Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Ο συμπλέκτης δεν είναι πυρηνική φυσική, πολύ γρήγορα θα τον συνηθίσεις και θα τον μάθεις.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Να είστε καλά παιδιά για την βοήθεια μέχρι στιγμής. Τα θέματα είναι δυο, να μάθω τον συμπλέκτη από την μία, και τον συνδυασμό ύψους,όγκου, βάρους από την άλλη.

    Μία λύση σαν το NH-T 200 δεν θα με χάλαγε μιας που είναι φτηνό καινούργιο με (πιθανώς) καλή αξία μεταπώλησης, αξιόπιστο κλπ άλλα μάλλον δεν θα βοηθούσε πολύ στην εξοικείωση για μια μεγαλύτερης μηχανή αργότερα.

    Ίσως όντως ενα μτχ. Versys 300 να μπορούσε να παίξει και ας μην πατάω άριστα κάτω...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Σε κανένα on-off δεν θα πατάς άριστα κάτω.

  4. #34
    Το cbx το 500 και απο μενα .
    Ειμαστε ακριβως στις ιδιες διαστασεις.
    Τα βστρομ τρανσαλπ καλα , αλλα παλια .
    300αρι αν ειναι να παρεις ,μην παρεις καθολου μιας και 300αρι εχεις και θα ξενερωσεις στη βδομαδα πανω .
    Κατσε και οδηγα το χοντα .
    Πιο μαζεμενο ,πιο καινουριο
    Πολυ καλη μεταπώληση αν το αποφασισεις στο μελλον .

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Το cbx το 500 και απο μενα .
    Ειμαστε ακριβως στις ιδιες διαστασεις.
    Τα βστρομ τρανσαλπ καλα , αλλα παλια .
    300αρι αν ειναι να παρεις ,μην παρεις καθολου μιας και 300αρι εχεις και θα ξενερωσεις στη βδομαδα πανω .
    Κατσε και οδηγα το χοντα .
    Πιο μαζεμενο ,πιο καινουριο
    Πολυ καλη μεταπώληση αν το αποφασισεις στο μελλον .
    Ωραίο το CB500X.

    Το παλιότερο λογικά θα είναι και πιο σωστό για μένα μιας που είναι και λίγο χαμηλότερο σε σχέση με το καινούργιο που ανέβηκα προχτές λόγω του μικρότερου μπροστινού.

    Αρνητικά στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι η απουσία ένδειξης κουμπωμένης ταχύτητας και η τσιμπημένη τιμή σε μτχ.

  6. #36
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το CB500X.

    Το παλιότερο λογικά θα είναι και πιο σωστό για μένα μιας που είναι και λίγο χαμηλότερο σε σχέση με το καινούργιο που ανέβηκα προχτές λόγω του μικρότερου μπροστινού.

    Αρνητικά στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι η απουσία ένδειξης κουμπωμένης ταχύτητας και η τσιμπημένη τιμή σε μτχ.
    Ενταξει μην τρελαθουμε κι ολας με την ενδειξη κουμπωμενης ταχυτητας,μεχρι πριν 2 χρονια το 99,9 % δεν ειχε.Ολοι μεγαλωσαμε χωρις αυτο,και δεν παθαμε και τιποτα,αμα μας ξεφευγε και καμμια και δεν τραβαγε το μηχανακι κατεβαζαμε στην προηγουμενη.Αλλα ειναι τα σοβαρα που πρεπει να εχουν τα μηχανακια.Το CB το προηγουμενο με την 17αρα ζαντα μπροστα θα σου κανει πιστευω και ειναι και πιο φθηνο λογω παλαιοτητος.Βρες κατι με λιγα χιλιομετρα -μεχρι 15000-και τσιμπα το.Η ΧΟΝΤΑ ειναι ΧΟΝΤΑ.Και μετα ολοι οι αλλοι γιαπωνεζοι,και μετα το χαος.Και στο λεω εγω που εχω Καβλασακι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ενταξει μην τρελαθουμε κι ολας με την ενδειξη κουμπωμενης ταχυτητας,μεχρι πριν 2 χρονια το 99,9 % δεν ειχε.Ολοι μεγαλωσαμε χωρις αυτο,και δεν παθαμε και τιποτα,αμα μας ξεφευγε και καμμια και δεν τραβαγε το μηχανακι κατεβαζαμε στην προηγουμενη.Αλλα ειναι τα σοβαρα που πρεπει να εχουν τα μηχανακια.Το CB το προηγουμενο με την 17αρα ζαντα μπροστα θα σου κανει πιστευω και ειναι και πιο φθηνο λογω παλαιοτητος.Βρες κατι με λιγα χιλιομετρα -μεχρι 15000-και τσιμπα το.Η ΧΟΝΤΑ ειναι ΧΟΝΤΑ.Και μετα ολοι οι αλλοι γιαπωνεζοι,και μετα το χαος.Και στο λεω εγω που εχω Καβλασακι.
    Δεν θα διαφωνήσω ότι δεν είναι απόλυτα απαραίτητο να υπάρχει η ένδειξη της κουμπωμένης ταχύτητας, αλλά θεωρώ ότι για νέους αναβάτες και όταν μιλάμε για μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού και ιπποδύναμης (όχι 250άρια με 25hp) καλό θα είναι να υπάρχει.

    Καλό το CB αλλά ακριβό...

  8. #38
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Δεν θα διαφωνήσω ότι δεν είναι απόλυτα απαραίτητο να υπάρχει η ένδειξη της κουμπωμένης ταχύτητας, αλλά θεωρώ ότι για νέους αναβάτες και όταν μιλάμε για μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού και ιπποδύναμης (όχι 250άρια με 25hp) καλό θα είναι να υπάρχει.

    Καλό το CB αλλά ακριβό...
    Φιλε μου επειδη οδηγω -λογω ηλικιας-μηχανακια πανω απο 40 χρονια και εχω αγορασει πολλα διαφορων καταστασεων χιλιομετρικης παλαιοτητος,το ασφαλες συμπερασμα μου ειναι οτι οσες φορες αγορασα μηχανακι-εκτος απο καινουργιο βεβαια- με ελαχιστα εως λιγα χιλιομετρα, δεν το μετανοιωσα.Ολες τις αλλες φορες τα λεφτα που γλητωσα, τα πληρωσα σε επισκευες και στο διπλασιο απ αυτα που γλυτωσα τις περισσοτερες φορες.Νομιζω οτι αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για ενα καινουργιο,και αν δεν εχεις, για ενα καλο -με λιγα χιλιομετρα- μτχ.Επισης κανε καλο παζαρι,η εποχη το σηκωνει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Φίλε haga δεν συμφωνώ με την χρησιμότητα της ένδειξης. Θεωρώ ότι είναι ένα αξεσουάρ χρήσιμο στην πίστα και μόνο.
    Αυτό σου δίνουν αυτό λες είναι χρήσιμο, δεν σε κατηγορώ
    Μια ένδειξη θερμοκρασίας θα ήταν πολύ χρησιμότερη σε νέους, παλιούς, με ή χωρίς μεγάλη ιπποδύναμη..

    Όπως και να έχει υπάρχουν πολλά καλοβαλμένα, οικονομικά και εύκολα ψηφιακά που μπορείς να προσθέσεις.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Έχοντας την εμπειρία αρκετών ετών με το μεσαίο σου scooter και αφού διαθέτεις το απεριόριστο δίπλωμα, θεωρώ πως δεν είναι σωστή επιλογή να αγοράσεις μια καινούρια μοτοσυκλέτα 250-300cc...δε θα σου προσφέρει κάτι πολύ διαφορετικό και πιθανότατα θα τη βαρεθείς γρήγορα.
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για μεταχειρισμένο CB500 X (ή TRK 502).
    Θα πρότεινα και V-strom 650 ή Versys 650 αλλά οι τιμές τους είναι υψηλές, ιδίως για το vstrom... δύσκολα θα βρεις νεότερο από μοντέλο του 2013.
    Δες και εδώ ή εδώ μήπως και...
    H άλλη λύση είναι να ανοίξεις λίγο το πλάνο σου και να κοιτάξεις μοντέλα και από άλλες κατηγορίες, εκτός από on/off και adv.
    Γενικότερα μιλώντας,τα 5 χιλιάρικα που διαθέτεις είναι αξιοπρεπές ποσό και μπορείς να αγοράσεις ωραιότατο μηχάνημα και καλοδουλεμένο, αρκεί φυσικά να ελεγχθεί σωστά από κάποιον μηχανικό.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Έχοντας την εμπειρία αρκετών ετών με το μεσαίο σου scooter και αφού διαθέτεις το απεριόριστο δίπλωμα, θεωρώ πως δεν είναι σωστή επιλογή να αγοράσεις μια καινούρια μοτοσυκλέτα 250-300cc...δε θα σου προσφέρει κάτι πολύ διαφορετικό και πιθανότατα θα τη βαρεθείς γρήγορα.
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για μεταχειρισμένο CB500 X (ή TRK 502).
    Θα πρότεινα και V-strom 650 ή Versys 650 αλλά οι τιμές τους είναι υψηλές, ιδίως για το vstrom... δύσκολα θα βρεις νεότερο από μοντέλο του 2013.
    Δες και εδώ ή εδώ μήπως και...
    H άλλη λύση είναι να ανοίξεις λίγο το πλάνο σου και να κοιτάξεις μοντέλα και από άλλες κατηγορίες, εκτός από on/off και adv.
    Γενικότερα μιλώντας,τα 5 χιλιάρικα που διαθέτεις είναι αξιοπρεπές ποσό και μπορείς να αγοράσεις ωραιότατο μηχάνημα και καλοδουλεμένο, αρκεί φυσικά να ελεγχθεί σωστά από κάποιον μηχανικό.
    Ευχαριστώ για την άποψη. Με προβληματίζει αυτό που λες και εσύ (όπως είπαν και άλλοι) ότι πρόταση στα 250-300cc δεν είναι καλή ιδέα γιατί δεν καταλαβαίνω ακριβώς το γιατί.

    Όπως αναφέρω και στο πρώτο post, σκοπός μου είναι (πέρα από το να μάθω συμπλέκτη που θα γίνει με οποιοδήποτε μοντέλο) να πηγαίνω κυρίως χαλαρές-απολαυστικές βόλτες. Να το πω διαφορετικά, με το Scooter μια χαρά το απολαμβάνω στα 70-80km/h αν ο δρόμος είναι με χαμηλή κίνηση, η άσφαλτος εμπνέει εμπιστοσύνη και υπάρχουν και ωραίες στροφούλες (βλέπε μια Αττική οδός σαν παράδειγμα). Απλά το Scooter είναι Scooter...

    Δεν με απασχολεί καθόλου η υψηλή ταχύτητα (μου δημιουργεί άγχος στο αμάξι, πόσο μάλλον σε δίκυκλο) και δεν έχω καμία όρεξη να "ξύσω" μαρσπιέ στο έδαφος. Απλά δεν θέλω το όποιο εργαλείο να είναι ψόφιο, να γυρίζεις την μανέτα στο γκάζι και να ξυπνάει 2 λεπτά αργότερα ή να μην μπορείς να "ξεφύγεις" από τα αμάξια στην κίνηση. Να υπάρχει ροπούλα για διασκέδαση χωρίς υπερβολές...νομίζω αυτό τα λέει όλα.

    Ωραία είναι τα 500-650άρια αλλά στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον σημαίνουν:

    • Αναγκαστικά μεταχειρισμένο για να είμαι εντός budget με όλα τα γνωστά ρίσκα
    • Αυξημένα τέλη και ασφάλεια σε ετήσια βάση
    • Αυξημένη κατανάλωση
    • Αυξημένο κόστος περιφερειακών, ανταλλακτικών, ελαστικά κλπ


    Δεν πιστεύω ένα σύγχρονο 250-300άρι να μην μπορεί να προσφέρει αυτά που συζητάμε. Απλά δεν είναι για ταξίδι, που καταλαβαίνω ότι απαιτείται μέγεθος (για άνεση), βάρος (για σταθερότητα), καλή ζελατίνα (για προστασία) και μια σχετική υποδύναμη (για να δουλεύει χαλαρά ο κινητήρας με χαμηλές στροφές για πολύ ώρα).

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος για να μην κουράσω. Μετά από 8 χρόνια καθημερινής οδήγησης ενός scooter 250-300 κυβικών που έχω καθαρά σαν εργαλείο μετακίνησης (το οποίο και θα κρατήσω), σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά και μιας συμβατικής μηχανής.

    Με την αγορά της, αυτά που θα ήθελα να πετύχω είναι:

    • Να μάθω οδήγηση με συμπλέκτη (έχω όμως δίπλωμα Α)
    • Χαλαρές βόλτες με την ελπίδα να τις απολαμβάνω περισσότερο και από όσο με το Scooter
    • Ταξιδάκια κοντινά (αρχικά) αλλά και μακρινά (αργότερα, αν διαπιστώσω ότι μου αρέσει και την παλεύω σε πολύωρη οδήγηση μηχανής)


    Η πρώτη μου σκέψη ήταν κάποια μεταχειρισμένη αξιόπιστη και "εδραιωμένη" επιλογή τύπου Transalp 700 ή Vstrom 650 αλλά αφενός τα φοβάμαι τα μεταχειρισμένα, αφετέρου τα μοντέλα αυτά είναι αρκετά ογκώδη, βαριά και δεν ξέρω αν είναι και ακατάλληλα για έναν άσχετο.. για την ιστορία είμαι 1,77 και 79 κιλά

    Anyway, σε καινούργιο και με ένα budget βαριά 5,000 (μόνο για καινούργιο, σε μεταχειρισμένο δεν τα δίνω τόσα χρήματα) υπάρχουν (αν δεν κάνω λάθος) μόνο China-μεριά.. επιλογές και πιο συγκεκριμένα:

    • Zontes T310 T1
    • Benelli TRK 251
    • Voge 300 DS


    Τέλος απλά να αναφέρω ότι με ενδιαφέρουν μόνο on-off ή adv μοντέλα.

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες εμπειρότερων πάνω στο πρόβλημα, προτάσεις, συμβουλές κλπ

    Η κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    v-strom πάρε και μην ανησυχείς για το βάρος, μια χαρά θα την μανουβράρεις


  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αν τα έχεις τόσο ξεκάθαρα στο μυαλό σου, τότε προχώρα με κάποιο μικρό και σίγουρα θα το χαρείς!
    Εγώ έγραψα ότι διαφωνώ επειδή δε θα έπαιρνα δύο δίτροχα με παραπλήσια κυβικά ή ιπποδύναμη αλλά αφού εσύ τα έχεις ζυγίσει και το προχωράς, καλώς πράττεις!
    Δεν έβαλα καν στην εξίσωση το "ξύνω μαρσπιέδες" !Η όποια ένσταση έγκειται στην ποιότητα κατασκευής και στο γεγονός ότι η πορεία σε ανοιχτό δρόμο με 120-130 χλμ θα είναι πιο άνετη με ένα 500άρι όπως και οι προσπεράσεις..πιο ασφαλείς και γρήγορες...και σε δικάβαλα θα είσαι πιο άνετος.
    Αν όλα αυτά μπορείς να τα απολαύσεις και με ένα TRK 251 ας πούμε, το οποίο είναι και φθηνότερο, προχώρα άφοβα

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Αν τα έχεις τόσο ξεκάθαρα στο μυαλό σου, τότε προχώρα με κάποιο μικρό και σίγουρα θα το χαρείς!
    Εγώ έγραψα ότι διαφωνώ επειδή δε θα έπαιρνα δύο δίτροχα με παραπλήσια κυβικά ή ιπποδύναμη αλλά αφού εσύ τα έχεις ζυγίσει και το προχωράς, καλώς πράττεις!
    Δεν έβαλα καν στην εξίσωση το "ξύνω μαρσπιέδες" !Η όποια ένσταση έγκειται στην ποιότητα κατασκευής και στο γεγονός ότι η πορεία σε ανοιχτό δρόμο με 120-130 χλμ θα είναι πιο άνετη με ένα 500άρι όπως και οι προσπεράσεις..πιο ασφαλείς και γρήγορες...και σε δικάβαλα θα είσαι πιο άνετος.
    Αν όλα αυτά μπορείς να τα απολαύσεις και με ένα TRK 251 ας πούμε, το οποίο είναι και φθηνότερο, προχώρα άφοβα
    Να είσαι καλά. Το TRK 251 δεν το έχω δεί ακόμα απο κοντά, φαίνεται τίμιο, σε όσα test έχω δει να του κάνουν το βγάζουν συνολικά αξιοπρεπές και η τιμή είναι "συμπαθητική".

    Αυτό που με προβληματίζει λίγο με αυτό είναι μην έχω καμία έκλπηξη τύπου "πάπαλα η Benelli στην Ελλάδα" και άντε βρες ανταλλακτικά μετά καθώς και η ενδεχόμενη μεταπωλητική αξία του.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Να είσαι καλά. Το TRK 251 δεν το έχω δεί ακόμα απο κοντά, φαίνεται τίμιο, σε όσα test έχω δει να του κάνουν το βγάζουν συνολικά αξιοπρεπές και η τιμή είναι "συμπαθητική".

    Αυτό που με προβληματίζει λίγο με αυτό είναι μην έχω καμία έκλπηξη τύπου "πάπαλα η Benelli στην Ελλάδα" και άντε βρες ανταλλακτικά μετά καθώς και η ενδεχόμενη μεταπωλητική αξία του.
    Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ανταλλακτικών ή αποχώρησης της εταιρείας από την Ελλάδα...σημειώνει πωλήσεις και φαίνεται πως (ξανα)ήρθε για να μείνει.
    Όσον αφορά τη μεταπώληση, πολύ πιθανό να μην είναι το δυνατό σημείο της αλλά τα 3.750€ είναι ούτως ή άλλως κίνηση χαμηλού ''ρίσκου'' επομένως δε θα ήταν deal braker, τουλάχιστον για εμένα!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από mikros.bozos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 11:48
  2. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF