Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Απόκτηση/Αγορά καινούργιας μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2020
    Μηνύματα
    9

    Απόκτηση/Αγορά καινούργιας μηχανής

    Καλησπέρα στην ομάδα , είμαι καινούργιο μέλος και χρειάζομαι την βοήθεια σας

    Είμαι αρκετό καιρό σε αυτό το φόρουμ (ως απλός αναγνώστης) διότι θέλω να μάθω καινούργια πράγματα σχετικά με τις μηχανές κτλπ

    Αρχικά είμαι 17 χρόνων και έχω σκοπό να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι (παπάκι) έχω μια Χ εμπειρία πάνω σε όλο αυτό το θεμα αλλά δεν γνωρίζω τα διαδικαστικά σε όλο αυτό το σκηνικό

    Εγώ στο μυαλό μου έχω να πάρω ένα παπί (άσχετος άμα είναι 100 110 125 cc) αλλά δεν ξέρω τι να προτιμήσω καινούργιο ή μεταχειρισμένο ( περισσότερο σκέφτομαι προς μεταχειρισμένο) .
    Οι δικοί μου μου λένε να πάρω καινούργιο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αντίθετος εγώ πιστεύω πως άμα βρω την κατάλληλη Μεταχειρισμένη θα είναι καλύτερα ( να αναφέρω πως οι γονείς μου δεν είναι πολύ θετικοί στο να πάρω μηχανάκι )

    Το μεγάλο μου ερώτημα είναι τι διαδικασία χρειάζεται όταν έρθει εκείνη η Αγία ώρα να το πάρω , εννοώντας με αυτό , τι χαρτιά , τι ασφαλείς , τι τέλη , τι εφορίες , πως θα γίνει η μεταβιβάσει από μεταχειρισμένο , πως θα γίνει η αγορά από καινούργιο , τι αφμ και γενικά τι χρειάζονται γενικός όλα αυτά ( να υπενθυμίσω πως είμαι 17 και θέλω άμεσα την μηχανή )
    Δεν με ενδιαφέρει το πρόστιμο ξέρω όμως είναι 200 για το δίπλωμα αλλά θα το βγάλω μόλις γίνω 18

    Ευχαριστώ πολύ ,
    άμα κάτσετε να με βοηθήσετε , ξέρω πως πολύ από εδώ έχουν πολύ εμπειρία πάνω σε όλο αυτό το θεμα και θα είναι διαθέσιμος να ακούσω και τα όλα καλά πάνω σε αυτό το σκηνικό
    και πάλι Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Το σωστο ειναι να βγαλεις διπλωμα και μετα ολα τα αλλα. Μην κανεις το λαθος και οδηγας χωρις διπλωμα. Τους δικου σου θα μπλεξεις που θα τρεχουν στα δικαστηρια αν γινει η στραβη. Οταν το παρεις θα δεις το μπατζετ και τις αναγκες σου και θα επιλεξεις μηχανακι. Βημα Βημα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Να πας να βγάλεις δίπλωμα πρώτα

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αφού είσαι 17 μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για 50ρι, να παρεις κι ενα μεταχειρισμένο 50ρι και να κυκλοφορήσεις με αυτό μέχρι να κλείσεις τα 18 και να βγάλεις δίπλωμα για μεγαλύτερη μοτο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Βγαλε διπλωμα για 50.παρε 50αρι για να το ασφαλισεις κιολας ,αλλιως χωρις διπλωμα για τα αναλογα κυβικα δεν στο ασφαλιζει καμμια ασφαλιστικη.Μην διακινδυνευεις ασκοπα,γιατι αν συμβει η στραβη θα τραβιεσαι με αστυνομιες και δικαιοσυνη χρονια.Μαθε μπαλιτσα που λεει κι ο αλεφαντος.Απο πειρα στα λεμε οι μεγαλυτεροι εδω μεσα γιατι πολλοι καναμε τα ιδια στην ηλικια σου και ταχουμε περασει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Δε νομίζω οτι οποιωσδήποτε ευσυνείδητος θα σου πρότεινε να πάρεις μηχανάκι χωρίς δίπλωμα. Και το λέω τελείως φιλικά και ήρεμα, απορώ πως συμφωνούν και οι γονείς σου.
    Πρώτα απο όλα η ασφάλεια και μετά τα γούστα. Έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου ακόμα.
    Τελείως φιλικά!!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Περιμενε να πας 18 να βγαλεις Α1 μην μπλεκεις με 50αρια τζαμπα λεφτα. Το 125 θα το κρατησεις χρονια μεχρι να μαθεις και μετα απεριοριστο. Το 50αρι τζαμπα λεφτα και σαν διπλωμα και τα μηχανακια που μπορεις να οδηγησεις. Ασε που μεχρι να το βγαλεις θα εχεις παει 18. Αυτο αξιζει να το βγαλεις στα 16 για να γυρνας. Υπομονη λιγους μηνες εκτος αν ειναι τοσο μεγαλη αναγκη. Ξερω ξενερωσες με ολα αυτα που σου λεμε αλλα χωρις διπλωμα μην παρεις μηχανακι. Αυτο που μπορεις να κανεις με προσοχη παντα ειναι οταν αρχισεις μαθηματα για διπλωμα παρε μηχανακι κανε λιγο εξασκηση σε κανα παρκινγκ η καπου ετσι κλειστα οχι στο δρομο. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι οπως παλια πια. Οταν το περασεις την επομενη μερα παιρνεις χαρτι και κυκλοφορεις κανονικα. Μονο αυτο θα σου προτεινα με επιφυλαξη παντα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Βγαλε διπλωμα για 50.παρε 50αρι για να το ασφαλισεις κιολας ,αλλιως χωρις διπλωμα για τα αναλογα κυβικα δεν στο ασφαλιζει καμμια ασφαλιστικη.Μην διακινδυνευεις ασκοπα,γιατι αν συμβει η στραβη θα τραβιεσαι με αστυνομιες και δικαιοσυνη χρονια.Μαθε μπαλιτσα που λεει κι ο αλεφαντος.Απο πειρα στα λεμε οι μεγαλυτεροι εδω μεσα γιατι πολλοι καναμε τα ιδια στην ηλικια σου και ταχουμε περασει.
    Παναβούρη στείλε ΑΜ φωτό με σορτσάκι
    https://www.mixanitouxronou.gr/tag/bakoterma/
    ΥΓ Νέος, διπλωματάκι και μετά βρες ένα 50ρι με συμπλέκτη να μάθεις το άθλημα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Κανείς δεν πρέπει να σου απαντήσει καν στα ερωτήματα που θέτεις αν δεν βγάλεις δίπλωμα πρώτα. Απορώ με τους γονείς σου που αντί να σου πουν "με τίποτα δεν παίρνεις μηχανή χωρίς δίπλωμα", κάθονται και συζητάνε αν θα πάρεις καινούριο ή μεταχειρισμένο.

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για αγορά καινούργιας μηχανής μέχρι 300cc
    από THEO στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2018, 00:10
  2. Αγορά καινούργιας μηχανής- Ασφάλεια
    από Stef V στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2017, 09:29
  3. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  4. Αποριες για αγορα καινουργιας μηχανης....
    από Commando* στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2013, 15:15
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF