Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Απορω

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    το έγραψα έτσι γιατί θεωρείς ότι μόνο με όσο το δυνατόν ταχύτερη κλίση θα στρίψεις ταχύτερα κατ'αναλογία. κι επιβεβαιώνομαι παρακάτω



    εξαρτάται. είναι στροφή για την οποία χρειάζεται να φρενάρεις ή όχι?



    ούτε αυτό ισχύει,βέβαια (δεν είναι δηλαδή ο μόνος λόγος αυτός που αναφέρεις). η μετατόπιση του βάρους του αναβάτη προς το εσωτερικό της στροφής (όχι απλά το βάρος στα μαρσπιέ) κάνουν την μοτοσυκλέτα να στρίβει προς την επιθυμητή κατεύθυνση.δεν λέω ότι μόνο έτσι στρίβει ή ότι θα πρέπει να το κάνεις παντού και πάντα,λέω ότι είναι άλλο ένα "εργαλείο" που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο αναβάτης και είναι κρίμα να το αποκλείει λόγω άγνοιας ή "απόλυτης γνώσης"/ξερολίασης.
    για να το λες εσυ κατι θα ξερεις περισσοτερο απο τον χουντρα τον keith code και ολους τους υπολυπους ξερολες.

    εχεις δικιο

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    το έγραψα έτσι γιατί θεωρείς ότι μόνο με όσο το δυνατόν ταχύτερη κλίση θα στρίψεις ταχύτερα κατ'αναλογία. κι επιβεβαιώνομαι παρακάτω



    εξαρτάται. είναι στροφή για την οποία χρειάζεται να φρενάρεις ή όχι?



    ούτε αυτό ισχύει,βέβαια (δεν είναι δηλαδή ο μόνος λόγος αυτός που αναφέρεις). η μετατόπιση του βάρους του αναβάτη προς το εσωτερικό της στροφής (όχι απλά το βάρος στα μαρσπιέ) κάνουν την μοτοσυκλέτα να στρίβει προς την επιθυμητή κατεύθυνση.δεν λέω ότι μόνο έτσι στρίβει ή ότι θα πρέπει να το κάνεις παντού και πάντα,λέω ότι είναι άλλο ένα "εργαλείο" που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο αναβάτης και είναι κρίμα να το αποκλείει λόγω άγνοιας ή "απόλυτης γνώσης"/ξερολίασης.
    https://www.youtube.com/watch?v=dgOPZWNswvY


    04.35 μεχρι 07.45

    εσυ λογικα πρεπει να εισαι ο τυπος με τα γυαλια και το μουσακι.



    παρεθεσε μου λοιπον αξιπιστα λινκ απο αναγνωρισμενους ''ξερολες ''και θα δεχτω τη θεωρια σου


    α... και ξεχασα ...δεν επιβεβαιωνεσαι σε τιποτα .
    μονος σου επεβεβαιωνεις αυτα που λες.

  3. #18

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    backing it in , drifting 2 wheels vs 4 wheels.
    βιντεακι τρελα.

    https://www.youtube.com/watch?v=Te0V71sGoxA

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/watch?v=dgOPZWNswvY


    04.35 μεχρι 07.45

    εσυ λογικα πρεπει να εισαι ο τυπος με τα γυαλια και το μουσακι.



    παρεθεσε μου λοιπον αξιπιστα λινκ απο αναγνωρισμενους ''ξερολες ''και θα δεχτω τη θεωρια σου


    α... και ξεχασα ...δεν επιβεβαιωνεσαι σε τιποτα .
    μονος σου επεβεβαιωνεις αυτα που λες.
    Δικε μου, φαίνεσαι καλυμμένος, μάλλον δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

    Καλά στριψιματα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Συμφορουμιτες εχω δυο αποριες:

    1)How to back it in?
    Μηπως ξερει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται αυτη η ομορφια στα σουπερμοτο? Φρενα-κατεβασματα? Θα πρεπει να μπλοκαρει ο πισω τροχος? Θα ερθει μονο του γλυκα αν αφησεις τον συμπλεκτη οπως πρεπει?
    Καποιες φορες που εχω προσπαθησει το μονο που εχω καταφερει ειναι με 2 κατεβασματα να μπλοκαρει ο πισω τροχος και με αυτον τον τροπο να ξεκινησει το γλιστρημα αλλα σε βιντεακια που εχω δει εχω παρατηρησει οτι ο τροχος περιστρεφεται απο την αρχη χωρις να μπλοκαρει.

    2) Εχω δει και εχω διαβασει αρκετα πραγματα για το countersteering.Το φτωχο μου το μυαλο εχει καταληξει στο συμπερασμα οτι το countersteering ειναι η θεμελιωδης αρχη για να στριψεις σε μια στροφη,οχι στατικα οχι με 3χλμ για παραδειγμα.
    Εαν δεν το κανεις απλα πεφτεις. Ειναι δλδ κατι σαν νομος της φυσικης που θες δεν θες θα γινει. Αν καταλαβα καλα και ισχυει αυτο τοτε για ποιον λογο γινεται τοση κουβεντα για το countersteering και το ποσο σημαντικο ειναι μιας και χωρις αυτο θα ημασταν σε καθε στροφη στην ασφαλτο?

    Οποιος θελησει να μπει στην διαδικασια να απαντησει στις αποριες μου παρακαλω να το κανει σαν να μιλαει σε παιδακι του δημοτικου.
    Δεν τα παιρνω ευκολα τα γραμματα.
    Φίλε τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
    Παίζει και πολύ αμπραγιάζ στη φάση
    Επειδή όμως δεν είναι ο Βαν ντερ Μπος
    και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ
    ψάξε you tube
    και ΑΝ το δοκιμάσεις η παναγιά μαζί σου.
    Χωρίς φουλ εξοπλισμό και πίστα άδεια (ή πάρκινγκ)
    εγώ δεν θα το σκεφτόμουν καν

    Το κάουντερστίρινγκ είναι απλό

  7. #22
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Συμφορουμιτες εχω δυο αποριες:

    1)How to back it in?
    Μηπως ξερει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται αυτη η ομορφια στα σουπερμοτο? ...
    Αντιγράφω από παλιό ποστ:
    Το έκανα παλιά και παρατήρησα ότι γίνεται για πλάκα και δεν θέλει καν να πηγαίνεις γρήγορα. Ας πούμε και με 40 να πας πιάνει το κόλπο, το μόνο που σε περιορίζει στο πόσο αργά μπορείς να το κάνεις είναι να πας τόσο ώστε να έχεις μια 3η κουμπωμένη, γιατί για να ξεκινήσει το γλίστρημα θέλει να κατεβάσεις. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που το βλέπουμε πιο συχνά να γίνεται με μονοκύλινδρα, γιατί μπορούν να αλλάζουν από πιο χαμηλά.

    Καλό φρένο μπροστά, κατεβάζεις 2 σχέσεις, ανοίγεις το συμπλέκτη μέχρι εκεί που αρχίζει να "αρπάζει" και το πίσω απλά ξεκινάει να πηγαίνει περίπατο κι ας είσαι ευθεία. Εκεί αν το πλαγιάσεις κιόλας υποθέτω ότι θα ξεκινήσει να στρίβει με πλαγιολίσθηση. Βασικά το να ξεκινήσεις το γλίστρημα είναι πανεύκολο αν έχεις μια στοιχειώδη εξοικείωση με το συμπλέκτη σου, το δύσκολο είναι να το ελέγξεις κατά τη διάρκεια της στροφής και να βγεις χωρίς να κινδυνέψεις απο highside.
    Ολο το μυστικο ειναι στον συμπλεκτη. Στο κατεβασμα, μην αμολας τον συμπλεκτη τελειως, αλλα ελεγχομενα και αν θες να κανεις Back it in διαρκειας, κρατα τον συμπλεκτη στο αρχικο σημειο που γινεται η αποσυμπλεξη.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Αντιγράφω από παλιό ποστ:
    Το έκανα παλιά και παρατήρησα ότι γίνεται για πλάκα και δεν θέλει καν να πηγαίνεις γρήγορα. Ας πούμε και με 40 να πας πιάνει το κόλπο, το μόνο που σε περιορίζει στο πόσο αργά μπορείς να το κάνεις είναι να πας τόσο ώστε να έχεις μια 3η κουμπωμένη, γιατί για να ξεκινήσει το γλίστρημα θέλει να κατεβάσεις. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που το βλέπουμε πιο συχνά να γίνεται με μονοκύλινδρα, γιατί μπορούν να αλλάζουν από πιο χαμηλά.

    Καλό φρένο μπροστά, κατεβάζεις 2 σχέσεις, ανοίγεις το συμπλέκτη μέχρι εκεί που αρχίζει να "αρπάζει" και το πίσω απλά ξεκινάει να πηγαίνει περίπατο κι ας είσαι ευθεία. Εκεί αν το πλαγιάσεις κιόλας υποθέτω ότι θα ξεκινήσει να στρίβει με πλαγιολίσθηση. Βασικά το να ξεκινήσεις το γλίστρημα είναι πανεύκολο αν έχεις μια στοιχειώδη εξοικείωση με το συμπλέκτη σου, το δύσκολο είναι να το ελέγξεις κατά τη διάρκεια της στροφής και να βγεις χωρίς να κινδυνέψεις απο highside.
    Ολο το μυστικο ειναι στον συμπλεκτη. Στο κατεβασμα, μην αμολας τον συμπλεκτη τελειως, αλλα ελεγχομενα και αν θες να κανεις Back it in διαρκειας, κρατα τον συμπλεκτη στο αρχικο σημειο που γινεται η αποσυμπλεξη.
    να δούμε και τον Herrin

    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Τελικά τα μηχανάκια πλαγιαζου με τα πόδια ή με τα χέρια ή και με τα 2; Ή με την σκέψη;

  10. #25
    Και με πόδια,και με χέρια, αλλά πρωτίστως με το μυαλό. άλλωστε αυτό θα δώσει την εντολή στα άκρα

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Φίλε τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
    Παίζει και πολύ αμπραγιάζ στη φάση
    Επειδή όμως δεν είναι ο Βαν ντερ Μπος
    και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ
    ψάξε you tube
    και ΑΝ το δοκιμάσεις η παναγιά μαζί σου.
    Χωρίς φουλ εξοπλισμό και πίστα άδεια (ή πάρκινγκ)
    εγώ δεν θα το σκεφτόμουν καν

    Το κάουντερστίρινγκ είναι απλό
    Δεν ειχα σκοπο να το δοκιμασω στο δρομο ετσι κ αλλιως.Ειμαι μεγαλο παιδι και συνετος απο τοτε που πρωτοκαβαλησα μηχανη ωστε να καταλαβαινω οτι αυτα τα πραγματα δεν τα μαθαινεις στον δρομο και κυριως δεν τα μαθαινεις στο αψε σβησε.

    Φανταζομαι απο τα γραφομενα σου γνωριζεις και εσυ οτι ειναι ολοκληρη διαδικασια η οποια θελει χρονο.Πρωτα να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις,επειτα να αισθανθεις ασφαλης με αυτο που κανεις και μετα να βρεις το οριο σου,οπου εγω προσωπικα δυσκολευομαι να βρω το οριο μου στον δρομο γτ καποιες φορες δεν συγχωρει λαθη και δεν θελω να καταληξω στα επειγοντα.


    Οσον αφορα το counterstering σημερα πρωτη φορα το εκανα συνειδητα και νομιζω οτι τελικα αρχιζω να καταλαβαινω την σημαντικοτητα του και το ποσο βοηθα την κρισιμη στιγμη.

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Αντιγράφω από παλιό ποστ:
    Το έκανα παλιά και παρατήρησα ότι γίνεται για πλάκα και δεν θέλει καν να πηγαίνεις γρήγορα. Ας πούμε και με 40 να πας πιάνει το κόλπο, το μόνο που σε περιορίζει στο πόσο αργά μπορείς να το κάνεις είναι να πας τόσο ώστε να έχεις μια 3η κουμπωμένη, γιατί για να ξεκινήσει το γλίστρημα θέλει να κατεβάσεις. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που το βλέπουμε πιο συχνά να γίνεται με μονοκύλινδρα, γιατί μπορούν να αλλάζουν από πιο χαμηλά.

    Καλό φρένο μπροστά, κατεβάζεις 2 σχέσεις, ανοίγεις το συμπλέκτη μέχρι εκεί που αρχίζει να "αρπάζει" και το πίσω απλά ξεκινάει να πηγαίνει περίπατο κι ας είσαι ευθεία. Εκεί αν το πλαγιάσεις κιόλας υποθέτω ότι θα ξεκινήσει να στρίβει με πλαγιολίσθηση. Βασικά το να ξεκινήσεις το γλίστρημα είναι πανεύκολο αν έχεις μια στοιχειώδη εξοικείωση με το συμπλέκτη σου, το δύσκολο είναι να το ελέγξεις κατά τη διάρκεια της στροφής και να βγεις χωρίς να κινδυνέψεις απο highside.
    Ολο το μυστικο ειναι στον συμπλεκτη. Στο κατεβασμα, μην αμολας τον συμπλεκτη τελειως, αλλα ελεγχομενα και αν θες να κανεις Back it in διαρκειας, κρατα τον συμπλεκτη στο αρχικο σημειο που γινεται η αποσυμπλεξη.
    Πολυ επεξηγηματικη η απαντηση σου,αυτο ακριβως εψαχνα.

    Καθε φορα που το προσπαθουσα ηξερα οτι καπου κανω λαθος.Μετα τα κατεβασματα αφηνα τον συμπλεκτη τελειως με αποτελεσμα να μπλοκαρει ο πισω τροχος και ναι μεν γλιστραγε το μηχανακι αλλα μολις επιανε παλι προσφυση ηταν σαν απλα να φρεναρει.

    Εψαχνα πληροφοριες στο ιντερνετ και ειδα σε βιντεακια οτι αυτοι που γνωριζουν δεν μπλοκαρουν τον τροχο αλλα δεν ειχα βρει καποιον να το εξηγει ετσι.Απλα ελεγαν αφηνεις απαλα τον συμπλεκτη αλλα οχι ποσο τον αφηνεις.

    Σε ευχαριστω πολυ για το ψαξιμο και την απαντηση σου.Πολυ χρησιμη

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος

    Οσον αφορα το counterstering σημερα πρωτη φορα το εκανα συνειδητα και νομιζω οτι τελικα αρχιζω να καταλαβαινω την σημαντικοτητα του και το ποσο βοηθα την κρισιμη στιγμη.
    Κάνε και μια άλλη δοκιμή αν θέλεις να δεις ''μπακαλίστικα''πως δουλεύει.Δοκίμασε να τραβήξεις την μια πλευρά του τιμονιού,ας πούμε την δεξιά,θα δεις ότι ενώ η ρόδα στρίβει ή προσπαθεί να στρίψει προς τα δεξιά η μοτοσυκλέτα πλαγιάζει αριστερά.
    porca miseria.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κάνε και μια άλλη δοκιμή αν θέλεις να δεις ''μπακαλίστικα''πως δουλεύει.Δοκίμασε να τραβήξεις την μια πλευρά του τιμονιού,ας πούμε την δεξιά,θα δεις ότι ενώ η ρόδα στρίβει ή προσπαθεί να στρίψει προς τα δεξιά η μοτοσυκλέτα πλαγιάζει αριστερά.
    Ακριβως αυτο εκανα.

    Καταλαβα οτι συνειδητη χρηση του countersteering ειναι ιδιαιτερα σημαντικη στην αλλαγη πορειας σε μικρες ταχυτητες,βοηθα πολυ στην αποφυγη εμποδιων.Μπορεις να αποφυγεις το εμποδιο με περισσοτερη ασφαλεια και να επανακτησεις πιο γρηγορα τον ελεγχο την μοτοσυκλετας κατα την διαρκεια του ελιγμου.

    Δεν ξερω αν ειναι εξισου σημαντικο αν θες να στριψεις σβελτα σε μια στροφη. Μεχρι τωρα ειχα παρατηρησει οτι οταν θελουμε να στριψουμε σβελτα σε μια στροφη ασυνειδητα χρησιμοποιουμε το countersteering αλλα το ποσο γρηγορα και σωστα θα στριψουμε περιλαμβανει πολλους αλλους παραγοντες(τοποθετηση σωματος,σωστη γραμμη,αισθηση της μοτοσυκλετας)που αυτοι ισως κανουν μεγαλυτερη διαφορα.

    Μπορει το countersteering να ειναι εξισου χρησιμο αν σε μια σβελτη στρφη θες να αλλαξεις λιγο την γραμμη σου ή για να το σωσεις σε περιπτωση που χρειαστει να σηκωσεις γρηγορα το μηχανακι ενωσο ειναι υπο κλιση.

    Ολα αυτα εινα βασισμενα σε προσωπικη παρατηρηση,αν κανω λαθος διορθωστε με

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ακριβως αυτο εκανα.

    Καταλαβα οτι συνειδητη χρηση του countersteering ειναι ιδιαιτερα σημαντικη στην αλλαγη πορειας σε μικρες ταχυτητες,βοηθα πολυ στην αποφυγη εμποδιων.Μπορεις να αποφυγεις το εμποδιο με περισσοτερη ασφαλεια και να επανακτησεις πιο γρηγορα τον ελεγχο την μοτοσυκλετας κατα την διαρκεια του ελιγμου.

    Δεν ξερω αν ειναι εξισου σημαντικο αν θες να στριψεις σβελτα σε μια στροφη. Μεχρι τωρα ειχα παρατηρησει οτι οταν θελουμε να στριψουμε σβελτα σε μια στροφη ασυνειδητα χρησιμοποιουμε το countersteering αλλα το ποσο γρηγορα και σωστα θα στριψουμε περιλαμβανει πολλους αλλους παραγοντες(τοποθετηση σωματος,σωστη γραμμη,αισθηση της μοτοσυκλετας)που αυτοι ισως κανουν μεγαλυτερη διαφορα.

    Μπορει το countersteering να ειναι εξισου χρησιμο αν σε μια σβελτη στρφη θες να αλλαξεις λιγο την γραμμη σου ή για να το σωσεις σε περιπτωση που χρειαστει να σηκωσεις γρηγορα το μηχανακι ενωσο ειναι υπο κλιση.

    Ολα αυτα εινα βασισμενα σε προσωπικη παρατηρηση,αν κανω λαθος διορθωστε με
    Φορ στάρτερς που λέμε στο χωριό μου,το countersteering σε βοηθά να αποκτήσεις εμπιστοσύνη αφού είναι το βασικότερο εργαλείο άμεσης αλλαγής κατεύθυνσης οποιουδήποτε δίτροχου.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2013, 15:35
  2. Απορώ...
    από ant0ine στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2010, 17:37
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF