Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 74

Θέμα: αξιζει κατα την γνώμη σας το καινουργιο μοντέλο Honda sh 300?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357

    αξιζει κατα την γνώμη σας το καινουργιο μοντέλο Honda sh 300?

    καλησπέρα έχω καταλήξει κατα 95% σε scooter honda sh 300 , δεν έχω καταλήξει ακόμη αν θα πάω στο καινούργιο μοντέλο του 2020 ή σε καποιο stock μοντελο ή ακομη και σε κάποιο παλιό μεταχειρισμένο, θέλω λοιπόν να ρωτήσω αρχικά όσους έχουν εμπειρία από το συγκεκριμένο σκούτερ , καταρχήν ποιο μοντέλο να αποφύγω αν προβώ σε αγορά μεταχειρισμένου σήμερα ? Έχω βρει αρκετά καθαρά σκουτεράκια του 2008 - 09 σε τιμή 2200 με 2500 ευρώ και περίπου 40 45.000 χμ μέσο όρο άλλα μιλάμε για 12 ετών μηχανάκι .. Οπότε ίσως η αγορά καινούργιου σκούτερ να με συμφέρει ποιο πολύ, από ότι είδα το μοντέλο του 2020 έχει επιπλέον χώρο , φώτα led εξ ολοκλήρου start stop και είναι ποιο φιλικό στο περιβάλλον καθώς και ασύρματο κλειδί και τέτοια μπλιμπλίκια όμως απουσιάζει το cbs , που οκ δεν το θεωρώ απαραίτητο άλλα θα ήθελα να το έχω και να το δοκιμάσω σαν τεχνολογία να λέμε την αλήθεια.. Επίσης δεν έχω καταλάβει την διαφορά του R .
    Η χρήση που θα γίνει λόγο επαρχίας θα είναι σκάρτα 10 000 χμ το χρόνο και αν με βολέψει σκοπεύω να το κρατήσω μια 10ετία ζωή να έχουμε.. Τα μηνιαία χιλιόμετρα που έχω υπολογίσει θα είναι 300 τον χειμώνα και περίπου 1200 το καλοκαιρι άρα περίπου 6.500 τον χρόνο εκτός και αν με βολέψει φουλ και παρατήσω και το αμαξι.. Σίγουραμε προβληματίζει η θέση οδήγησης , μου θυμίζει καρεκλα και το ύψος μου είναι 1,80 και βασικά προβληματίζομαι, άλλα μου έχουν πει θετικά λόγια και ποιο ψηλοί από εμένα, οπότε τα φώτα σας!
    Τελευταία τροποποίηση από fz6man; 01/06/2020 στις 18:36.
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    2500 για σκούτερ 12 ετών;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    ελα ντε! ψαχνω στο car και μου έχουν φύγει τα μαλλιά , βλέπω κατι 2017 με 10 000 4700 ευρώ! Ενω με 1000 ακομη παιρνω του 20 ή του 19 βαριά!
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  4. #4
    Καλημέρα.Στο κατάστημα που εργάζομαι χρησιμοποιούμε sh300.O εργοδότης μου είχε καινούριο το μοντέλο του 2009(32000χλμ) και αργότερα το άλλαξε με το μοντέλο του 2015(19000χλμ έως τώρα) πάλι καινούριο.Μόνο καλά λόγια έχω να σου πω.Η χρήση γίνεται κατά 90% στη πόλη με μεγαλύτερες αποστάσεις εκτός, να είναι περίπου 30-40 χλμ.Είμαι 1,84 και βρίσκω τη θέση οδήγησης ιδανική για όσο χρόνο χρειάζεται να διανύσω τις αποστάσεις που ανέφερα.Τα φρένα(με cbs) είναι πολύ δυνατά χωρίς σπογγώδη αίσθηση.To μόνο ίσως μειονέκτημα είναι μια μικρή κατανάλωση λαδιού, που μας "αναγκάζει" να κάνουμε συχνότερη αλλαγή λαδιού (με αλλαγή κάθε 4000χλμ δεν είχαμε καμία κατανάλωση) και στα 2 μοντέλα.Διαφορές στην απόδοση.. ίσως στις χαμηλομεσσαίες το μοντέλο το 2015 να τραβάει καλύτερα.Ότι απορία έχεις μπορείς να με ρωτήσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από pkemmos; 02/06/2020 στις 09:44.

  5. #5
    Πέρα απο το τυπικό service που απαιτούσε με βάση το manual ,δεν παρουσίασαν καμία βλάβη.Μόνο βενζίνη και ένα service το χρόνο.Για μένα αξίζει το καινούριο για όλες τις αλλαγές που έχει δεχθεί.
    Τελευταία τροποποίηση από pkemmos; 02/06/2020 στις 09:17.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    φίλε ξέρω μπορεί να ακουστώ ανακόλουθος με το αρχικό σου ποστ αλλά επειδή κι εγώ είμαι σε αναζήτηση εδώ και καιρό κι έχω ψάξει σε σημείο εμμονής, δες και το hd300 της sym...3500 ευρώ κούτα.

    ίδιο σουλούπι (περίπου) με το sh, πιο γρήγορο αξιόπιστο μοτέρ θέση οδήγησης ίδια και κάποιες παραχωρήσεις σε πλαστικά και όργανα.

    με τα δυόμιση χιλιάρικα που σκοπεύεις να δαπανήσεις παίρνεις ένα ελαφρώς μεταχειρο ενός έτους.

    πχ https://www.car.gr/28905598-sym-hd-300-hd300-abs-new

    ξέρω...χοντα δεν είναι, αλλά προκειμένου να πάρεις ένα ξεχειλωμενο δεκαετίας φορτωμένο με χλμ ίσως να κοίταγες και το σενάριο sym.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pkemmos Προβολή μηνύματος
    Πέρα απο το τυπικό service που απαιτούσε με βάση το manual ,δεν παρουσίασαν καμία βλάβη.Μόνο βενζίνη και ένα service το χρόνο.Για μένα αξίζει το καινούριο για όλες τις αλλαγές που έχει δεχθεί.
    και εγώ καταλήγω στο ότι το καινούργιο συμφέρει πολύ περισσότερο με τις τιμές που κρατάνε σήμερα ακόμη και τα '08 μοντέλα .. Όσο για τις αλλαγές γνωρίζεις μήπως από πότε κυκλοφορεί το τελευταίο μοντέλο με τα led κτλ σε σχέση με του 20, επίσης γνωρίζεις αν στο τελευταίο μοντελο εχει αλλάξει η θεση οδήγησης καθόλου μιας και διαβασα οτι το πάτωμα έχει σηκωθεί λίγο λόγο του οτι άλλαξε θέση το πάτωμα και επίσης αν τα τελευταία μοντέλα εχουν κρατήσει το cbs ή οχι?

    φίλε ξέρω μπορεί να ακουστώ ανακόλουθος με το αρχικό σου ποστ αλλά επειδή κι εγώ είμαι σε αναζήτηση εδώ και καιρό κι έχω ψάξει σε σημείο εμμονής, δες και το hd300 της sym...3500 ευρώ κούτα.

    ίδιο σουλούπι (περίπου) με το sh, πιο γρήγορο αξιόπιστο μοτέρ θέση οδήγησης ίδια και κάποιες παραχωρήσεις σε πλαστικά και όργανα.

    με τα δυόμιση χιλιάρικα που σκοπεύεις να δαπανήσεις παίρνεις ένα ελαφρώς μεταχειρο ενός έτους.

    πχ https://www.car.gr/28905598-sym-hd-300-hd300-abs-new

    ξέρω...χοντα δεν είναι, αλλά προκειμένου να πάρεις ένα ξεχειλωμενο δεκαετίας φορτωμένο με χλμ ίσως να κοίταγες και το σενάριο sym.
    φυσικα το εχω τσεκάρει και το sym hd 300 με τον f4 άλλα ουδεμία σχέση έχει το sym με το honda , ούτε σε θέση οδήγησης , πλαστικά ,τεχνολογία κρατήματα, φρένα κ.α. Οπότε μιας και θα είναι το μοναδικό μου δίκυκλο λέω να μην τσιγκουνευτώ τα έξτρα χρήματα ανάμεσα στο honda ή στο sym
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    και εγώ καταλήγω στο ότι το καινούργιο συμφέρει πολύ περισσότερο με τις τιμές που κρατάνε σήμερα ακόμη και τα '08 μοντέλα .. Όσο για τις αλλαγές γνωρίζεις μήπως από πότε κυκλοφορεί το τελευταίο μοντέλο με τα led κτλ σε σχέση με του 20, επίσης γνωρίζεις αν στο τελευταίο μοντελο εχει αλλάξει η θεση οδήγησης καθόλου μιας και διαβασα οτι το πάτωμα έχει σηκωθεί λίγο λόγο του οτι άλλαξε θέση το πάτωμα και επίσης αν τα τελευταία μοντέλα εχουν κρατήσει το cbs ή οχι?
    Απο το 2016 κυκλοφορεί με led και έγινε αντικατάσταση του cbs με δικάναλο abs για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ ---> https://scooternet.gr/%CF%80%CE%BB%C...9%CE%BC%CE%AE/ Όλες οι αλλαγές έγιναν για το μοντέλο του 2016.Νομίζω οι διαφορές του με το 2020 είναι το traction control και το smart key.

  9. #9
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Και εγω ίσως φανώ ανακόλουθος, έχω οδηγήσει μια-δυο φορές το μηχανάκι και με προβλημάτισε ο γρήγορος τρόπος που μαζεύει χλμ.

    Πήρα και εγώ σκούτερ για δεύτερο μηχανάκι μετά από πολύ σκέψη και προτίμησα εσκεμμένα λίγα κυβικά.
    Για μένα τα δυνατά σκούτερ κλασικής διάταξης με τον κινητήρα-ανάρτηση δεν είναι τόσο ασφαλή (ή τουλάχιστον έτσι με κάνουν να αισθάνομαι).

    Και φυσικά θέμα είναι και η τιμή. Σε αυτά τα λεφτά αγοράζεις μηχανή που γυρνάει την Ευρώπη.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Αν αξίζει γενικά; Αξίζει. Αν αξίζει τα λεφτά του; Φυσικά όχι.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    οχι δεν αξιζει..πανακριβο στην αγορα, καιει λαδι του κερατα και αν ποτε χρειαστεις ανταλλακτικα την γ@μησες...ενιωθα χαζος που το δικο μου sh150 εχει πανακριβα ανταλλακτικα μεχρι που μαστορας μου εδειξε ενα sh300 πελατη...420 ευρω οι μαμισιες αναρτησεις που ειναι για πεταμα, κανα 500σαρικο καντραν, με λιγα λογια ο ανθρωπος με τα χρηματα που εχει δωσει για το μεταχειρισμενο του θα αγοραζε καινουργιο και με προικα..λογια δικα του..επισης 2 συναδελφοι που εχουν sh300 στη δουλεια μου....ο ενας πληρωσε 450 ευρω γιαι εβαζε παραπανω λαδι καθε βδομαδα και πηδηξε τα ελατηρια στον κινητηρα και ο αλλος βρηκε μεταχειρισμενο κινητηρα ευτυχως φθηνο και τον αλλαξε γιατι ο προηγουμενος του εκαιγε λαδι του κερατα..

    Αν μπλεξεις με χοντα, τη μαμησες οπως εγω και τοσοι αλλοι...ασε λοιπον τα sh και κοιτα αν μπορεις στα 4 χιλ. ενα καινουργιο beverly300, δεν ειναι οτι καλυτερο δεν ειναι ομως και κινεζικο και στο δρομο το βλεπω να πηγαινει μια χαρα...γρηγορο και με σαφως φθηνοτερα ανταλλακτικα απο τον γιαπωνεζο κυριως στα μεταχειρισμενα...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Πάρε ένα beverly 300, για μένα το πιο ποιοτικό σκούτερ της κατηγορίας. Για άλλους μπορεί να μην είναι και σεβαστή η άποψη του καθενός. Δες όμως πόσα beverly κυκλοφορούν στους Ελληνικούς δρόμους, από τα αρχαία - πλέον - 200άρια μέχρι τα 350άρια. Όλα ΜΑ ΟΛΑ , αν τα δεις καθαρά και όχι μέσα στο χώμα, ακόμα και σήμερα λάμπουν σαν καινούρια.

    Στην ερώτηση σου τώρα, όχι δεν αξίζει, πολύ περισσότερο σαν μεταχειρισμένο.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 03/06/2020 στις 20:23.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Είχα πριν πάρα πολλά χρόνια όταν είχε πρωτοβγεί τότε το beverly το 200αρι (πιτσιρικάς τότε), και ένας συνάδελφος πήρε πριν 1,5 χρόνο το μπεβερλι το 300αρι 2017 μοντέλο..

    και οι δύο σε ένα πράγμα συμφωνούμε ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΠΕΒΕΡΛΙ (κι αγαπημένοι)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Με τίποτα δεν θα αγόραζα σκούτερ 10ετίας - ένα σωρό προβλήματα θα βγάλει.

    Χίλιες φορές καινούριο - τώρα στο δίλημμα Honda, SYM, KYMCO, Beverly, δεν ξέρω τι λύση θα έδινα. Δύσκολα θα έδινα τόσα λεφτά όσα κοστίζει το Honda πάντως. Από τα άλλα το Beverly είναι το πιο όμορφο, τα SYM πάλι (Citicom και HD 2 300) τα έχει όλη η Ελλάδα κι αυτό κάτι δείχνει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    σκούτερ και παπιά
    πάρε βεζνίνη και στουπια
    Τελευταία τροποποίηση από Parking; 04/06/2020 στις 15:43.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. την γνωμη σας για το Suzuki Gs500f
    από edie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 22:43
  2. Θα θελα την γνώμη σας
    από la_villa στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:08
  3. Θελω Την Γνωμη Σας!
    από aggelos_xr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 13:30
  4. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 13:28
  5. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 12:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF