Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Παπί ή μοτοσυκλετάκι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16

    Παπί ή μοτοσυκλετάκι

    Καλησπέρα σας! Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί είμαι μπερδεμένος και ακούω διάφορες και διαφορετικές απόψεις. Αρχικά έχω δίπλωμα Α1.
    Σιγά σιγά θα ήθελα να μπω στον κόσμο της μοτοσυκλέτας και αν μου αρέσει αρκετά, μετά να ανέβω και σε κυβικά.
    Χρήση καθημερινή 6χλμ ή 20χλμ (πήγαινε - γύρνα) ανάλογα τι θα κάτσει αυτήν την περίοδο. Διαφορετικά για βόλτες και κάποιες κοντινές εξορμήσεις κάτω από 200χλμ (πήγαινε - γύρνα).
    Τώρα λόγω του διπλώματος περιορίζομαι στα 125 cc. Άλλοι λένε παπί , άλλοι λένε μοτοσυκλέτα μικρή και << χλευάζουν >> το άλλο. Πιστεύω δεν κοιτάνε και λένε τα πράγματα αντικειμενικά. Εσείς σαν πιο έμπειροι τι θα προτείνατε; Σαν σκέψη κιόλας για κάποιες εξορμήσεις. Αν ήταν μόνο για την πόλη θα πήγαινα σε παπί σίγουρα.
    Σαν σκέψεις είναι
    Yamaha Crypton S
    Yamaha Ys 125
    Suzuki Gsx S125 (λόγω υδρόψυκτο)
    Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και που σας κούρασα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Αν θέλεις να οδηγήσεις μοτοσικλέτα αργότερα, πάρε μοτοσικλετάκι. Το παπί είναι άχρηστο, απλά οικονομικό.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και τα δυο είναι μια καλή αρχή .Λογικά μια μικρή μοτοσυκλέτα έχει άλλο ''αέρα'' και αίσθηση και μάλλον καλύτερες αναρτήσεις.
    Ειδικά το σουτζουκι στην τιμή που έχει τώρα νομίζω είναι μπερεκέτι.
    porca miseria.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Aν υπάρχει ακόμα GSX S125 σε προσφορά μην το σκέφτεσαι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Καλύτερα να πας σε μοτοσυκλετάκι. Βλέπω υπάρχουν ακόμα αγγελίες για το GSX-S125 καινούριο, κάνε όμως ένα τηλέφωνο. Στα 2.600 που έχει και με 4 χρόνια εγγύηση, νομίζω δεν έχει αντίπαλο..

  6. #6
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αν σε παίρνει οικονομικά, θα έλεγα να πάρεις ένα (σχετικά σύγχρονο αλλά οικονομικό) μεταχειρισμένο παπάκι (κοντά στο 1000αρικο το φαντάζομαι),
    το οποίο και να κρατήσεις μετά που θα πάρεις μια μηχανή.

    Έτσι κι αλλιώς θα σε βοηθήσει να μπεις στους 2 τροχούς (δε θα χάσεις κάτι, ότι χάσεις δλδ θα το μάθεις πολύ εύκολα μετά με μία μεγαλύτερη μηχανή)
    και θα σου μείνει και το πλέον οικονομικό 2τροχο καβάτζα για μετά!
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16
    Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Βλέπω όλοι προτείνεται το suzuki τόσο υπέρ είναι ότι είναι υδρόψυκτο; Απλώς εμφανισιακά μου αρέσει κάπως το ys125 πιο πολύ στην μούρη μόνο, αλλιώς το gsx s125 είναι πιο ωραίο εκτός της μούρης.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Πάρε μικρό αερόψυκτο μοτοσυκλετάκι(πχ cb, cbf, ybr, ys) και μην το πουλήσεις ποτέ, γνώμη μου.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Αν σε παίρνει οικονομικά, θα έλεγα να πάρεις ένα (σχετικά σύγχρονο αλλά οικονομικό) μεταχειρισμένο παπάκι (κοντά στο 1000αρικο το φαντάζομαι),
    το οποίο και να κρατήσεις μετά που θα πάρεις μια μηχανή.

    Έτσι κι αλλιώς θα σε βοηθήσει να μπεις στους 2 τροχούς (δε θα χάσεις κάτι, ότι χάσεις δλδ θα το μάθεις πολύ εύκολα μετά με μία μεγαλύτερη μηχανή)
    και θα σου μείνει και το πλέον οικονομικό 2τροχο καβάτζα για μετά!

    Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο παπί σχετικά καινούριο στα 1000 ευρώ. Όλα όσα υπάρχουν στα 1000 ευρώ είναι ή 20ετιας περιπου ή με πολλά χιλιόμετρα. Για αυτό αυτήν την επιλογή την άφησα εκτός.
    Και ίσως με κάποιο μεταχειρισμένο να χρειαστεί να δώσω παραπάνω γιατί δεν θα ξέρω τι μεταχείριση είχε και τι μπορεί να βγάλει.

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δεν είναι μόνο το θέμα ψυγείο που το κάνει λίγο πιο σύγχρονο ( και πιο ακριβό).
    Είναι το πιο δυνατό μοτέρ με 2εκ.,είναι το ότι έχει δισκόφρενα μπρος-πίσω,είναι 6τάχυτο που μπορεί να το κάνει πιο ξεκούραστο αν πεις να κάνεις αυτές τις βόλτες των 200χλμ,led φώτα,μονή ανάρτηση πίσω, πιο επιθετικό look που θυμίζει μοτοσυκλέτα και άλλα ίσως που δεν μπορώ να διακρίνω.
    Φυσικά και το γιαμαχάκι μια χαρά μοτοσυκλετάκι είναι.

    edit εχουν και την ίδια τιμή με την προσφορά.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 27/05/2020 στις 18:31.
    porca miseria.

  11. #11
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Επίσης, έχει abs και είναι +5 άλογα συγκριτικά με ys/cbf

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ε ναι,αν είναι να δώσεις ~2.6κ δεν βρίσκω κανένα λόγο για να προτιμήσεις το yamaha.Βάλε και την 4τη εγγύηση στο μενού.
    Θα πρότεινα και το Tuonaki αλλά είναι πανάκριβο .
    porca miseria.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Πάρε μικρό αερόψυκτο μοτοσυκλετάκι(πχ cb, cbf, ybr, ys) και μην το πουλήσεις ποτέ, γνώμη μου.
    Μιλούσα ξεκάθαρα για μεταχειρισμένο,επειδή κάτι διάβασα παραπάνω για 1000 ευρώ budget. Σε καινούργιο το suzuki παίζει προφανώς μόνο του.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16
    Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Απλώς πάλι προέκυψε ένα θέμα που νόμιζα ότι είχα βρει ακρη αλλά τελικά δεν βρήκα. Κάποιοι λένε ότι ανάλογα με τι έχεις δώσει μπορείς να οδηγήσεις και το αντίστοιχο και αν μπορείς να οδηγήσεις μόνο αυτόματο αναγράφεται ο κωδικός 78.
    Το θέμα είναι είχα δώσει με παπάκι αλλά δεν αναγράφεται κάποιος κωδικός 78.
    Καποιοι λένε ότι πια δεν αναγράφεται ο κωδικός.
    Κάποιοι λένε ότι το παπάκι θεωρείται αυτόματο, άλλοι ότι μπορείς να οδηγήσεις και με συμπλέκτη.
    Απλώς εκεί που νόμιζα τελικά ότι μπορώ πάλι προέκυψε αυτή η αμφιβολία που μου είπε ένα άτομο και το ξανά έψαξα χωρίς να βρω κάποια άκρη.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2019
    Μηνύματα
    16
    Πάντως αν μπορώ με συμπλέκτη λογικά έχω καταλήξει στο gsx s 125 μετά από τις συμβουλές σας και τα θετικά που είπατε.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναμεσα σε μικρο μοτοσυκλετακι 125 και παπι
    από psixlou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2015, 17:47
  2. σκουτερακι vs παπι vs μοτοσυκλετακι στα 125.
    από GiannisBlessed στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2015, 21:37
  3. Παπι Ή ΜηΧανη?
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:43
  4. Πα, Πα, Πα, Το Παπι
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 18:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF