Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Μοτέρ CryptonX ερώτηση...

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Μοτέρ CryptonX ερώτηση...

    Αφού προχτές μας άφησε χρόνους πάνω στην δουλειά το μοτέρ απο το CryptonX και αφού θέλει κανα 700ρι να επισκευαστεί,βρήκα μοτέρ απο τρακαρισμένο απο ένα φίλο στα 200 ευρώ κομπλέ με καμια 10ρια χιλιάδες ίσως και πιο λίγα!!!και με χαρτιά και τα πάντα.Σε περίπτωση πώλησης θα γίνει χαρτί κανονικά να δηλωθεί στην άδεια!Το θέμα ειναι το κρατάω;Σας παραθέτω φωτό να ακούσω γνώμες!
    Καδένα,φλάτζες,δίσκοι σασμάν Θα μπούν καινούρια.Θα τριφτούν βαλβίδες και ότι χρειάζεται θα καθαριστεί!
    Το μοτέρ ήταν απο τρακάρισμα το Δεκέμβρη του 2008 με πρώτη άδεια Σεπτέμβρη του 2008 και απο τότε κάθεται σε χαρτόκουτο...
    Κύλινδρος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_1.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	42,0 KB 
ID:	418680
    Βαλβίδες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	418681
    Μπιέλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_4.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	418682

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Για ποιο λογο δεν ειναι κλειστο και απειραχτο ενω ανοιχτηκε αφου προερχεται απο τρακαρισμα;;;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Επειδή κάθεται τόσα χρόνια είπαμε να δούμε σε τι κατάσταση είναι και μέσα.Εμένα με φοβίζει ολίγο η σκουριά στην μπιέλα να σου πώ την αλήθεια...Σήμερα το ανοίξαμε και μάλλον θα το κρατήσω και θα πάω να πάρω φλάτζες αύριο και ότι άλλο.Καδένα-δίσκους-γλίστρες κτλπ τα έχω ήδη.Εκτός και μου πείτε οτι μπιέλα γιοκ οπότε να πάω να τσιμπίσω και ένα κιτ 150 φουλ να κουμπώσω στο δικό μου να ξεμπερδεύω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κι εγω δεν καταλαβα γιατι ανοιχτηκε μοτερ απο τρακαρισμα και πως εκανε 10000χλμ σε ενα τριμηνο
    η σκουρια στην μπιελα ειναι επιφανειακη και δεν εχει να κανει με την αντοχη της
    επισης γιατι καδενα δισκους γλυστρες σε μοτερ με 10000;

  5. #5
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κι εγω δεν καταλαβα γιατι ανοιχτηκε μοτερ απο τρακαρισμα και πως εκανε 10000χλμ σε ενα τριμηνο
    η σκουρια στην μπιελα ειναι επιφανειακη και δεν εχει να κανει με την αντοχη της
    επισης γιατι καδενα δισκους γλυστρες σε μοτερ με 10000;
    Επειδή (εκτός απο τις φλάτζες) τα ειχα αγορασμένα για το μοτέρ το δικό μου και λέω μιας και ειναι κατω το μοτέρ και υπάρχουν τα πράγματα ε ας μπουνε επάνω να ειναι καινουρια,γνήσια είναι να είναι εντελώς καινούρια να έχω το κεφάλι μου ήρεμο.Φλάτζες θα χρειαζόμουν εκ των πραγμάτων μιας και ανοίχτηκε οπότε τι να δώσω 10 ευρώ για φλάτζες κυλίνδρου-κεφαλής τι 25 για όλο το σετάκι μικρή η διαφορά.Αν δεν τα είχα ήδη αγορασμένα δεν θα σκεφτόμουν καν να τα αλλάξω να σου πώ την αλήθεια.Και για αυτό δεν πάω να αλλάξω άλλα πράματα που δεν έχω (πχ ελατήρια στην καμπάνα).Οκ το ξέρω οτι είναι ελάχιστα τα χλμ του μοτέρ αλλά με έχει ανχώσει ταυτόχρονα το μεγάλο χρονικό διάστημ,ακινησίας μιας και δεν το έχω ξανακάνει το πείραμα να βάλω άλλο μοτέρ.Όποτε είχε χρειαστεί απλά είχε επισκευαστεί αυτό που είχα με το όποιο κόστος.
    Στο θέμα με τα χιλιόμετρα επι λέξη το παλικάρι μου είπε δεν θυμάμαι πόσα είχε το μηχανάκι,κάτω απο 10χιλιάδες σίγουρα.
    Και επειδή είναι γείτονας το θυμάμαι και εγώ το μηχανάκι.Για αυτό βάζω όριο 10.000 και λέμε τόσα.Βολτάδικο ήταν....έχουν οικογενειακή επιχείρηση οι άνθρωποι με αρκετή δουλειά δεν έχει δουλέψει διανομή 100%.Αλλά ήταν κάθε μέρα όλο το απόγευμα δεξιά αριστερά.Απο σύνταγμα γλυφάδα και φάληρο και γενικά δεν σταμάταγε τα πέρα δώθε.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 04/06/2020 στις 09:47.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Επειδή (εκτός απο τις φλάτζες) τα ειχα αγορασμένα για το μοτέρ το δικό μου και λέω μιας και ειναι κατω το μοτέρ και υπάρχουν τα πράγματα ε ας μπουνε επάνω να ειναι καινουρια,γνήσια είναι να είναι εντελώς καινούρια να έχω το κεφάλι μου ήρεμο.Φλάτζες θα χρειαζόμουν εκ των πραγμάτων μιας και ανοίχτηκε οπότε τι να δώσω 10 ευρώ για φλάτζες κυλίνδρου-κεφαλής τι 25 για όλο το σετάκι μικρή η διαφορά.Αν δεν τα είχα ήδη αγορασμένα δεν θα σκεφτόμουν καν να τα αλλάξω να σου πώ την αλήθεια.Και για αυτό δεν πάω να αλλάξω άλλα πράματα που δεν έχω (πχ ελατήρια στην καμπάνα).Οκ το ξέρω οτι είναι ελάχιστα τα χλμ του μοτέρ αλλά με έχει ανχώσει ταυτόχρονα το μεγάλο χρονικό διάστημ,ακινησίας μιας και δεν το έχω ξανακάνει το πείραμα να βάλω άλλο μοτέρ.Όποτε είχε χρειαστεί απλά είχε επισκευαστεί αυτό που είχα με το όποιο κόστος.
    Η λογική σου δεν στέκει.
    Δηλαδή αν έχουμε ενα όχημα ακινητοποιημένο για 10 χρόνια, πρέπει να λυσουμε όλο το μοτέρ για έλεγχο πριν το ξαναβάλουμε μπρός?
    Μας κούφανες κανονικά. Τώρα πληρώνεις τζάμπα πράγματα.
    Το οτι τα είχες και δεν τα αγόρασες δεν λεει κάτι.

    Εκτός φυσικά κι αν το μοτέρ είχε κάποιο σοβαρό θέμα πριν ακινητοποιηθεί το μηχανάκι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η λογική σου δεν στέκει.
    Δηλαδή αν έχουμε ενα όχημα ακινητοποιημένο για 10 χρόνια, πρέπει να λυσουμε όλο το μοτέρ για έλεγχο πριν το ξαναβάλουμε μπρός?
    Μας κούφανες κανονικά. Τώρα πληρώνεις τζάμπα πράγματα.
    Το οτι τα είχες και δεν τα αγόρασες δεν λεει κάτι.

    Εκτός φυσικά κι αν το μοτέρ είχε κάποιο σοβαρό θέμα πριν ακινητοποιηθεί το μηχανάκι.
    Δεν είχε κανένα θέμα πήγαινε μια χαρά μαμά όπως ήταν.Αλλά εγώ επειδή ΔΕΝ έχω τόσες γνώσεις τεχνικές (βασικά ελάχιστες) ανχώθηκα.Αυτό είναι όλο.
    Άρα να μην αλλάξω δισκάκια καδενίτσες τίποτα μιας και δεν είχε θέμα και απλά το κλείνω και το κουμπώνω.Ότι βλέπεις είναι ικανοποιητικό;
    Φυσικά θα καθαριστουν βαλβίδες κτλπ δεν θα μείνει έτσι αλλά απο ανταλλακτικα....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Εγω σε μοτερ με 10000 δεν εχω ξαναδει τοσες επικαθησεις.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Εγω σε μοτερ με 10000 δεν εχω ξαναδει τοσες επικαθησεις.
    Άμα το πηγαίνεις συνέχεια τάπα, μια χαρά τις μαζεύει και σε πολύ λιγότερα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ρε αγάπη τι ειναι οι επικαθήσεις;;;;

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οι κινησεις που ΔΕΝ πρεπει να προσεχεις, ειδικα όταν αποκαλεις τον κοσμο "αγάπες"..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Κι όμως....
    Τάπα δε μαζεύει
    Στη μαλακωσια μαζευει

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άμα το πηγαίνεις συνέχεια τάπα, μια χαρά τις μαζεύει και σε πολύ λιγότερα....
    Καλα...

  14. #14
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οι κινησεις που ΔΕΝ πρεπει να προσεχεις, ειδικα όταν αποκαλεις τον κοσμο "αγάπες"..
    Με μπέρδεψες με τις κινήσεις.
    Να το πάρω τελικά ή όχι?Αξίζει;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οι κινησεις που ΔΕΝ πρεπει να προσεχεις, ειδικα όταν αποκαλεις τον κοσμο "αγάπες"..
    Αν και επίκαιρο παίζει και το σενάριο "αγάπη μου φέγνεις λίγο νεγάκι??"
    Περίεργοι καιροί!
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για μοτερ αυτοκινητου
    από webassasin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2012, 01:27
  2. Κλασσική ερώτηση περί κρύου και εκκίνησης μοτέρ..
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2011, 14:28
  3. Ερώτηση για αλλαγή μοτέρ...
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2010, 17:12
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF