Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Επιλογη πρωτης μηχανης - Tracer 700

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    20

    Επιλογη πρωτης μηχανης - Tracer 700

    Καλησπερα σε ολους,
    Τον τελευταιο καιρο, και αφου πηρα το διπλωμα με τα απεριοριστα κυβικα/αλογα σκεφτομαι ολο και περισσοτερο να αγορασω μια μηχανη.
    Ειμαι 27 και δεν ειχα ποτε μηχανη, μερικες βολτες εδω και εκει με σκουτερ.
    Η μηχανη που μου εκανε το μεγαλυτερο κλικ ηταν το MT-07, το οποιο διαβαζω οτι ειναι ανετο στην πολη. Παρολαυτα , σκεφτηκα οτι θα θελω να κανω και μερικα κοντινα ταξιδι , πχ τα σκ, οποτε σε αυτη την περιπτωση θα χρειαζομουν ενα μηχανακι το οποιο να μπορεις να το φορτωσεις και με καμια βαλιτσα. Ετσι εμφανιστηκε και η 2η επιλογη , η οποια ηταν το CB 500X, το οποιο εμφανισιακα δεν μου κανει τοσο κλικ ( πολυ ομορφη ειναι μην παρεξηγηθουμε ! ).
    Προσπαθωντας λοιπον να βρω την χρυση τομη, τις τελευταιες μερες αρχιζω και ψηνομαι ολο και περισσοτερο με το Tracer 700 που στο μυαλο μου εχει χαρακτηριστικα και απο τα 2 προαναφερθεντα μηχανακια. Και την ομορφια της MT07 ( χωρις να ειναι naked δυστυχως ) αλλα και την δυνατοτητα φορτωματος.
    Θα ηθελα λοιπον καποιες συμβουλες : Είναι κατάλληλο μηχανακι για εναν τελειως πρωταρη? Επισης, πως συμπεριφερεται μεσα στην πολη?
    Η χρηση του θα ειναι ας πουμε 95% πολη ( δουλεια και βολτες ) και 5% σε κοντινες εκδρομες/νησια κλπ.

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    για 5% δεν αξιζει να μην παρεις το γυμνο που θες

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    για 5% δεν αξιζει να μην παρεις το γυμνο που θες
    Σε μεγεθος και "κουμανταρισμα" ειναι ακριβως ιδια? Αυτο το 5%, αν δω οτι μου αρεσει, ανετα μπορει να γινει πολυ παραπανω πηγαινοντας καθε ΣΚ καπου.
    Και ειναι πολυ κριμα να μην μπορω! ( βαλιτσακι στο γυμνο, αμαρτια απτον θεο )

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αν θα κάνεις μόνος τις βόλτες/ταξίδια μπορείς να την φορτώσεις σχετικά άνετα χωρίς βαλίτσες,με ένα σάκο πίσω,το πιάνεις με ένα δίχτυ/χταπόδι και έφυγες.Λογικά θα μπαίνει και ένα μικρό tankbag.
    Συμφωνώ και εγώ,δεν αξίζει να πάρεις κάτι που δεν σε βολεύει στο 90% των χιλιομέτρων σου μαζί της .
    porca miseria.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    20
    τα ταξιδια θα ειναι με συνεπιβατη. Επισης αποτι καταλαβαινω απτην τελευταια προταση, δεν βολευει τοσο μεσα στην πολη το Tracer 700 σε σχεση εμ το απλο MT07??

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Μια χαρά βολεύουν και τα δύο,εννοούσα ότι δεν είναι αυτό που σε..φτιάχνει.Αν σε παίρνει οικονομικά το tracer είναι ότι πρέπει.
    Για το ταξίδι πάντως υπάρχουν και υφασμάτινες πλαινές βαλίτσες με πολύ πιο διακριτικές βάσεις και είναι πιο οικονομική επιλογή.
    porca miseria.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    20
    Καταλαβα ευχαριστω. Η αληθεια ιεναι οτι το οικονομικο θα ζορισει, ειναι και 1.5 χιλιαρικο παραπανω αλλωστε. Απλα εστω και για τις περιπτωσεις που θα πρεπει να μπει λιγο χωμα , μπορει να αξιζει η λυση της Tracer που ειναι πιο all-around ας πουμε!

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    για 5% δεν αξιζει να μην παρεις το γυμνο που θες
    Αυτό.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Κοίτα το Suzuki SV 650 X
    Πανέμορφο αν το δεις και σε προσωρινη τιμή Χώμα (6500) κούτα. +4χρονια εγγυηση + οδικη από Suzuki

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Πανεύκολο το tracer 700 για ότι χρήση και να το θες. Αν μπορείς οικονομικά μην το σκεφτείς καν για το γυμνό. Έχει και καλύτερες αναρτήσεις πλέον με κάποιες ρυθμίσεις. Για χωματόδρομο που λες θέλει προσοχή γιατί είναι με 17ηδες τροχούς και ασφαλτινα ελαστικα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Εγώ θα σε ξεκινήσω ανάποδα. Είσαι σίγουρος ότι θα μείνεις στο 5% όσον αφορά ταξίδια? Και δεν μιλάω για 200-300 χλμ, αυτά είναι βόλτες....
    Κάπως έτσι σκέφτηκα και εγώ στην ηλικία σου. Ήθελα μηχανή για καθημερινό, για βόλτες το ΣΚ εντός νησιού άντε και κάνα ταξιδάκι, το 5% που λές. Όταν έχεις όμως το μικρόβιο και βγεί στην επιφάνεια το μετανιώνεις που δεν πήρες κάτι πιο μεγάλο για καλύτερο ταξίδι. Έτσι όταν βρέθηκα σε Έβρο και Πρέσπες με το strada το μετάνιωνα που δεν έδωσα το 1,5χιλιάρικο παραπάνω
    Η γνώμη μου λοιπόν είναι ή πάρε αυτό που σου αρέσει μτχ ώστε να μπορείς σε 1-2 χρόνια να το δώσεις άνετα χωρίς να χάσεις πολλά χρήματα ή άν νομίζεις ότι έχεις το μικρόβιο που λέγεται μοτοσυκλετισμός και ταξίδι να πάρεις απο τώρα το tracer 700....τίμιο μηχανάκι που τα έχει και τα κάνει όλα
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το topic για την παρέμβασή μου, αλλά μιας και είμαι σε παρόμοιο προβληματισμό :

    Ολογοημερη εκδρομή με MT-07 και συνεπιβάτη.
    Πόσο περιοριστικό είναι σε ό,τι αφορά μικρές αποσκευές που θα χρειαστούν; Είναι εφικτό; Και πόσο πιο άνετη θα ήταν μηχανή τύπου Tracer;

    Ευχαριστώ

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Με τον ίδιο τρόπο θα τα φορτώσεις και τα δύο.Οι επιλογές είναι πλαινές βαλίτσες ή σαμάρια με τις ανάλογες βάσεις,ένα τανκμπαγκ και μια βαλίτσα στην πλάτη του συνοδηγού με την ανάλογη βάση της.
    Οι διαφορές από όσο ξέρω εκτός της βασικής ,δηλαδή της καλύτερης ανεμοκάλυψης στο tracer, είναι λίγο πιο μεγάλο τιμόνι,πιο μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων,λίγο πιο μακρύ ψαλίδι και πιο ενισχυμένο πίσω μέρος για να αντέχει στο φόρτωμα χωρίς να παίρνω όρκο και για αυτά,μια αναζήτηση θα σου βγάλει εύκολα τις ουσιαστικές διαφορές.
    porca miseria.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Το τρέισερ είναι και γαμώ τα μηχανάκια και θα σε βολέψει πιο πολύ απ το γυμνό
    πάρτο με κλειστά μάτια
    Ειδικά το καινούργιο είναι και 1η μούρη στο Καβούρι

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kyros_G Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το topic για την παρέμβασή μου, αλλά μιας και είμαι σε παρόμοιο προβληματισμό :

    Ολογοημερη εκδρομή με MT-07 και συνεπιβάτη.
    Πόσο περιοριστικό είναι σε ό,τι αφορά μικρές αποσκευές που θα χρειαστούν; Είναι εφικτό; Και πόσο πιο άνετη θα ήταν μηχανή τύπου Tracer;

    Ευχαριστώ
    Μια μηχανή τύπου tracer θα είναι αρκετά πιο άνετη και όσον αφορά την προστασία απ τον αέρα αλλά και όσον αφορά τη θέση οδήγησης (πιο όρθια και καλύτερες γωνίες στα ποδια) αλλά και με το mt δεν είναι απαγορευτικό. Περί ορέξεως που λέμε... Μια χαρά φορτώνεται και το γυμνό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1DE2286C-FB4D-4051-94A3-9F3F9AF02ECB.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	418654

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  2. Επιλογή Πρώτης Μηχανής
    από erebus στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2014, 17:59
  3. Επιλογή πρώτης μηχανής!
    από makois στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 13:50
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 01:42
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF