Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ταξιδάκι με Παπάκι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2020
    Μηνύματα
    2

    Ταξιδάκι με Παπάκι

    Καλησπέρα σε όλους σας,

    Νέος οδηγός εδώ και έχω στην κατοχή μου ένα Yamaha Crypton r '06 115cc και είναι το πρώτο μου μηχανάκι.
    Γενικά μου έρχονται κάτι φρίκες και κάνω διαδρομές με το παπί μου (Διαδρομές τύπου 40χλμ) και κάνοντας τις διαδρομές μου δίνει την ώθηση στο να κάνω μια μεγαλύτερη διαδρομή γιατί μαρέσει υπερβολικά αυτό!
    Έχω στο νου μου μια διαδρομή Αθήνα-Αρκαδία μήκους 220χλμ να κάνω με το παπί μου αρχές του καλοκαιριού.
    Τι πρέπει να προσέχω; τι πρέπει να έχω στο νου μου; Τι χρειάζεται να ελέγξω στο μηχανάκι πριν φύγω; Τι εργαλεία πρέπει να έχω σε περίπτωση κάποιας βλάβης;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Υ.Γ.: Αν τελικά γίνει αυτό το ταξίδι εννοείται πως θα παραθέσω τις εμπειρίες μου!!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    220 χλμ δεν τα λες ταξίδι....για να καταλάβεις, κάποιοι εδώ λένε το Αθήνα-Σαλόνικα (500 κάτι χλμ) "στο περίπτερο για τσιγάρα"
    Στο θέμα μας:
    1ον και κυριότερο, φροντίζεις να μην πηγαίνεις τελικιασμένος, αν το παπί πιάνει τα 100 πχ τελική πας με κανένα 80άρι μαξ. Άντε ΑΝ τύχει να προσπεράσεις κάποιον (τον Νεοσσό, ας πούμε ) να το τελικιάσεις και να μειώσεις πάλι μετά.
    Στα λοιπά, εσύ ξέρεις την κατάσταση του μοτέρ, αν σου καίει, πχ λαδάκι φροντίζεις να έχεις μαζί ένα μπουκάλι για συμπλήρωμα αν χρειαστεί.
    Αν είσαι από πρόσφατο σέρβις, ελέγχεις λάδια, και βουρ. Αλλιώς κάνε το σέρβις πριν φύγεις. και ένα μπουζί μαζί δεν κάνει κακό.
    Παπί είναι, αν το πας όπως λέω, τι βλάβη να σου βγάλει; ο κυριότερος φόβος σε αυτά είναι το λάστιχο..... 3,5 ώρες διαδρομή είναι
    Είχα 3 παπιά, έχω κάνει και 400 χλμ σε μια μέρα, χαλαρά, πας παντού.
    Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Ν.Ε.Ο. και να πας από επαρχιακό, θα δεις περισσότερα μέρη, δεν θα σε περνάνε από...πάνω που λέμε εδώ μέσα, και σε περίπτωση που σκάσει λάστιχο θα μπορείς πιο εύκολα να το φτιάξεις.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Στο 80% της τελικής σου, τσεκ λαδια πριν φύγεις και κατά την γνώμη μου απόφυγε την παλιά εθνική. Δεξιά δεξιά στην νέα και με προσοχή.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Η Αρκαδία έχει απίστευτες διαδρομές που σίγουρα θα χορτάσουν το μάτι σου.
    Έχει όμως και πολύ ανηφορι οπότε για να μην σκάσει το μηχανάκι σου, θα κινηθείς σαφώς (πολύ) πιο αργά από τα 80χαω που σωστά σου προτείνουν.
    Οπλισου με υπομονή και καλή απόλαυση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2020
    Μηνύματα
    2
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις/γνώμες σας!!

    Με μια ματιά που έκανα στους χάρτες ούτως η άλλως η μισή διαδρομή θα είναι με την Ν.Ε.Ο. και η άλλη μισή με επαρχιακή όδό (θα κινηθώ παραλιακά)
    Εγώ φοβάμαι το λάστιχο πιο πολύ. Αν γίνει κάτι και τρυπήσει/σκάσει καμία σαμπρέλα στη μέση του πουθενά μπορώ να την επισκευάσω μόνος μου; Ή εκείνη την στιγμή να γκουγκλάρω για το κοντινότερο βουλκανιζατέρ;
    Από θέμα στάσης. Κάθε πότε να σταματάω για το μηχανάκι μιας και είναι αερόψυκτο;
    Τελευταία τροποποίηση από YamahaRider; 31/05/2020 στις 12:13.

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Μη σε φοβίζει το λάστιχο εκτός κι αν είναι εμφανώς φαγωμενο ή παλιό(ξεραμένο).
    Εχε στην τσάντα σου κι ένα φαστ για την περίπτωση του φουιτ (αχρειαστο να ναι).
    Τώρα για στάσεις δεν είναι τίποτα τυποποιημένο.
    Γενικώς μην το ζορισεις με τελικές και στα ανηφορια αργά και σταθερά. Θα σου δείξει κι εκείνο μέχρι που αναπνέει χωρίς να ασθμαινει.
    Πριν λίγα χρόνια είχαμε πάει με ένα φίλο σε μια βόλτα (χαμενειαδα) εδώ του φόρουμ με τα παπάκια. Φτάσαμε μέχρι τη Θήβα (όχι απευθείας). Συνολικά πρέπει να κάναμε κάπου 200-250χλμ,δε θυμάμαι.
    Αυτός με ένα σα το δικό σου εγώ με ένα Χ.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι στην ανηφόρα της Καζας με κατεύθυνση τα Βίλια, κάπου άρχισαν να τσινανε και τα δύο.
    Οπότε εκεί κόβεις κι άλλο και αν το δεις ότι ασθμαινει κάργα,τότε πάρκαρε για λίγο στην άκρη.
    Γενικώς εχε κατά νου ότι το μηχανάκι θα σε πάει,αρκεί να μη το σκίσεις και να έχεις υπομονή.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Υπάρχει και ζουμί που κλείνει μόνο του τις τρύπες. Καλύτερα αυτό που απευθύνεται σε MTB που έχουν αντίστοιχα psi.
    Το έχεις εξαρχής στο λάστιχο, δεν χαλάει την σαμπρέλα, δεν αλλοιώνει επιδόσεις κ.λπ.

  8. #8
    Έχεις αλλάξει ποτε λάστιχο μόνος σου;
    Έχεις επισκευάσει το οτιδήποτε πάνω στο μηχανάκι σου;
    Εάν όχι, βάλε οδική βοήθεια (για περίπτωση βλάβης) στην ασφάλειά σου και καλούς δρόμους.
    MM#93

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YamahaRider Προβολή μηνύματος
    Αν γίνει κάτι και τρυπήσει/σκάσει καμία σαμπρέλα στη μέση του πουθενά μπορώ να την επισκευάσω μόνος μου; Ή εκείνη την στιγμή να γκουγκλάρω για το κοντινότερο βουλκανιζατέρ;
    Από θέμα στάσης. Κάθε πότε να σταματάω για το μηχανάκι μιας και είναι αερόψυκτο;
    1 με τα ΑΝ δεν θα πας ποτέ πουθενά
    2 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fast_facom_motosikletas_elastikon_autokinitou.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	39,2 KB 
ID:	418600
    3 Θα κάνεις στάσεις για βενζίνη φυσικά και δεν θα το σκίζεις με το γκάζι
    τέρμα ειδικά εκεί που βλέπεις ότι δεν "τραβάει"
    Στην πόλη στα φανάρια είναι χειρότερα
    Καλό ταξίδι

    Τσέκαρε και μοτοπαραία Λεωνιδίουα γιατί κάτι κάνουν με παπιά
    αλλά δεν ξέρω πότε πως και τι γιατί δεν έχω... παπί

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αν πάς μόνος σου ...κουτσά στραβά θα φθάσεις ,
    αν εχεις κ αλλο ατομο μαζί σου....ξέχασέ το ,
    κάνε απαραιτήτως οδική βοήθεια αν δεν εχεις ηδη ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Να βάλεις ένα πρόγραμμα. Π.χ. κάθε 50 χιλιόμετρα στάση. Και εσύ θα ξεκουράζεσαι και το παπί.
    Ντύσου πολύ καλά αν ξεκινήσεις πρωί.
    Να έχεις πρόχειρο ένα βρεγμένο πανί και ένα στεγνό για να καθαρίζεις το μπροστά μέρος του κράνους από τα έντομα.
    Το κυριότερο, όπως είπαν και τα παιδιά, οδική βοήθεια, γιατί και να γίνει η στραβή, με ένα τηλέφωνο θα γλυτώσεις από μεγάλη ταλαιπωρία και άγχος.
    Είχα κάνει και εγώ παλιά με παπί το Θεσσαλονίκη- Θάσος. Κουράστηκα αρκετά αλλά σου μένουν οι εικόνες από το ταξίδι.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    επισης μπορεις να κανεις ασφαλεια ζωης,να συνδεθεις με GPS για αναζητηση απο την ΝΑΣΑ,να γραφτεις στις αναζητησεις του ερυθρου σταυρου,και να ειδοποιησεις και το red alert σε περιπτωση που εξαφανιστεις,γιατι ειναι διαπλανητικο το ταξιδι 220 χιλιομετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 31/05/2020 στις 21:50.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Χωρίς στάσεις βγαίνει άνετα,έχω κάνει Άρτα-Θεσσαλονίκη και πίσω δικαβαλο, όπως και αρτα-αθηνα-αρτα μέσα σε μια μερα

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πριν λίγα χρόνια είχαμε πάει με ένα φίλο σε μια βόλτα (χαμενειαδα) εδώ του φόρουμ με τα παπάκια. Φτάσαμε μέχρι τη Θήβα (όχι απευθείας). Συνολικά πρέπει να κάναμε κάπου 200-250χλμ,δε θυμάμαι.
    Αυτός με ένα σα το δικό σου εγώ με ένα Χ.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι στην ανηφόρα της Καζας με κατεύθυνση τα Βίλια, κάπου άρχισαν να τσινανε και τα δύο.
    και παρ'ολα αυτα καταφερατε να δωσετε πονο στους υπολοιπους με τα υπερτουμπανα τουριστικα... να τα λεμε κι αυτα.

    αγαπητε αμα τα λαστιχα σου ειναι σχετικα φθαρμενα καλυτερα αλλαξε τα πριν το ταξιδι και εχε μαζι σου και καμια σαμπρελα εξτρα..
    το να την αλλαξεις μονος σου ισως αποδειχθει κομματακι δυσκολο καθως μπορει να ξερεις να βγαζεις τον τροχο απ'το μηχανακι,
    μπορει να ξερεις πως να ξεμονταρεις το λαστιχο, αλλα υπαρχει παντα ο κινδυνος να τρυπησεις την καινουρια σαμπρελα στη προσπαθεια
    να το ξαναζανταρεις.. το φαστ δε το συνηστω, γιατι συνηθως η σαμπρελα αμα παθεις λαστιχο εν κινησει σκιζεται οποτε δουλεια δε θα κανεις..
    επισης μια συμβουλη.. καλο ειναι αφου σκοπευεις να κανεις τετοιο ταξιδακι να φροντισεις να εχεις οδικη βοηθεια γιατι αν ω μη γεννητο παθει
    τιποτα το μηχανακι, η μεταφορα του θα κοστισει πολυ ακριβοτερα απο τα 15 ευρω συνδρομη της οδικης το 6μηνο..
    και εννοειται φυσικα οτι θα κανεις ενα αριστο σερβις πριν ξεκινησεις.. λαδακια αλυσιδογραναζα, φρενα.. ουτως η αλλως παμφθηνα ειναι!

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Χωρίς στάσεις βγαίνει άνετα,έχω κάνει Άρτα-Θεσσαλονίκη και πίσω δικαβαλο, όπως και αρτα-αθηνα-αρτα μέσα σε μια μερα
    με παπακι;;; Αρτα Αθηνα Αρτα διχως στασεις;;;
    Στου δάσους ήμανε...πατάτις έτρωγα...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδακι με VERSUS 650 2019
    από alexaras13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2020, 19:16
  2. Ταξιδάκι με XR250R 91'
    από everydayslavext στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2016, 16:55
  3. ταξιδάκι με 200+ και γυμνό μοτόρι...
    από devil's animal στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 191
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2013, 11:43
  4. Μικρομαζεματα με παπακι
    από audioslave στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2013, 19:49
  5. Help Προβλημα με Παπακι
    από greekgenius στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2012, 06:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF