Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Παρακαλώ μια ''βοήθεια'' για την αγορά Versys 650.

  1. #1

    Παρακαλώ μια ''βοήθεια'' για την αγορά Versys 650.

    Καλησπερα σας.Επειδη,ενδεχεται την επομενη εβδομαδα να αγορασω το συγκεκριμενο μηχανακι,και διαβασα σε ενα άλλο μερος του φόρου μας,περι καποιων προβληματων(κουζινετα,βαλβιδες,κατι τετοιο),εχει καποιο παιδι κατι να αναφερει περι αυτου;
    Τελευταία τροποποίηση από puppy; 02/06/2020 στις 00:24.

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puppy Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σας.Επειδη,ενδεχεται την επομενη εβδομαδα να αγορασω το συγκεκριμενο μηχανακι,και διαβασα σε ενα άλλο μερος του φόρου μας,περι καποιων προβληματων(κουζινετα,βαλβιδες,κατι τετοιο),εχει καποιο παιδι κατι να αναφερει περι αυτου;
    Χωρις βεβαια να ειναι καποιος ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να απαντησει,ας κλειδωσει καποιος διαχειριστης το post αυτο.
    Κριμα....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Γιατί "κρίμα"; απλώς μπορεί να μην είχε κάποιος να αναφέρει κάτι.

    Κατά τα άλλα έχουμε όλοι διαβάσει αυτά που έχεις διαβάσει κι εσύ, ότι κάποια Versys 650 κατασκευασμένα στην Ταϊλάνδη είχαν τέτοια προβλήματα - δεν σημαίνει αυτό όμως ότι πρέπει να είχαμε κι εμείς τέτοιο Versys και να την πάθαμε ώστε να ξέρουμε κάτι παραπάνω. Ευτυχώς που δεν είχαμε.

  4. #4
    Καλημερα.Σ ευχαριστω πολύ.
    Τι εννοεις,»δεν είχατε»;
    Versys ή προβληματα με Versys;

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Φίλε puppy έχει συμβεί να χτυπάνε βαλβίδα εξαγωγής.
    Έχω στα χέρια μου ένα δεύτερο κινητήρα ('09) που ανοίχθηκε και ελέγχθηκε απο τον μηχανικό μου σε μια προσπάθεια να έχουμε μια εικόνα
    για τον λόγο που έβγαλε αυτή την ζημιά.
    Ο μηχανικός μου λέει πως ήταν θέμα ρύθμισης βαλβίδων και υπερστροφίας. Έγινε στα 38000χλμ περίπου.

    Η δική μου γνώμη μετά από μήνες διαβάσματος πάνω σε αυτό το μοτέρ είναι η παρακάτω:

    α) είναι ένα μοτέρ που σηκώνει εύκολα θερμοκρασία σε φυσιολογικά για το εργοστάσιο επίπεδα αλλά δεν παύει να χρίζει προσοχής δεδομένου
    ότι υπάρχει ποσοστό που έχει παρουσιάσει σφάλμα.

    β) η χαρτογράφηση του έχει φτωχά μίγματα στις χαμηλές και στις ψηλές στροφές για να μπορεί να πιάνει τους στόχους των ευρωπαϊκών προδιαγραφών.
    Αυτό επιβαρύνει τις θερμοκρασίες λειτουργίας του κινητήρα, περισσότερο αν έχουν γίνει αλλαγές στην εξάτμιση και τον αέρα.

    γ) για τους λόγους του το εργοστάσιο δίνει ρύθμιση βαλβίδων στα 42000χλμ στο μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη ενώ σε μέρη όπως ο καναδάς δίνει 24000χλμ.

    Προσωπικά, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εστιάζω στα παρακάτω:

    α) προσεκτική επιλογή λαδιών - παραφλού και έλεγχος - συντήρηση του συστήματος ψύξης έτσι ώστε να μπορεί να αποδώσει όσο το δυνατόν καλύτερα.

    β) πλούσιο μείγμα παντού αντίστοιχο των αναγκών του (είτε στοκ είτε με αλλαγές)

    γ) ρύθμιση βαλβίδων στις 20000 - 24000 χλμ όπως και αν βρεθούν οι βαλβίδες, εντός ή εκτός των προδιαγραφών του εργοστασίου.

    Αυτά όσον αφορά το σφάλμα που έχεις ακούσει και εσύ.

    Μια ωραία και εύκολη βελτίωση αν σου αρέσει να ασχολείσαι, είναι να κάνεις θερμομόνωση με καλό θερμομονωτικό πανί
    στο φιλτροκούτι και να αποτρέπεις έτσι την εύκολη υπερθέρμανση του από την κεφαλή και κατ'επέκταση την αραίωση του αέρα.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φίλε puppy έχει συμβεί να χτυπάνε βαλβίδα εξαγωγής.
    Έχω στα χέρια μου ένα δεύτερο κινητήρα ('09) που ανοίχθηκε και ελέγχθηκε απο τον μηχανικό μου σε μια προσπάθεια να έχουμε μια εικόνα
    για τον λόγο που έβγαλε αυτή την ζημιά.
    Ο μηχανικός μου λέει πως ήταν θέμα ρύθμισης βαλβίδων και υπερστροφίας. Έγινε στα 38000χλμ περίπου.

    Η δική μου γνώμη μετά από μήνες διαβάσματος πάνω σε αυτό το μοτέρ είναι η παρακάτω:

    α) είναι ένα μοτέρ που σηκώνει εύκολα θερμοκρασία σε φυσιολογικά για το εργοστάσιο επίπεδα αλλά δεν παύει να χρίζει προσοχής δεδομένου
    ότι υπάρχει ποσοστό που έχει παρουσιάσει σφάλμα.

    β) η χαρτογράφηση του έχει φτωχά μίγματα στις χαμηλές και στις ψηλές στροφές για να μπορεί να πιάνει τους στόχους των ευρωπαϊκών προδιαγραφών.
    Αυτό επιβαρύνει τις θερμοκρασίες λειτουργίας του κινητήρα, περισσότερο αν έχουν γίνει αλλαγές στην εξάτμιση και τον αέρα.

    γ) για τους λόγους του το εργοστάσιο δίνει ρύθμιση βαλβίδων στα 42000χλμ στο μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη ενώ σε μέρη όπως ο καναδάς δίνει 24000χλμ.

    Προσωπικά, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εστιάζω στα παρακάτω:

    α) προσεκτική επιλογή λαδιών - παραφλού και έλεγχος - συντήρηση του συστήματος ψύξης έτσι ώστε να μπορεί να αποδώσει όσο το δυνατόν καλύτερα.

    β) πλούσιο μείγμα παντού αντίστοιχο των αναγκών του (είτε στοκ είτε με αλλαγές)

    γ) ρύθμιση βαλβίδων στις 20000 - 24000 χλμ όπως και αν βρεθούν οι βαλβίδες, εντός ή εκτός των προδιαγραφών του εργοστασίου.

    Αυτά όσον αφορά το σφάλμα που έχεις ακούσει και εσύ.

    Μια ωραία και εύκολη βελτίωση αν σου αρέσει να ασχολείσαι, είναι να κάνεις θερμομόνωση με καλό θερμομονωτικό πανί
    στο φιλτροκούτι και να αποτρέπεις έτσι την εύκολη υπερθέρμανση του από την κεφαλή και κατ'επέκταση την αραίωση του αέρα.
    Σε ευχαριστω πολύ,που εισαι τόσο κατοτοπιστικος.
    Σορρυ που αργησα να σε ευχαριστησω.
    Να σαι καλά.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Υπάρχουν μοντέλα, κάποιων συγκεκριμένων ετών παραγωγής που έχουν το θέμα αυτό;;;
    ή είναι κάτι γενικό;;;
    // Β

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    http://www.mybike.gr/topic/84213-%CF...omment-2138656


    μετα το 14 εχουν βελτιωθει
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. Παρακαλω Βοήθεια για την επιλογή πρώτης μηχανής 125cc , είμαι ΆΣΧΕΤΟΣ
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2018, 15:45
  2. Βοήθεια για την αγορά κράνους
    από The_Scientist στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2018, 12:27
  3. Μια βοηθεια για μικρο scooter για την συζυγο.
    από ASTRAKITCAR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2010, 12:08
  4. Μια βοήθεια για αγορά Hornet;
    από dmf στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2010, 15:32
  5. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF