Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: διαδικασία πώλησης για ανταλλακτικα

  1. #16
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Με την υπέυθυνη δήλωση αλλήλων λογικά ειμαι καλυμμένος. λεω εγω τωρα...
    Επειδή εδώ όμως είμαστε live your myth in greece φάση,
    με τη λογική δεν νίκησε κάνεις το ελληνικό δημοσιο.
    Και με το σταυρό στο χέρι δεν βγήκε κάνεις κερδισμένος σε συναλλαγή με εμπορα.


    Ενα 100αρι που παρέδωσα οριστικά πινακίδες πέρυσι στα Γιάννενα, μου ζητήσανε υπεύθυνη δήλωση που θα το παρατήσω και επειδή δεν ήταν δικό μου το οικόπεδο, εκανε δήλωση και ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω σε μαγαζι το δίνω. αυτο που λές δεν μπορώ να το ξέρω. το μηχανάκι κυκλοφορεί. κάποιος μπορει όντως να με πάρει αυριο και να μου πει το θέλω για χρήση. Δεν γινετε να κάνω διαγραφή χωρίς να το έχω πουλήσει. ουτε μπορω να του πω φέρε το πλαίσιο αφου ειναι μέσα στην τιμη και προφανώς το θέλει. Με την υπέυθυνη δήλωση αλλήλων λογικά ειμαι καλυμμένος. λεω εγω τωρα...
    Μπορείς και να καταστρέψεις τον αριθμό πλαισίου. Αλλά εφόσον είναι σε μαγαζί μάλλον ανταλλακτικών δεν παίζει να ξαναβγεί σε κυκλοφορία αφού θα κάνεις διαγραφή.

    Τι μηχανάκι είναι αν επιτρέπεται?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Αν δεν μπορείς ν το πουλήσεις κανονικά για κυκλοφορία,τότε κ εγώ θ σε συμβουλευα να καταστρέψεις με κάποιο τρόπο τον αριθμό πλαισίου..

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Η οριστική διαγραφή δεν γίνεται απλά στο υπουργείο παιδιά.
    Οριστική διαγραφή κάνουν μόνο οι εταιρείες ανακύκλωσης οχημάτων με έγκριση απο την ΕΔΟΕ .

    Στην συναλλαγή με το μαγαζί που λες δεν διασφαλίζεσαι πλήρως δυστυχώς κι αν ποτέ μπλέξεις θα πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας (δικαστήριο με τα χαρτιά υπεύθυνες δηλώσεις ΑΝ τα έχεις τρέχα γύρευε) Θεωρητικά θα αθωωθείς , αλλά θα ταλαιπωρηθείς.

    Αυτό που σε συμβουλεύω
    Το δίνεις σε εταιρεία της ΕΔΟΕ, παίρνεις το πιστοποιητικό καταστροφής, το υποβάλλεις στην φορολογική σου δήλωση και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ 100% με ασφάλεια.

    Απο κει και πέρα. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρεις τα λεφτά που σου δίνει το μαγαζί.
    Ομως στην εταιρεία ανακύκλωσης μπορείς να δώσεις μόνο το πλαίσιο με τα χαρτιά του.
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

    Έχεις κι άλλες επιλογές, αλλά δεν μπορώ να τις αναφέρω εδώ μιας και δεν είναι σύννομες.

    Πάντως μην το δώσεις έτσι απλά στο μαγαζί...Στην χειρότερη πάρε ενα τροχό και τρίψε το πλαίσιο να μην διαβάζεται τίποτα.

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Η οριστική διαγραφή δεν γίνεται απλά στο υπουργείο παιδιά.
    Οριστική διαγραφή κάνουν μόνο οι εταιρείες ανακύκλωσης οχημάτων με έγκριση απο την ΕΔΟΕ .
    Αυτα που γραφεις ειναι για οσα εχουν αδεια μετα την 4/3/2004.
    https://www.e-forologia.gr/cms/viewC...aspx?id=206539
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω σε μαγαζι το δίνω. αυτο που λές δεν μπορώ να το ξέρω. το μηχανάκι κυκλοφορεί. κάποιος μπορει όντως να με πάρει αυριο και να μου πει το θέλω για χρήση. Δεν γινετε να κάνω διαγραφή χωρίς να το έχω πουλήσει. ουτε μπορω να του πω φέρε το πλαίσιο αφου ειναι μέσα στην τιμη και προφανώς το θέλει. Με την υπέυθυνη δήλωση αλλήλων λογικά ειμαι καλυμμένος. λεω εγω τωρα...
    Αν ισχύει αυτό, γιατί δεν του το μεταβιβάζεις να ξενοιάζεις? Οχι να του αφήσεις υπευθ. δήλωση για να κάνει την μεταβίβαση, αλλά να γίνει η μεταβίβαση, ώστε να περάσει στην κατοχή του. Και ας κάνει μετά οτι θέλει, και με τα ανταλλακτικά και με το πλαίσιο κτλ.

    Εκτός αν κολλάει η φάση στα 50-60 ευρώ που κοστίζει η μεταβίβαση

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αν ισχύει αυτό, γιατί δεν του το μεταβιβάζεις να ξενοιάζεις? Οχι να του αφήσεις υπευθ. δήλωση για να κάνει την μεταβίβαση, αλλά να γίνει η μεταβίβαση, ώστε να περάσει στην κατοχή του. Και ας κάνει μετά οτι θέλει, και με τα ανταλλακτικά και με το πλαίσιο κτλ.

    Εκτός αν κολλάει η φάση στα 50-60 ευρώ που κοστίζει η μεταβίβαση
    αυτος που θέλει ανταλλακτικά δεν θέλει μεταβίβαση. ποιο μαγαζι κάνει μεταβίβαση για να σπάσει ενα μηχανάκι?
    Τεσπα εξαφανιστηκε οπότε δεν ασχολούμαι και πολύ. Θα το δωσω για κυκλοφορία λογικά.

  8. #23
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αν ισχύει αυτό, γιατί δεν του το μεταβιβάζεις να ξενοιάζεις? Οχι να του αφήσεις υπευθ. δήλωση για να κάνει την μεταβίβαση, αλλά να γίνει η μεταβίβαση, ώστε να περάσει στην κατοχή του. Και ας κάνει μετά οτι θέλει, και με τα ανταλλακτικά και με το πλαίσιο κτλ.

    Εκτός αν κολλάει η φάση στα 50-60 ευρώ που κοστίζει η μεταβίβαση
    Ακριβώς αυτό.
    Μου συνέβη προσφάτως μετά το ατύχημα.Επειδή το gs έπαθε χοντρή ζημιά και δεν συνέφερε η επισκευή του,η ασφαλιστική μου είπε να το μεταβιβάσω η να το διαγράψω αρκεί να φύγει από πάνω μου.Το πούλησα οπως ήταν σε ένα παλληκάρι και φτιάξαμε μία υπεύθυνη δήλωση οτι το αγόρασε για ανταλλακτικά έναντι συμβολικού ποσού (400€).
    Νόμιμα και απλά.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Ο πατέρας μου ήταν έμπορος αυτοκινήτων, μτχ είχε μόνο από ανταλλαγές. Κάποτε εκεί γύρω στα τέλη του '90 είχε ένα Golf MK I και ένα συνεργείο/φανοποιείο του το ζήτησε γιατί όπως είχε πεί έφτιαχνε ένα άλλο και το ήθελε για ανταλλακτικά....μετά από 2-3 χρόνια πλάκωσε η ασφάλεια στο μαγαζί και πήραν τον πατέρα μου για ανάκριση....είχαν κυνηγήσει το αυτοκίνητο στην Λαμία με κάτι τσιγκάνους και ναρκωτικά....ευτυχώς είχε κρατήσει το χαρτί της διαγραφής και ευτυχώς που λόγω "ονόματος" στην πιάτσα τόσο του πατέρα μου όσο και του άλλου τον πίστεψαν και τελείωσε εκεί το θέμα....

    Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω μια υπεύθυνη δήλωση δεν σε εξασφαλίζει. Θα πρέπει να πας δικαστικώς και εκτός την όλη ταλαιπωρία υπάρχει και το ενδεχόμενο να διωχθείς για ψευδή υπεύθυνη δήλωση, στην περίπτωση που έχεις δηλώσει κατά την διαγραφή ότι το διατηρείς σε ιδιωτικό χώρο.

    Τελευταίο και σημαντικότερο είναι ότι μόνο και μόνο που το μαγαζί δεν θέλει μεταβίβαση εμένα με προβληματίζει
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Tηλεφωνα για ανταλλακτικα Yamaha?
    από KeLeYTiS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2006, 18:01
  2. Ψάχνω για ανταλλακτικά Pegaso Strada
    από Saul στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 11:33
  3. Ax-1 ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ Η ΑΠΟΣΥΡΣΗ
    από blueangel στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 19:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF