Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Παρκάρισμα μοτό σε πυλωτή - Θεσσαλονίκη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195

    Παρκάρισμα μοτό σε πυλωτή - Θεσσαλονίκη

    Χαιρετώ την παρέα! Μάρτιο-Απρίλιο θα αγοράσω καινούργιο μηχανάκι, είμαι μεταξύ Trident (περιμένω να το δω, είπε θα το φέρει στην αντιπροσωπεία) και BMW F900R και μαζί με αυτό έρχεται το αιώνιο θέμα, που θα το παρκάρω. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που μένουν εδώ, τι παίζει με κλοπές γενικά; Μένω Τούμπα και απ' όσο βλέπω στη γειτονιά παρκάρουν στα πεζοδρόμια, όμως πρόκειται κυρίως για σκούτερ και παλιότερα μοντέλα. Στην πολυκατοικία μου υπάρχει πυλωτή (χωρίς περίφραξη) και αν θα το παρκάρω εκεί θα βρίσκεται σε γωνία πίσω από το αυτοκίνητό μου. Προφανώς θα έχει συναγερμό το μηχανάκι, θα πάρω κουκούλα και κλειδαριά δισκοφρένου ενώ σκέφτομαι να βάλω και μια βάση (είδα μια καλή της ΑΒUS) και να τη δένω και με αλυσίδα. Το κοντινότερο ιδιωτικό πάρκινγκ είναι σε απόσταση 10 λεπτών με χαλαρό περπάτημα και με ψιλοχαλάει λίγο, αλλά από το να το κλέψουν προφανώς και θα το σκεφτώ. Για πείτε μου γνώμη εσείς που μένετε Θεσσαλονίκη!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Καλός ήρθες στο φόρουμ.
    Εγώ μένω Μενεμένη.
    Εδώ και δυο χρόνια το έχω σε πάρκινγκ και έχω βρει την ψυχική μου ηρεμία. Έχω δυο μότο και δίνω 40€ το μήνα. Για δυο μότο δεν συμφέρει.
    Για μια όμως και 25€ είναι μια χαρά.
    Η μεγάλη διαφορά που έχει το πάρκινγκ απο την πυλωτή είναι ότι η πρόσβαση σε αυτό γίνεται με ηλεκτρονικό μπρελοκ και τα άτομα είναι λίγα που το έχουν. Από έξω δεν βλέπεις τι υπάρχει στο γκαράζ μέσα. Ετσι ειναι δυσκολο να γίνεις στόχος κλεφτών.
    Αν τελικά αποφασίσεις να το βάλεις στην πυλωτή εκτός από συναγερμό στην μοτοσικλέτα να αγοράσεις και ένα καλό λουκέτο δισκοφρενου , κουκούλα, και το κυριότερο να είναι κλειδωμένη σε σταθερό σημείο.

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Γενικά οι πυλωτες είναι από τα καλύτερα σημεία
    που μπορεί να δουλέψει ενας κλέφτης.
    Είτε να πάρει κομμάτια είτε ολόκληρο το πακέτο.
    Σίγουρα πιο ασφαλές από το δρόμο, γιατί μπορεί να μην την δούνε καν τη μηχανή,
    αλλά αν πέσει στην αντίληψη τους, η πυλωτή δίνει κάλυψη .
    Εφόσον υπάρχει πάρκινγκ κοντά,
    καλύτερα να την πας εκεί για να είσαι σίγουρος.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Καλα μεταξυ μας,το trident ειναι ολοκαινουργιο μοντελο που δε προβλεπεται να κανει και θραυση στην Ελλαδα,οποτε να το κλεψουν να το κανουν τι?

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Καλός ήρθες στο φόρουμ.
    Εγώ μένω Μενεμένη.
    Εδώ και δυο χρόνια το έχω σε πάρκινγκ και έχω βρει την ψυχική μου ηρεμία. Έχω δυο μότο και δίνω 40€ το μήνα. Για δυο μότο δεν συμφέρει.
    Για μια όμως και 25€ είναι μια χαρά.
    Η μεγάλη διαφορά που έχει το πάρκινγκ απο την πυλωτή είναι ότι η πρόσβαση σε αυτό γίνεται με ηλεκτρονικό μπρελοκ και τα άτομα είναι λίγα που το έχουν. Από έξω δεν βλέπεις τι υπάρχει στο γκαράζ μέσα. Ετσι ειναι δυσκολο να γίνεις στόχος κλεφτών.
    Αν τελικά αποφασίσεις να το βάλεις στην πυλωτή εκτός από συναγερμό στην μοτοσικλέτα να αγοράσεις και ένα καλό λουκέτο δισκοφρενου , κουκούλα, και το κυριότερο να είναι κλειδωμένη σε σταθερό σημείο.
    Δίκιο έχεις, το πιο πιθανό είναι ότι θα μπει σε πάρκινγκ, απλά σου τη δίνει λίγο να είναι ενα 10λεπτο ποδαρόδρομος όταν το θέλεις εκτός από τις βόλτες σου και για τις καθημερινές μετακινήσεις. Είναι καθαρά το ξεβόλεμα από το "κατεβαίνω από το σπίτι, το ξεκλειδώνω, βάζω μπροστά και φεύγω", δεν τίθεται καν οικονομικό θέμα! Ευχαριστώ και για το καλωσόρισμα!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Γενικά οι πυλωτες είναι από τα καλύτερα σημεία
    που μπορεί να δουλέψει ενας κλέφτης.
    Είτε να πάρει κομμάτια είτε ολόκληρο το πακέτο.
    Σίγουρα πιο ασφαλές από το δρόμο, γιατί μπορεί να μην την δούνε καν τη μηχανή,
    αλλά αν πέσει στην αντίληψη τους, η πυλωτή δίνει κάλυψη .
    Εφόσον υπάρχει πάρκινγκ κοντά,
    καλύτερα να την πας εκεί για να είσαι σίγουρος.
    Αυτό μου έχουν πει και άλλοι γνωστοί αλλά Αθήνα ανέκαθεν έλεγαν ότι γίνονται κλοπές μοτοσυκλετών, για αυτό είπα να ρωτήσω και για Θεσσαλονίκη! Όπως είπα και πιο πάνω μάλλον θα πάει σε πάρκινγκ, better safe than sorry!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Καλα μεταξυ μας,το trident ειναι ολοκαινουργιο μοντελο που δε προβλεπεται να κανει και θραυση στην Ελλαδα,οποτε να το κλεψουν να το κανουν τι?
    Μη το λες, για εμένα αν όντως κοστίζει +/- 8000 όπως λέγεται δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με MT07,SV650 και Ζ650 που είναι οι άμεσοι ανταγωνιστές του. Θεωρώ ότι όποιος έχει τα λεφτά για να πάρει αυτά καινούργια μπορεί να δώσει 1 χιλιάρικο ακόμα και να πάρει καλύτερο μηχανάκι (γνώμη μου). Και το CB650 είναι πολύ καλό αλλά ως 4κύλινδρο είναι άλλη φιλοσοφία
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 26/01/2021 στις 00:28.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Αν θα το χρησιμοποιεις και ως μεταφορικο μεσο (οχι μονο για τη βολτα δλδ) το να ειναι δεκα λεπτα απο το σπιτι σου πιστευω θα σε κουρασει. Το εχω ζησει, δε σου το λεω θεωρητικα. Σκεψου οτι θα κουβαλας και τον εξοπλισμο μεχρι εκει (κρανος, γαντια, αδιαβροχα, κτλ).

    Γενικα η Θεσσαλονικη δεν ειναι Αθηνα στο θεμα των κλοπων παντως. Δεν ειναι απαγορευτικο να εχεις μηχανη σε πυλωτη με τα προαναφερθεντα μετρα ασφαλειας. Εχω και φιλο με μηχανη πιο ακριβη απο αυτη που λες και την εχει σε πυλωτη στην Ανω Τουμπα χρονια τωρα χωρις θεμα. Οχι πως δε γινονται κι εδω κλοπες αλλα οχι με τοσο μεγαλη συχνοτητα. Το θεμα ειναι πιο πολυ να μη σου δημιουργει αγχος η ολη ιστορια. Αν ειναι δηλαδη να χασεις τον υπνο σου και να βγαινεις στο μπαλκονι καθε λιγο και λιγακι γιατι σου φανηκε οτι ακουσες το συναγερμο ασ'το... Χιλιες φορες να περπατας 20 λεπτα καθε μερα για το παρκινγκ.

    Υπαρχει και η λυση της ασφαλειας κλοπης φυσικα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν θα το χρησιμοποιεις και ως μεταφορικο μεσο (οχι μονο για τη βολτα δλδ) το να ειναι δεκα λεπτα απο το σπιτι σου πιστευω θα σε κουρασει. Το εχω ζησει, δε σου το λεω θεωρητικα. Σκεψου οτι θα κουβαλας και τον εξοπλισμο μεχρι εκει (κρανος, γαντια, αδιαβροχα, κτλ).

    Γενικα η Θεσσαλονικη δεν ειναι Αθηνα στο θεμα των κλοπων παντως. Δεν ειναι απαγορευτικο να εχεις μηχανη σε πυλωτη με τα προαναφερθεντα μετρα ασφαλειας. Εχω και φιλο με μηχανη πιο ακριβη απο αυτη που λες και την εχει σε πυλωτη στην Ανω Τουμπα χρονια τωρα χωρις θεμα. Οχι πως δε γινονται κι εδω κλοπες αλλα οχι με τοσο μεγαλη συχνοτητα. Το θεμα ειναι πιο πολυ να μη σου δημιουργει αγχος η ολη ιστορια. Αν ειναι δηλαδη να χασεις τον υπνο σου και να βγαινεις στο μπαλκονι καθε λιγο και λιγακι γιατι σου φανηκε οτι ακουσες το συναγερμο ασ'το... Χιλιες φορες να περπατας 20 λεπτα καθε μερα για το παρκινγκ.

    Υπαρχει και η λυση της ασφαλειας κλοπης φυσικα.
    Καλά όσον αφορά το άγχος συμφωνώ απόλυτα, αν είναι να σκέφτεσαι όλη την ώρα μην το κλέψουν καλύτερα να είσαι ήσυχος. Για καθημερινές μετακινήσεις θα χρησιμοποιείται κατά βάση όταν έχει καλό καιρό, οπότε μάλλον θα την παλέψω με ένα μπουφάν-κράνος-γάντια μέχρι το πάρκινγκ. Άσε που έτσι όπως είμαστε δεν ξέρουμε και πότε θα ξανανοίξουμε να πάμε και για κάναν καφέ, για δουλειά μιλάω κυρίως σε αυτή τη φάση

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καταρχήν καλημέρα και με το καλό να πάρεις το μοτόρι σου
    Στα του θέματος ,συμφωνώ με τον ptc,Θεσσαλονίκη είναι καλύτερα στο θέμα κλοπή-όχι πως δεν συμβαίνει βέβαια.
    Πολύ καλός μου φίλος έχει τις μηχανές του ( ΧΤ600-F650-Varadero) όλα αυτά τα χρόνια στον δρόμο και δεν έχασε ούτε καθρέφτη.To bmw μάλιστα είχε χρόνια χαλασμένο διακόπτη και έπαιρνε μπρος χωρίς κλειδί παρόλα αυτά το άφηνε έξω ( Κωστάκη )
    Εμένα μου έκλεψαν το ΧΤ μέρα μεσημέρι ( φταίω,δεν το κλείδωσα στο δέντρο).
    Το ψυχολογικό πολύ σοβαρό,πριν καιρό έκανα διανυκτέρευση στην Θεσ. στο σπίτι αυτού του φίλου μου,πάρκαρα δίπλα στην δικιά του.Ε,όλη νύχτα δεν έκλεισα μάτι και βγήκα 10 φορές στο μπαλκόνι.Όποιος καεί στον χυλό που λένε.
    Προσωπικά μετά και από ιστορία φίλου στην Αθήνα που του έφαγαν TDM900 και στην θέση του είδε μόνο τον συναγερμό στο πάτωμα δεν θα το άφηνα ποτέ έξω.
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    αυτά που έχεις (πυλωτή,συναγερμός,λουκέτα,δέσιμο από σταθερό σημείο, στρίμωγμα πίσω από εμπόδιο) +συσκευή εντοπισμού και ασφάλεια κλοπής και είσαι υπέρκομπλέ.

    αν είναι να συμβεί θα συμβεί και εκτός πάρκιν.

    μην χαλάς την ψυχική σου διάθεση, και κοίτα να χαρείς τη νέα σου αγάπη.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου έκλεψαν το ΧΤ μέρα μεσημέρι ( φταίω,δεν το κλείδωσα στο δέντρο).
    Α ναι; Τώρα τα θέλουμε τα δεντράκια;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Μην το σκεφτεις καν να βαλεις καινουργιο μηχανακι στην πυλωτη. ΘΑ ΚΛΑΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΩΣΤΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.
    Εγω το TDM σε πυλωτη που το ειχα 6 χρονια ειχα...

    -Σταθερο σημειο πακτωμενο στο εδαφος για μπροστα αλυσιδα
    -περιμετρικο scorpio sr-i900
    -Κουκουλα που εβαζα και εβγαζα επιμελως
    -Λουκετο δισκοφρενου.

    Ολα αυτα βεβαια σε φιλικη πολυκατοικια προς αυτα μια και οι ιδιοκτητες που νοικιαζα το διαμερισμα ηταν οικογενειακοι φιλοι.
    Περιοχη ηταν Νικαια-Αττικη και ηταν ηδη επιφοβη.
    Σαν μοτο δεν μου την πειραξαν ποτε ομως πλεον μετακομισα Ιλιον και με το Ζεφυρι διπλα δεν ρισκαρω πυλωτη και την εχω κλεισει σε ιδιωτικο κλειστο παρκινγκ.
    Φιλικα σου λεω να μην σκεφτεις το 10λεπτο περπατημα προκειμενου να κοιμασαι ησυχος.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Την ιδια απορία σε σχεση με το κλειστο παρκινγκ ειχα και γω.

    Γενικά στο κέντρο της Αθήνας - Κουκάκι (σε οσα ρώτησα) ειναι ολα τα παρκινγκ φουλ.

    Έστω όμως ότι δεν ειναι.

    Οι τιμές που βρήκα (ασχτετα αν δεν εχει θέσεις) ειναι 50 με 70 ευρω το μήνα (ρώτησα σε 4).

    Αρα ας πουμε 50Χ12=600 ευρώ.

    Οπότε σκέφτηκα οτι μια ασφάλεια με κλοπή που με εξασφαλίζει παντού (π.χ. να κοιμηθώ σε κανα φίλο, εκδρομές, πίνω αλκοολ και αφήνω τη μηχανη και παω σπίτι με ταξί - κάτι που κανω συχνα με το αμάξι κτλ) θα ειναι περίπου στα ίδια λεφτά, ίσως και λιγότερα.

    Σε ένα άλλο θέμα είχα διαβάσει οτι σε καποιον η ασφάλεια ΜΕ κλοπή για καινουρια μηχανη γύρω στα 5000Κ του είχε βγεί στα 600 ευρώ.

    Αν λάβουμε οτι η υποχρεωτική (χωρίς κλοπή) ασφάλεια θα κοστίζει κανα 150αρι τότε νομίζω αυτή η λύση της ασφάλειας ΜΕ κλοπή ειναι καλύτερη (150 λιγότερα). Τελος παντων. Συγκρισιμες νομίζω διαφορές.

    Δεν ξέρω αν κανω καποιο λάθος στο συλλογισμό μου. Πάντως εγω λέω να παω στην full ασφάλεια όταν ερθει η ώρα.

    Οποιος εχει υπόψη κανενα παρκινγκ κουκάκι ας πει...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Τουμπα,2009.Σχολαω απ την δουλεια,γυρναω σπιτι 6 παρα τεταρτο,απογευμα,γειτονια με κινηση.Παω να κλειδωσω το παπι(yamaha F1zr) με μια καλουτσικη αλυσιδα που ειχα απ την μπροστα ροδα.Πριν κλειδωσω το λουκετο σκεφτομαι ''αφου σε 10 λεπτα θα φυγεις'' και τελικα δεν το κλειδωνω.Ειχα κλειδωσει ομως τιμονι.Ανεβαινω λεω στην δικια μου αντε ετοιμασου να φυγουμε.Μεχρι να ετοιμαστει,περνω να πεταξω τα σκουπιδια,κατεβαινω τα πεταω και καθομαι στο μηχανακι.Βαζω τα κλειδια ξεκλειδωνω τιμονι και περιμενω.Περνανε 7-10 λεπτα,λεω τι γινεται γιατι αργει και ανεβαινω σπιτι.Καθομαστε 15 λεπτα(εχει παει 6 και 20) και κατεβαινουμε κατω...Ρε γαμωτο,που ειναι,εδω το χα αφησει...Το παπακι γεια σας!!!Μες τον κοσμο και την κινηση το φαγανε!!Δεν θελω να σε αγχωσω φιλε αλλα τελευταια εχω ακουσει πολλα ακομα και για την θεσσαλονικη,οπως ξηλωμα κοντερ και μεσαιο μαζι με τελικο εξω απο 24ωρο μαγαζι!!

  14. #14
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την παρέα! Μάρτιο-Απρίλιο θα αγοράσω καινούργιο μηχανάκι, είμαι μεταξύ Trident (περιμένω να το δω, είπε θα το φέρει στην αντιπροσωπεία) και BMW F900R και μαζί με αυτό έρχεται το αιώνιο θέμα, που θα το παρκάρω. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που μένουν εδώ, τι παίζει με κλοπές γενικά; Μένω Τούμπα και απ' όσο βλέπω στη γειτονιά παρκάρουν στα πεζοδρόμια, όμως πρόκειται κυρίως για σκούτερ και παλιότερα μοντέλα. Στην πολυκατοικία μου υπάρχει πυλωτή (χωρίς περίφραξη) και αν θα το παρκάρω εκεί θα βρίσκεται σε γωνία πίσω από το αυτοκίνητό μου. Προφανώς θα έχει συναγερμό το μηχανάκι, θα πάρω κουκούλα και κλειδαριά δισκοφρένου ενώ σκέφτομαι να βάλω και μια βάση (είδα μια καλή της ΑΒUS) και να τη δένω και με αλυσίδα. Το κοντινότερο ιδιωτικό πάρκινγκ είναι σε απόσταση 10 λεπτών με χαλαρό περπάτημα και με ψιλοχαλάει λίγο, αλλά από το να το κλέψουν προφανώς και θα το σκεφτώ. Για πείτε μου γνώμη εσείς που μένετε Θεσσαλονίκη!
    Στην Τούμπα που μένει ο πατέρας μου εδώ και 15 χρόνια έχει σε πυλωτή μια Yamaha 650 και δεν του την έχουν πειραξει (χωρίς λουκέτο και συναγερμό). Όταν έμενα εγώ σε ένα σκουτεράκι Piaggio μια φορά θυμάμαι μου είχαν κλέψει δυο καθρέπτες. Γενικά νομίζω είναι ότι άμα την βάλουν στο μάτι δεν την γλυτώνεις αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Βαζω τα κλειδια ξεκλειδωνω τιμονι και περιμενω.Περνανε 7-10 λεπτα,λεω τι γινεται γιατι αργει και ανεβαινω σπιτι.Καθομαστε 15 λεπτα(εχει παει 6 και 20) και κατεβαινουμε κατω...
    Άφησες το μηχανάκι μόνο του με το κλειδί πάνω για 15 λεπτα;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 00:46
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 04:02
  3. μοτο σε βαπορι..
    από ronin1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 16:11
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2006, 17:22
  5. χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 07:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF