μάιο.
    Δεν είχα ιδέα ωστόσο ότι γίνονται και τώρα εν μέσω Covid. Θες να μας περιγράψεις λίγο τη κατάσταση;
    Ακόμα και η μετακίνηση προς τα εκεί με το SMS 2 φαντάζομαι, είναι τύχη σε ποιον αστυνομικό θα πέσεις;
    Τα μέτρα στο χώρο πώς ήταν; Υπάρχει περιορισμός ατόμων;
    Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί όπως το κόβω και όταν πάω εγώ, η κατάσταση έτσι θα είναι.

    Τέλος, όσον αφορά το Level 3, το θεωρείτε απαραίτητο ή είναι ένα Plus για αυτούς που θέλουν να κάνουν
    μία πιο "επιθετική" και γρήγορη οδήγηση;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάντα όρθιοι ομάδα !

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες.
    Έχω σκοπό να τα κάνω και εγώ σίγουρα.
    Λογικά θα τα προγραμματίσω για το Μάρτιο - Μάιο.
    Δεν είχα ιδέα ωστόσο ότι γίνονται και τώρα εν μέσω Covid. Θες να μας περιγράψεις λίγο τη κατάσταση;
    Ακόμα και η μετακίνηση προς τα εκεί με το SMS 2 φαντάζομαι, είναι τύχη σε ποιον αστυνομικό θα πέσεις;
    Τα μέτρα στο χώρο πώς ήταν; Υπάρχει περιορισμός ατόμων;
    Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί όπως το κόβω και όταν πάω εγώ, η κατάσταση έτσι θα είναι.

    Τέλος, όσον αφορά το Level 3, το θεωρείτε απαραίτητο ή είναι ένα Plus για αυτούς που θέλουν να κάνουν
    μία πιο "επιθετική" και γρήγορη οδήγηση;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάντα όρθιοι ομάδα !
    Στέλνεις το μήνυμα 6,άσκηση, επιτρέπεται ο ατομικός μηχανοκίνητος αθλητισμός,σου στέλνουν με μέιλ χαρτιά ώστε να μην έχεις πρόβλημα.
    Τηρούνται τα προβλεπόμενα μέτρα-αποστασεις-μασκες,δεν υπάρχει κανένα θέμα όλοι τούς είναι προσεκτικοί,όπως πρέπει.

    Νομίζω ότι με το 3ο επίπεδο ολοκληρώνεται το παζλ,δεν το θεωρώ απαραίτητο αλλά προσθέτει πολλά στην οδηγική ευχαρίστηση και ασφάλεια όμως.

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Στέλνεις το μήνυμα 6,άσκηση, επιτρέπεται ο ατομικός μηχανοκίνητος αθλητισμός,σου στέλνουν με μέιλ χαρτιά ώστε να μην έχεις πρόβλημα.
    Τηρούνται τα προβλεπόμενα μέτρα-αποστασεις-μασκες,δεν υπάρχει κανένα θέμα όλοι τούς είναι προσεκτικοί,όπως πρέπει.

    Νομίζω ότι με το 3ο επίπεδο ολοκληρώνεται το παζλ,δεν το θεωρώ απαραίτητο αλλά προσθέτει πολλά στην οδηγική ευχαρίστηση και ασφάλεια όμως.
    Σε ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα όταν ολοκληρώσω τα πρώτα 2 επίπεδα θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
    Ίσως τώρα εν μέσω covid είναι καλύτερα λόγω περιορισμένου αριθμού ατόμων ανά ημερίδα.
    Αυτό που αναφέρεις για το SMS 6 και τον ατομικό μηχανοκίνητο αθλητισμό, ισχύει και γενικά εντός νομού; Δηλαδή να ξεκινήσω να πηγαίνω πιο μακρινές βόλτες; :P
    Ή όλοι αυτοί που βλέπω τα ΣΚ στη Πεντέλη πάνε στη ζούλα :P
    Θα κάνω και ένα search στο Google ωστόσο !

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα όταν ολοκληρώσω τα πρώτα 2 επίπεδα θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
    Ίσως τώρα εν μέσω covid είναι καλύτερα λόγω περιορισμένου αριθμού ατόμων ανά ημερίδα.
    Αυτό που αναφέρεις για το SMS 6 και τον ατομικό μηχανοκίνητο αθλητισμό, ισχύει και γενικά εντός νομού; Δηλαδή να ξεκινήσω να πηγαίνω πιο μακρινές βόλτες; :P
    Ή όλοι αυτοί που βλέπω τα ΣΚ στη Πεντέλη πάνε στη ζούλα :P
    Θα κάνω και ένα search στο Google ωστόσο !
    Τι να σου πω;
    Και εγώ το φοβάμαι λίγο και δεν κυκλοφορώ τόσο καιρό καλού κακού αλλά δεν την παλεύω άλλο..

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω;
    Και εγώ το φοβάμαι λίγο και δεν κυκλοφορώ τόσο καιρό καλού κακού αλλά δεν την παλεύω άλλο..
    Θεωρώ ότι απαγορεύεται εκτος αν πας πίστα ή Enduro φάση.
    Δεν ξέρω.
    Απλά στηριζόμαστε ότι μηχανή με αναβάτη με full gear δεν τον σταματανε εύκολα, ειδικά εργάσιμες ώρες.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    έχω κάνει το rs1. Το 2 σου δίνει τόσα πολλά πράγματα ώστε να αξίζει; Το 1 άξιζε παρά πολύ πάντως.... Ποιο είναι το κόστος του ;

  11. #71
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    έχω κάνει το rs1. Το 2 σου δίνει τόσα πολλά πράγματα ώστε να αξίζει; Το 1 άξιζε παρά πολύ πάντως.... Ποιο είναι το κόστος του ;
    Το 2 σου μαθαίνει το σημαντικότερο στην οδήγηση της μοτοσυκλέτας, πού να κοιτάς και πώς να αντιμετωπίζεις τις ιδιομορφίες του δρόμου, ανάποδες κλίσεις κλπ...

    Το κόστος είναι το ίδιο σε όλα τα επίπεδα.

    Αντιγράφω απο το website του RS:

    ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ RIDING SCHOOL 2

    1. ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ RIDING 1
    Σκοπός της άσκησης είναι να επαναλάβουμε τα δεδομένα του Riding 1, ώστε να υπάρχει η βεβαιότητα ότι η μοτοσυκλέτα θα είναι πάντα σταθερή κατά τη διάρκεια της ημέρας και ο οδηγός της θα ακολουθεί τη σωστή σειρά ενεργειών για τη στροφή.

    2. ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΚΛΙΣΗΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ
    Ποια είναι η ενέργεια με την οποία μπορούμε νε μειώσουμε την κλίση της μοτοσυκλέτας μέσα στη στροφή ώστε να μειώσουμε ταχύτητα αν χρειαστεί ή να αντιμετωπίσουμε ένα εμπόδιο, ανωμαλία τους δρόμου ή ολισθηρό οδόστρωμα.

    3. APEX (ΑΠΕΞ)
    Ο ορισμός και η σημασία του Apex για κάθε στροφή. Εντοπισμός του σε άγνωστη διαδρομή .

    4. ΕΙΣΟΔΟΣ - ΕΞΟΔΟΣ
    Αναγνώριση του σημείου όπου ξεκινά η στροφή, επιλογή θέσης στο δρόμο κατά τη διάρκεια της στροφής, αναγνώριση της θέσης του Apex σε άγνωστη διαδρομή, παραμονή στη λωρίδα μας με βεβαιότητα.

    5. ΚΛΙΣΕΙΣ / ΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΟΣ
    Πως διαφοροποιείται η οδήγηση ανάλογα με τις κλίσεις και τις ρήσεις του δρόμου, ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν ώστε να αποσβεστούν οι κίνδυνοι που υποκρύπτονται.

    6. ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΕΜΠΟΔΙΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ
    Με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει με ασφάλεια η αποφυγή εμποδίου μέσα στη στροφή. Ταυτόχρονα διευρύνονται τα όρια χρήσης φρένων, ακόμη και μέσα στη στροφή.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η έκπτωση στην riding school για τα μέλη του φόρουμ; Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει αλλά δεν βρίσκω πληροφορίες.

  13. #73
    ο κουρασμένος Το avatar του/της andstag
    Εγγραφή
    11/07/2008
    Μηνύματα
    98
    Πρέπει να είσαι μέλος πάνω από ένα χρόνο αν θυμάμαι καλά

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andstag Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να είσαι μέλος πάνω από ένα χρόνο αν θυμάμαι καλά
    Η έκπτωση πόσο είναι ; Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω 1,5 μήνα ..πφ

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Η έκπτωση πόσο είναι ; Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω 1,5 μήνα ..πφ
    Καλησπέρα, πρόσφατα μίλησα γιατί θέλω να πάω και εγώ.
    160 ευρώ είναι η τιμή.
    140 ευρώ αν πάτε 2 άτομα την ίδια ημέρα
    120 ευρώ αν είσαι μέλος στο moto.gr ένα χρόνο και πάνω.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 14:27
  3. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 00:19
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 12:17
  5. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF