Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Δύσκολα τα πράγματα...μάλλον πολλά θέλω και δεν γίνεται να τα έχω όλα.

    Ποιά η γενικότερη γνώμη για το G650GS εκεί γύρω στο 2012-2015 περίπου? Μου αρέσει πάρα πολύ το άτιμο...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φίλε haga δεν συμφωνώ με την χρησιμότητα της ένδειξης. Θεωρώ ότι είναι ένα αξεσουάρ χρήσιμο στην πίστα και μόνο.
    Αυτό σου δίνουν αυτό λες είναι χρήσιμο, δεν σε κατηγορώ
    Συγνωμμη που επεμβαίνω αλλά κατά την γνωμη έχεις τελείως λάθος.
    Καθολου χρήσιμο δεν είναι στην πίστα γιατί δεν το βλεπεις. Ξέρεις σε κάθε στροφη τι ταχύτητα έχεις και είναι στάνταρ οι κινήσεις που κανεις στον λεβιέ ταχυτήτων σε κάθε γύρο. Οπότε είναι τελείως άχρηστο.
    Χρήσιμο είναι τα λαμπάκια- λαμπάκι που το ρυθμίζεις κοντά στον κόφτη.

    Είχα με και χωρίς μηχανάκια.
    Καλο θα είναι να υπάρχει αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    φιλε γεια χαρα.....εχω το versys x300 στην κατοχη μου απο καινουριο 3 χρονια με 22.000 απροβληματιστα χλμ.
    αψογο σε ολα του και οικονομικο 3.5 λιτρα στα 100χλμ.
    καλη προστασια απο τον αερα κατι που δεν εχεις στα γυμνα πιο ορθια θεση οδηγησης (ανεση) κατι που δεν εχουν τα γυμνα οπως και καλυτερη αντιμετωπιση σε οτιδηποτε υπαρχει στο δρομο (λακουβες-κακοτεχνιες -καπακια υπονομων κ.α ) ...γνωμη μου παντα.
    παντως για τα κυβικα του ειναι το πιο δυνατο
    επισης καποιος απο το φορουμ εχει το TRK250 αν θυμαμε καλα και ειναι ευχαριστημενος

    Υ.Γ
    v-strom 250 ταφος δεν παει βημα δλδ ειναι βαρυ με 2 ατομα καιει πολυ....BMW η μεγαλη απατη της ας πουμε βαυαριας στα χαρτια και μονο.
    μικρο στενο για το πισω ατομο η σελα και με ενα αμορτισερ που οταν ζεσταθει σε μια βολτα μαλακωνει και υπαρχει κινδυνος να χαθει η προσφυση απο λαθος θεση τοποθετησης διπλα στην εξατμιση.

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    φιλε γεια χαρα.....εχω το versys x300 στην κατοχη μου απο καινουριο 3 χρονια με 22.000 απροβληματιστα χλμ.
    αψογο σε ολα του και οικονομικο 3.5 λιτρα στα 100χλμ.
    καλη προστασια απο τον αερα κατι που δεν εχεις στα γυμνα πιο ορθια θεση οδηγησης (ανεση) κατι που δεν εχουν τα γυμνα οπως και καλυτερη αντιμετωπιση σε οτιδηποτε υπαρχει στο δρομο (λακουβες-κακοτεχνιες -καπακια υπονομων κ.α ) ...γνωμη μου παντα.
    παντως για τα κυβικα του ειναι το πιο δυνατο
    επισης καποιος απο το φορουμ εχει το TRK250 αν θυμαμε καλα και ειναι ευχαριστημενος

    Υ.Γ
    v-strom 250 ταφος δεν παει βημα δλδ ειναι βαρυ με 2 ατομα καιει πολυ....BMW η μεγαλη απατη της ας πουμε βαυαριας στα χαρτια και μονο.
    μικρο στενο για το πισω ατομο η σελα και με ενα αμορτισερ που οταν ζεσταθει σε μια βολτα μαλακωνει και υπαρχει κινδυνος να χαθει η προσφυση απο λαθος θεση τοποθετησης διπλα στην εξατμιση.
    Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά. Το Versys είναι πολύ ποιοτικό αλλά εκτός από πολύ ακριβό είναι και πολύ ψηλό (για μένα). Όταν ανέβηκα πατούσα με τις μύτες λίγο πολύ και δεν μπορώ να πω πως θα ένιωθα άνετα για πρώτο μηχανάκι.

    Θεωρητικά και με βάση τα specs κανονικά και το TRK 251 θα πρέπει να είναι "τάφος" όσο και το V-Strom εκτός αν το ότι είναι μονοκύλινδρο του δίνει κάποιο πλεονέκτημα που δεν γνωρίζω αν ισχύει.

    Αυτό που λες για την BMW δεν κατάλαβα σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι, αν στο G310GS δεν το σκεφτόμουν ούτως ή αλλιώς.

    Από εικόνες (δεν το έχω δει από κοντά) μου αρέσει το παλιό G650GS μιάς που έχει το στύλ των νεότερων GS χωρίς όμως να δείχνει τόσο ογκώδες, ψηλό και βαρύ. Μεγάλο του μείον βέβαια η απουσία δείκτη καυσίμου (έλεος πραγματικά) καθώς και για θερμοκρασία νερού (έχει λαμπάκι και για τα 2 νομίζω).
    Τελευταία τροποποίηση από haga1981; 29/05/2020 στις 20:54.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Από εικόνες (δεν το έχω δει από κοντά) μου αρέσει το παλιό G650GS μιάς που έχει το στύλ των νεότερων GS χωρίς όμως να δείχνει τόσο ογκώδες, ψηλό και βαρύ. Μεγάλο του μείον βέβαια η απουσία δείκτη καυσίμου (έλεος πραγματικά) καθώς και για θερμοκρασία νερού (έχει λαμπάκι και για τα 2 νομίζω).

    Αυτα τα 2 την ελλειψει δεικτών μην τα σκεφτεσαι καν.....αλλωστε λιγα μηχανακια εχουν και τα 2 ,,, οσο αφορα τον δεικτη βενζινης μηδενιζεις τον μερικο χιλμτρητη όποτε πας στο βενζιναδικο και ειναι ακριβως το ιδιο.... στο 660 που εχω εγω δεν μου χρειαστηκε ποτε τιποτα απο τα δυο...την θερμοκρασια μοτερ την καταλαβαινω και απο τα πόδια και το βεντιλατερ, για τα αλλα ολα οκ

  6. #51
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    πως είναι ακριβώς το ίδιο ρε παιδιά ;δηλαδή με τον ίδιο τρόπο οδηγάς συνέχεια;Εγώ ας πούμε στις ορεινές μου βόλτες πάω μια χαλαρά, μια πιο γρήγορα κτλ,το ίδιο είναι να ξέρεις ότι έχεις περίπου έστω 1/4, 2/5 κτλ του τεπόζιτου βάση του δείκτη με το ...ε περίπου βάση χιλιομέτρων;
    porca miseria.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2020
    Μηνύματα
    1
    Μια οικονομικη επιλογή σε μεταχειρισμένο θα ήταν και το aprilia pegaso trail (τα τελευταία pegaso που βγήκαν με κινητήρα XT). Στα 650 κυβικά, οικονομικό, με σχετικά καλή προστασια στον αέρα, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αν δεν το έχει κακοποιήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του και με χαμηλή σέλα που σίγουρα πατάς άνετα με το ύψος σου. Το μόνο αρνητικό για εμένα το ότι είναι μονοκύλινδρο. Αν βρεις αγγελία σε καλή κατάσταση ίσως αξίζει.

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Καλησπέρα και από εμένα,
    λογικά θα είμαι στη θέση σου σε 2 χρόνια από τώρα μιας και πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου μηχανάκι, ένα beverly 300 και ήδη σκέφτομαι την αγορά μηχανής για να κάνω ταξιδάκια...
    στις σωματικές διαστάσεις είμαστε περίπου το ίδιο και ούτε εγώ έχω εμπειρία από συμπλέκτη οπότε θα σου πω τι θα έκανα αν αγόραζα τώρα!

    δεν θα έπαιρνα ένα 250-300 με 5.000... θα μάθαινα βέβαια τον συμπλέκτη αλλά μέχρι εκεί...

    είτε θα έπαιρνα ενα σαπάκι 250ρι 15ετιάς με 1.500€ ίσα ίσα για να μάθω τον συμπλέκτη και τις ταχύτητες και σε ένα χρόνο θα το πουλούσα 1.300€ για να πάρω κάτι καλύτερο...

    είτε θα έπαιρνα κατευθείαν ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο 2-3 χρόνων cb500x είτε 7ετίας v-strom ή Versys 650 τα οποία θα τα πρόσεχα περισσότερο αλλά θα τα κρατούσα και περισσότερα χρόνια και θα ευχαριστιόμουνα και τα ταξίδια με αυτά! Βασικά αυτό θα έκανα... έχουμε μια ηλικία πλέον που δεν πρέπει να μας σταματάει ο φόβος αλλά με τον σεβασμό που μπορούμε να δείξουμε στη μηχανή και στο δρόμο να μάθουμε το οτιδήποτε και να το ευχαριστηθούμε!!!

    καλή επιλογή από μένα και πάντα όρθιος!

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Επειδή όταν ξεκίνησε το θέμα, στις επιλογές μέσα ήταν και το. Zontes/Tsontes 310.

    Πραγματικά, το 2019, το tsontes έκανε θραύση και ήταν Best seller!

    Ο ρυθμός πωλήσεων ήταν καμιά 45 με 50 κομμάτια το μήνα. Αντικειμενικά τώρα, τετοια πορεία ελάχιστα πρώτο εμφανιζόμενα μηχανάκια έχουν τολμήσει να ονειρευτουν.

    Φέτος όμως τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
    Πρωτιά δεν έχει δει ακόμα, ο ρυθμός πωλήσεων είναι στο 1/3, μερικές φορές και λιγότερο μιας και το μήνα που μας πέρασε πούλησε 13 τεμάχια!

    Το ότι το μηχανάκι είναι για τα πανηγύρια ήταν κάτι που αργά ή γρήγορα θα το έπαιρνε χαμπάρι ο κόσμος.
    Άργησε αλλά το πήρε. Στο φόρουμ γίνεται χαμός από τα προβλήματα που έχουν.

    Δυστυχώς, το καταναλωτικό κοινό έλκεται από λαλακιες τύπου ηλεκτρικό κλείδωμα τιμονιού, ηλεκτρικό κλείδωμα τάπας βενζίνης, μέχρι όμως όλες αυτές οι, αμφιβόλου ποιότητας και χρησιμότητάς μπούρδες, να σταματήσουν να λειτουργούν.

  10. #55
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την άποψη. Με προβληματίζει αυτό που λες και εσύ (όπως είπαν και άλλοι) ότι πρόταση στα 250-300cc δεν είναι καλή ιδέα γιατί δεν καταλαβαίνω ακριβώς το γιατί.

    Όπως αναφέρω και στο πρώτο post, σκοπός μου είναι (πέρα από το να μάθω συμπλέκτη που θα γίνει με οποιοδήποτε μοντέλο) να πηγαίνω κυρίως χαλαρές-απολαυστικές βόλτες. Να το πω διαφορετικά, με το Scooter μια χαρά το απολαμβάνω στα 70-80km/h αν ο δρόμος είναι με χαμηλή κίνηση, η άσφαλτος εμπνέει εμπιστοσύνη και υπάρχουν και ωραίες στροφούλες (βλέπε μια Αττική οδός σαν παράδειγμα). Απλά το Scooter είναι Scooter...

    Δεν με απασχολεί καθόλου η υψηλή ταχύτητα (μου δημιουργεί άγχος στο αμάξι, πόσο μάλλον σε δίκυκλο) και δεν έχω καμία όρεξη να "ξύσω" μαρσπιέ στο έδαφος. Απλά δεν θέλω το όποιο εργαλείο να είναι ψόφιο, να γυρίζεις την μανέτα στο γκάζι και να ξυπνάει 2 λεπτά αργότερα ή να μην μπορείς να "ξεφύγεις" από τα αμάξια στην κίνηση. Να υπάρχει ροπούλα για διασκέδαση χωρίς υπερβολές...νομίζω αυτό τα λέει όλα.

    Ωραία είναι τα 500-650άρια αλλά στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον σημαίνουν:

    • Αναγκαστικά μεταχειρισμένο για να είμαι εντός budget με όλα τα γνωστά ρίσκα
    • Αυξημένα τέλη και ασφάλεια σε ετήσια βάση
    • Αυξημένη κατανάλωση
    • Αυξημένο κόστος περιφερειακών, ανταλλακτικών, ελαστικά κλπ


    Δεν πιστεύω ένα σύγχρονο 250-300άρι να μην μπορεί να προσφέρει αυτά που συζητάμε. Απλά δεν είναι για ταξίδι, που καταλαβαίνω ότι απαιτείται μέγεθος (για άνεση), βάρος (για σταθερότητα), καλή ζελατίνα (για προστασία) και μια σχετική υποδύναμη (για να δουλεύει χαλαρά ο κινητήρας με χαμηλές στροφές για πολύ ώρα).
    Με το ποδηλατο στα 50 νοιωθεις πως πας σφαιρα, με ενα μικρο σκουτερ στα 100 νοιωθεις πως πας σφαιρα, με μια μικρη μηχανη στα 150 νοιωθεις πως πας σφαιρα, με μια μεσαια μηχανη στα 200 νοιωθεις πως πας σφαιρα και με ενα χαγιαμπουσα στα 250+ νοιωθεις πως πας σφαιρα. Η αισθηση της ταχυτητας ειναι σχετικη, δεν ειναι απολυτη. Η εμπειρια της ταχυτητας που σε ικανοποιει βασισμενη στο σκουτερ δεν επεται πως μεταφερεται αυτουσια σε μηχανη, χωρις να εχεις την εμπειρια της μηχανης. Αν ειχες καβαλησει 15 μηχανες και ελεγες πως τα 250κεκ σε φτανουν θα ηξερες τι θες. Τωρα δεν ειναι σιγουρο πως ξερεις τι θες. Επισης, διαβαζοντας τα οσα λες και ξαναλες περι υψους σελας και συμπλεκτη ειναι εμφανες πως η ψυχικη σου σταση στο θεμα μηχανη διακατεχεται απο μια καπως υπερβολικη δοση φοβου του αγνωστου. Αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε ολοι εδω αλλα ισως χωρις επαρκη εξηγηση, ειναι πως αυτα που σε φοβιζουν ειναι θεμα ημερων αν οχι ωρων να απομυθοποιηθουν και μετα ενδεχομενως να μεινεις με μια μηχανη καπως λιγη, γι αυτο που πολυ πιο συντομα απ οτι νομιζεις, θα θες.

    Οποιοδηποτε συγχρονο μηχανακι της τελευταιας 5ετιας με καλες κριτικες απο τον τυπο και τους κατοχους του, στο οποιο πατας και με τα δυο ποδια κατω ακομα και αν δεν εισαι στις φτερνες και το οποιο δεν ειναι ουτε 250 κιλα αλλα και ουτε εχει ψηλο κεντρο βαρους, ειναι ενα μηχανακι που παρα πολυ συντομα θα σου φαινεται παπι.

    Στην τελικη, πηγαινε σε μια σχολη οδηγησης που εχει μεσαια μηχανακια πχ 500κεκ και πες στον μπαρμπα να σου κανει κανα δυο ωρες μαθημα. Νομιζω καποιοι εχουν cb500 που ειναι ο,τι πρεπει για εισαγωγη σε αυτα που σε απασχολουν.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 16/06/2020 στις 18:23.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Ένα μήνα μετά μπορεί να έχεις αγοράσει, αν ναι καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

    Πριν 6 μήνες είχα τους περισσότερους από τους προβληματισμούς σου.

    Παλιότερα είχα αγοράσει δύο χρεπια με αποτέλεσμα μέχρι και πτώσεις (πρόβλημα στο πιρούνι) γι'αυτό και πήρα καινούργιο (cb500x). Ο συμπλέκτης δεν πρέπει να σε φοβίζει μαθαίνεται γρήγορα.
    Δοκίμασα αρκετά.

    Το versys το 300 μου φάνηκε υπερβολικά ψηλό.
    Απο τα benelli δοκίμασα 3 (bn 251 trk 251 trk 502) μου φάνηκαν πολύ μανιτζέβελα αλλά στο bn και στο μεγάλο trk δεν έμπαινε με ΤΊΠΟΤΑ η νεκρά. Αν παιδιά που έχουν τα μηχανάκια αυτά δεν έχουν πρόβλημα ας το πουν, μη σε πάρω στο λαιμό μου.

    Αν θέλεις την συμβουλή μου ξεκινά test ride, μόνο έτσι θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Μιας και έχεις άγχος για το ύψος και το βάρος θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από naked bn 251 mt 03 duke 250 bmw 310 r & gs και ας μη σε ενδιαφέρει η κατηγορία. Πιο μανιτζέβελα και το χειρότερο που θα συμβεί είναι να εκτιμήσεις τα adv . Θα δεις που μέχρι να καταλήξεις θα έχεις μάθει και τα χοντρά του συμπλέκτη.

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ferminpit Προβολή μηνύματος
    Ένα μήνα μετά μπορεί να έχεις αγοράσει, αν ναι καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

    Πριν 6 μήνες είχα τους περισσότερους από τους προβληματισμούς σου.

    Παλιότερα είχα αγοράσει δύο χρεπια με αποτέλεσμα μέχρι και πτώσεις (πρόβλημα στο πιρούνι) γι'αυτό και πήρα καινούργιο (cb500x). Ο συμπλέκτης δεν πρέπει να σε φοβίζει μαθαίνεται γρήγορα.
    Δοκίμασα αρκετά.

    Το versys το 300 μου φάνηκε υπερβολικά ψηλό.
    Απο τα benelli δοκίμασα 3 (bn 251 trk 251 trk 502) μου φάνηκαν πολύ μανιτζέβελα αλλά στο bn και στο μεγάλο trk δεν έμπαινε με ΤΊΠΟΤΑ η νεκρά. Αν παιδιά που έχουν τα μηχανάκια αυτά δεν έχουν πρόβλημα ας το πουν, μη σε πάρω στο λαιμό μου.

    Αν θέλεις την συμβουλή μου ξεκινά test ride, μόνο έτσι θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Μιας και έχεις άγχος για το ύψος και το βάρος θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από naked bn 251 mt 03 duke 250 bmw 310 r & gs και ας μη σε ενδιαφέρει η κατηγορία. Πιο μανιτζέβελα και το χειρότερο που θα συμβεί είναι να εκτιμήσεις τα adv . Θα δεις που μέχρι να καταλήξεις θα έχεις μάθει και τα χοντρά του συμπλέκτη.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου. Όντως πήρα τελικά το TRK 251 και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.

    Σίγουρα έχει μειονεκτήματα αλλά στην τιμή που έχει και με 4 χρόνια εγγύηση θεωρώ είναι καλή επιλογή συνολικά. Στο δικό μου θέμα με την νεκρά δεν έχω κανένα, υποθέτω πως τα test ride που πήρες ίσως τα είχαν σκίσει λίγο γιατί δεν έχω ακούσει παράπονο για το μεγάλο TRK τουλάχιστον.

    Το versys μου φάνηκε και εμένα πολύ ψηλό. Ο συμπλέκτης δεν είναι πια θέμα οπότε όταν έρθει η ώρα για το επόμενο αν υπάρχει η δυνατότητα ναι θα γίνει ένα test ride.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από mikros.bozos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 11:48
  2. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF