Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Aftermarket Εξάτμιση τι κερδίζεις και τι χάνεις

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    37

    Aftermarket Εξάτμιση τι κερδίζεις και τι χάνεις

    Σκέφτομαι να αλλάξω το τελικό μου σε ελευθέρας απο εργοστασιακό αλλά σε όσα μηχανάκια είχα αλλάξει εξάτμιση..σε όλα παρατήρησα το ίδιο πραγμα..απώλεια ροπής..
    Όποιον μηχανικό ρωτάω μου λεεί η εργοστασιακή εξάτμιση είναι φτιαγμένη για τον εκάστοτε κινητήρα να δίνει ταυτόχρονα την μέγιστη ισορροπια μεταξύ ροπής στις χαμηλές στροφές (λόγο back pressure,valve overlap κτλπ) και κατ επέκταση ιπποδύναμης.
    Οπότε η λογική της ελεύθερης εξάτμισης είναι ότι ναι μεν χάνεις στις χαμηλές στροφές την ροπή λόγο του ότι τα καυσαέρια δεν συναντούν κάποιο εμπόδιο αλλα κερδίζεις στις ψηλές στροφές ιπποδύναμη λόγο του ότι ο κινητήρας δουλεύει πιο ελεύθερα δηλαδή στροφάρει ταχύτερα (HP = Torque x RPM)
    Αν σκεφτούμε ότι ένας τετρακύλινδρος 600 cc είναι ούτος η άλλος σχετικά ψόφιος στις χαμηλές...και όλη η δύναμη ψηλά..θα ευνοηθεί απο μια αλλαγή εξάτμισης ενώ ένας μονοκύλινδρος ή δικύλινδρος V που ουσιαστικά θεωρούνται torque machines δεν θα ευνοηθούν.
    Σκέφτομαι κάτι λάθος? Γνώμες παρακαλώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Staskw; 30/05/2020 στις 11:16.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Αν ισχύει αυτό που λες, οι έχοντες ροπή χαμηλά θα χάσουν λίγη ροπή και θα "κερδίσουν" στις ψηλές και οι μη έχοντες ροπή χαμηλά θα επιδεινωθούν χαμηλά και θα κερδίσουν ψηλά.
    Τελείως ερασιτεχνική κουβέντα με ψήγματα ρεαλισμού γιατί έχουμε αφήσει έξω όλα τα υπόλοιπα μέρη του κινητήρα.

    Ίσως είναι καλύτερα να αναφέρεις ποια μοτό συγκεκριμένα έχεις και τι θέλεις να πετύχεις με τις αλλαγές.

    Συνήθως μια "ελεύθερη" εξάτμιση μόνο δεν έχει να σου προσφέρει πολλά και ρισκάρεις λίγο την υγεία του κινητήρα.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν ισχύει αυτό που λες, οι έχοντες ροπή χαμηλά θα χάσουν λίγη ροπή και θα "κερδίσουν" στις ψηλές και οι μη έχοντες ροπή χαμηλά θα επιδεινωθούν χαμηλά και θα κερδίσουν ψηλά.
    Τελείως ερασιτεχνική κουβέντα με ψήγματα ρεαλισμού γιατί έχουμε αφήσει έξω όλα τα υπόλοιπα μέρη του κινητήρα.

    Ίσως είναι καλύτερα να αναφέρεις ποια μοτό συγκεκριμένα έχεις και τι θέλεις να πετύχεις με τις αλλαγές.

    Συνήθως μια "ελεύθερη" εξάτμιση μόνο δεν έχει να σου προσφέρει πολλά και ρισκάρεις λίγο την υγεία του κινητήρα.
    Ροπή υπάρχει σε όλο το φάσμα στροφών..για την ιπποδύναμη πολλαπλασιάζεις την ροπή με τις στροφές του κινητήρα HP=Torque x RPM απλώς αναλόγως την διάταξη του κινητήρα και τις μέγιστες στροφές ποικίλει και το λεγόμενο "Power Band".
    Και ναι όσο χαμηλότερες στροφές παράγει ένας κινητήρας..τόσο λιγότερο επωφελείται ή και χάνει δύναμη απο ελεύθερη εξάτμιση απο την στιγμή που η μηχανή είναι φτιαγμένη να βασίζεται στην μεγάλη ροπή και όχι σε πολλές στροφές πχ V twin κινητήρες..αντίθετα ένας τετρακύλινδρος εν σειρά επωφελείται..θεωρήτικά...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    σε γενικες γραμμες μια εξατμιση απο μονη της δεν κανει τιποτα περα απο παραπανω θορυβο,ανα λογα για τι μοτερ μιλαμε ναι ισχυει αυτο που λες σε καποια

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.453
    Το ξαναγραφω μετα απο χρονια: το μακρινο 198...ταδε ειχα το CBX 750F.
    Οσες εξατμισεις και να αλλαξα (βλεπετε,το κρατησα πανω απο 10 χρονια) ποτε μα ποτε δεν δουλεψε οπως με τις μαμα.
    Τελος.
    Τελευταία τροποποίηση από thunder ace; 30/05/2020 στις 13:48.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Το ξαναγραφω μετα απο χρονια: το μακρινο 198...ταδε ειχα το CBX 750F.
    Οσες εξατμησεις και να αλλαξα (βλεπετε,το κρατησα πανω απο 10 χρονια) ποτε μα ποτε δεν δουλεψε οπως με τις μαμα.
    Τελος.
    κατι ηξερε ο γιαπωνεζος.
    Ισα κι ομοια ολοι??
    και η μυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες???
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Θεωρητικά έχεις δίκιο, πρακτικά όμως το συζητάμε στον αέρα.
    Αν πεις για ποια μοτό σε ενδιαφέρει και τι, είναι πολύ πιθανό να σου απαντήσει κάποιος που έχει δοκιμάσει διάφορα στησίματα.

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εξαρτάτε τι εννοείς σωστά.
    Αν το σωστά είναι το να ανεβάζει ''νευρικά'' ως τις μεσαίες και μετά να πνίγεται το μοτέρ τότε συμφωνώ.
    Κάποιοι φίλοι λένε δεν κερδίζεις και συμφωνώ εν μέρει.Δεν κερδίζεις,ούτε χάνεις απλά έχεις μια διαφορά στον τρόπο λειτουργίας του μοτέρ σε όλο το φάσμα των στροφών.
    Προσωπικά μου αρέσει που δουλεύει έτσι το 2κ. μοτέρ μου ,πολύ πιο ξεκούραστα μετά τις ~4.5κ στροφές και η τρύπα χαμηλά ελάχιστη.Ίσα ίσα μου δίνει την αίσθηση ότι δουλεύει πιο ξεκούραστα παντού.
    Και σούζες κάνει και μπαντιλίκια ,δεν είναι ότι ανοίγω γκάζι και δεν φεύγει.
    Με ρυθμίσεις στο μείγμα -ζιγκλερ-βελόνες για τα παλαιότερα ,υπάρχουν έτοιμα κιτ, λύνεις και αυτά τα ''προβλήματα'' στις χαμηλές.
    porca miseria.

  9. #9
    Θυμάμαι, όταν η Yamaha παρουσίασε το FZR 1000, τα περιοδικά έγραφαν ότι δοκίμασε 98 εξατμίσεις μέχρι να καταλήξει σε κάποια και κατόπιν να ασχοληθεί με την εισαγωγή και το μείγμα.
    Ο Έλληνας, Άγγλος κλπ πελάτης , πριν το στρώσει το μηχανάκι, παίρνει σβάρνα τις βιτρίνες και ψωνίζει με το μάτι εξάτμιση. Το ζητούμενο είναι να ικανοποιηθεί το μάτι και να γυρίσει και κανένα κεφάλι με τη φασαρία. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Έτσι κι αλλιώς ο Μπάμπης ο σουγιάς, με το συνεργείο της γειτονιάς , έμαθε πάνω σε κλεμμένα παπιά και βάζει τα γυαλιά σε όλους τους γιαπωνεζοσπασίκλες.
    Αυτά είναι δύσκολα πράγματα. Αλλάζοντας εξάτμιση κάπου χάνεις σίγουρα και αν όλα γίνουν τέλεια και μελετημένα, τότε και μόνον τότε, κάπου κερδίζεις.
    Ελάχιστα είναι τα συνεργεία στην Ελλάδα που μπορούν να προετοιμάσουν άρτια ένα μηχανάκι για αγώνες . Αυτά και μόνον θα εμπιστευόμουν για τέτοια μεταποίηση και φυσικά έναντι ενός παράλογου ποσού για εμένα τον ερασιτέχνη.

  10. #10
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Εξάτμιση ποτέ μόνη της....πάντα πάει με φίλτρο αέρα ! Σε απόλυτες τιμές ιπποδύναμης κερδιζεις μέχρι 3 με 5 το πολύ άλογα και σε ροπή το πολύ έως 1kgm...με τις μέγιστες τιμές να αποδίδονται 500 με 1000 το πολύ στροφές πιο χαμηλά ! Αυτό όμως που πραγματικά ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ...είναι το εξής....αντί ο κινητήρας να βγάζει αυτές τις τιμές σε Α δευτερόλεπτα να τις βγάζει σε σχέση με τις μαμά εξατμίσεις σε Α-3....με αποτέλεσμα σαν αίσθηση να νομίζεις ότι το μηχανάκι πήρε 15-20 άλογα επιπλέον...! Αυτά τα έχουν πει πολλάκις οι δυναμομετρησεις...τώρα ο ήχος είναι άλλο καπελο !

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Την σημερινή εποχή που το δυναμόμετρο δεν είναι πολυτέλεια για λίγους,που πολλές εταιρίες βγάζουν έτοιμους τους ''χάρτες'' για τα μείγματα,που οι ρυθμίσεις γίνονται ηλεκτρονικά πιστεύεις ότι χρειάζεσαι ένα από τα ελάχιστα συνεργεία με αγωνιστική εμπειρία;
    Η απριλια π.χ πως σου δίνει τις ανάλογες ρυθμίσεις αν αγοράσεις και τις αφτερμαρκετ εξατμίσεις τους;Η ακραποβιτς το ίδιο νομίζω αν την βάλεις σε ΜΤ κτλ.
    Οι εξατμίσεις την σήμερον ημέρα φτιάχνονται για μειωμένους ρύπους/θόρυβο και όχι με γνώμονα την καλύτερη απόδοση .
    Το καταλαβαίνω,τους περισσότερους τους ενοχλεί ο θόρυβος αλλά καμία μοτοσυκλέτα μου δεν χάλασε επειδή έβαλα φίλτρο και εξάτμιση και στις μισές δεν είχα πειράξει τα καρμπ.
    Τώρα οι γενικεύσεις που κάνεις για μάστορες και κλεμμένα παπιά είναι κουβέντες χαμηλού επιπέδου.
    porca miseria.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Πάντως το δικό μου που άλλαξα το τελικό και ένα ελεύθερο επώνυμο φίλτρο σίγουρα το μηχανάκι κέρδισε λίγο σε λειτουργία. Επίσης σίγουρα έχασε ένα σημαντικό βάρος τουλάχιστον 5 κιλών, σίγουρα κέρδισε πολλούς πόντους σε ομορφιά και δεν ξανάκαψε το ποδαράκι του κανείς. Τώρα έχω κανα μήνα που ψάχνομαι να αλλάξω τελικό και στο freewind, βλέπω Αμερική κουμπώνουν τελικά απο gsxr 1000 k2-k3 τα μεγάλα μπουριά τιτανίου και κερδίζουν κάτι ψιλά σε άλογα (σε δυναμόμετρο). Σιγά σιγά.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Οι εξατμίσεις την σήμερον ημέρα φτιάχνονται για μειωμένους ρύπους/θόρυβο και όχι με γνώμονα την καλύτερη απόδοση .
    Μια διορθωση επετρεψε μου:
    Οι εξατμίσεις την σήμερον ημέρα φτιάχνονται για μειωμένους ρύπους/θόρυβο και με γνώμονα την καλύτερη απόδοση .

    Εαν απλα δεν τους ενοιαζε η αποδοση δε θα εβλεπες 1000άρι εν ετει 2020 με 190 αλογα στον τροχο και ταυτοχρονα συμμορφουμενο με αυστηροτερες προδιαγραφες ρυπων.
    Το γεγονος πως βγαζεις εξατμιση, αλλαζεις φιλτρο και επαναπρογραμματιζεις, δεν σημαινει οτι δεν ειχαν σαν γνωμονα την καλυτερη αποδοση.
    Η συγκεκριμενη "αποδοση" ειναι αποτελεσμα των αναγκαιων για θορυβο, ρυπους, καταναλωση κλπ...
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #14
    Έχω την αίσθηση ότι δεν ζούμε όλοι στην ίδια χώρα.
    Στην περιοχή που ζω σήμερα, οι μάστορες που έχω γνωρίσει, είμαι βέβαιος ότι είναι υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Και ζω στην Αθήνα. Δεν ζω στην επαρχία που η κατάσταση ίσως είναι ακόμα χειρότερη. Όλοι αυτοί όμως προτείνουν διάφορες "βελτιώσεις" σε νέους ενθουσιώδεις και εύπιστους πελάτες και τους "μπριζώνουν".

    Δυναμόμετρο; Το δυναμόμετρο, οι χάρτες για την τροφοδοσία κλπ είναι εντελώς άγνωστη ποσότητα για τους πολλούς. Αυτά αφορούν τους λίγους που έχουν ψάξει , αλλά και έχουν τη δυνατότητα να ξοδέψουν πολλά.

    Γενικεύσεις δεν κάνω πουθενά. Σε δέκα γραμμές αναφέρομαι και στους πολλούς, τους "Μπάμπηδες" και στους λίγους, τους επιστήμονες του είδους . Έχουν διαφορετικούς πελάτες, παρέχουν διαφορές υπηρεσίες και χρεώνουν ανάλογα.



    ΥΓ: Στην Κυψέλη που μεγάλωσα, γύρω στο 1980 , όλοι ήξεραν ότι τα μισά συνεργεία στήθηκαν πάνω σε κλεμμένα παπιά. Λυπάμαι εκεί εδράζεται το επίπεδό μου.

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Στο ΧΤΧ είχα και ένα δεύτερο ζευγάρι εξατμίσεις ελευθέρας και τις άλλαζα ανάλογα τα κέφια μου.Με τις αφτερ μάρκετ είχα καλύτερο μπαμ στις μεσαίες,άρπαζε δυνατότερα,σουζάριζε ευκολότερα ΑΛΛΑ οι τελικές ήταν για κλάματα! Στέγνωνε το μηχανάκι στα 160 max,ενώ με τις μαμά είχε συν 5 - 10 χλμ ακόμη.

    Έτσι είναι,κάπου δίνουν κάπου χάνουν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι ήταν και τι θα γίνει .....
    από macedonas στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2016, 21:05
  2. τι ειναι και τι κανει...
    από TROOPER στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 11:37
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 14:30
  4. Τι Τρωει Και Τι Δεν Το Φορουμ?
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2005, 14:08
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF