Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αποτυχια ανακατασκευης κινητηρα Piaggio (bravo,ciao,si) αναζητηση μαστορα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    7

    Αποτυχια ανακατασκευης κινητηρα Piaggio (bravo,ciao,si) αναζητηση μαστορα

    Γεια σας

    Εχω ενα piaggio bravo απ τα μεσα της δεκαετιας του 80 περιπου Το οποιο ηταν μαχιμο ολα αυτα τα χρονια καθως ηταν εργαλειο .το
    χρησιμοποιουσα να πηγαινοερχομαι στα χωραφια . Ειναι ελαφρυ το φορτωνα ανετα στην πλατφορμα του τρακτερ και δεν χρειαζοταν να ερθει
    η συζυγος με αυτοκινητο να με παρει .Φανταστειτε ολα αυτα τα χρονια σε χωματοδρομους και χαλικοδρομους .
    Τελος παντων παρατημενο τον προπερασμενο χειμωνα ,την ανοιξη δεν επαιρνε ,φαινοταν να εχει κολλησει .Σκεφτηκα ευκαιρια να του κανω
    μια πολυ καλη συντηρηση ,να βοηθησει ο διαδοχος και να μαθει 5 πραγματα ,με οπλο το βιβλιο του μηχανικου της piaggio γεματος αυτοπεποιθηση ξεκινησα ,ετσι λυθηκε ολο βαφτηκε και ανοιχτηκε ο κινητηρας .Ειχαν σκουριασει μπιελα αντιβαρα και ρουλεμαν .
    Αλλαξα ρουλεμαν ελατηρια καθαρισα το πιστονι και η μπιελα με τα αντιβαρα μπηκε στο ξυδι και αφου ξεσκουριασε εντελως μετα σε διάλειμμα σοδας για να σταματησει η επιδραση του οξέος του ξιδιου .
    Καινουργιες φλαντζες και δεθηκε ξανα .
    Επαιρνε μπροστα με πολλη προσπαθεια και τερμα γκαζι . Συμπερασμα χαμηλη συμπιεση . Σφιγγοντας τα τρια μπουζονια του καπακιου
    κλότσησα το ενα .Με κουρασε και με απογοητευσε και εγκατελειψα την προσπαθεια .
    Φετος σκεφτηκα να το δωσω σε ενα μαστορα να το φτιαξει , ας δωσω 5 φραγκα και ας βαλω στην ακρη τον πληγωμενο εγωισμο .
    Αμ δε
    Περιοχη χωριο της Λιβαδειας . Ολοι οι νεοτεροι λενε δεν το γνωριζω δεν ασχολουμαι και οι 2 παλιοι που σιγουρα ξερουν λενε εσε ρε φιλε που θα κατσω τωρα να φαω τον χρονο μου με αυτο αντε παρε ενα παπακι να κανεις την δουλεια σου.
    Ετσι ειμαι σε αναζητηση μαστορα σε περιοχες απο Λαμια και κατω , χαλκιδα και Αττικη δεν εχω προβλημα .
    Αν γνωριζετε καποιον με μερακι που να επισκευαζει παλια μοτοποδηλατα και οχι καποιον εξυπνακια που ψαχνει κοροιδο θα παρακαλουσα να μου δωσετε την διευθυνση και τηλεφωνο.
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος....ισως οι ρετρολαγνοι η πιο παλιοί εδώ να ξέρουν κάποιον αλλα θα σου έλεγα παίξε μπάλα μόνος σου...αν φτιαχτεί φτιαχτηκε αν όχι προχωράς..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Έχω ακούσει για κάποιον "γιατρό " ως παρατσούκλι στην Αταλάντη.

    Αυτός από όσο ξέρω ασχολείται κυρίως με φρεζες και αγροτικά μηχανήματα αλλά σίγουρα δεν χάνεις κάτι με μια ερώτηση.

    Θα μάθω στοιχεία και θα επανέλθω.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    12
    Στον σλατινοπουλο στον Ορχομενό πηγές?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Έχω ακούσει για κάποιον "γιατρό " ως παρατσούκλι στην Αταλάντη.

    Αυτός από όσο ξέρω ασχολείται κυρίως με φρεζες και αγροτικά μηχανήματα αλλά σίγουρα δεν χάνεις κάτι με μια ερώτηση.

    Θα μάθω στοιχεία και θα επανέλθω.
    Panos76 ευχαριστω

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από old m42 Προβολή μηνύματος
    Στον σλατινοπουλο στον Ορχομενό πηγές?
    πρωτα πρωτα στον φιλο μου τον σαρδελα και μου ειπε εδω πουλησα τα δικα μου επειδη βαριεμαι να ασχοληθω θα κατσω τωρα με το δικο σου; βεβαια καπου βοηθησε αλλα ως εκει . και ο γιωργος ο μαρρος μου το ανεβαλε συνεχεια επειδη δεν ηθελε να ασχοληθει .
    εν τω μεταξυ αν μου πουν ποια ανταλλακτικα θελουν για να ειναι σιγουροι ,το λυσε δεσε γι αυτους ειναι το πολυ μισαωρο αλλα θα ειναι σιγουρο.
    Εγω υποψιαζομαι τι εχω κανει , αλλά δεν θελω αλλη αποτυχια .

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    τι ενοεις καθάρισα πιστονι? αν το έτριψες πολυ θα πηγαινε εκτος ανοχων που ηδη θα ηταν εκτος λογο παλαιοτητας με αποτελεσμα χαμηλή συμπίεση,σκαλιμπισμα,κολλημα,σπασιμο φουστας κτλ η σκουρια αλλαζει διαστασεις και κανει γρατζουνιες,πατουρες, δεν νομιζω να εφτιαξε κατι το ξυδι.. με καινουριο στροφαλο,μπιελα,πιστονι,κυλινδρο ισως εκανες δουλεια.

    με ενα συμπιεσoμετρο η εμπειρικα απο δυναμη που θελει η μανιβελα,η απο την τρυπα του μπουζι θα δεις τι παιζει με την συμπιεση, μετα φιλερ η μετριση κυλινδρου-πιστονιου σε μηχανουργειο για να δεις το κενο αναμεσα τους, επισης οι φλαντζες κυλινδρου,κεφαλης πρεπει να ειναι στο ιδιο παχος με τις μαμα για να εχεις σωστη συμπιεση. εκτος αυτων αν το μοτερ ανοιξε ολο υπαρχει περιπτωση διαρροης αερα απο καποια ενωση καρτερ η οτι αλλο,αν δεν μπηκαν νεες φλαντζες η ειδικη φλαντζοκολλα οπου επρεπε,η αν εγινε λαθος ανοιγμα με κατσαβιδια η χτυπηματα πανω η κοντα στις ενωσεις καρτερ η αλλων εξαρτιματων του μοτερ. και νεες τσιμουχες φυσικα. κατι που ισως εξηγει το οτι παιρνει μπρος μονο με τερμα γκαζι.. για ελενχο διαρροών ταπωνεις και πρεσαρεις αερα να δεις ποση και ποσο ωρα κραταει πιεση το μοτερ, η ψεκαζεις διαφορα οταν δουλευει πανω στις ενώσεις καρτερ για να δεις φουσκαλες η αλλαγη στον τροπο λειτουργειας.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	399 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	418456

    Πιστευω οτι τα 2 μερη της μηχανης (1) οταν ενωθηκαν δεν εχουν ερθει ακριβως προσωπο και εκει οταν πατησε η μεταλλικη φλαντζα 16
    δεν σφραγισαν με τον κυλινδρο 10 , ο κυλινδρος 10 με το καπακι 25 δεν εχει φλαντζα.

    πιστονι καθαρισα εννοω το πανω μερος με λαδι και πολυ ψιλο ντουκοχαρτο για να φυγουν τα καταλοιπα καυσης .

    επισης ειχα καινουργιες φλαντζες (16 & 2) μαμα 2 δηλαδη που χρειαζεται , οπως επισης και τσιμουχα 14 και 2 ρουλεμαν 3&13 επισης τα 2
    ελατηρια (8).

    Δεν μπορω να ανεβασω φωτο με τιποτα ουτε απο το pc ουτε url .

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μηχανακι1.jpg 
Προβολές:	375 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	418460

    για να γνωριζουμε για ποιο μιλαμε

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από habo Προβολή μηνύματος
    πρωτα πρωτα στον φιλο μου τον σαρδελα και μου ειπε εδω πουλησα τα δικα μου επειδη βαριεμαι να ασχοληθω
    -------------------------------------------------
    μλκ μου το λες και τραγικό
    Μια εποχή που η Ελλάδα παλεύει για 50 σεντσια ο αριστοκράτης βαριέται ν ασχοληθεί!!!!
    Πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ
    -------------------------------------------------

    Επί του θέματος Αθήνα υπάρχουν μάστορες εκεί που είσαι δεν ξέρω

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Ρε συ Parking φτασανε 60 χρ τους καταλαβαινω κιολας και γω δεν ειμαι μικρος ουτε εχω τον ενθουσιασμο πια . Δεν υπαρχουν και νεα μαστορια και τα μηχανακια ειναι χιλιαδες , ενας παλιος καλος μαστορας εχει την πολυτελεια να διαλεγει δουλειες .

    Δεν εχω προβλημα και Αθηνα να πεταχτω . Οποτε δωσε , δεν γνωριζω αν η πολιτικη του φορουμ ειναι οχι διευθυνσεις για να μην υπαρχει διαφημηση φανταζομαι
    με πμ

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Αν δεν έχεις βρει κάποιο μάστορα, ίσως να ήταν καλή ιδέα να μιλήσεις με το τύπο που πουλάει αυτό

    https://www.car.gr/29090656-piaggio-ciao

    Το έχει κάνει ανακατασκευή οπότε πιστεύω είναι σε θέση να σου δώσει κάποιες πληροφορίες.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ jawaforever

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Να είσαι καλά... Αν θες, πες μας αν έβγαλες άκρη με κάποιο συνεργείο εμπιστοσύνης.

Παρόμοια θέματα

  1. Κόστος ανακατασκευής κινητήρα
    από road spirit στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2013, 08:27
  2. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΠΟ Piaggio ΣΕ Aprilia
    από koutian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 23:41
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 22:43
  4. bravo sas
    από geopoul στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF