Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: BMW F650 Funduro

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31

    BMW F650 Funduro

    Παιδιά καλησπέρα. Έχω το μηχανάκι που αναγράφεται στον τίτλο, όπου το αγόρασα πρόσφατα. Να πω οτι ήθελε πολλά μαζέματα γενικά και σε πρώτη φάση άλλαξα κόμπλερ μίζας.
    Τώρα έχω περάσει στο καρμπυρατέρ για καθάρισμα, και πρόσεξα οτι οι βίδες μίγματος ήταν γυρισμένες στις 5.5 και 4.5 στροφές αντίστοιχα. Απο όσο έχω δεί και ξέρω, πρέπει να είναι περίπου στις 3 στροφές. Επίσης πρόσεξα οτι τα κύρια ζιγκλέρ είναι ανεβασμένα κατα μια θέση. Τι μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω και ποιος ο λόγος που είχαν πειραχτεί οι ρυθμίσεις?
    Να πω οτι επανέφερα τις στροφές μίγματος στις 3.5 και στα δυο, αλλά δεν άλλαξα θέση στα κύρια ζιγκλερ. Θα έχω θέμα με πλούσιο μίγμα??
    Να πω οτι το καρμπυρατερ είναι το Mikuni BST 33 που φοράει και το Arpilio Pegaso
    Είναι διπλό που αυτό με μπερδεύει κάπως. Οι βίδες ρύθμισης μπαίνουν στις ίδιες θέσεις ή η ρυθμιση έιναι ανεξάρτητη η μία απο την άλλη και γιατί?
    Τελευταία τροποποίηση από niklop; 18/05/2020 στις 19:36.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Κανείς ρε παιδια?

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Kαλημέρα, ρωτάς για μια ρύθμιση που επηρεάζεται και επηρεάζει τον κινητήρα. Δεν αναφέρεις κάτι γι' αυτόν.
    Σε τι κατάσταση είναι; με τι αέρα, τι εξάτμιση, πόσα χλμ, κ.λπ.
    Τι πρόβλημα είχε και οδηγήθηκες στο καρμπυρατερ; Πως θέλεις να χρησιμοποιείς την μοτό και που;

    Ξεκινάς απο την καρδιά, χωρίς να ξέρεις πως δουλεύει ούτε αυτή ούτε ο οργανισμός

    Οι ρυθμίσεις είχαν γίνει προφανώς για να δουλεύει αντίστοιχα με τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη ή για να ¨διορθώσουν¨ αλλαγές στον κινητήρα
    λόγο κόπωσης, βελτίωσης κ.λπ. Δεν έχεις κάποιο ιστορικό της μοτό; Πως σου είπε ο προηγούμενος ότι την χρησιμοποιούσε;

    Είναι ένα ωραίο μοτέρ με επιδόσεις που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς τρόπους.

    Χρειάζεσαι πληροφορίες και μετρήσεις για να γίνει σωστό. Πέρα από τις γνώσεις μηχανικού..
    Αν έχεις σαν δεδομένα τις ρυθμίσεις του εργοστασίου, δεν θα πρέπει να έχεις υπόψιν ότι είναι για έναν σχεδόν καινούριο κινητήρα με καινούρια περιφερειακά;
    Είναι σε αντίστοιχη κατάσταση ο δικός σου; Εσύ την θέλεις με την απόδοση / κατανάλωση του εργοστασίου;

    Είναι πολλά όπως καταλαβαίνεις. Συνήθως σε ένα τέτοιο προτζεκτ συντήρησης, την βλέπει ο μηχανικός και καταγράφει τις εργασίες που πρέπει να γίνουν
    και μετά βλέπεις αν μπορείς να αναλάβεις κάποιες από αυτές.

    Δεν θέλω να σε φρενάρω, απλά περιγράφω το γενικό πλαίσιο γνώσεων - αντίληψης - αποφάσεων που πρέπει να έχεις υπόψιν για να το κάνεις.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η μηχανή έχει 85.000 χλμ και είναι σε μαμά κατάσταση δεν έχει πειραχτεί κάτι. Εγώ δε θέλω κάτι υπερβολικό. Να το επαναφέρω στην εργοστασιακή κατάσταση με σωστές καταναλώσεις/επιδόσεις.
    Ο λόγος που κατέληξα να ανοίξω το καρμπ ήταν να το καθαρίσω γιατί μου έκανε απότομα μαγκώματα στο άνοιγμα γκαζιού, και ρεταρίσματα κάτω απο 3.000 στροφές. Εκεί διαπίστωσα το "πείραγμα" των ρυθμίσεων. Θα το έκανα μόνος αλλά είναι διπλό όπως γνωρίζεις και με μπερδεύει αν πρέπει να συγχρονίσω τα 2 καρμπ ή να τα ρυθμίσω το ίδιο εξίσου.
    Για να το κάνω πειράζω πρώτα το ένα, βλέπω συμπεριφορά, και μετά το άλλο ή ταυτόχρονα? Δε θεωρώ οτι είναι κάτι τόσο εξωπραγματικό και γενικά μαρέσει να πειραματίζομαι. Γνώσεις έχω αρκετές, ίσως όχι σε όλα, αλλά σε αρκετά μηχανολογικά λόγω επαγγέλματος.
    Άλλαξα κομπλερ μίζας πρόσφατα, έκανα επισκευή στις μπουκάλες, άλλαξα δισκάκια συμπλέκτη και θέλω να προχωρήσω και στη ρύθμιση καρμουρατέρ για να "ισιώσει" λίγο το μηχανάκι απο τα σκορτσαρίμαστα όπως είπα και το "μάγκωμα" όταν κλείνω και ανοίγω το γκάζι. Με ενοχλεί που δεν έχει ροή γιατί πάνω σε κάποια στροφή, αν κλείσω γκάζι και το ανοίξω τρώω κλωτσιά πράγμα επικίνδυνο...Προοδευτικότητα υπάρχει στο γκάζι, απλά στην αρχή κάνει ένα κλώτσημα και μετά ξεκινάει να ανεβάζει.
    Κάποιος μου είπε να αλλάξω μπροστινό γρανάζι αλυσίδας για να στρώσει και θέλω την άποψή σας.
    Επίσης να σημειώσω οτι έχω γνώσεις πάνω στην μηχανική της μοτο, αλλιώς φυσικά και δεν θα έβαζα χέρι!
    Τελευταία τροποποίηση από niklop; 21/05/2020 στις 14:59.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Σε αλλο thread θυμάμαι που αλλαξες το κόμπλερ και μετά δεν έπαιρνε μπρός, εντάξει με αυτό το θέμα?

    Οι 'βιδες μίγματος' που πειράζεις είναι οι λεγόμενες idle screws και επηρεάζουν την λειτουργία μόνο στο ρελαντί.
    Εφ όσον το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά γύρω στις 3000 στροφές, θα πρέπει να κοιτάξεις τις βελονες, αυτές οι βίδες που πειράζεις δεν έχουν καμμία σχέση με το τι γίνεται στις 3000 στροφές.
    Αυτες τις βίδες πάντως τις ρυθμίζεις στην ιδια θέση και τις 2.
    Μετά απο 85.000 χλμ σίγουρα θα υπάρχει φθορά στο σύστημα βελόνες/βελονοθήκες. Θα πρέπει να πειραματιστείς εκεί αλλάζοντας μια θέση τις βελόνες.
    Κατα 95% εκεί είναι το πρόβλημά σου πάντως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Ναι με το κομπλερ ολα καλα. Πάνω στη φούρια μου, έβαλα λάθος την καμπάνα επάνω στη φωλιά, με αποτέλεσμα ο αισθητήρας ανάφλεξης να διαβάζει λάθος θέση έναυσης του μπουζί σε σχέση με το πιστόνι και να μην υπάρχει χρονισμός. Τώρα όλα καλά.
    Πέρα απο το ρετάρισμα πάντως όπως είπες κάτω απο τις 3000 στροφές, με ανησυχεί και αυτό το απότομο μάγκωμα που το κάνει σε όλο το φάσμα στροφών. Μπορεί να πηγαίνω με 4η και 5000 στροφές δηλαδή, να κλείσω γκάζι, να ψιλογονατίσει το μηχανάκι (φυσιολογικό νομίζω) και στο άνοιγμα του γκαζιού, αντί να υπάρξει προοδευτικότητα κατευεθείαν, να μου τραβάει μια κλωτσιά/μάγκωμα πρώτα και μετά να ανοίγει. Κάτι σαν να συμπλέκει εκείνη την ώρα χωρίς αυτό να σημαίνει οτι έχει θέμα με τη μετάδοση και να σας μπερδέψω....

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Καλημέρα. Γνωρίζει κανεις πως μπορω να βρω με κάποιο σημάδι στο βολάν ισωσ,την σωστή θέση του στροφάλου όταν το πιστόνι ειναι στο άνω νεκρό σημείο;

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω το service manual για Mikuni Bst33? Θέλω να δω τι νούμερο κύριο και πιλοτικό ζιγκλερ φοράει για BMW F650 Funduro.
    Επίσης το ύψος του φλοτερ σε mm.
    Τελευταία τροποποίηση από niklop; 13/10/2020 στις 20:23.

Παρόμοια θέματα

  1. bmw f650 funduro
    από skynet στο forum BMW
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 13:42
  2. BMW F650 Funduro... naked
    από Cpt. Haddock στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF