Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ride day CSS Μέγαρα 6/6/2020

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129

    Ride day CSS Μέγαρα 6/6/2020

    Καλημέρα συντροχοι

    Σκέφτομαι να πάω στο ride day του επόμενου Σαββάτου. 1η φορα πιστα για μένα.

    Θα πάει κανεις αλλος απο εδώ?

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Χαιρετώ σας

    Μιάς και άνοιξα αυτό το θέμα, θα μου επιτρέψετε να επανέλθω με τα των εντυπώσεών μου λοιπόν, κυρίως αναφερόμενος σε όσους σκέφτονται ή έχουν ενδοιασμούς να το τολμήσουν!
    Είχα άλλωστε αρκετές αμφιβολίες και ο ίδιος για το θέμα πίστα, ως κάτι πιο ακραίο και αχρείαστο εν τέλει για τα γούστα μου! Ως χαμένα ευρώ, ως κάτι με υψηλή επικινδυνότητα κλπ...Σήμερα, θα το χαρακτήριζα ως μία ουσιαστική οδηγική εμπειρία!!! Η αίσθηση της οδήγησης χωρίς τα πιθανά εμπόδια ενός δημόσιου δρόμου, σύντομα σου προκαλεί μία απελευθέρωση των οδηγικών σκέψεων και αντιλήψεων που τριγυρνούν στο μυαλό! (ορθώς βέβαια....το τρακτέρ/γάτα/ γριά πάντα καραδωκούν στις στροφές...ειδικά Κυριακές)

    Πρώτη φορά σε track day (ride day- CSS Μέγαρα).
    Χωρίς γνωστή παρέα μαζί και χωρίς πρότερη εμπειρία σε πίστα, όπως καταλαβαίνετε το άγχος μεγάλο! Αδίκως ομολογώ!
    Σύντομα το άγχος έγινε ανυπομονησία, οι άγνωστοι - γνωστοί και η μέρα ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα!!!

    Πρωί πρωί λοιπόν και φτάνω από τους πρώτους, πράγμα που το προτείνω ανεπιφύλακτα σε έναν αρχάριο (σαν και του λόγου μου)! Ηρεμία, δροσιά και έχεις όλο το χρόνο να τακτοποιήσεις μηχανή, προσωπικά αντικείμενα και γενικά να εξοικειωθείς με το περιβάλλον.
    Τελειώνεις τα γραφειοκρατικά με το πάσο σου (πέφτει πολλή υπογραφή αδερφάκι μου! ούτε δημόσια υπηρεσία ένα πράμα!). Παίρνεις τη στολή σου αν δεν έχεις ήδη (σημαντικό να ενημερώσεις λίγες μέρες πριν τους διοργανωτές για να κρατήσουν στο νούμερό σου)!!! **Και ....Προσοχή όταν φοράμε τη στολή! Μέτρησα κανα δυο τούμπες μέχρι να τη βάλω και ένα 10λεπτο καντήλια...αλλάΑΑ!
    Άλλη αίσθηση η ολόσωμη δερμάτινη!!! Μιλάμε γίνεσαι ωσαν το Βαλεντίνο Rossoπουλο!

    Έπειτα, λίγη προσοχή στη καλή σου.
    Ένας γρήγορος έλεγχος ότι όλα είναι στη θέση τους, τυχόν διαρροές και φυσικά πίεση ελαστικών! ΣΟΣ! Αν δεν ξέρετε, ρωτάτε. Σίγουρα κάποιος υπεύθυνος ή έστω κάποιος παλαιότερος θα βοηθήσει (υπάρχει κομπρεσέρ εντός του χώρου).
    Μόλις μου είπαν 30-28 χλώμιασα! Θα στρίβει ρε παιδιά με πλάκα λάστιχο; Τρόμος! Άδικα πάλι! Έπαθα εγώ πλάκα τελικά! Το λάστιχο έπιανε εξαιρετικά γρήγορα θερμοκρασίες και ευχαριστιώσουν στριψιμο! (Κάνεις και 1-2 γύρους πρώτα χαλαρά πριν επιταχύνεις. Έχεις μπόλικο χρόνο άλλωστε)!
    Μια χαρτοταινία επίσης για να καλύψεις καθρέφτες και ταχύμετρο, κάνουν διαφορά! Βοηθούν να συγκεντρωθείς μόνο στην επόμενη στροφή και στην οδήγησή σου!
    Εννοείται έχουμε ελέγξει από την προηγούμενη, τακάκια-δίσκους-υγρά φρένων, πέλμα ελαστικών που καταπονούνται ιδιαίτερα!

    Σημαντικό επίσης η προετοιμασία και του ίδιου του αναβάτη! Πέραν της ανάγκης να πίνεις πολλά υγρά ανάμεσα στα sessions, μπορείς να έχεις μαζί και ελαφριά σνακ ή σοκολάτα υγείας. Βοηθούν και τονώνουν αισθητά! Την προηγούμενη καλό είναι να μην πλακώσεις τσιπουρα με γουρουνοπούλα αλα κρεμ, ώστε να είσαι αεράτος! Ατυχές ρέψιμο μέσα στο κράνος και πάνω στον ενθουσιασμό της στροφής επιφέρει πολλά δεινά....

    Ακόμα πιο σημαντικό, να πείσεις τον εαυτό σου ότι πρώτα από όλα πας για να διασκεδάσεις και να βελτιωθείς! Κύπελλο δεν έχει
    Όπως φάνηκε, όλα τα παιδιά εκείνη τη μέρα είχαν το ίδιο στο μυαλό τους και περάσαμε σούπερ! Ωραίες προσπεράσεις, σεβασμός εντός πίστας και χαβαλές με πολλή μοτοκουβέντα εκτός!
    Πραγματικά ήταν σαν να έβλεπες γύρω σου παιδιά στο Λουνα Παρκ!!! Φεύγεις και είσαι γεμάτος για μια εβδομάδα! Με ξεκούραστο μυαλό! (αλλά προσωπικά σαν να έχω φάει ξύλο από 5!...πιάσιμο μέχρι και στη μασχάλη) - Μη τα θέλουμε όλα όμως!!!

    Κάτι τελευταίο. Δεν ξέρω πως είναι συνήθως τα track days (ας βοηθήσουν οι παλαιότεροι). Αλλά η οργάνωση μου φάνηκε πολύ καλή και μπράβο στους διοργανωτές του CSS! Καθαρή πίστα, γκρουπ με ωραίους ρυθμούς και σωστό αριθμό συμμετεχόντων. Χωρίς ακρότητες από κανέναν και υπό τη διακριτική επίβλεψη των υπευθύνων. (Ευτυχώς μας έκανε τη χάρη και ο καιρός)!!


    Υ.Γ: Αν βγαίνει οικονομικά, αξίζει μια φορά το 15ευρο για φωτογραφίες!...Πέραν της ικανοποίησης του ψώνιου που όλοι κρύβουμε μέσα μας, βλέπεις και τυχόν διορθώσεις που μπορείς να κάνεις. (σίγουρα και ένα σχολείο οδήγησης βοηθάει τα μάλα)
    Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα έβλεπα τόσα λάθη μου μαζεμένα σε μία μόνο φωτογραφία!!!


    Αυτά

    Ελπίζω να μην σας κούρασα



  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    δεν μας κουρασες καθολου
    προσωπικα χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που χαιρονται τα μηχανοκινητα σε πιστα....
    η αδρεναλινη και η ηθικη ικανοποιηση και αυτη η γλυκια κουραση ειναι μοναδικες αισθησεις.
    αν το συνεχισεις θα δεις οτι συνεχως θα βελτιωνεσαι...
    και η βελτιωση δεν εχει να κανει με το χρονο που θα γραψεις αλλα το ποσο σταθεροι χρονικα ειναι οι γυροι σου.
    βαζε σημαδια για τα φρενα σου και σταδιακα θα πιεζεις περισσοτερο μονο οταν σου βγαινει φυσικα .
    και αυτο ερχεται με την προπονηση.
    καμμια φωτο απο λαστιχα παιζει ??

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Σε Ride day έχω πάει 1-2 φορές και έχω κάνει CSS 1&2. Γενικά ήταν θετική εμπειρία. Οι αρχάριοι αλλά και οι πιο έμπειροι μπορούν να ζητήσουν κάποιες συμβουλές από τους εκπαιδευτές που είναι εκεί. Μόνο αρνητικό ήταν ότι η μέρα είχε χωριστεί στα 2. Ήταν οι πρωινοί και οι απογευματινοί. Αυτό ήταν κάτι αρνητικό για εμένα μιας και συνήθιζα να είναι ολοήμερο και να μπαίνω πολλές φορές στην πίστα σε 1 ημέρα. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμη. Η πίστα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί προσφέρει πολλά...
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  5. #5
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Είχα πάει κι εγώ. Η θερμοκρασία ήταν εξαιρετική. Γενικά ήταν πολύ όμορφη μέρα!
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    δεν μας κουρασες καθολου
    προσωπικα χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που χαιρονται τα μηχανοκινητα σε πιστα....
    η αδρεναλινη και η ηθικη ικανοποιηση και αυτη η γλυκια κουραση ειναι μοναδικες αισθησεις.
    αν το συνεχισεις θα δεις οτι συνεχως θα βελτιωνεσαι...
    και η βελτιωση δεν εχει να κανει με το χρονο που θα γραψεις αλλα το ποσο σταθεροι χρονικα ειναι οι γυροι σου.
    βαζε σημαδια για τα φρενα σου και σταδιακα θα πιεζεις περισσοτερο μονο οταν σου βγαινει φυσικα .
    και αυτο ερχεται με την προπονηση.
    καμμια φωτο απο λαστιχα παιζει ??
    Τώρα το είδα! (μόνο 4 μήνες μετά...σόρυ)

    Όπως τα λες πάντως! Τα Μέγαρα είναι μικρή πίστα και μαθαίνεται εύκολα!

    Το λάστιχο κάπου στα μέσα της ημέρας...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Webp.net-resizeimage.jpg 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	422122

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Σε Ride day έχω πάει 1-2 φορές και έχω κάνει CSS 1&2. Γενικά ήταν θετική εμπειρία. Οι αρχάριοι αλλά και οι πιο έμπειροι μπορούν να ζητήσουν κάποιες συμβουλές από τους εκπαιδευτές που είναι εκεί. Μόνο αρνητικό ήταν ότι η μέρα είχε χωριστεί στα 2. Ήταν οι πρωινοί και οι απογευματινοί. Αυτό ήταν κάτι αρνητικό για εμένα μιας και συνήθιζα να είναι ολοήμερο και να μπαίνω πολλές φορές στην πίστα σε 1 ημέρα. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμη. Η πίστα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί προσφέρει πολλά...
    Αυτό που λές το άκουσα και συμβαίνει κάποιες φορές, πιθανόν όταν υπάρχει μεγάλη προσέλευση.

    Εκείνη τη μέρα πάντως (από τότε έχουν γίνει πολλά track days...και πάλι με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση)...βγήκαν τρία γκρουπ, αρχάριοι, μέτριοι, προχωρημένοι. Δήλωνες πόσα σέσσιον θες να μπεις και όταν ερχόταν η σειρά του γκρουπ σου εμπαινες. Αναμονή περίπου 45 λεπτά. Αν ήθελες μπορούσες να προσπεράσεις κάποιο σέσσιον για ξεκούραση πχ.
    1-2:00 είχε διάλειμμα γενικό. Γενικώς πολύ όμορφη ροή.
    9:30 ξεκίνησα το 1ο και γύρω στις 4.30 μάζευα τα μπογαλάκια μου για επιστροφή.

    Προσφέρει πολλά, έστω και ας μην θες να ασχοληθείς εντατικά.

Παρόμοια θέματα

  1. Open Riding Days @ ΜΕΓΑΡΑ
    από basilis_k6 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 22:56
  2. Ride Day (CSS) Σάββατο 4/4/2015
    από Hayate στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2015, 11:59
  3. Ride Day, Megara, 18/07/2011 by CSS Team
    από Spyros101 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2011, 11:26
  4. Ποτε θα γινει το καινουργιο track-day στα Μεγαρα
    από anco στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2005, 19:34
  5. Track day στα Μέγαρα
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 20:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF