Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Νεος οδηγος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2020
    Μηνύματα
    2

    Νεος οδηγος

    Καλησπερα ειμαι καινουρια στη σελιδα και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ειμαι κοπελα 20 ετων και αποφασισα τωρα να δωσω για το Α1 (δεν μ ενδιαφέρει προς το παρον κατι σε παραπανω απο 125cc γι αυτο και δε περιμένω για το Α2). Δυστυχως επειδη ειμαι κοπελα κανεις δεν εγκρίνει το να παρω μηχανη οποτε πρεπει να το ψαξω λιγο μονη μου.. Ειμαι 1.63 και 65 κιλα οποτε εψαχνα και κατι χαμηλο σε υψος και σκεφτομαι κατι σε μτχ Yamaha YBR η Honda CBF.. Γενικα ειναι καλες για πρωτες μηχανες; θα φτανω να πατησω η θα πεσω ετσι μονη μου στο φαναρι;;

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από polinap Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα ειμαι καινουρια στη σελιδα και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ειμαι κοπελα 20 ετων και αποφασισα τωρα να δωσω για το Α1 (δεν μ ενδιαφέρει προς το παρον κατι σε παραπανω απο 125cc γι αυτο και δε περιμένω για το Α2). Δυστυχως επειδη ειμαι κοπελα κανεις δεν εγκρίνει το να παρω μηχανη οποτε πρεπει να το ψαξω λιγο μονη μου.. Ειμαι 1.63 και 65 κιλα οποτε εψαχνα και κατι χαμηλο σε υψος και σκεφτομαι κατι σε μτχ Yamaha YBR η Honda CBF.. Γενικα ειναι καλες για πρωτες μηχανες; θα φτανω να πατησω η θα πεσω ετσι μονη μου στο φαναρι;;
    Σαν μηχανες ειναι πολυ καλες,αλλα πρεπει να πας σε μια εκθεση, να ανεβεις στατικα επανω τους με κατεβασμενο το σταντ, για να δεις αν φτανεις να πατας και με τα δυο πελματα καλα κατω -πολυ βασικο αυτο-,καθως και το βαρος τους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Τα παπακια η τα σκουτερ δε σου αρεσουν να φανταστω;

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Καλησπέρα!

    Σαν μηχανες μια χαρα ειναι! Απλα απο οσο ξερω δεν εχουνε ABS. Οποτε καλυτερα να κοιταξεις κατι αλλο.

    Το ABS θα σου δωσει μεγαλη ασφαλεια και ταυτοχρονα αυτοπεποιθηση.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Όπως είπαν και πριν. Πας σε εκθέσεις, ανεβαίνεις πάνω, βλέπεις αν μπορείς να πατήσεις και τα 2 πόδια κάτω.

    Σαν μηχανάκια είναι μια χαρά και θα αποτελέσουν καλό σχολείο. Θέλουν πάντως γερό ψάξιμο για να βρεθεί κάτι αξιόλογο μιας και τα περισσότερα από αυτά είναι φορτωμένα με πολλά χιλιόμετρα και μαζί κουβαλάνε και πολλές αμαρτίες. Αυτό στην περίπτωση που πας σε μεταχειρισμενο.

    Αν πάντως δεις ότι δυσκολεύεσαι να πατήσεις καλά κάτω και νιώθεις ανασφάλεια, δες κάτι σαν αυτό. 200% θα πατήσεις γερά και με τα 2 πόδια.

    https://www.car.gr/19985948-zongshen...125-ra1-euro-4

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    καλως ηρθες..
    με το υψος που εχεις, πατας ανετα κατω σε οποιοδηποτε street 125αρακι καθως σε γενικες γραμμες ειναι χαμηλα μηχανακια.. εγω με 4 ποντους παραπανω απο εσενα, πατουσα ανετα κατω με το ybr 250 με 80κατι εκατοστα υψος σελας, και τωρα στο cbf 500 με κοντα 79 εκατοστα αλλα φαρδυτερη.. μη ξεχναμε επισης οτι εσεις τα κοριτσα εχετε την ικανοτητα να ισορροπειτε πανω σε 12ποντα λεπτα τακουνια και αυτο μπορει ισως να θεωρηθει προσον οταν εχεις να στηριξεις μηχανακι αναμεσα απο τα ποδια σου..
    τωρα για τα μηχανακια που λες, μια χαρα ειναι σαν επιλογες, αλλα υπαρχουν κι αλλες πιο ομορφες και πιο συγχρονες (αναλογα το μπατζετ που διαθετεις βεβαια)..
    τωρα για το θεμα του ABS που αναφερθηκε παραπανω, ΜΗΝ ψαρωνεις.. νταξ χρησιμο εργαλειο δε λεω, αλλα αμα το μπατζετ σου δε σου επιτρεπει να παρεις ενα τετοιο μηχανακι τι θα κανεις? ασε δε που ορισμενοι το εχουν κανει θεο.. εμεις που δεν ειχαμε ποτε μοτοσακο με abs (και ουτε σκοπευουμε ποτε να αποκτησουμε) δε παθαμε τιποτα.. ισα ισα που εχουμε γινει καλυτεροι αναβατες με καλυτερα αντανακλαστικα.. προσωπικη μου αποψη, το abs το θεωρουν απαραιτητο μονο οσοι δεν ειναι σιγουροι για τον εαυτο τους και ψαχνουν αυτη τη σιγουρια σε συστηματα που θα τους χρειαστουν αμελητεες φορες στη διαρκεια της οδηγικης τους πορειας.. συνηθως τετοιοι αναβατες δε βελτιωνονται ποτε και πολλες φορες ειναι επικινδυνοι..

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Επειδη εισαι νεα οδηγος και επειδη η τεχνολογια παρεχεται,ενω εμεις στα νιατα μας δεν ειχαμε αυτη την δυνατοτητα,βαλε το χερι στην τσεπη,κανε οικονομια,προσπαθησε οσο μπορεις,και παρε μηχανακι ΜΕ ABS.To ABS σωζει ζωες,ειδικα νεων οδηγων,και ειδικα στην συγχρονη ζουγκλα των πολεων.Σκεψου δε ποσα θα γλυτωσεις σε ιατροφαρμακευτικα εξοδα,αν πεσεις απο μπλοκαρισμα τροχων και τραυματισθεις.Το ABS ειναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ ασφαλειας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Καλώς ήρθες
    Διάβασε και εδώ:
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158518

    Είναι φρέσκο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2020
    Μηνύματα
    2
    Αρχικα ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια θα παω σε έκθεση σίγουρα.. Τωρα για το abs καλο αλλα δε θελω να ξεφυγει πολυ μετα γιατι ειναι κ πρωτη μηχανη (και δεν εχει κ πολλες επιλογές στα 125 τουλαχιστον που μπηκα λιγο να δω) και θελω να παρω και κρανος μπουφαν κλπ. Δυστυχώς τα σκουτερακια δε μ αρεσουν χαχα
    Βρηκα αυτην εδω και φαινεται να ειναι σε καλη κατασταση.. Φυσικα πρεπει να τη δω κ απο κοντα
    https://www.car.gr/28939999-yamaha-ybr-125-ybr-125

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Τα σκουτερακια και τα παπια ειναι αρκετα καλα για νεους οδηγους. Ειναι μικρα τα κανεις ο,τι θες αλλα αφου θες μηχανη τοτε η ybr για πρωτη μηχανη ειναι πολυ καλη επιλογη. Σχολειο! Φιλοι μου που την εχουν ειναι φουλ ευχαριστημενοι. Βγαλε το διπλωμα σου και καλες βολτες!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Ειμαι στην ιδια φαση που εισαι κι εσυ. Αυτες τις μερες κανω μαθηματα για το διπλωμα (Α).
    Απο μηχανες δεν ειχα καβαλησει τιποτα πριν αρχισω τα μαθηματα.
    Αυτο που θα σου προτεινω ειναι να αρχισεις τα μαθηματα (αν δε τα εχεις ηδη αρχισει), να κατσεις σε δυο-τρια μηχανακια
    και εκει θα παρεις μια εικονα.
    Στο μερος που κανω μαθηματα, βλεπω παιδια που κανουν με CBF125, οποτε θα εχεις τη δυνατοτητα να το δοκιμασεις

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 08:41
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF