Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Απορω

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257

    Απορω

    Συμφορουμιτες εχω δυο αποριες:

    1)How to back it in?
    Μηπως ξερει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται αυτη η ομορφια στα σουπερμοτο? Φρενα-κατεβασματα? Θα πρεπει να μπλοκαρει ο πισω τροχος? Θα ερθει μονο του γλυκα αν αφησεις τον συμπλεκτη οπως πρεπει?
    Καποιες φορες που εχω προσπαθησει το μονο που εχω καταφερει ειναι με 2 κατεβασματα να μπλοκαρει ο πισω τροχος και με αυτον τον τροπο να ξεκινησει το γλιστρημα αλλα σε βιντεακια που εχω δει εχω παρατηρησει οτι ο τροχος περιστρεφεται απο την αρχη χωρις να μπλοκαρει.

    2) Εχω δει και εχω διαβασει αρκετα πραγματα για το countersteering.Το φτωχο μου το μυαλο εχει καταληξει στο συμπερασμα οτι το countersteering ειναι η θεμελιωδης αρχη για να στριψεις σε μια στροφη,οχι στατικα οχι με 3χλμ για παραδειγμα.
    Εαν δεν το κανεις απλα πεφτεις. Ειναι δλδ κατι σαν νομος της φυσικης που θες δεν θες θα γινει. Αν καταλαβα καλα και ισχυει αυτο τοτε για ποιον λογο γινεται τοση κουβεντα για το countersteering και το ποσο σημαντικο ειναι μιας και χωρις αυτο θα ημασταν σε καθε στροφη στην ασφαλτο?

    Οποιος θελησει να μπει στην διαδικασια να απαντησει στις αποριες μου παρακαλω να το κανει σαν να μιλαει σε παιδακι του δημοτικου.
    Δεν τα παιρνω ευκολα τα γραμματα.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    αν μπεις ytube και βαλεις slow motion cornering motogp θα δεις οτι πισω φρενο δε παιζει
    ολο το βαρος μπροστα πανω σε στροφη με μικρη σχεση ε... ερχεται μονο του
    αν καταλαβα καλα μιλας για drift .

    2. countersteering Α-Ω για να στριψει η μοτο.
    πολλοι δεν το αντιλαμβανονται και ισχυριζονται οτι αν γειρεις η πατησεις το πατακι στριβεις .
    μεγα λαθος .
    πολλοι ακομα το κανουν αθελα τους αλλα νομιχουν οτι στριβουν κανοντας τα παραπανω.
    η θεση του σωματος βοηθαει στην κατανομη βαρους και να κρατησεις οσο πιο ορθια γινεται τη μοτο
    keith code twist of the wrist
    ευαγγελιο .
    δες το στο ytube.
    εξηγει με λεπτομερεια το countersteering με πειραμα πρακτικο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    https://www.youtube.com/watch?v=_aU92zU0gpc

    ταχυτητα κλιση φρενα

    https://www.youtube.com/watch?v=dgOPZWNswvY
    φτιαξε καφε και δεστο

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αν δεν έχεις δει Thierry VDB να μπαίνει γλιστρώντας στην Κ1 στις Σέρρες...

    Πίσω φρένο παίζει στην είσοδο της στροφής ( στα φρένα ) αλλά λόγω κλίσης κ αποφόρτισης της πίσω ανάρτησης δεν το μπλοκάρεις.
    Το κάνω κ με το σκούτερ συχνά (στο μεγάλο πολύ ευκολα) λίγο πριν επέμβει το ΑBS . Kοινως προσπαθώ να το κοροϊδέψω...
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    2) Εχω δει και εχω διαβασει αρκετα πραγματα για το countersteering.Το φτωχο μου το μυαλο εχει καταληξει στο συμπερασμα οτι το countersteering ειναι η θεμελιωδης αρχη για να στριψεις σε μια στροφη,οχι στατικα οχι με 3χλμ για παραδειγμα.
    Εαν δεν το κανεις απλα πεφτεις. Ειναι δλδ κατι σαν νομος της φυσικης που θες δεν θες θα γινει. Αν καταλαβα καλα και ισχυει αυτο τοτε για ποιον λογο γινεται τοση κουβεντα για το countersteering και το ποσο σημαντικο ειναι μιας και χωρις αυτο θα ημασταν σε καθε στροφη στην ασφαλτο?
    Όσον αφορά εμένα, που δεν έχω σπουδαία εμπειρία και δεν είμαι καθόλου "χεράς": Το countersteering το ήξερα σαν αρχή, αλλά από τη στιγμή που άρχισα να εστιάζω συνειδητά στο να ξεκινάω να στρίβω χρησιμοποιώντας κυρίως αυτό, βελτιώθηκε η οδήγησή μου και η μοτοσυκλέτα άρχισε να αλλάζει κατεύθυνση πολύ πιο άμεσα.

    Μπορεί να το εφαρμόζουν όλοι σε κάποιο βαθμό ασυνείδητα, αλλά η διαφορά στις αντιδράσεις της μοτοσυκλέτας αν γνωρίζεις γιατί το κάνεις, είναι σημαντική. [Edit] Το τελικό ζητούμενο βέβαια είναι να μη χρειάζεται να το σκέφτεσαι, αλλά να σου έχει γίνει δεύτερη φύση.

  6. #6
    Έχουν κ slipper συμπλέκτες

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Έχουν κ slipper συμπλέκτες
    Δλδ χωρις μονοδρομο συμπλεκτη δεν γινεται? Θα μπλοκαρει παντα ο πισω τροχος?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά εμένα, που δεν έχω σπουδαία εμπειρία και δεν είμαι καθόλου "χεράς": Το countersteering το ήξερα σαν αρχή, αλλά από τη στιγμή που άρχισα να εστιάζω συνειδητά στο να ξεκινάω να στρίβω χρησιμοποιώντας κυρίως αυτό, βελτιώθηκε η οδήγησή μου και η μοτοσυκλέτα άρχισε να αλλάζει κατεύθυνση πολύ πιο άμεσα.

    Μπορεί να το εφαρμόζουν όλοι σε κάποιο βαθμό ασυνείδητα, αλλά η διαφορά στις αντιδράσεις της μοτοσυκλέτας αν γνωρίζεις γιατί το κάνεις, είναι σημαντική. [Edit] Το τελικό ζητούμενο βέβαια είναι να μη χρειάζεται να το σκέφτεσαι, αλλά να σου έχει γίνει δεύτερη φύση.
    Αυτο ομως γτ χρειαζεται ειδικη εκπαιδευση? Εννοω οτι αποκτωντας εμπειρια δεν θα γινει δευτερη φυση ετσι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/watch?v=_aU92zU0gpc

    ταχυτητα κλιση φρενα

    https://www.youtube.com/watch?v=dgOPZWNswvY
    φτιαξε καφε και δεστο
    Το δευτερο βιντεο ειναι πολυ καλο.Λυνει αποριες με πρακτικο τροπο

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    2. countersteering Α-Ω για να στριψει πάρει κλίση η μοτο.
    καλύτερα έτσι
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Αυτο ομως γτ χρειαζεται ειδικη εκπαιδευση? Εννοω οτι αποκτωντας εμπειρια δεν θα γινει δευτερη φυση ετσι?
    Η εκπαίδευση στο coutnersteering λογικά έχει τα πλεονεκτήματα που προσφέρει και κάθε άλλη εκπαίδευση. Σου δείχνει κάποιος που ήδη ξέρει καλά τι κάνει, οπότε μαθαίνεις πιο σωστά και πιο γρήγορα, αποφεύγοντας λάθη και άσκοπους ή επικίνδυνους πειραματισμούς. Οπότε φτάνεις σε ανώτερο επίπεδο ευκολότερα, ασφαλέστερα και ταχύτερα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    καλύτερα έτσι
    μπορεις να δωσεις κλιση χωρις να στριψεις
    δεν μπορεις ομως να στριψεις αν δε δωσεις κλιση.

    το πεπονι παγωνει αλλα το παγωνι δεν πεπονι κατα τα κοινως λεγομενα.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    μπορεις να δωσεις κλιση χωρις να στριψεις
    δεν μπορεις ομως να στριψεις αν δε δωσεις κλιση.

    το πεπονι παγωνει αλλα το παγωνι δεν πεπονι κατα τα κοινως λεγομενα.
    υπάρχει περίπτωση στην οποία θες να δώσεις κλίση πιο σταδιακά/ομαλά κι όχι τόσο αστραπιαία, όπως με το counter-steering?
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Δλδ χωρις μονοδρομο συμπλεκτη δεν γινεται? Θα μπλοκαρει παντα ο πισω τροχος?
    Ο τροχός δεν μπλοκάρει ποτέ όταν έχεις ταχύτητα και λειτουργεί ο κινητήρας.Απλά σε απότομα κατεβάσματα χάνει πρόσφυση αλλά
    εξακολουθεί να γυρνάει.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    υπάρχει περίπτωση στην οποία θες να δώσεις κλίση πιο σταδιακά/ομαλά κι όχι τόσο αστραπιαία, όπως με το counter-steering?
    η ερωτηση σου ειναι λαθος .
    θεωρεις λοιπον οπως λες οτι το counter steering δημιουργει αστραπιαια κλιση.
    μεγα λαθος.
    η κλιση / αντιδραση ειναι αναλογη της εντασης που θα εφαρμοσεις στο τιμονι.
    και για να απαντησω στην ερωτηση σου .
    φυσικα και γινεται αλλα ειναι λαθος.
    μεχρι και ο δρομος (κλιση) ανωμαλιες /tar snakes μπορουν να δωσουν κλιση στη μοτο και αν δεν αντιδρασεις να στριψει.

    ο πιο γρηγορος σωστος απολυτα ελεγχομενος τροπος για να δωσεις κλιση ειτε για ελιγμο ειτε για στροφη ειναι το counter.

    o μονος λογος που θα γειρει το κορμι του καποιος σε στροφη προς το εσωτερικο της ειναι για να μειωσει την κλιση της μοτο .

    https://www.youtube.com/watch?v=PteoP1_8Ifg

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις δει Thierry VDB να μπαίνει γλιστρώντας στην Κ1 στις Σέρρες...

    Πίσω φρένο παίζει στην είσοδο της στροφής ( στα φρένα ) αλλά λόγω κλίσης κ αποφόρτισης της πίσω ανάρτησης δεν το μπλοκάρεις.
    Το κάνω κ με το σκούτερ συχνά (στο μεγάλο πολύ ευκολα) λίγο πριν επέμβει το ΑBS . Kοινως προσπαθώ να το κοροϊδέψω...
    Ο Δόκτωρ kέξι το κάνει αυτό όταν βλέπει ότι τον περνάω στην πρώτη στροφή της Κατεχάκη [Κ(ατεχάκη) 1]. Το κάνει λανθασμένα όμως, διότι δε μεθοδεύει τα απαραίτητα κατεβάσματα ταχυτήτων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    η ερωτηση σου ειναι λαθος .
    θεωρεις λοιπον οπως λες οτι το counter steering δημιουργει αστραπιαια κλιση.
    μεγα λαθος.
    η κλιση / αντιδραση ειναι αναλογη της εντασης που θα εφαρμοσεις στο τιμονι.
    .
    το έγραψα έτσι γιατί θεωρείς ότι μόνο με όσο το δυνατόν ταχύτερη κλίση θα στρίψεις ταχύτερα κατ'αναλογία. κι επιβεβαιώνομαι παρακάτω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    και για να απαντησω στην ερωτηση σου φυσικα και γινεται αλλα ειναι λαθος.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    μεχρι και ο δρομος (κλιση) ανωμαλιες /tar snakes μπορουν να δωσουν κλιση στη μοτο και αν δεν αντιδρασεις να στριψει.

    ο πιο γρηγορος σωστος απολυτα ελεγχομενος τροπος για να δωσεις κλιση ειτε για ελιγμο ειτε για στροφη ειναι το counter.
    εξαρτάται. είναι στροφή για την οποία χρειάζεται να φρενάρεις ή όχι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    o μονος λογος που θα γειρει το κορμι του καποιος σε στροφη προς το εσωτερικο της ειναι για να μειωσει την κλιση της μοτο .

    https://www.youtube.com/watch?v=PteoP1_8Ifg
    ούτε αυτό ισχύει,βέβαια (δεν είναι δηλαδή ο μόνος λόγος αυτός που αναφέρεις). η μετατόπιση του βάρους του αναβάτη προς το εσωτερικό της στροφής (όχι απλά το βάρος στα μαρσπιέ) κάνουν την μοτοσυκλέτα να στρίβει προς την επιθυμητή κατεύθυνση.δεν λέω ότι μόνο έτσι στρίβει ή ότι θα πρέπει να το κάνεις παντού και πάντα,λέω ότι είναι άλλο ένα "εργαλείο" που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο αναβάτης και είναι κρίμα να το αποκλείει λόγω άγνοιας ή "απόλυτης γνώσης"/ξερολίασης.
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 14/06/2020 στις 14:21.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2013, 15:35
  2. Απορώ...
    από ant0ine στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2010, 17:37
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF