Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Εξουσιοδοτημένα συνεργεία

  1. #1

    Εξουσιοδοτημένα συνεργεία

    Μια και όψιμα απέκτησα το πρώτο μου Suzuki, είπα να κοιτάξω τι γίνεται με τα συνεργεία.
    Παίρνω τηλέφωνο ένα συνεργείο στην περιοχή μου που ήξερα χρόνια ότι ήταν εξουσιοδοτημένο και καλό και μου λέει το εξής:

    " Εδώ και χρόνια η αντιπροσωπεία ,προκειμένου να διατηρήσουν τα συνεργεία την εξουσιοδότησή της, απήτησε να κάνει το καθένα μια επένδυση σε μηχανήματα κλπ ύψους 250.000 ευρώ. Έτσι η συντριπτική πλειοψηφία αδυνατώντας να συμμορφωθεί , έχασε την εξουσιοδότηση".
    Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα, επιβεβαίωσα ότι πράγματι σήμερα τα εξουσιοδοτημένα μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού και μάλιστα 1-2 απ' αυτά είναι προφανές ότι ανήκουν στην ίδια την αντιπροσωπεία.

    Παίζει να ισχύει αυτό που μου είπε το συνεργείο;
    Κι εμείς που στα μεγάλα σέρβις θα χρειαστούμε διαγνωστικό έλεγχο κλπ τι κάνουμε; Κλαίμε;

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Θα πατε στο εξουσιοδοτημενο.Τωρα αν θα κλαψετε ειναι αλλο θεμα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Μια και όψιμα απέκτησα το πρώτο μου Suzuki, είπα να κοιτάξω τι γίνεται με τα συνεργεία.
    Παίρνω τηλέφωνο ένα συνεργείο στην περιοχή μου που ήξερα χρόνια ότι ήταν εξουσιοδοτημένο και καλό και μου λέει το εξής:

    " Εδώ και χρόνια η αντιπροσωπεία ,προκειμένου να διατηρήσουν τα συνεργεία την εξουσιοδότησή της, απήτησε να κάνει το καθένα μια επένδυση σε μηχανήματα κλπ ύψους 250.000 ευρώ. Έτσι η συντριπτική πλειοψηφία αδυνατώντας να συμμορφωθεί , έχασε την εξουσιοδότηση".
    Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα, επιβεβαίωσα ότι πράγματι σήμερα τα εξουσιοδοτημένα μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού και μάλιστα 1-2 απ' αυτά είναι προφανές ότι ανήκουν στην ίδια την αντιπροσωπεία.

    Παίζει να ισχύει αυτό που μου είπε το συνεργείο;
    Κι εμείς που στα μεγάλα σέρβις θα χρειαστούμε διαγνωστικό έλεγχο κλπ τι κάνουμε; Κλαίμε;
    250.000 ευρώ? Τι μηχάνημα για μοτοσυκλέτες άραγε να κοστίζει τέτοιο ποσό. Πολύ θα ήθελα να μάθω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Εύκολα
    Δεν είναι ένα μηχάνημα
    Είναι όλα τα μηχανήματα του συνεργείου
    Αναβατορια, εργαλείοφόροι γεμάτοι, διαγνωστικά, κομφλερ, ροποκλειδα,εκπλήξεις, μανόμετρα υποπιεσομετρα, εξολκεις, ειδικά εργαλεία για κάθε μοντέλο και ένα σωρό αλλα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παίζουν και άλλα.
    Στο αυτοκίνητο που πρέπει να το πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο λόγω εγγύησης, χάθηκε η εξουσιοδότηση του συνεργείου από τα κεντρικά γιατί ζητάνε και νέες προδιαγραφές εσωτερικού χώρου εκτός από μηχανήματα, που για να γίνουν πρέπει να πέσει χρήμα. Χρήμα που πλέον δεν βγαίνει όπως παλιά ώστε να αξίζει η επένδυση.

    Πιστεύω πως γίνεται επίτηδες για να "κόβουν" συνεργεία...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Aυτό γίνεται εδω και χρόνια, μεσα στην κρίση ξεκίνησε μάλιστα.
    Στις μοτο το έκανε πρώτη η ΚΤΜ αν θυμαμαι καλά.
    Τοτε ένας φίλος που είχε για χρόνια εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΚΤΜ ενημερώθηκε οτι για να συνεχίσει να είναι εξουσιοδοτημένος έπρεπε να παει σε μεγαλύτερο μαγαζί, να έχει τα πάντα μέσα ΚΤΜ, να αγοράσει κι ενα KTM Duke καινουριο για μηχανακι αντικατάστασης κλπ κλπ.

    Η συνέχεια είναι γνωστή...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Κι εμείς που στα μεγάλα σέρβις θα χρειαστούμε διαγνωστικό έλεγχο κλπ τι κάνουμε; Κλαίμε;
    Το κλάμα γιατί; Βρήκες ακριβές τις τιμές στο εξουσιοδοτημένο ή βρίσκεσαι επαρχία και δεν έχεις πρόσβαση;

    Σίγουρα το θέμα συντήρηση είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της απόφασης αγοράς και θέλει κι αυτό την έρευνά του. Οι τιμές που μου είπαν (στη Θεσσαλονίκη) για τα προγραμματισμένα σέρβις ήταν εξαιρετικά λογικές πάντως.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το κλάμα γιατί; Βρήκες ακριβές τις τιμές στο εξουσιοδοτημένο ή βρίσκεσαι επαρχία και δεν έχεις πρόσβαση;

    Σίγουρα το θέμα συντήρηση είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της απόφασης αγοράς και θέλει κι αυτό την έρευνά του. Οι τιμές που μου είπαν (στη Θεσσαλονίκη) για τα προγραμματισμένα σέρβις ήταν εξαιρετικά λογικές πάντως.
    Απ όσο γνωρίζω απο φίλους με Suzuki όντως έτσι είναι.
    Επίσης στο service στην αντιπροσωπεία δίνουν έκπτωση 25% στα ανταλλακτικά, κάτι αρκετά σημαντικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Μιλα με 2-3 συνεργεια κ θα μαθεις τιμες κλπ κλπ.
    Αντιπροσωπεια θα βρεις κ στην Καλλιροης κ στην Σπυρου Πατση. Εχουν κ service.
    Εγω παλια πηγαινα στον Μ@ντη κ μπορω να πω οτι ημουν ευχαριστημενος.
    Ριξε ενα τηλεφωνακι η περνα απο εκει αν βολευει.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    Απλά και τα τρία εξουσιοδοτημένα βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας και την Καλλιρρόης κι εγώ είμαι Δυτικά. Συνεπώς για τα πάντα θα πρέπει να παίρνω άδεια από τη δουλειά και να χάνω μια μέρα.

  11. #11
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Νομίζω 4 είναι που έχουν και σέρβις.. https://www.suzuki.gr/motos/diktyo

    SUZUKI Σφακιανάκης
    Σιδηροκάστρου 5-7 & Πύδνας
    118 55, Αθήνα
    Τηλέφωνο: 210 - 3499873 210 - 3499880

    Αυτό είναι πιο κοντά σου λογικά

  12. #12
    Σ'ευχαριστώ. Μίλησα ήδη.
    Είναι το διαγνωστικό που μας υποχρεώνει να τρέχουμε στα εξουσιοδοτημένα. Γι' αυτό ο Σφακιανάκης έκανε την εγγύηση 4ετή.

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστώ. Μίλησα ήδη.
    Είναι το διαγνωστικό που μας υποχρεώνει να τρέχουμε στα εξουσιοδοτημένα. Γι' αυτό ο Σφακιανάκης έκανε την εγγύηση 4ετή.
    Παντως συμφωνα με κανονισμο της ΕΕ αν ενα συνεργειο εχει νομιμη αδεια μπορει να σου κανει τις προβλεπομενες εργασιες χωρις να εκπεσει η εγγυηση ,βεβαια η μη υπαρξη διαγνωστικου ειναι αγκαθι,διοτι σε ενδεχομενη διαμαχη σου με την αντιπροσωπεια,αυτη θα επικαλεσθει οτι δεν γινεται σωστη δουλεια χωρις διαγνωστικο αρα δεν ισχυουν οι οροι της εγγυησης.Αυτο ειναι ενα προβλημα με τα συγχρονα μηχανακια με τον εγκεφαλο,που εμεις με τα παλια δεν το εχουμε.Εμ στοχα πει μεινε με το ΚΟΥΛΟΥΡΙ δεν με ακουσες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Ου! Που το θυμήθηκες το ΚΟΥΛΟΥΡΙ; Μόλις 14 μηχανάκια πίσω

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    τι επένδυση ύψους 250Κ € μπορεί κάποιος να κάνει σε ένα ήδη ανοιχτό συνεργείο (που ενδεχομένως μέχρι πρότινος να ηταν και εξουσιοδοτημένο);;;
    Δε λέμε να πιάσω εγω ο καινουριος να το ανοίξω απο την αρχή.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2012, 03:52
  2. ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ
    από peskandritsos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2008, 20:47
  3. Σχέση κλοπών με συνεργεία ?
    από zouR1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2008, 11:19
  4. Εξουσιοδοτημενα
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2005, 23:00
  5. Συνεργεία για αερόψυκτες boxer BMW
    από sourtaggias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2004, 00:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF