Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 74 από 74

Θέμα: αξιζει κατα την γνώμη σας το καινουργιο μοντέλο Honda sh 300?

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γνωστός χρήστης του φόρουμ, και δυνατό τιμόνι, λέει ακριβώς τα ίδια για το SH. Ότι δεν εμπνέει καμία ασφάλεια και είναι άκρως επικίνδυνο οδηγικά.
    πες στον φιλο να καβαλησει ΚΑΙ sym και τοτε να μας ξαναπει

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    ..

    Μετά από τεσταρισμα διάφορων μοντέλων και μετά από πολύ ψάξιμο και περισυλλογή πήγαμε παρέα με το μπρο σήμερα και έκλεισα το citycom 300 της sym..

    Ο αδερφός μου γυρνώντας σπίτι με έκραζε που δεν τον άφησα πριν ενάμιση χρόνο να το πάρει και εδώσε σχεδόν τρία χιλιάρικα παραπάνω για το φόρτσα (που τον είχα παροτρύνει)

    Εγώ φίλε (του αρχικού ποστ) είχα μεχρι τριαμιση να διαθέσω αυτή την εποχή... Σε αυτά τα λεφτά στην κατηγορία σκούτερ δεν υπάρχει αντίπαλος κατά την γνώμη μου.. (για μηχανάκι κούτα μιλάμε).
    Το citycom πηγα και το εiδα απο κοντα, πραγματικα ξενερωσα με τα πλαστικα του , το σκουτερ μου αν με βολεψει υπολογιζω να το κρατησω αρκετα χρονια και θελω κατι που να κρατησει αξια μεταπώλησης να μην το δωσω ενα κομματι ψωμι αν με καταλαβαινεις, αυτά τα 1500 ευρω παραπανω θα τα πάρω πισω οταν αποφασίσω να πουλησω το μηχανακι, αλλα μεχρι τοτε θα εχω ενα ποιοτικο μηχανακι τουλαχιστον.. Γενικά δεν μου αρεσουν τα φουσκωμενα σκουτερ θελω κατι κλασσικο πλέον να με παει αξιοπιστα απο το σημείο Α στο Σημείο Β όπως είπε κάποιο παιδί σε προηγούμενο ποστ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    παντως τα σκουτερ γενικα ως οχηματα δεν σχεδιαζονται με γνωμονα τη μακροζωια και τη διαρκεια
    εχουν πολλα πλαστικα με περιορισμενη διαρκεια ζωης και ευαισθητα και κοστοβορα συστηματα μεταδοσης
    απευθυνονται κυριως σε κοινο που αναγκαζεται να φυγει απο το αυτοκινητο χωρις να πολυθελει και σε fashion victims που κυνηγανε το τελευταιο μοντελο για να το μοστραρουν
    Μα γιατι το λες αυτο? Εχω δει πολλα sh με 100.000 εως 223.000 χμ..
    Ακριβως γιαυτο honda sh300.. Δεν βρηκα κατι ποιο ποιοτικο .. Παντως δεν νομίζω οτι εχει ακριβά ανταλλακτικά, τωρα αντε και ναμου βγαλει 1 βλαβη 100 200 ευρω στις 60.000 + χμ , ε δεν το βρίσκω και σημαντικο λογο ώστε να με αποτρέψουν απο την αγορά του honda , οποιος έρχεται απο μηχανη μεγαλη και μαλιστα ευρωπαϊκό ,απλα γελαει με την συντηριση και τα κοστη ανταλλακτικων του sh300 (είχα ktm 990 adventure πριν) .

    Τελικα αγορασα σκουτερ και αυριο παραλαμβανω Honda sh300 2018 μαυρο!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG-b034659c088313045bc7f8a44937fe8f-V.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από fz6man; 13/06/2020 στις 20:02.

  3. #63
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Το citycom πηγα και το εiδα απο κοντα, πραγματικα ξενερωσα με τα πλαστικα του , το σκουτερ μου αν με βολεψει υπολογιζω να το κρατησω αρκετα χρονια και θελω κατι που να κρατησει αξια μεταπώλησης να μην το δωσω ενα κομματι ψωμι αν με καταλαβαινεις, αυτά τα 1500 ευρω παραπανω θα τα πάρω πισω οταν αποφασίσω να πουλησω το μηχανακι, αλλα μεχρι τοτε θα εχω ενα ποιοτικο μηχανακι τουλαχιστον.. Γενικά δεν μου αρεσουν τα φουσκωμενα σκουτερ θελω κατι κλασσικο πλέον να με παει αξιοπιστα απο το σημείο Α στο Σημείο Β όπως είπε κάποιο παιδί σε προηγούμενο ποστ.

    Μα γιατι το λες αυτο? Εχω δει πολλα sh με 100.000 εως 223.000 χμ..
    Ακριβως γιαυτο honda sh300.. Δεν βρηκα κατι ποιο ποιοτικο .. Παντως δεν νομίζω οτι εχει ακριβά ανταλλακτικά, τωρα αντε και ναμου βγαλει 1 βλαβη 100 200 ευρω στις 60.000 + χμ , ε δεν το βρίσκω και σημαντικο λογο ώστε να με αποτρέψουν απο την αγορά του honda , οποιος έρχεται απο μηχανη μεγαλη και μαλιστα ευρωπαϊκό ,απλα γελαει με την συντηριση και τα κοστη ανταλλακτικων του sh300 (είχα ktm 990 adventure πριν) .

    Τελικα αγορασα σκουτερ και αυριο παραλαμβανω Honda sh300 2018 μαυρο!
    καινουργιο το πηρες?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Και πολύ καλά έκανες φίλε αφού το γούσταρες, είχες τα λ7 και θα το κρατήσεις χρόνια.

    Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    καινουργιο το πηρες?
    Ναι φιλε μου καινούργιο, βεβαια του 2018 στοκ καπου στα 5340
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Και πολύ καλά έκανες φίλε αφού το γούσταρες, είχες τα λ7 και θα το κρατήσεις χρόνια.

    Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.
    Ευχαριστώ πολύ!
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Ναι φιλε μου καινούργιο, βεβαια του 2018 στοκ καπου στα 5340
    καλορίζικο

    του 2020 πόσο έκανε δηλαδή?
    γιατί τόσο θυμάμαι και το δικό μου του 2011 με abs και top box

  8. #68
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    καλοριζικο και ορθια χιλιομετρα,η χοντα ειναι παντα χοντα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    καλορίζικο

    του 2020 πόσο έκανε δηλαδή?
    γιατί τόσο θυμάμαι και το δικό μου του 2011 με abs και top box
    Πανω απκ 6000
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  10. #70
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    134
    Είμαι κάτοχος του SH 150, μοντέλο 2004 (καρμπυρατέρ). Έχει πλέον 98.000χλμ και έχει αποδειχθεί τέρας αξιοπιστίας, αφού δεν έχει την παραμικρή βλάβη.

    Ήρθε όμως ο καιρός για ανανέωση, και να πάω σε περισσότερα κυβικά, ώστε να κινούμαι πιο άνετα στις νεες διαδρομές που κάνω καθημερινά.

    Επειδή τα scooter τα θεωρώ πραγματικά εργαλεία για μέσα στην πόλη, ένα απο τα χαρακτηριστικά τους που για εμένα είναι μονόδρομος στην επιλογή, είναι η επίπεδη ποδιά. Είναι τεράστιο plus αν θέλεις να μεταφέρεις και διάφορα πράγματα (έχω κάνει κάτι μεταφορές απίστευτες ). Οπότε στα 300 κυβικά που ψάχνω, όσο περίεργο κι αν φαίνεται, μόλις δυο μοντέλα υπάρχουν που να ικανοποιούν αυτή την παράμετρο. Το Honda SH 300 και το Kymco People 300.

    Το Honda όμως πάντα ήταν ο μεγάλος μου έρωτας, ακόμα και πριν καν κυκλοφορήσει! Ευχόμουν οταν είχα πρωτοπάρει το 150άρι, να το βγάλουν και σε 300cc, και όταν έγινε αυτό, είχα πάθει μεγάλο κοκομπλόκο απο την χαρά μου. Έχω καταλήξει σε αυτό, παρόλη την τιμή του, καθώς ξέρω οτι θα βγάλω άλλα 15-20 χρόνια πάνω σε αυτό απροβλημάτιστα αλλά και την ποιότητα που έχει σε σχέση με το Kymco.

    Το μόνο πράγμα που σκέφτομαι, είναι να κάνω λίγούς μήνες υπομονή, καθώς το τωρινό μοντέλο είναι Euro 4, και λογικά θα βγάλουν νέο κινητήρα Euro 5 με 350cc, όπως μόλις έγινε με το νέο Forza 350.
    Τελευταία τροποποίηση από Sorath; 04/08/2020 στις 10:34.

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sorath Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος του SH 150, μοντέλο 2004 (καρμπυρατέρ). Έχει πλέον 98.000χλμ και έχει αποδειχθεί τέρας αξιοπιστίας, αφού δεν έχει την παραμικρή βλάβη.

    Ήρθε όμως ο καιρός για ανανέωση, και να πάω σε περισσότερα κυβικά, ώστε να κινούμαι πιο άνετα στις νεες διαδρομές που κάνω καθημερινά.

    Επειδή τα scooter τα θεωρώ πραγματικά εργαλεία για μέσα στην πόλη, ένα απο τα χαρακτηριστικά τους που για εμένα είναι μονόδρομος στην επιλογή, είναι η επίπεδη ποδιά. Είναι τεράστιο plus αν θέλεις να μεταφέρεις και διάφορα πράγματα (έχω κάνει κάτι μεταφορές απίστευτες ). Οπότε στα 300 κυβικά που ψάχνω, όσο περίεργο κι αν φαίνεται, μόλις δυο μοντέλα υπάρχουν που να ικανοποιούν αυτή την παράμετρο. Το Honda SH 300 και το Kymco People 300.

    Το Honda όμως πάντα ήταν ο μεγάλος μου έρωτας, ακόμα και πριν καν κυκλοφορήσει! Ευχόμουν οταν είχα πρωτοπάρει το 150άρι, να το βγάλουν και σε 300cc, και όταν έγινε αυτό, είχα πάθει μεγάλο κοκομπλόκο απο την χαρά μου. Έχω καταλήξει σε αυτό, παρόλη την τιμή του, καθώς ξέρω οτι θα βγάλω άλλα 15-20 χρόνια πάνω σε αυτό απροβλημάτιστα αλλά και την ποιότητα που έχει σε σχέση με το Kymco.

    Το μόνο πράγμα που σκέφτομαι, είναι να κάνω λίγούς μήνες υπομονή, καθώς το τωρινό μοντέλο είναι Euro 4, και λογικά θα βγάλουν νέο κινητήρα Euro 5 με 350cc, όπως μόλις έγινε με το νέο Forza 350.
    καλησπέρα στην παρέα. να πιαστώ από το τελευταίο ποστάρισμα του φίλου, και να σας πω ότι έχω βάλει στο μάτι το νέο forza 350. χρήση αστική - περιαστική... μακρύτερο μέχρι καμμιά χαλκίδα δλδ, αλλά και μπόλικα μπάνια από λαγονήσι και πέρα... όχι με το ζόρι μέχρι καβούρι, όπως αναγκαστικά κάνω τα τελευταία χρόνια με το τωρινό σκουτεράκι μου είναι στα οικονομικά όριά μου (τα υπερβαίνω λίγο αλλά εντάξει... θα την παλέψω), και το βάζω σε σύγκριση μόνο με το xmax 300 (όχι με το 400... μου έχουν πει ότι δεν έχει βγει τόσο πετυχημένο όσο το 300). θα μου πείτε "μπράβο" και "με το καλό", αλλά...υπάρχει μια λεπτομέρεια που με ξενερώνει αφάνταστα ρε γμτ... γιατί ρε ειδήμονες της honda δεν έχετε ίδια διάσταση ελαστικών μπρος-πίσω???? 15 ομπρός και ....14ρακι πίσω ((( ακόμα και στη φωτο φαίνεται αηδία (η ίδια αντίφαση και στο μεγαλύτερο μοντέλο, το 750, με 17ρι ελαστικό μπροστά και...15ρι πίσω!!!). οκ, για αύξηση του αποθηκευτικού χώρου γίνεται, όμως άλλη η ασφάλεια (ως αίσθηση αλλά και πρακτικά) με μια τόσο μικρή διάσταση πίσω (φαντάζομαι 100+ ταχύτητες και πάτημα λακούβας...τρόμος!). να κλείσω με ερώτηση... και κράξτε με όσο θέλετε (άσχετος είμαι έτσι και αλλιώς, το ξέρω υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξω το πίσω ελαστικό στο forza και να βάλω 15ρι, χωρίς να χαλάσω το κατασκευαστικό setup του σκούτερ? αυτά και σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Γιατί 15ρια πισω ελαστικά έχει δυο μοντέλα μόνο στην αγορά σε δύο διαστάσεις.

    Στο ερώτημα σου, όχι δεν γίνεται να αλλάξεις τον πίσω τροχό. Επίσης αν κυκλοφορείς πολυ στην πολη προτιμησε το επίσης καινουργιο sh 350 που φοράει 16ρηδες τροχους.

  13. #73
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Γιατί 15ρια πισω ελαστικά έχει δυο μοντέλα μόνο στην αγορά σε δύο διαστάσεις.

    Στο ερώτημα σου, όχι δεν γίνεται να αλλάξεις τον πίσω τροχό. Επίσης αν κυκλοφορείς πολυ στην πολη προτιμησε το επίσης καινουργιο sh 350 που φοράει 16ρηδες τροχους.
    ευχαριστώ Νικόλα (Πολύχρονος για χτες/προχτές). νομίζω μια δοκιμή και στα δυο θ' αποσαφηνίσει το τοπίο. επειδή έχω...ογκώδη σωματότυπο, θα μου πήγαινε καλύτερα το forza, θα δούμε όμως. έχεις δίκιο για τα ελαστικά...απότι κοίταξα, μόνο το tmax (μόνο yamaha ή honda κοιτάζω) έχει 15ρια μπρος-πίσω, κοινώς...καληνύχτα μας

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Ευχαριστώ για τις ευχές.

    Εχω σκουτερ με 15ρηδες τροχους. Κι ενώ για μπροστά έχει 10+ μοντέλα να διαλέξεις, πισω μόνο δυο υπάρχουν. Το Dunlop scootsmart και ένα Michelin. Το πρωτο είναι καλό το δευτερο όχι, ουσιαστικά δηλαδή ένα λάστιχο μόνο αξίζει.
    Γενικά στα σκουτερ βάζουν 14ρη πισω για να αυξάνεται ο χώρος στον κουβά, κάτω από την σέλα.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. την γνωμη σας για το Suzuki Gs500f
    από edie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 23:43
  2. Θα θελα την γνώμη σας
    από la_villa στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 15:08
  3. Θελω Την Γνωμη Σας!
    από aggelos_xr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 14:30
  4. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 14:28
  5. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF