Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Ερώτηση Για Βίδα

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sarakisof Προβολή μηνύματος
    Πως μπορει να γινει?
    Δίνεις διεύθυνση με προσωπικό μνμ και κανονίζω να πάρεις το πράμα. 20 τεμ μ3χ25

    Αλλιώς περιμένεις λίγο να τις πάρω στα χέρια μου, να σου κάνω τις 10 απ' αυτές, μ3χ6
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Κατά την αλλαγή του φίλτρου καμπίνας (γύρης) του αυτοκινήτου μου σήμερα διαπίστωσα ότι από τις 3 βίδες που συγκρατούν το πλαστικό καπάκι που σφραγίζει το χώρο τοποθέτησης του φίλτρου έλειπε η μία, με αποτέλεσμα να μην κλείνει/στεγανώνει σωστά (και κατά συνέπεια μέρος του εισαγόμενου από το περιβάλλον, αφιλτράριστου αέρα, να μπορεί να περάσει στην καμπίνα χωρίς να περνάει μέσω του φίλτρου...). Προφανώς η βλακεία έγινε στο συνεργείο που την τελευταία φορά μου άλλαξαν το εν λόγω φίλτρο (είτε την έχασαν -δύσκολο- είτε την -έφαγαν- το πιθανότερο, καθώς δυστυχώς η Opel τις πουλάει και τις 3 μόνο πακέτο με το πλαστικό καπάκι, με τιμή καταλόγου γύρω στα 42 ευρώ , χώρια που μάλλον είναι και discontinued ο συγκεκριμένος κωδικός - μοντέλο 15ετίας).
    Δυστυχώς δεν γνώριζα την τελευταία λεπτομέρεια και πριν μοντάρω το καπάκι (που βρίσκεται πίσω από το ντουλάπι συνοδηγού στο ταμπλό, άρα πρέπει κάθε φορά να ξηλώνεται και αυτό) δεν έκατσα να μετρήσω τα βασικά γεωμετρικά χαρακτηριστικά (διάμετρος, βήμα, μήκος) της συγκεκριμένης βίδας. Έβγαλα ωστόσο μια φωτογραφία:
    https://ibb.co/0jzP3XJ
    Η βίδα που με ενδιαφέρει είναι η γαλβανιζέ. Είναι προφανώς αυτοδιάτρητη, για πλαστικό, κι έχει μέγεθος εξαγωνικής κεφαλής 5,5 mm.
    Από μια μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα το πρότυπο DIN 7504 K, που είναι όμως για αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες. Επειδή δεν το γνωρίζω και δεν μπόρεσα να βρω κάτι googl-αροντας, η συγκεκριμένη βίδα υπακούει σε αυτό το πρότυπο, ή υπάρχει άλλο πρότυπο για αυτοδιάτρητρες βίδες πλαστικού, με εξάγωνη κεφαλή, και αν ναι, ποιο;

  3. #33
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Κάτι τέτοιες περίεργες βίδες έχει το car clips για ρίξε μια ματιά στον κατάλογο του.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Ρε λαζ αν ψάξω στο χαμό που έχω σε μια εργαλειοθηκη, κάτι θα βρω.
    Sent from me using a computer.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Φίλε Απόστολε, σε ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον. Πες μου σε παρακαλώ αυτό (αν το γνωρίζεις βέβαια). Βίδες πλαστικού και αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες, είναι ένα και το αυτό; Αν ναι, τότε από τον παρακάτω πίνακα μάλλον βρίσκω ποια μου κάνει (2 πράγματα θα παίζουν, η διάμετρος σπειρώματος, που υπάρχει σε 3,5 και 3,9 χιλ. και το μήκος, από 13 μέχρι και 32 χιλ., πάντα για μέγεθος κεφαλής 5,5 χιλ που με ενδιαφέρει):

    http://195.29.145.102/_cat/vijcana/_1/din_7504_k.pdf

  6. #36
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Υπάρχουν και διάφορες στο βήμα ακόμα και σε ίδια διάμετρο! Γενικά εγώ ποτέ δεν έβαλα σε τάξη στο μυαλό μου αυτές τις βίδες!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Φίλε Απόστολε, σε ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον. Πες μου σε παρακαλώ αυτό (αν το γνωρίζεις βέβαια). Βίδες πλαστικού και αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες, είναι ένα και το αυτό; Αν ναι, τότε από τον παρακάτω πίνακα μάλλον βρίσκω ποια μου κάνει (2 πράγματα θα παίζουν, η διάμετρος σπειρώματος, που υπάρχει σε 3,5 και 3,9 χιλ. και το μήκος, από 13 μέχρι και 32 χιλ., πάντα για μέγεθος κεφαλής 5,5 χιλ που με ενδιαφέρει):

    http://195.29.145.102/_cat/vijcana/_1/din_7504_k.pdf
    Δεν είναι το ίδιο οι αυτοδιάτρητες με τις βίδες πλαστικού.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καλημέρα. Μήπως γνωρίζεις κάποιο πρότυπο (DIN, ISO) που ακολουθούν οι συγκεκριμένου τύπου βίδες (αυτοδιάτρητες πλαστικού με εξάγωνη κεφαλή);

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Η βίδα μοιάζει για EJOT για θερμοπλαστικά. (Δεν είναι πολύ καθαρή η φωτό).
    Κυκλοφορεί με διαφορετικές κεφαλές.

    Αυτές φοράει και η ΚΤΜ στα χωμάτινα της (δεν ξέρω τι κάνει στα δρομίσια) και δεν τις έχω βρει πουθενά, πέρα από την μητρική εταιρεία ή στο μπέη σε μεγάλες ποσότητες ή σε after market kit.

    Μερικές επιπλέον πληροφορίες και εδώ.

    Κάπου πρέπει να έχω κατεβασμένους κάποιους καταλόγους, αν θες να ψάξω κάνα σκληρό να δω τι έχω.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    H βίδα που με ενδιαφέρει είναι η γαλβανιζέ με την εξάγωνη κεφαλή. Το λινκ που έβαλες δεν έχει ακριβώς ίδιου τύπου βίδες (με εξάγωνη κεφαλή). Σε εμένα η κεφαλή είναι για καρυδάκι 5,5 χιλ. Αν έχεις κάποιο λινκ από ebay ευπρόσδεκτο. Σε 2 καταστήματα του Πειραιά με βίδες δεν κατάφερα να βρω κάτι. Επίσης ούτε σαν ανταλλακτικό σε σετ με το καπάκι που βγαίνει στην όπελ δεν το έχουν σε στοκ στην Ελλάδα. Μόνο σε ένα κατάστημα ανταλλακτικών όπελ μου είπαν ότι έχει κάποιο απόθεμα του ενιαίου ανταλλακτικού (καπάκι συν τις 3 βίδες) στις αποθήκες της όπελ στη Γερμανία, με κόστος 43 ευρώ και χρόνο παράδοσης γύρω στις 40 ημέρες...
    Κι όλα αυτά επειδή σε προηγούμενη αλλαγή του φίλτρου καμπίνας, κάποιο @ρχίδι στο συνεργείο μου έχασε τη μια από τις 3 βίδες...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Βγαίνει με πολλές κεφαλές. (βλ.Νο 4)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IND-PB-Koepfe-PT-EJOT.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	14,3 KB 
ID:	421531

    Υποθέτω ότι μιλάμε για την EJOT PT WN1447 (hexagon washer head).

    Και μάλλον ψάχνεις για την Κ14!

    Ρίξε μια ματιά και στο pdf

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Νεότερα σχετικά με την αναζήτηση της βίδας. Αφού έφαγα τον τόπο σε φυσικά καταστήματα της Αττικής χωρίς αποτέλεσμα (κανείς" βιδάς" δεν στοκάρει βίδες πλαστικών) κι έχοντας φάει πόρτα στα ανταλλακτικά Opel (μόνο παραγγελία από Γερμανία το επίμαχο πλαστικό καπάκι μαζί με τις 3 βίδες του, με κόστος περί τα 43 ευρώ και χρόνο παράδοσης γύρω στον 1,5 μήνα), σκέφτηκα να στείλω email στην εταιρεία Ejot που ανέφερε ο φίλος SeniorCanardo πιο πάνω (τον οποίο και υπερευχαριστώ για τη βοήθεια). Έστειλα λοιπόν στην Ejot χτες email όπου τους είχα μια φωτό από τη βίδα και τα βασικά χαρακτηριστικά της (είχα προχτές ξαναλύσει το ντουλαπάκι συνοδηγού στο ταμπλό του αυτοκινήτου για να αφαιρέσω την μια από τις 2 επίμαχες βίδες και να τη μετρήσω με το παχύμετρο): μήκος κορμού 16 χιλ., διάμετρος κορμού 4.2 χιλ., βήμα 1.8 χιλ. και τους ρωτούσα μήπως παράγουν οι ίδιοι τη συγκεκριμένη βίδα για την Opel, κι αν ναι, αν θα μπορούσα να την προμηθευτώ από τους ίδιους ή κάποιον αντιπρόσωπό τους.
    Οι άνθρωποι μου απάντησαν μέσα σε μια ώρα, και σε ένα ευγενέστατο email που υπέγραφε ο επικεφαλής (μηχανικός παρακαλώ) του Industry Support τμήματός τους, αφού με διαβεβαίωσαν ότι δεν είναι αυτοί που παράγουν τη συγκεκριμένη βίδα, μου επισύναψαν μηχανολογικό σχέδιο ενός παρεμφερούς τύπου βίδας που παράγουν (της PΤ συγκεκριμένα) και μου πρότειναν, εφόσον βάσει σχεδίου μου κάνει, να μου στείλουν δωρεάν μερικά δείγματα, εφόσον το επιθυμώ, αφού τους γνωρίσω τη διεύθυνση αποστολής των δειγμάτων.
    Φυσικά τους απάντησα καταφατικά (η μόνη διαφορά της βίδας τους από τη δική μου είναι ότι στη δική τους ο κορμός δεν έχει σπείρωμα σε όλο το μήκος του -τα πρώτα 4 χιλ. είναι άνευ σπειρώματος- όλα τα υπόλοιπα φαίνονται ίδια ωστόσο).
    Πραγματικά έμεινα έκπληκτος από την ταχύτητα που ανταποκρίθηκαν σε κάποιον που σίγουρα δεν είναι από τους δυνητικά πελάτες τους, και από τον επαγγελματισμό που επέδειξαν.
    Παράδειγμα προς μίμηση για κάθε εταιρεία, ξένη ή ντόπια και συνάμα η καλύτερη διαφήμιση για μια εταιρεία. Παρακάτω το σχέδιο της βίδας που μου πρόσφεραν:
    https://ibb.co/Qcdt507

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  2. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 12:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF