Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Χωμάτινα ελαστικά για Tiger 955i;

  1. #1

    Χωμάτινα ελαστικά για Tiger 955i;

    Γειά σας σύντροχοι,

    Θέλω να βάλω τακουνάτα ελαστικά στο tiger 955 μου.
    Μιας και με τον κορωνοϊό (και κάποιες οικογενειακές εξελίξεις) φέτος τα μεγάλα ασφάλτινα ταξίδια στο εξωτερικό των 5-6 χιλιάδων χιλιομέτρων έφυγαν από το πρόγραμμα, σκέφτομαι πως και τα εγχώρια ταξίδια/μεγάλες βόλτες δεν με χαλάνε καθόλου. Ένα ποσοστό αυτών θα είναι δικάβαλο.

    Γενικά θα ήθελα να εξερευνήσω το χώμα.
    Γνωρίζω πολύ καλά πως η μοτοσυκλέτα μου είναι δύστροπη στο χώμα, και το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος σε αρκετά (όχι πολλά) χιλιόμετρα που έχω κάνει σποραδικά.
    Ειδικά το μπροστινό με τρομάζει, όταν φεύγει δεξιά/αριστερά.

    Επίσης, θα έλεγα πως οι ικανότητές μου στο χώμα με κατατάσσουν σε εντελώς αρχάριο.
    Έτσι λοιπόν, πιστεύω πως θα ήταν καλό να αποφύγω ελαστικά 80/20, τύπου anakee adventure, pirelli scorpion STR κλπ και να κινηθώ σε κάτι τύπου 50/50.

    Η ερώτηση λοιπόν είναι: Τι μου προτείνετε; Θα ήθελα το πιο "ικανό" στην άσφαλτο από τα χωμάτινα, μιας και η προσαρμογή μου θα είναι πιο ομαλή, πχ λιγότεροι κραδασμοί, σχετικά πιο ήσυχο, καλύτερο κράτημα στις στροφές κλπ.
    Δεν περιμένω φυσικά κάτι με street χαρακτηριστικά, όπως τα Metzeler Tourance Next που φοράω τώρα.
    Επίσης, η μακροζωία δεν με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως σε αυτή την φάση, συνήθως κάνω περίπου 12-15 χιλιάδες Km/έτος, αλλά είπαμε, κορωνοϊός και λοιπά θέματα θα μας περιορίσουν κάπως.

    Έχω δει καλές κριτικές πχ για το AX41 Adventurecross, αλλά θα με ενδιέφεραν και λοιπές επιλογές.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

    ΥΓ: σκέφτομαι και κάποιο μάθημα, προς το παρόν έχω έναν φίλο μοτοκροσά που σκοπεύω να κουβαλήσω μαζί μου σε μερικές βόλτες με το husqvarnaκι του να ξεστραβωθω λιγάκι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλησπέρα φίλε.Θεωρώ πως το ΑΧ41 Adventurecross θα σε καλύψει απόλυτα,το έχω βάλει 4 φορές.Ανάλογο ελαστικό είναι και το Michelen Anakee Wild για το οποίο υπάρχουν εξαιρετικές κριτικές αλλά το βλέπω και σε φίλο με Transalp έμπειρο και γρήγορο στο χώμα που κατα αυτόν είναι σούπερ.Τον εμπιστεύομαι.

    Υπάρχουν και τα TKC80 της Continental για τα οποία δεν έχω άποψη,διαβάζω οτι είναι πολύ καλά.

    Θεωρώ πως αυτά τα ελαστικά που σου έγραψα ανήκουν σε μια κατηγορία ας την πούμε 60 off 40 on.Υπόψιν θέλουν προσοχή σε υγρασίες και βρεγμένο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Πρέπει να σου πω πως οι περιγραφές από τα ταξίδια σου συνέβαλαν στο να μου μπει η ιδέα της χωμάτινης βόλτας.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Χαρά μου να δίνω τέτοια κίνητρα!Πάντα με προσοχή όμως γιατί το μόνος στα βουνα και στα χώματα εγκυμονει κινδύνους! Καλο είναι να γνωρίζουν κοντινοί μας άνθρωποι που βρισκόμαστε και περιπου τι θα κάνουμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για tiger 1050
    από strat στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2011, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF