Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142

    Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος για να μην κουράσω. Μετά από 8 χρόνια καθημερινής οδήγησης ενός scooter 250-300 κυβικών που έχω καθαρά σαν εργαλείο μετακίνησης (το οποίο και θα κρατήσω), σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά και μιας συμβατικής μηχανής.

    Με την αγορά της, αυτά που θα ήθελα να πετύχω είναι:

    • Να μάθω οδήγηση με συμπλέκτη (έχω όμως δίπλωμα Α)
    • Χαλαρές βόλτες με την ελπίδα να τις απολαμβάνω περισσότερο και από όσο με το Scooter
    • Ταξιδάκια κοντινά (αρχικά) αλλά και μακρινά (αργότερα, αν διαπιστώσω ότι μου αρέσει και την παλεύω σε πολύωρη οδήγηση μηχανής)


    Η πρώτη μου σκέψη ήταν κάποια μεταχειρισμένη αξιόπιστη και "εδραιωμένη" επιλογή τύπου Transalp 700 ή Vstrom 650 αλλά αφενός τα φοβάμαι τα μεταχειρισμένα, αφετέρου τα μοντέλα αυτά είναι αρκετά ογκώδη, βαριά και δεν ξέρω αν είναι και ακατάλληλα για έναν άσχετο.. για την ιστορία είμαι 1,77 και 79 κιλά

    Anyway, σε καινούργιο και με ένα budget βαριά 5,000 (μόνο για καινούργιο, σε μεταχειρισμένο δεν τα δίνω τόσα χρήματα) υπάρχουν (αν δεν κάνω λάθος) μόνο China-μεριά.. επιλογές και πιο συγκεκριμένα:

    • Zontes T310 T1
    • Benelli TRK 251
    • Voge 300 DS


    Τέλος απλά να αναφέρω ότι με ενδιαφέρουν μόνο on-off ή adv μοντέλα.

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες εμπειρότερων πάνω στο πρόβλημα, προτάσεις, συμβουλές κλπ

    Η κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Μπορείς με ~5000 να βρεις και μεταχειρισμένο '15-'16 με λίγα σχετικά χιλιόμετρα π.χ Honda CBX 500 που είναι μικρό σε μέγεθος,στο στυλ που θέλεις και ''εύκολη'' μηχανή,Kawasaki Versys 300 επίσης, με 5 χιλιάρικα βρίσκεις μοντέλα 17+ με πολύ λίγα χλμ.Άσε που καινούργια δεν έχουν τεράστια διαφορά στην τιμή,εγώ θα έκανα υπομονή να γίνουν τα 5κ κάτι λιγότερο από 6 για ένα του κουτιού.
    Εγώ θα το λυπόμουν το τάλιρο να φύγει σε τέτοια μότο αλλά αν είχα να επιλέξω από αυτές θα έπαιρνα το Benelli ,δείχνει πιο σοβαρή εταιρία με αρκετά μοντέλα και πολλά σημεία πώλησης σε όλη την Ελλάδα.
    Γράφω αρκετές φορές ''εγώ'' γιατί ο καθένας έχει την δικιά του άποψη,καλές βόλτες ότι και να πάρεις φυσικά

    Βασικά με λιγότερο απο 5κ παίρνεις Vstrom 250 του κουτιού ,νομίζω είναι προσφορά με περιορισμένη χρονική διάρκεια. https://www.car.gr/used-bikes/suzuki/v_strom_250.html
    Νομίζω ότι καλύτερο ,και στην τιμή που έχεις ως όριο και όσο ναναι θα γράφει suzuki και όχι ζονσενγκ-κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 26/05/2020 στις 13:43.
    porca miseria.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Μπορείς με ~5000 να βρεις και μεταχειρισμένο '15-'16 με λίγα σχετικά χιλιόμετρα π.χ Honda CBX 500 που είναι μικρό σε μέγεθος,στο στυλ που θέλεις και ''εύκολη'' μηχανή,Kawasaki Versys 300 επίσης, με 5 χιλιάρικα βρίσκεις μοντέλα 17+ με πολύ λίγα χλμ.
    Εγώ θα το λυπόμουν το τάλιρο να φύγει σε τέτοια μότο αλλά αν είχα να επιλέξω από αυτές θα έπαιρνα το Benelli ,δείχνει πιο σοβαρή εταιρία με αρκετά μοντέλα και πολλά σημεία πώλησης σε όλη την Ελλάδα.
    Ευχαριστώ για την άποψη και την άμεση απάντηση. Η λογική σου δεν είναι λάθος αλλά για μένα δεν μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος για την κατάσταση μιας μεταχειρισμένης μηχανής, τα πραγματικά της χιλιόμετρα ή τυχόν άλλα θέματα που μπορεί να έχει όσο και αν την ψάξεις εκτός και αν την πάρεις από άτομο της απόλυτης εμπιστοσύνης σου. Επίσης θεωρώ ότι όταν το μεταχειρισμένο πλησιάζει την τιμή του καινούργιου το πράγμα αρχίζει να δυσκολεύει, για να αξίζει θα πρέπει η διαφορά τους να είναι η μέρα με την νύχτα συνολικά, επιδόσεις, αξιοπιστία, design κλπ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Για να μάθεις να οδηγείς με συμπλέκτη, φτηνό και τίμιο μηχανάκι σε on-off θα έλεγα το Transalp. Άνετα κάνει τα πάντα. Και βόλτες, και ταξίδια και καθημερινή χρήση και το κρατάς και περισσότερο καιρό.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    έκανα edit, δες τα vstrom 250.είναι σε προσφορά,λίγο κάτω από τα 5κ.
    και ναι, ειδικά οι επιδόσεις του cbx500 και versys300 είναι αρκετά ανώτερες από τα 250ρια.
    porca miseria.

  6. #6
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Στα 4-5.000 βρίσκω 4 αγγελίες cb500x και Versys 300 στην Αττική.. https://www.car.gr/classifieds/bikes...lyprice=1&rg=3 Είναι στην κατηγορία που κοιτάς, από γνωστές εταιρείες και με αξία μεταπώλησης. Αν είσαι αυστηρά ανάμεσα στα τρία που έγραψες, Benelli κι από μένα..

    Πάντως αποκλείοντας την κατηγορία των μικρών γυμνών αφήνεις απ' έξω πολύ αξιόλογες επιλογές, όπως Duke 250 στα 4.500 και MT-03 στα 5.200
    Τελευταία τροποποίηση από giorgosb; 26/05/2020 στις 13:53.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Στα 4-5.000 βρίσκω 4 αγγελίες cb500x και Versys 300 στην Αττική.. https://www.car.gr/classifieds/bikes...lyprice=1&rg=3 Είναι στην κατηγορία που κοιτάς, από γνωστές εταιρείες και με αξία μεταπώλησης. Αν είσαι αυστηρά ανάμεσα στα τρία που έγραψες, Benelli κι από μένα..

    Πάντως αποκλείοντας την κατηγορία των μικρών γυμνών αφήνεις απ' έξω πολύ αξιόλογες επιλογές, όπως V-Strom 250, Duke 250, MT-03, τα οποία καινούρια είναι κάτω από 5.000
    Ευχαριστώ για τις έξτρα απαντήσεις. Το V-strom δεν νομίζω να θεωρείται "γυμνό". Δεν αποκλείω να υπάρχουν καλές επιλογές στην κατηγορία αυτή αλλά δεν είναι του γούστου μου τα γυμνά και επίσης δεν θα προτιμήσω μια πιο σκυφτή θέση οδήγησης και χωρίς ίχνος ζελατίνας (για τα ταξίδια που λέγαμε..)

    Το V-strom 250 αν ξεχάσουμε το βαρύ του όνομα για 2 λεπτά θεωρείται πως αξίζει τα χρήματα και θα με κάλυπτε για αυτά που προορίζω? Το Transalp πάλι θα ήταν κατάλληλο για πρώτο μηχανάκι?

  8. #8
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Το V-Strom το είχα στο μυαλό μου και καταλάθος το έβαλα με τα γυμνά. Γι αυτό που ψάχνεις νομίζω ότι είναι ιδανικό

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Απ όσο καταλαβαίνω σ ενδιαφέρει περισσότερο η αγορά καινουριου γιατί δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει αν πάρεις μεταχειρισμένο, έστω και πρόσφατης χρονολογίας. Εγώ δεν θα έπαιρνα κανένα απ τα benelli, daytona κτλ. Κάνε υπομονή να αυξήσεις λιγάκι το μπαντζετ και κοιτάς για καμία σοβαρή επώνυμη εταιρία. Προτείνω και το KTM 390 Adv.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3D7DB604-2169-46C5-8B5A-839AFFA8AD53.jpeg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	25,0 KB 
ID:	418486

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Απ όσο καταλαβαίνω σ ενδιαφέρει περισσότερο η αγορά καινουριου γιατί δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει αν πάρεις μεταχειρισμένο, έστω και πρόσφατης χρονολογίας. Εγώ δεν θα έπαιρνα κανένα απ τα benelli, daytona κτλ. Κάνε υπομονή να αυξήσεις λιγάκι το μπαντζετ και κοιτάς για καμία σοβαρή επώνυμη εταιρία. Προτείνω και το KTM 390 Adv.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3D7DB604-2169-46C5-8B5A-839AFFA8AD53.jpeg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	25,0 KB 
ID:	418486
    Ευχαριστώ αλλά στα 6,500 ξεφεύγει το πράγμα.. Ας μην ξεχνάμε πως θα είναι ουσιαστικά ενα δεύτερο μηχανάκι που (λογικά) θα χρησιμοποιείται λιγότερο από το Scooter και το θέμα των ταξιδίων είναι σε θεωρητικό στάδιο αυτή τη στιγμή (ΑΝ διαπιστώσω ότι μου αρέσει και ΑΝ την παλεύω σε πολύωρη οδήγηση)

    Μήν παίξω και καράτε (με την κακή έννοια) με την σύζυγο.. κρίμα είναι.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Για εμένα μια χαρά θα ήταν και το ΤΑ για την χρήση που θέλεις,έχεις εμπειρία δεν θα βγεις τώρα στον δρόμο.
    Απλά δείχνεις να μην θέλεις μεταχειρισμένο και τα ΤΑ είναι μιας κάποιας ηλικίας σε σχέση με τα υπόλοιπα.
    Αν τελικά σκεφτείς και μτχ δες και τα Honda NC700.
    porca miseria.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    το v strom 250 θα ειναι ταφος σε σχεση με το σκουτερ σου... νομιζω δεν ειναι και ο ορισμος της "απολαυστικης" μηχανης... περισσοτερο αξιοπιστο εργαλειο ειναι...

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Δεν έχω πρόβλημα με την έννοια του μτχ. απλά ακούς τόσες ιστορίες "φρίκης" για πειραγμένα χλμ ή μηδενική συντήρηση ή πτώσεις που επισκευάστηκαν όπως-όπως και γειά σου μετά το ξεφορτώνομαι κλπ που αναγκάζεσαι να το διπλο-τριπλο-σκεφτείς που λέει ο λόγος.

    Αυτός ο "τάφος" το έχω διαβάσει και αλλού τι σημαίνει?

    Ισχύει πως είμαι λίγα χρόνια με δίκυκλο στον δρόμο και με σχεδόν 200 κιλά δεν το λές και ελαφρύ, απλά όχι συμβατική μηχανή για αυτό δεν ξέρω πότε το βάρος και ο όγκος είναι πρόβλημα για έναν αρχάριο.
    Τελευταία τροποποίηση από haga1981; 26/05/2020 στις 14:48.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θα εστιάσω αρχικά στο ότι δεν γνωρίζεις τον χειρισμό του συμπλέκτη. Δεν είναι πυρηνική φυσική , αλλά απ την στιγμή που έχεις μάθει με σκουτερ, μάλλον είναι σα να ξεκινάς απο το μηδέν. Μιας και δεν είναι απλά η σύμπλεξη , αποσύμπλεξη το θέμα, αλλά και η επιλογή κατάλληλης σχέσης στο κιβώτιο , όπως και ο χειρισμός σε επιτόπιους ελιγμούς ή ανηφόρα.
    Στους περισσότερους μπορεί να φαίνονται αστεία, αλλά για σένα μάλλον θα είναι το μεγάλο ζόρι μέχρι να εξοικειωθείς.

    Οπότε πάμε σε επιλογή που θα έχεις την δυνατότητα να την κρατήσεις όρθια ή να την σηκώσεις εύκολα όταν σου πέσει (που θα σου πέσει) σταματημένος απο άτσαλο χειρισμό.

    Τρανσαλπ και vstrom , αναμφισβήτητα προτείνονται ως εξαιρετικές all round μηχανές ακόμη και για αρχάριους. Είναι βαριές όμως...
    Σε μικρότερα κυβικά τα πράγματα είναι πολύ ευκολότερα, ωστόσο συγκριτικά με ένα 300άρι σκούτερ, οι επιδόσεις τους είναι υποδεέστερες και μάλλον θα απογοητευτείς σε ταξιδάκι.

    Απο τις κινέζικες επιλογές που προτείνεις, μόνο το ζοντες έχει ένα σχετικό όνομα και αναγνωρισιμότητα. Πολύ γενικά για τα λεφτά του είναι επαρκές, μέχρι εκεί όμως. Αν έχεις facebook υπάρχει σχετική σελίδα με πολύ υλικό για μελέτη, ιδίως όσον αφορά μερικές ψιλοβελτιώσεις που κάνουν οι κάτοχοι σε σημεία που υστερεί η μοτό (πχ το μπροστινό φρένο στα πρώτης γενιάς ήταν ανεπαρκές, οπότε όλοι βάζουν απο το δεύτερης.)
    Επίσης όλοι οι κινέζοι κατασκευαστές έχουν θεματάκι διαχρονικά με την υποστήριξη των μοντέλων τους σε ανταλλακτικά σε βάθος χρόνου.
    Οπότε ως λύση, προτείνεται η αγορά ενός τέτοιου μόνο καινούργιο, το οποίο θα πουληθεί στα 3-4 χρόνια αν αρχίσει να εγκαταλείπεται η υποστήριξη απο το εργοστάσιο.

    Στα μεταχειρισμένα τώρα, το μπάτζετ που διαθέτεις είναι αρκετά αξιόλογο και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Γενικά θα σου έλεγα να μην τα φοβάσαι τόσο , μιας και τα μοντέλα που κοιτάς τα έπαιρναν ως επι το πλείστον μεγαλύτεροι σε ηλικία και ωριμότεροι οδηγοί. Άλλωστε και ο χαρακτήρας τους δεν ήταν για πολλά πολλά απο θέμα επιδόσεων.
    Το κακομεταχειρισμένο φαίνεται, αρκεί να ξέρεις τι κοιτάς. Υπάρχουν σχετικά βιντεάκια αλλά και οδηγοί αγοράς που μπορείς να κοιτάξεις για πάρεις μια ιδέα, αλλά ο γενικός κανόνας στο μεταχειρισμένο είναι ο εξής:
    "Δεν αγοράζεις το μηχανάκι , αλλά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη"
    Αυτό θα το καταλάβεις εαν ασχοληθείς να ψάξεις το μεταχειρισμένο. Θα δείς τον "ωχαδερφέ αυτό είναι το μηχανάκι κι αμα σ αρέσει" , τον παπάτζα "έχω βάλει φίλτρο ελευθέρας στο τρανσαλπ γιατί παίρνει μισό άλογο στα ψηλά", τον κάγκουρα "φλασάκια, προβολάκια, ξαναβαμμένο για αισθητικούς λόγους(my ass..)", αλλά και τον μερακλή, αυτόν που θα κάτσει να σου εξηγήσει τι και πως, που ξέρει κάθε πότε θέλει σέρβις το μοτέρ, τις βελτιώσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς (πχ αλλαγή αμορτισέρ με ποιοτικό αφτερ μαρκετ ) για λόγους ουσίας κι όχι εντυπωσιασμού.

    Κλείνοντας θα ήθελα να σου προτείνω να μην αποκλείσεις την naked κατηγορία. Καλά τα on οff και τα adventure στυλ, αλλά ουσία πραγματική δεν έχουν.Περισσότερο παιχνίδι του marketing για να νομίζει ο ιδιοκτήτης ότι μπορεί να κάνει τα πάντα. Στην πραγματικότητα όμως όσο χώμα πάει ένα vstrom άλλο τόσο μπορεί κι ενα MT07 ή ένα ΝC.

    Παρεπιμπτόντως το ΝC750dct είναι η ιδανική περίπτωση για σένα, με το εξαιρετικό αυτόματο κιβώτιο της Honda (ας μην γελιόμαστε είναι το μέλλον) αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ το άτιμο...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παίδες το τρανσαλπ είναι για παντού και πουθενά. Καίει σαν 1.4cc αμάξι, είναι βαρύ για Πόλη, μέτριο για ταξίδια.

    Είναι όμως ένα ποιοτικό μηχανάκι που κρατάει η μπογιά του.

    1000 φορές cb500X αντί τρανσαλπ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από mikros.bozos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 12:48
  2. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 15:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF