Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: Παπί ή μοτοσυκλετάκι

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Πάρε μικρό αερόψυκτο μοτοσυκλετάκι(πχ cb, cbf, ybr, ys) και μην το πουλήσεις ποτέ, γνώμη μου.
    εγω ενα απο αυτά θα διάλεγα -κυρίως στο cbf η ys θα πήγαινα ,
    η υδρόψυξη ...δεν νομίζω να οφελεί σε κάτι σε 125 κυβικά ...για μένα ειναι μείον γιατί μπλέκεις με
    α) επιλπέον βάρος
    β) παραφλού
    γ) ανεμιστήρα
    δ) θερμοστάτη
    ε) ψυγείο,
    το μηχανάκι οσο πιό απλό ειναι τόσο πιό καλύτερα ειναι για την τσέπη για service κλπ ,
    το serow που εχω ειναι 225 κυβικά ειναι αερόψυκτο κ μιά χαρά τόσα χρόνια την εχει βγάλει χωρίς ψυγεία -θερμοστάτες-ανεμιστήρες κ τέτοια ,κ εχω φίλους με ax1 - με degree - με dominator ,μιλάμε για παραπλίσια κυβικά 250 αυτά κ ιδιας περιπου χρονολογίας ,κ ολοι μού λένε για προβλήματα με σκουριασμένα κ βουλωμένα ψυγεία - να κολλάνε θερμοστάτες -να πέσει μιά πέτρα σε ορεινή διαδρομή κ να σού τρυπήσει το ψυγείο κλπ -στίς μεγάλες μοτο το δέχομαι αλλά στα 125 κυβικά υδρόψυκτο ...ελεος ...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    εγω ενα απο αυτά θα διάλεγα -κυρίως στο cbf η ys θα πήγαινα ,
    η υδρόψυξη ...δεν νομίζω να οφελεί σε κάτι σε 125 κυβικά ...για μένα ειναι μείον γιατί μπλέκεις με
    α) επιλπέον βάρος
    β) παραφλού
    γ) ανεμιστήρα
    δ) θερμοστάτη
    ε) ψυγείο,
    το μηχανάκι οσο πιό απλό ειναι τόσο πιό καλύτερα ειναι για την τσέπη για service κλπ ,
    το serow που εχω ειναι 225 κυβικά ειναι αερόψυκτο κ μιά χαρά τόσα χρόνια την εχει βγάλει χωρίς ψυγεία -θερμοστάτες-ανεμιστήρες κ τέτοια ,κ εχω φίλους με ax1 - με degree - με dominator ,μιλάμε για παραπλίσια κυβικά 250 αυτά κ ιδιας περιπου χρονολογίας ,κ ολοι μού λένε για προβλήματα με σκουριασμένα κ βουλωμένα ψυγεία - να κολλάνε θερμοστάτες -να πέσει μιά πέτρα σε ορεινή διαδρομή κ να σού τρυπήσει το ψυγείο κλπ -στίς μεγάλες μοτο το δέχομαι αλλά στα 125 κυβικά υδρόψυκτο ...ελεος ...
    Ενώ δεν έχεις άδικο,όταν η suzuki σου δίνει στα 2500 το ολοκαίνουργιο gsx125s με 4 χρόνια εγγύηση και η honda σου δίνει το ξαναζεσταμένο cb125f στα 2800,ε δεν χάθηκε κι ο κόσμος να'χεις υδρόψυξη.

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ενταξει μη παμε στο αλλο ακρο...

    Ωραια ειναι τα αερο, απλοικα 11hp αλλα επιδοσεις εφάμιλλες αερο παπιων, πιο ευκολα στην συντήρηση πιο οικονομικα σε καύσιμο
    Αν η εξίσωση επιβάλει καλυτερες επιδόσεις, ο συνδυασμός dohc / 4V / watercooled πιανει ευκολα 15hp συνεπως καλυτερη αισθηση ψηλα και υψηλοτερη τελικη

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    εγω ενα απο αυτά θα διάλεγα -κυρίως στο cbf η ys θα πήγαινα ,
    η υδρόψυξη ...δεν νομίζω να οφελεί σε κάτι σε 125 κυβικά ...για μένα ειναι μείον γιατί μπλέκεις με
    α) επιλπέον βάρος
    β) παραφλού
    γ) ανεμιστήρα
    δ) θερμοστάτη
    ε) ψυγείο,
    το μηχανάκι οσο πιό απλό ειναι τόσο πιό καλύτερα ειναι για την τσέπη για service κλπ ,
    το serow που εχω ειναι 225 κυβικά ειναι αερόψυκτο κ μιά χαρά τόσα χρόνια την εχει βγάλει χωρίς ψυγεία -θερμοστάτες-ανεμιστήρες κ τέτοια ,κ εχω φίλους με ax1 - με degree - με dominator ,μιλάμε για παραπλίσια κυβικά 250 αυτά κ ιδιας περιπου χρονολογίας ,κ ολοι μού λένε για προβλήματα με σκουριασμένα κ βουλωμένα ψυγεία - να κολλάνε θερμοστάτες -να πέσει μιά πέτρα σε ορεινή διαδρομή κ να σού τρυπήσει το ψυγείο κλπ -στίς μεγάλες μοτο το δέχομαι αλλά στα 125 κυβικά υδρόψυκτο ...ελεος ...
    Απλά κανεις λάθος.
    Δεν ξέρω τι κάνουν οι φίλοι σου με τα ψυγεία τους και τι βαζουν μέσα αλλά κατι λάθος κανουν.
    Μετά απο 15 χρόνια και πάνω απο 100.000 χλμ με το Hornet δεν είχα κάποιο πρόβλημα ούτε με θερμοστάτες ούτε με το ψυγείο ούτε τίποτα.
    Αλλάζω παραφλού κάθε 2 χρόνια όπως πρέπει βέβαια.

    Η υδρόψυξη ειδικά στα μικρά κυβικά μετράει ακόμα περισσότερο γιατί δίνει σταθερή απόδοση και σίγουρα αυξημένη σε σχέση με αερόψυκτο.
    Στα 250cc παλεύεται και το αερόψυκτο και σε περισσότερα κυβικά 500+ δεν υπάρχει θέμα φυσικά.
    Τι συγκρίνεις τώρα το serrow που με 225 cc ζήτημα είναι αν φτάνει σε επιδόσεις το Suzuki 125 που ειναι σε προσφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    sapila racing , εγω δεν μίλησα για hornet κ γενικά μεγάλες μηχανές ,εχεις δει κάποιο παπάκι 110-125 με ...ψυγεία κ θερμοστάτες κ βεντιλατέρ ?
    εδω ο γνωστός ταξιδευτής βροχίδης γύρισε τον κόσμο με ενα 250 χωρίς υδρόψυξη ...ηταν χαζός μάλλον αυτός ...
    υδρόψυξη ειχα σε kawasaki kmx200 k yamaha dt200r που ειχα στο παρελθόν ,αλλά μιλάμε για δίχρονους μεγάλης σε ιππους απόδοσης μοτέρ απο 200cc στούς 33 ιππους ....χωρίς καθόλου πειράγματα στον κινητήρα ,οπως εβγαιναν απο το εργοστάσιο
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 29/05/2020 στις 10:16.

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    sapila racing , εγω δεν μίλησα για hornet κ γενικά μεγάλες μηχανές ,εχεις δει κάποιο παπάκι 110-125 με ...ψυγεία κ θερμοστάτες κ βεντιλατέρ ?
    εδω ο γνωστός ταξιδευτής βροχίδης γύρισε τον κόσμο με ενα 250 χωρίς υδρόψυξη ...ηταν χαζός μάλλον αυτός ...
    υδρόψυξη ειχα σε kawasaki kmx200 k yamaha dt200 που ειχα στο παρελθόν ,αλλά μιλάμε για δίχρονους μεγάλης σε ιππους απόδοσης μοτέρ απο 200cc στα 30 +ιππους
    Ο Βροχίδης πολύ καλά έκανε γιατί για το ταξίδι του χρειαζόταν το πιο απλό μηχανάκι που γίνεται.
    Και για να το φτιάχνει μόνος του και για να μην σπασει κατι στις τόσες τούμπες.

    Χαζός δεν ηταν φυσικά και θα έλεγα να προσέξεις το ύφος σου!


    Εδω μιλάμε για μηχανακι κυρίως για την πόλη και το υδρόψυκτο είναι απλά καλύτερο απο το αερόψυκτο ειδικά στο μικρά κυβικά γιατί θα έχει αυξημένη απόδοση και στους 10 ίππους ακόμα και ενας ακόμα είναι 10% συν.
    Αν κάποιος δεν θελει υδρόψυκτο παίρνει αερόψυκτο με πιο χαμηλή ιπποδύναμη, χειρότερες ανοχές χιτωνίου/εμβόλου κλπ.

    Αν θέλεις σωνει και καλά παράδειγμα 110-125 υδροψυκτου χωρίς προβλήματα υπαρχουν άπειρα CBR125 που τα σκιζουν καθε μερα επί πολλά χρόνια και δεν κανουν κιχ.
    Τα δίχρονα τώρα τι σχέση έχουν μόνο εσυ το ξέρεις! Αυτα υποχρεωτικά ηταν υδρόψυκτα αλλιώς δεν θα πήγαιναν βήμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    εντάξει οτι πείς...
    θα πάρει ο αλλος 125 κυβικά για να το σκίζει κάθε μέρα...
    ο βροχίδης με ενα honda xr250 γύρισε ολο τον πλανήτη ,γιατί σωστά (οπως γράφεις) ηθελε απλότητα κ ευκολο προσβάσιμο για service ,
    ας πάρει ο αλλος 125 ...με υδρόψυξη κ ας πάει για βόλτα σε βουνό η νησί κ να τού κολλήσει ο ...θερμοστάτης ...πλάκα θα εχει...
    ακόμα κ 650 cc δεν ειχαν υδρόψυξη π.χ. dominator που ειχα ενα διαστημα η χτ600 κλπ κλπ

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    μιάς κ ανέφερες το cbr125 να μιά τυχαία αγγελία που αφορά την ...υδρόψυξη κ τα οφέλη της (θα μού πείς ετυχε ...απλά την ειδα)
    https://www.facebook.com/marketplace...8732081771344/

  9. #24
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αδερφέ ειλικρινά ,2020 έχουμε.
    Με την ίδια λογική μακρυά από abs γιατί χαλάει,μακρυά από ψεκασμό γιατί βουλώνει,ποιος θέλει δίσκο πίσω μια χαρά και το ταμπούρο , led φώτα τι να τα κάνεις που είναι ακριβές οι λάμπες και χίλια δυο άλλα.
    Και το gpz μου δεν είχε traction control και βοηθήματα στον συμπλέκτη π.χ άρα ποιος τα χρειάζεται ;Δεν είναι λογική αυτή.

    edit είχα κάποιες από τις μηχανές που αναφέρεις ( serow,xt600,dt200) τώρα τι συγκρίνουμε , μηχανές που δεν είχαν καν δείκτη βενζίνης/θερμοκρασίας με τα σύγχρονα; Ε αμαρτία.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 29/05/2020 στις 11:26.
    porca miseria.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Προσωπικά, έχοντας ζήσει μόνο με αερόψυκτα εδώ και 5 χρόνια, είναι μια έξτρα σκοτούρα το να έχεις τον νου σου να κινείσαι για να ψύχεται το μοτέρ. Από την άλλη, είναι φυσικά ηρεμία να ξέρεις ότι ό,τι και να γίνει το μοτέρ σου θα έχει κατάλληλη θερμοκρασία έως ένα σημείο,ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα. Συμβιβάζεσαι όσον αφορά την έξτρα συντήρηση και την τυχόν ζημία, αλλά κερδίζεις ομαλή λειτουργία. Και οι δύο περιπτώσεις έχουν τα καλά τους και τα κακά τους.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το μόνο μειονέκτημα της αεροψυξης είναι η χαμηλή ειδική ισχυς
    Αν μπορεί κανείς να ζήσει με αυτό έχει μηδεν βλαβες μηδέν συντήρηση μηδέν βάρος και όγκο και η έννοια υπερθέρμανση απλά δεν υπαρχει

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Πέρσι που άλλαξα το scooter της γυναίκας είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα και επεξεργαζόμουν ακριβώς τα ίδια +/- που αναφέρονται απ' όλους σας παραπάνω. Επείδή τα SYM ήταν μονόδρομος στο τέλος (λόγω προσφοράς σε άτοκες) ήμουν μεταξύ των SYMPHONY SR 125 ABS (αερόψυκτο με 10,5ps και 9,2Nm) και το πιο νέο και ωραίο ST 125 L/C ABS (υδρόψυκτο με 11,5ps και 10,7Nm). Βλέπουμε μια αυξημένη απόδοση του υδρόψυκτου +10% και μάλιστα σε λίγο χαμηλότερες στροφές. Ο λόγος που προτίμησα το αερόψυκτο SR είναι ότι τα κριτήρια αγοράς ήταν αφενός η τιμή και αφετέρου κάτι που δεν έχει αναφερθεί ΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ βάρος. Συγκρίνοντας μάλιστα το ίδιο μοντέλο ST 125 L/C ABS με το ST 125 A/C CBS θα δούμε μια διαφορά των 14kgr. Προσωπική επιλογή στα χαμηλά κυβικά και απόδοση, για ένα εργαλείο που θα χρησιμοποιώ κάθε μέρα με κριτήριο επιλογής την οικονομία, την ευκολία χρήσης (άρα βάρος ειδικά για γυναίκα) αλλά και την μηδενική συντήρηση είναι ξεκάθαρα το αερόψυκτο.....από την άλλη το δικό μου SCARABEO 200 του 2012 που είναι υδρόψυκτο ουδέποτε μ' έχει απασχολήσει 8 χρόνια τώρα (αυτό όμως είναι Ιταλικό )
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16
    Σας ευχαριστώ πολύ, απλώς μην μαλωνετε η νευριάζετε δεν έχω διάθεση να προκαλώ τέτοιες καταστάσεις μεταξύ σας.
    Ένα άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω, το suzuki μετά θα μπορέσει να πωληθεί; Γιατί λογικά θα δωθει για να ανέβω στα κυβικά. Εννοώ θα βρεθεί κάποιος να το πάρει; και πόση τιμή θα πέσει.
    Ρωτάω γιατί δεν βλέπω αγγελίες και μου φαίνεται περίεργο.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16
    Άρα υπάρχουν θετικά και αρνητικά στο αν είναι υδρόψυκτο ή αεροψυκτο. πρέπει να κάτσεις να δεις τα πράγματα και να πεις πιο σε συμφέρει πιο πολύ. Λογικά αυτά ισχύουν για τα χαμηλά κυβικά 125 και στα πιο πάνω μόνο υδρόψυκτο. Η συντήρηση που λέτε ότι στο υδρόψυκτο είναι πιο ακριβή δηλαδή κατά πόσο πιο ακριβή; και δεν μπορείς να κάνεις και εσύ κάποια πράγματα μόνος όπως λένε στα αεροψυκτο;

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R1D3R Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ, απλώς μην μαλωνετε η νευριάζετε δεν έχω διάθεση να προκαλώ τέτοιες καταστάσεις μεταξύ σας.
    Ένα άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω, το suzuki μετά θα μπορέσει να πωληθεί; Γιατί λογικά θα δωθει για να ανέβω στα κυβικά. Εννοώ θα βρεθεί κάποιος να το πάρει; και πόση τιμή θα πέσει.
    Ρωτάω γιατί δεν βλέπω αγγελίες και μου φαίνεται περίεργο.
    Δεν το βλεπεις διοτι εχει πουληθει 1 εν σχεσει με τα αλλα 125 μοτοσυκλετακια που εχουν πουληθει 2 ,και εν σχεσει με τα αλλα σκουτερο-παπια 125 που εχουν πουληθει 1000.Η ταπεινη μου γνωμη γι αυτα που ζητας και την χρηση που θελεις να κανεις ειναι 1)παπι,2)σκουτερ.Αεροψυκτα και τα δυο.Οτι δεν υπαρχει δεν χαλαει.Και τα δυο εχουν δοκιμασθει στον χρονο ,χωρις κανενα προβλημα.Υδροψυξη στα 125 το θεωρω περιττη υπερβολη και σαν κοστος αγορας,και σαν κοστος ενδεχομενης βλαβης.Ουτως η αλλως σε λιγο καιρο θα αναζητησεις κατι μεγαλυτερο και δυνατοτερο απο 125 κυβικα.Και μην ξεχνας οτι ,οσο περισσοτερο εχει πουλησει καποιο μοντελλο ,τοσο πιο ευκολα θα πουληθει σαν μεταχειρισμενο.Απο κει και περα περι ορεξεως ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΤΑ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναμεσα σε μικρο μοτοσυκλετακι 125 και παπι
    από psixlou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2015, 17:47
  2. σκουτερακι vs παπι vs μοτοσυκλετακι στα 125.
    από GiannisBlessed στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2015, 21:37
  3. Παπι Ή ΜηΧανη?
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:43
  4. Πα, Πα, Πα, Το Παπι
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 18:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF