Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής

  1. #16
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    το ΤΑ700 είναι αρκετά βελτιωμένο νομίζω στο θέμα κατανάλωση.Τωρα αν θέλεις εθνική και 150-160 σταθερά πορείες όλα θα κάψουν .
    Στα του θέματος αφού έχεις σκούτερ και θέλεις μοτοσυκλέτα για βόλτες με την σύζυγο σου πιστεύω πως χρειάζεσαι κάτι μεγαλύτερο από τα 250ρια.
    Όχι πως δεν θα κάνετε τις βόλτες σας αλλά 25 αλογάκια με 2 αναβάτες όσο ναναι..
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 26/05/2020 στις 16:31.
    porca miseria.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Θα εστιάσω αρχικά στο ότι δεν γνωρίζεις τον χειρισμό του συμπλέκτη. Δεν είναι πυρηνική φυσική , αλλά απ την στιγμή που έχεις μάθει με σκουτερ, μάλλον είναι σα να ξεκινάς απο το μηδέν. Μιας και δεν είναι απλά η σύμπλεξη , αποσύμπλεξη το θέμα, αλλά και η επιλογή κατάλληλης σχέσης στο κιβώτιο , όπως και ο χειρισμός σε επιτόπιους ελιγμούς ή ανηφόρα.
    Στους περισσότερους μπορεί να φαίνονται αστεία, αλλά για σένα μάλλον θα είναι το μεγάλο ζόρι μέχρι να εξοικειωθείς.

    Οπότε πάμε σε επιλογή που θα έχεις την δυνατότητα να την κρατήσεις όρθια ή να την σηκώσεις εύκολα όταν σου πέσει (που θα σου πέσει) σταματημένος απο άτσαλο χειρισμό.

    Τρανσαλπ και vstrom , αναμφισβήτητα προτείνονται ως εξαιρετικές all round μηχανές ακόμη και για αρχάριους. Είναι βαριές όμως...
    Σε μικρότερα κυβικά τα πράγματα είναι πολύ ευκολότερα, ωστόσο συγκριτικά με ένα 300άρι σκούτερ, οι επιδόσεις τους είναι υποδεέστερες και μάλλον θα απογοητευτείς σε ταξιδάκι.

    Απο τις κινέζικες επιλογές που προτείνεις, μόνο το ζοντες έχει ένα σχετικό όνομα και αναγνωρισιμότητα. Πολύ γενικά για τα λεφτά του είναι επαρκές, μέχρι εκεί όμως. Αν έχεις facebook υπάρχει σχετική σελίδα με πολύ υλικό για μελέτη, ιδίως όσον αφορά μερικές ψιλοβελτιώσεις που κάνουν οι κάτοχοι σε σημεία που υστερεί η μοτό (πχ το μπροστινό φρένο στα πρώτης γενιάς ήταν ανεπαρκές, οπότε όλοι βάζουν απο το δεύτερης.)
    Επίσης όλοι οι κινέζοι κατασκευαστές έχουν θεματάκι διαχρονικά με την υποστήριξη των μοντέλων τους σε ανταλλακτικά σε βάθος χρόνου.
    Οπότε ως λύση, προτείνεται η αγορά ενός τέτοιου μόνο καινούργιο, το οποίο θα πουληθεί στα 3-4 χρόνια αν αρχίσει να εγκαταλείπεται η υποστήριξη απο το εργοστάσιο.

    Στα μεταχειρισμένα τώρα, το μπάτζετ που διαθέτεις είναι αρκετά αξιόλογο και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Γενικά θα σου έλεγα να μην τα φοβάσαι τόσο , μιας και τα μοντέλα που κοιτάς τα έπαιρναν ως επι το πλείστον μεγαλύτεροι σε ηλικία και ωριμότεροι οδηγοί. Άλλωστε και ο χαρακτήρας τους δεν ήταν για πολλά πολλά απο θέμα επιδόσεων.
    Το κακομεταχειρισμένο φαίνεται, αρκεί να ξέρεις τι κοιτάς. Υπάρχουν σχετικά βιντεάκια αλλά και οδηγοί αγοράς που μπορείς να κοιτάξεις για πάρεις μια ιδέα, αλλά ο γενικός κανόνας στο μεταχειρισμένο είναι ο εξής:
    "Δεν αγοράζεις το μηχανάκι , αλλά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη"
    Αυτό θα το καταλάβεις εαν ασχοληθείς να ψάξεις το μεταχειρισμένο. Θα δείς τον "ωχαδερφέ αυτό είναι το μηχανάκι κι αμα σ αρέσει" , τον παπάτζα "έχω βάλει φίλτρο ελευθέρας στο τρανσαλπ γιατί παίρνει μισό άλογο στα ψηλά", τον κάγκουρα "φλασάκια, προβολάκια, ξαναβαμμένο για αισθητικούς λόγους(my ass..)", αλλά και τον μερακλή, αυτόν που θα κάτσει να σου εξηγήσει τι και πως, που ξέρει κάθε πότε θέλει σέρβις το μοτέρ, τις βελτιώσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς (πχ αλλαγή αμορτισέρ με ποιοτικό αφτερ μαρκετ ) για λόγους ουσίας κι όχι εντυπωσιασμού.

    Κλείνοντας θα ήθελα να σου προτείνω να μην αποκλείσεις την naked κατηγορία. Καλά τα on οff και τα adventure στυλ, αλλά ουσία πραγματική δεν έχουν.Περισσότερο παιχνίδι του marketing για να νομίζει ο ιδιοκτήτης ότι μπορεί να κάνει τα πάντα. Στην πραγματικότητα όμως όσο χώμα πάει ένα vstrom άλλο τόσο μπορεί κι ενα MT07 ή ένα ΝC.

    Παρεπιμπτόντως το ΝC750dct είναι η ιδανική περίπτωση για σένα, με το εξαιρετικό αυτόματο κιβώτιο της Honda (ας μην γελιόμαστε είναι το μέλλον) αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ το άτιμο...
    Να ευχαριστήσω για την αναλυτική απάντηση. Το βάρος με προβληματίζει ιδιαίτερα, για αυτό και συζητάμε. Μπορεί οι κινητήρες των Transalp και V-Strom να θεωρούνται "φιλικοί" ως προς την γραμμικότητα κλπ για εναν αρχάριο, το συνολικό όμως πακέτο πραγματικά δεν πιστεύω αποτελεί μια σοφή πρώτη μηχανή. Σίγουρα μπορεί να γίνει, με λίγη τύχη, πολύ προσοχή κλπ αλλά σοφή επιλογή δεν είναι.

    Για μένα προσωπικά θεωρώ το CB500X την ιδανικότερη επιλογή στην θεωρία. Απλά μάλλον λόγω μάρκας είναι ακόμα αρκετά ακριβό και σαν μτχ. και το ίδιο ισχύει και για το NC700X. Δεν θέλω να το παίζω δύσκολος αλλά 4-5000 για μηχανή 7 ετίας μου φαίνονται πολλά δεδομένου ότι κόστιζε νομίζω 6.5-7000 (ίσως κάνω λάθος)

    Την επιλογή του DCT δεν θα την έκανα γιατί αν και θα μου έλυνε το πρόβλημα τώρα θα το έβρισκα πάλι μπροστά μου στο μέλλον.

    Άρα τι μας μένει...τα κινέζικα είναι με αμφίβολο μέλλον και οι παλιές καλές καραβάνες είναι γομάρια...δύσκολα τα πράγματα..

    Κατανοώ τα πλεονεκτήματα των Naked αλλά δεν μου αρέσουν, δεν είναι θέμα μάρκετινγκ (για μένα), δεν με ενδιαφέρει καθόλου το χώμα, απλά δεν μου αρέσουν εκτός από μερικά μικρά 125-250cc cafe racer που είναι για άλλη δουλειά.

  3. #18
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος για να μην κουράσω. Μετά από 8 χρόνια καθημερινής οδήγησης ενός scooter 250-300 κυβικών που έχω καθαρά σαν εργαλείο μετακίνησης (το οποίο και θα κρατήσω), σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά και μιας συμβατικής μηχανής.

    Με την αγορά της, αυτά που θα ήθελα να πετύχω είναι:

    • Να μάθω οδήγηση με συμπλέκτη (έχω όμως δίπλωμα Α)
    • Χαλαρές βόλτες με την ελπίδα να τις απολαμβάνω περισσότερο και από όσο με το Scooter
    • Ταξιδάκια κοντινά (αρχικά) αλλά και μακρινά (αργότερα, αν διαπιστώσω ότι μου αρέσει και την παλεύω σε πολύωρη οδήγηση μηχανής)


    Η πρώτη μου σκέψη ήταν κάποια μεταχειρισμένη αξιόπιστη και "εδραιωμένη" επιλογή τύπου Transalp 700 ή Vstrom 650 αλλά αφενός τα φοβάμαι τα μεταχειρισμένα, αφετέρου τα μοντέλα αυτά είναι αρκετά ογκώδη, βαριά και δεν ξέρω αν είναι και ακατάλληλα για έναν άσχετο.. για την ιστορία είμαι 1,77 και 79 κιλά

    Anyway, σε καινούργιο και με ένα budget βαριά 5,000 (μόνο για καινούργιο, σε μεταχειρισμένο δεν τα δίνω τόσα χρήματα) υπάρχουν (αν δεν κάνω λάθος) μόνο China-μεριά.. επιλογές και πιο συγκεκριμένα:

    • Zontes T310 T1
    • Benelli TRK 251
    • Voge 300 DS


    Τέλος απλά να αναφέρω ότι με ενδιαφέρουν μόνο on-off ή adv μοντέλα.

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες εμπειρότερων πάνω στο πρόβλημα, προτάσεις, συμβουλές κλπ

    Η κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Μακρια απο κινεζιές πλην ΙΣΩΣ απο BENELLI.Αφου εφτασες στα 5000 δωσε λιγα παραπανω με δοσεις για καινουργιο γιαπωνεζικο ή κανε παζαρι για μτχ μεχρι 5-10 χιλ χιλιομετρα.JAPAN ΠΑΝΤΑ.Αλλιως λιγοτερα κυβικα καινουργιο γιαπωνεζικο παντα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #19
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αν οι τιμές εμπόρων στο car.gr δεν είναι ψεύτικες, οριακά κάτω από 5Κ βρίσκεις καινούργιο Kawasaki Z400 (!), BMW G310R, MT03, και άλλες ενδιαφέρουσες προτάσεις (π.χ. KLX 250 και Ninja 300 στοκ του 16-17), συν κάποια επιπλέον ινδοκινέζικα όπως το Βαjaj Dominar και το CFMoto 400NK. Όρεξη να έχεις να κοιτάς.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Για σου φίλε.
    Πριν δυο χρόνια ήμουν ακριβώς στην θέση που βρίσκεσαι τώρα. Είχα βαρεθεί τα παπια και τα σκουτερ που οδηγουσα τόσα χρόνια και ήθελα να μάθω τον συμπλέκτη.
    Αγόρασα μια μοτοσικλέτα 125 κυβικών.( είχα και σκουτερ).Τα Σαββατοκύριακα και όταν είχα χρόνο σε μέρος με σχεδόν ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΙΝΗΣΗ προσπαθουσα να μάθω την χρήση του συμπλέκτη.
    Τα κριτήρια για να επιλέξω την πρώτη μου μοτοσικλέτα ήταν 1) Λίγα κυβικά, 2) Ελαφρύ (124 κιλά ήταν η μοτο που πηρα), 3) Να πατάω καλά στα δυο ποδια όταν είμαι πανω ,4) Να έχει το καντράν της μότο δείκτη Επιλεγμένεις ταχύτητας (μεγάλη βοήθεια να ξέρεις όταν είσαι αρχάριος ανά πάσα στιγμή τι ταχύτητα έχεις μέσα, 4) Φθηνή μότο( γιατί αν μου έπεφτε να μην πλήρωνα πολλά σε ανταλλακτικά.
    Τελικά έμαθα συμπλέκτη πολύ γρήγορα.
    Το μοναδικό λάθος που έκανα ήταν ότι δεν έπρεπε να πάρω 125 κυβικά , ήταν πολύ λίγα.
    Πιστεύω ιδανικά κυβικά για αρχαριο οδηγό μοτοσικλέτας είναι τα 200-300 , το πολύ 500.
    Αν τώρα ξεκινούσα να μάθω οδήγηση θα αγόραζα ένα από 1) sym NH-T 200 (καινούριο),2) Kawasaki versys 300 ( μεταχειρισμένο), 3) suzuki v-strom 250( μεταχειρισμένο).
    Μετά από 1-2 χρόνια το πουλάς και πας σε μεγαλύτερες και πιο δυνατές μοτοσικλέτες.
    Ελπίζω με αυτά που έγραψα να σε βοήθησα λίγο.

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    φίλος του αδερφού μου, 30αρης, πήρε πριν κανα χρόνο χοντρικα, ένα τρανσαλπ.
    πρωτο του μηχανακι.το παιδί δίψαγε για μηχανή.
    ο αρχικος ενθουσιασμός έφυγε σχετικά γρήγορα.
    Όπως επίσης (πολύ) γρήγορα του ηρθε το ξενέρωμα με το πόσο τον πάτο του έκαιγε για το τίποτα που είχε σε γκάζια.
    Το έστειλε και πήρε ένα βεστρωμ και ξαναγελάει το χειλάκι του!
    Αυτολεξεί μου είπε προχτές: "και πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά απο το ΤΑ", αυτά απο έναν άπειρο σχετικά οδηγό ούτε με ένα χρόνο συμβίωση με το ΤΑ.

    Νοριγιούκι, αν το νουμερο στο νικ είναι ημερομηνία γέννησης, σημαίνει ότι είσαι αρκετά μεγάλο παιδί για να μπορείς να καταλάβεις πέντε πράγματα.
    Μια κανονική μεσαίων κυβικών μηχανή πάρε, ούτε κινέζικα ούτε τίποτα.
    το βεστρωμ έχει κερδίσει τα γαλόνια του ως πασπαρτού.
    το σιμπιεξ, επίσης κραταιό πλέον στην κατηγορία των ~500κ.εκ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Αν μπορέσεις να πάρεις ελαφρώς μεταχειρο cb500x η καινούργιο με λίγες δόσεις παρτο..Μια πολύ καλή ποιοτική επιλογή.. Αν δεν το φτάνεις από τα 3 που έγραψες θα έπαιρνα το trk251..Μου φαίνεται πιο ποιοτική κατασκευή από το zontes..

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Versys ή vstrom μεταχειρισμένο στα ~3.5κ είναι η πρώτη προφανής επιλογή. Περισσότερη δύναμη από το σκούτερ σου, συντήρηση και κατανάλωση αρκετά κοντά και πληρούν όλες τις προϋποθέσεις σου.

    Βέβαια, εφόσον θα χρησιμοποιείται σαν δεύτερο μηχανάκι θα μπορούσες να πας και σε ένα fairing-άτο fz6, που έχει φυσικά πολύ παραπάνω δύναμη ψηλά, αλλά η συντήρηση/κατανάλωση ανεβαίνουν ένα level πιο πάνω, όχι όμως σε ακραία επίπεδα. Εγώ δεν θα έπαιρνα καινούργιο μηχανάκι αν ήμουν εσύ, δεν φτάνουν δυστυχώς τα χρήματα σου για κάτι αξιόλογο που να πληροί τις προδιαγραφές σου. Τώρα να σου προτείνω z400, ενώ θέλεις να κάνεις ταξιδάκια δεν το θεωρώ λογικό. Αν μπορούσες να αυξήσεις λίγο το budget φτάνοντας τα 6+, εκεί μιλάμε για καινούργιο sv650, που θα είναι πάντα μια πολύ αξιόλογη επιλογή(φυσικά θα μπορούσες να κοιτάξεις και μεταχειρισμένα sv, αλλά θεωρώ πως με το vstrom θα είσαι λίγο πιο άνετα).

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Χαιρετώ όλους και ευχαριστώ πολύ για τις νέες απαντήσεις και τον χρόνο σας.

    Όλα πολύ σωστά ακούγονται και υπάρχει λόγος για αυτό. Εγώ πάλι χτές το απόγευμα πήγα μια βόλτα από γνωστό κατάστημα για να δω κάποιες προτάσεις από κοντά και τι νας πω ρε παιδία απογοητεύτηκα..

    Αυτό γιατί ανεβαίνοντας πάνω στο 300άρι Versys και το CB500X (και τα δύο καινούργια) στο μεν Versys με το ζόρι πάταγα κάτω και στο CB λίγο καλύτερα αλλά όχι τέλεια. Ίσως δεν το σκέφτομαι σωστά αλλά θεωρώ θα πρέπει να μπορώ να πατήσω κάτω άνετα δεδομένου της ασχετοσύνης μου. Ίσως να με ξενίζει τόσο πολύ η τελείως διαφορετική αίσθηση από το GTS που έχω αλλά ένιωθα σαν εξωγήινος (ειδικά πάνω στο Versys) που πρέπει να είναι και ιδαίτερα ψηλό για την κατηγόρια του.

    Στο Zontes ομολογουμένως πατούσα καλύτερα από τα υπόλοιπα μάλλον γιατί έχει ιδιαίτερα στενή σέλα. Θα πάω να ανέβω και στο V-Strom 250 για να έχω μια πιο σφαιρική εικόνα καθώς και στο Benelli.

    To πρόβλημα μου με αμφότερα τα 2 αυτά είναι πως με 25 άλογα απλά δεν...προσωπικά δεν είμαι καθόλου της ταχύτητας αλλά ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να κάνω και ενα ταξιδάκι με το μηχανάκι φορτωμένο στα 110km/h χωρίς ο κινητήρας να είναι μόνιμα στο κόκκινο.

    Ίσως το σκέφτομαι λάθος, μπορεί να πρέπει πρώτα να μάθω συμπλέκτη για κανα 2 χρόνια και μετά να δώσω ότι πάρω τώρα για ένα μεγαλύτερο εργαλείο και να αφήσω για όποια ταξίδια για τότε..

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Άποψη μου.
    Από την στιγμή που δεν είσαι αρχάριος και νεοεισερχόμενος στους δρόμους δεν έχει τόσο διαφορά το αν θα μάθεις τον συμπλέκτη με 250κε ή με 600κε από την στιγμή που μιλάς για τέτοιες μοτοσυκλέτες.
    Τώρα αν μας έλεγες παιδιά έχω τρελαθεί θέλω ένα supersport 600κε με 100+ άλογα ,ε εκεί αλλάζει το πράγμα.
    Αίσθηση του τι κάνει το γκάζι αν το ανοίξεις και πως έχεις και αυτά τα ταξιδιάρικα στυλ vstrom είναι ομαλά στην λειτουργία τους.
    Δεν νομίζω πως τα 250ρια θα ταξιδεύουν πιο άνετα από το σκούτερ σου.
    porca miseria.

  11. #26
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αφού το Versys 300 σου φαίνεται ψηλό, ίσως να αναθεωρήσεις το:

    'Τέλος απλά να αναφέρω ότι με ενδιαφέρουν μόνο on-off ή adv μοντέλα.'
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αφού το Versys 300 σου φαίνεται ψηλό, ίσως να αναθεωρήσεις το:

    'Τέλος απλά να αναφέρω ότι με ενδιαφέρουν μόνο on-off ή adv μοντέλα.'
    Καταλαβαίνω τι λές αλλά με ύψος σέλας στο Versys 845mm ίδιο με ενός Ducati Multistrada 1260 νομίζω υπάρχουν και χαμηλότερες επιλογές.

    Αν πάλι είσαι οριακά καλά σε ύψος μου έχουν πει υπάρχουν λύσεις π.χ. άλλη σέλα για να κατέβεις λίγο και να είσαι κομπλέ.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Δεν χρειάζεται να κάνεις flatfoot και τα δύο πόδια για να οδηγήσεις μηχανή. Προσοχή και συνήθεια θέλει.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε haga1981 επειδή έχουμε το ίδιο υψος και σχεδόν το ίδιο βάρος ξέρω ακριβώς πόσο πατουσαν τα ποδια σου στο Honda 500x.
    Είναι σχεδόν το ιδανικό. Μην περιμένεις σε αυτή την κατηγορία που σε ενδιαφέρει με υψος 1.77 να πατας τέλεια. Όλες είναι ψηλές με μερικές εξαιρέσεις (NH-T 200, zontes) .
    Επί της ουσίας έχεις δυο επιλογές.
    Α) Παίρνεις v-strom 650, Honda 500 x σιγά σιγά μαθαίνεις συμπλέκτη με αυτές έχοντας σαν μόνο μειονέκτημα το βάρος και λίγο πιο ακριβά ανταλλακτικά από ένα μικρότερο μότο.
    Β) Παίρνεις κάτι μικρό στην αρχή με μοναδικό σου σου στόχο να μάθεις γρήγορα συμπλέκτη και να το πουλήσεις έχοντας την μικρότερη χασουρα χρημάτων.

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω τι λές αλλά με ύψος σέλας στο Versys 845mm ίδιο με ενός Ducati Multistrada 1260 νομίζω υπάρχουν και χαμηλότερες επιλογές.

    Αν πάλι είσαι οριακά καλά σε ύψος μου έχουν πει υπάρχουν λύσεις π.χ. άλλη σέλα για να κατέβεις λίγο και να είσαι κομπλέ.
    η πιο χαμηλη σελλα σημαινει αφαιρεση υλικου ,αρα κακο για τον ,ποπο,και μακροχρονια για τον προστατη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από mikros.bozos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 12:48
  2. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 15:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF