Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Kawasaki Versys : 8 years and counting

  1. #16
    Versys lover ! Μπράβο, σου εύχομαι να συνεχίσεις να την ευχαριστιέσαι

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Καμιά λεπτομέρεια για τους ομόσταυλους
    Εξάτμιση βλέπω, έχεις και φίλτρο; άλλαξες το μίγμα; τι θερμοκρασίες βλέπεις στην πόλη;

    Το οδήγησα καινούριο το '09 για ~200km στην κρήτη και το σύγκρινα με το 1100 που είχα τότε. Μου είχε αφήσει πάρα πολύ καλή εντύπωση
    και η οδηγική του συμπεριφορά και οι επιδόσεις του.

  3. #18
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Keep rolling
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #19
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Να είσαι καλά και να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια ακόμα!

  5. #20
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καμιά λεπτομέρεια για τους ομόσταυλους
    Εξάτμιση βλέπω, έχεις και φίλτρο; άλλαξες το μίγμα; τι θερμοκρασίες βλέπεις στην πόλη;

    Το οδήγησα καινούριο το '09 για ~200km στην κρήτη και το σύγκρινα με το 1100 που είχα τότε. Μου είχε αφήσει πάρα πολύ καλή εντύπωση
    και η οδηγική του συμπεριφορά και οι επιδόσεις του.
    Ήθελα να γράψω και τις εντυπώσεις μου πάνω σε όσες παρεμβάσεις έκανα αλλά δε μου κόλλαγε στη ροή της εξιστόρησης όπως μου βγήκε.
    Καλή πάσα βέβαια να στα γράψω εδώ ξεχωριστά.
    Όταν την πρωτοπήρα είχα διαβάσει αρκετά για τη συμπεριφορά του κινητήρα, την αξιοπιστία και τι ήθελε προσοχή.
    ήξερα οτι σαν μηχανή έρχεται με φτωχό μείγμα για να κρατάει τους ρύπους χαμηλά και οτι κάποιες παρτίδες έβγαζαν πρόβλημα στις βαλβίδες εξαγωγής.
    εξαρχής λοιπόν έκανα μια επέμβαση σε φίλτρο μείγμα εξάτμιση.
    Μπήκε φίλτρο DNA και ρυθμίστηκε το μείγμα στο δρόμο με εξομείωση των πραγματικών συνθηκών που θα έκανα την περισσότερη χρήση, δηλαδή κίνηση με χαμηλές σχέσεις και χαμηλομεσαίες στροφές στξην κίνηση του κέντρου αλλά και υψηλότερες ταχύτητες σε κεντρικές λεωφόρους. Έφαγα ένα απόγευμα και περίπου 2 ώρες συλλογής μετρήσεων αλλά θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο.
    Εξάτμιση η μοναδική κομμένη και ραμμένη στη γραμμικότητα του Versys ήταν κατασκευή της Delkevic από Αγγλία με την υποδοχή plug n play και του αισθητήρα L. Οι υπόλοιπες aftermarket δεν έβγαζαν τότε κάτι αντίστοιχο.

    Οι θερμοκρασίες μέσα στη πόλη δε μπορώ να μετρήσω. Αν με ρωτάς πόσο συχνά ανάβει το βεντιλατέρ ανάβει συχνά...αν δεν άναβε όμως νομίζω θα ανησυχούσα περισσότερο.
    Οδηγικά είναι ξεκούραστο και σχετικά στριφτερό όχι οτι είμαι και κανένας που ξύνω μασπιέδες αλλά ναι για την εμπειρία μου θεωρώ οτι έχω κάνει και κλίσεις και ταχύτητες που φαίνεται οτι η μηχανή είναι στο στοιχείο της.

    Θέλω να γράψω και κάτι για το θέμα μπροστινού αλλά δε ξέρω αν είναι προτιμότερο εδώ ή σε ξεχωριστό θέμα στη κατηγορία γιατί είναι κάτι πολύ σοβαρό για να χαθεί μέσα στα ποστ και τις φωτογραφίες.

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είχε θερμοκρασία το όργανο..
    Άνοιξε θέμα αν θέλεις και γράψε λεπτομέρειες, πώς έκανες μετρήσεις, πως άλλαξες το μίγμα, τι κατανάλωση έχει κ.λπ.

    σόρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω ότι μπορώ από το δικό μου με αλλαγές πρώτου σταδίου.

  7. #22
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είχε θερμοκρασία το όργανο..
    Άνοιξε θέμα αν θέλεις και γράψε λεπτομέρειες, πώς έκανες μετρήσεις, πως άλλαξες το μίγμα, τι κατανάλωση έχει κ.λπ.

    σόρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω ότι μπορώ από το δικό μου με αλλαγές πρώτου σταδίου.
    Τι να πάρει το versys....
    Δεν βλέπεις;
    Ένα φίλτρο, πρόγραμμα και ένα laser εκτυπωτή στην σχάρα....




    Παρακαλώ συνεχίστε.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #23
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι είχε θερμοκρασία το όργανο..
    Άνοιξε θέμα αν θέλεις και γράψε λεπτομέρειες, πώς έκανες μετρήσεις, πως άλλαξες το μίγμα, τι κατανάλωση έχει κ.λπ.

    σόρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω ότι μπορώ από το δικό μου με αλλαγές πρώτου σταδίου.
    Θα σου απαντήσω με λίγες γραμμές και τις μετρήσεις και τα αποτελέσματα που πήρα.
    Στα 60 άλογα με 1ο στάδιο θα δεις έως 65 άλογα. Δε θεωρώ οτι αξίζει το κόπο και τη φασαρία για να ψάχνεις επιδόσεις.
    Αν σκοπός σου είναι να κρατήσεις χρόνια το Versys και αποζητάς αξιοπιστία τότε ναι να το ψάξεις. Θα κάνεις το μείγμα πιο πλούσιο εκεί που χρειάζεται για να αποφύγεις μελλοντικά κάποιο θέμα με τις βαλβίδες εξαγωγής λόγω θερμοκρασιών.
    Οι μετρήσεις σου είπα και πιο πάνω. Δεν ήταν δυναμόμετρου. Ήταν στο δρόμο με κουμπωμένους αισθητήρες και επιστροφή στο λάπτοπ και ανάλυση των γραφημάτων. Έπαιξα και με το αβανς αλλά τελικά το original που δίνει η Kawasaki είναι το καλύτερο.
    Η κατανάλωση που έχω είναι σταθερά 4.7-5.5lt/100 εντός πόλης και 4-4.5lt/100 εκτός σε βόλτα με ταχύμετρο να γράφει 130-140χλμ/ω.


    Αν θες να δεις πάνω από 65 τότε πρέπει να δώσεις καλό ποσό που για μένα δεν αξίζει. Μιλάω για εκκεντροφόρους ER6 βελτιωμένους πολλαπλασιαστές και διάφορα άλλα που θα κάνουν ένα πακετάκι που ξεπερνά τα 500ευρώ (αν έχεις ήδη φίλτρο εξάτμιση) και δε θα τα έδινα
    Προτιμότερο να το δώσεις και συμπληρώσεις να πας στο Tracer700.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Με την ίδια λογική ψώνισα και εγώ.

    Έναν καθημερινό εργάτη, χωρίς προβλήματα που θα σε συντροφεύει σε ό,τι θελήσεις να κάνεις.

    πολύ ωραία αναφορά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Ένα διαφορετικό long term τεστ....
    Μπράβο και εύχομαι τα καλύτερα να είναι μπροστά σου!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #26
    Επιτέλους ακόμα ένας ευχαριστημένος κάτοχος Versys (όπως και εγώ επίσης). Εαν εσύ το έχεις 8 χρόνια εγώ που το έχω 13 χρόνια τι πω ?

  12. #27
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Επιτέλους ακόμα ένας ευχαριστημένος κάτοχος Versys (όπως και εγώ επίσης). Εαν εσύ το έχεις 8 χρόνια εγώ που το έχω 13 χρόνια τι πω ?
    δε ξέρω κάποιον που να πήρε αυτό το πολυεργαλείο ξέροντας τι αγοράζει και να μην είναι ευχαριστημένος. αν δεν είναι τότε είχε άλλες ανάγκες ή δεν ήξερε τι ακριβώς ψάχνει.
    αυτό που έγραψα και νωρίτερα όμως είναι το σημαντικό.
    άμα εσένα σ αρέσει που σου ταιριάζει και σου ικανοποιεί τις ανάγκες για τις οποίες το αγόρασες, τότε ότι μάρκα και να είναι, ότι χρώμα ή άλογα.....δεν έχει σημασία.
    είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικές ανάγκες, σωματότυπους και εγκεφαλικές συνάψεις. διαφορετικής ηλικίας και διαφορετικής φιλοσοφίας.
    ότι ευχαριστεί τον καθένα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 19:22
  2. About Kawasaki Versys kai alla
    από van ilias στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 14:08
  3. kawasaki versys
    από epap στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 06:16
  4. Kawasaki Versys 1000...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF