Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 80 από 80

Θέμα: NC 750 ή Tracer 700

  1. #76
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δοκιμασε να ξεσφιξεις τις τέσσερεις βιδες του τιμονιού και να περιατρεψεις το τιμονι 20 μοιρες κατω ή πανω. θα αλλαξει η γωνια και μπορει να σου κατσει καλυτερα.

    Για την ζελατινα.
    Η ζελατινα θα πρεπει να ειναι τοποθετημένη μακρια απο το κρανος.
    Αυτη που εχεις τωρα σου τα φερνει ακριβως πανω στο κράνος, στην περιοχη των αυτιών οπότε ακούς αεροδυναμικο θόρυβο και ενδεχομένως να τρως και στροβιλισμο.
    Η χαμηλότερη θα σου καλύπτει το σωμα. Το κρανος(να παρεις ενα καλο αν εχει παλιώσει αυτο που φορας) θα ειναι ανεπηρέαστο απο στροβιλισμους. Προσωπικα ως τα 160χαω ως ταχυτητα ταξιδιού δεν απαιτείται μεγαλη ζελατινα απο της μαμα (οπως αυτες που διαθετουν τα μεγαλα τουριστικά μηχανάκια fjr1300 που εχουν και υψηλοτερες μουαγιε).

    Ενω σκεψου εκτος απο τα adve τα περισσότερα ειδη μοτο κανενα δε καλύπτει και το κεφάλι.Θυμισου την ζελατινα του cbr.

    Διαφορετικά θα πρεπει να σηκώσεις την ζελατινα πανω απο το κρανος σου οπως σε κατι σκουτερ που ειναι σα παρπριζ και αυτο οπως ειπες θα ασχημυνει πολυ
    Το φοβάμαι αυτό το κούνημα του τιμονιού μόνος μου.. δε με εμπιστεύομαι.. θα το ψάξω όμως..

    Ούτως η άλλως άμεσα δεν μπορώ ( λόγω οικονομικών) να βάλω άλλη οπότε για την ώρα θα βολευτώ με αυτή και έχω Μπακ απ και τη μαμά.. σίγουρα δε θέλω να το σηκώσω στο θεό. Κρανος έχω to nxr ( παλιό)και το rpha70 (καινούριο).
    Φασαρία έχω και στα δύο. Στροβιλισμούς όχι ΕΚΤΌΣ ΕΑΝ ο συνοδηγός κάθεται σε συγκεκριμένα σημεία. Είναι μερικές φορές σαν να μου βαραει το κεφάλι ο Ρόκυ. Και μετά ξανακαθεται όπως καθόταν αρχικά και δε κουνάει καθόλου. Το έχουμε ψιλολυσει αυτό..

    Με τη μαμα ζελατίνα που έκανα τα πρώτα 5000 περίπου χλμ είχα έντονο πρόβλημα στον αέρα που ερχόταν κατευθείαν στο στήθος. γι'αυτό η πρώτη μου αλλαγή ήταν η ζελατίνα. Δε ξέρω θα δοκιμάσω αν βρω και αυτό που λέει ο μπιλις παρακάτω με την προέκταση. Θα δω. Πάντως ουσιαστικο παράπονο δεν έχω . Απλά ψάχνω να το φτάσω στο 100% της ικανοποίησης.. είμαι σούπερ καλυμμένος..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #77
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Τι να φοβηθείς; χρειάζεται να το ξέρεις για να ελέγχεις.
    4 βίδες είναι, βιδώνουμε διαγώνια και εφαρμόζουμε την ροπή που λέει στο service book.

    Η πληροφορία που παίρνεις από το καντράν είναι επαρκής, ωστόσο δεν έχω καταλάβει αν δεν έχει πληροφορία θερμοκρασίας ή εγώ ΑΚΟΜΑ δεν το έχω βρει..

    Το τράξιον κοντρόλ είναι κάποιες φορές ελάχιστα σπαστικό αλλά εχεις τη δυνατότητα πλήρους απενεργοποίησης καθώς και σκάλα 1 - 2. Βολικό.

    Φώτα πολύ ικανοποιητικά..

    Αυτό που με χαλάει είναι η απόκλιση των χιλιομέτρων από την πραγματικότητα. (σε συγκριση με ενεργό gps), Χάνει αρκετά και με ενοχλεί που το γνωρίζω. ΓΙα να πας πραγματικά 120 πρέπει να γράφει 133-4 και επειδή κάθομαι πολλές φορές και υπολογίζω χλμ και αποστάσεις και χρόνους την ώρα που οδηγώ, (λόξα) με ενοχλεί που ξέρω ότι είναι άλλο από αυτό που λέει, και δεν ξέρω αν διορθώνεται.

    Τέλος, τελική στο κοντέρ είδα 199, δεν πήγαινε παρακάτω, και σύμφωνα με το GPS ηταν κάπου στα 173-5. Εδω να πω ότι καμια φορά μου λείπει η δύναμη του CBR, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...

    Δυστυχώς πέρα από τη ζελατίνα δεν έχω βάλει τα εξτρα που ήθελα χούφτες και κάγκελα τα οποία όσο περνάει ο καιρός τα βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμα..

    Δεν ξέρω κάτι άλλο, αν θυμηθώ κάτι που έχω ξεχάσει ή θέλει κάποιος κάτι να ρωτήσει θα επανέλθω..
    Όργανο θερμοκρασίας μπορείς να προσθέσεις χωρίς ιδιαίτερο κόπο, συνεννοήσου με τον μηχανικό να σου πει από που
    θεωρεί πιο αποδοτικό να έχεις μετρήσεις. Συνήθως απο τα υγρά του ψυγείου αλλά καλύτερα να σου προτείνει εκείνος.

    Αν επαληθεύσεις την διαφορά της ταχύτητας, υπάρχουν δύο συνήθως τρόποι να "ρυθμίσεις" το τι δείχνει.
    α) μέσω του μενού που έχει το όργανο και ζητά την περίμετρο του ελαστικού (ή την συνολική διάμετρο).
    β) μέσω της "γλώσσας μηχανής" που διαμορφώνει την ανάγνωση των δεδομένων που δέχεται. Γι' Αυτό θα χρειαστεί
    να πας σε ειδικευμένο κατάστημα για όργανα.

    Το όργανο έχω την εντύπωση πως δεν έχει την δυνατότητα να εμφανίσει κάτι άλλο απο "1" στο πρώτο ψηφίο, λογικά
    θα φαίνεται αν στο τσεκ όταν εκκινείς δείχνει διαφορετικό χαρακτήρα απο τους επόμενους δύο.

    Με έχεις κάνει να συμπαθώ αυτό το μπλέ, όσο το βλέπω το βρίσκω και πιο casual.
    Έχε υπόψιν να συντηρείς τα εκτεθειμένα πλαστικά 2 φορές το χρόνο. Δεν το έχουμε συνηθίσει στις ρουτίνες μας αλλά είναι απαραίτητο.

  3. #78
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι να φοβηθείς; χρειάζεται να το ξέρεις για να ελέγχεις.
    4 βίδες είναι, βιδώνουμε διαγώνια και εφαρμόζουμε την ροπή που λέει στο service book.



    Όργανο θερμοκρασίας μπορείς να προσθέσεις χωρίς ιδιαίτερο κόπο, συνεννοήσου με τον μηχανικό να σου πει από που
    θεωρεί πιο αποδοτικό να έχεις μετρήσεις. Συνήθως απο τα υγρά του ψυγείου αλλά καλύτερα να σου προτείνει εκείνος.

    Αν επαληθεύσεις την διαφορά της ταχύτητας, υπάρχουν δύο συνήθως τρόποι να "ρυθμίσεις" το τι δείχνει.
    α) μέσω του μενού που έχει το όργανο και ζητά την περίμετρο του ελαστικού (ή την συνολική διάμετρο).
    β) μέσω της "γλώσσας μηχανής" που διαμορφώνει την ανάγνωση των δεδομένων που δέχεται. Γι' Αυτό θα χρειαστεί
    να πας σε ειδικευμένο κατάστημα για όργανα.

    Το όργανο έχω την εντύπωση πως δεν έχει την δυνατότητα να εμφανίσει κάτι άλλο απο "1" στο πρώτο ψηφίο, λογικά
    θα φαίνεται αν στο τσεκ όταν εκκινείς δείχνει διαφορετικό χαρακτήρα απο τους επόμενους δύο.

    Με έχεις κάνει να συμπαθώ αυτό το μπλέ, όσο το βλέπω το βρίσκω και πιο casual.
    Έχε υπόψιν να συντηρείς τα εκτεθειμένα πλαστικά 2 φορές το χρόνο. Δεν το έχουμε συνηθίσει στις ρουτίνες μας αλλά είναι απαραίτητο.
    Thanks doc για τις πληροφορίες θα τα έχω υπόψιν μου.

    Είναι ωραίο το άτιμο.. και το μπλε αυτό είναι όμορφο παναθεμα το..

    Συντήρηση όταν λές? Κερί και αλοιφές για το χρώμα κλπ??
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν επαληθεύσεις την διαφορά της ταχύτητας, υπάρχουν δύο συνήθως τρόποι να "ρυθμίσεις" το τι δείχνει.
    α) μέσω του μενού που έχει το όργανο και ζητά την περίμετρο του ελαστικού (ή την συνολική διάμετρο).
    β) μέσω της "γλώσσας μηχανής" που διαμορφώνει την ανάγνωση των δεδομένων που δέχεται. Γι' Αυτό θα χρειαστεί
    να πας σε ειδικευμένο κατάστημα για όργανα.
    Το (α) δεν παίζει στο NC750X.
    Για το (β) υπάρχει και στο Speedohealer.

    Νίκο, δεν ξέρω σε τι περιοχές κινείσαι αλλά αν θες μιλάμε κι έρχεσαι να ρυθμίσουμε το τιμόνι.
    22 Nm είναι πάντως η ροπή για τις τέσσερις βίδες (8mm) του τιμονιού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2021-05-12 080813.png 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	12,5 KB 
ID:	427949

  5. #80
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Το (α) δεν παίζει στο NC750X.
    Για το (β) υπάρχει και στο Speedohealer.

    Νίκο, δεν ξέρω σε τι περιοχές κινείσαι αλλά αν θες μιλάμε κι έρχεσαι να ρυθμίσουμε το τιμόνι.
    22 Nm είναι πάντως η ροπή για τις τέσσερις βίδες (8mm) του τιμονιού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2021-05-12 080813.png 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	12,5 KB 
ID:	427949
    Νέο κόσμο με Ηλιούπολη για την ώρα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Βασικά να πιούμε ένα καφέ και ααααααμα θέλουμε κοιτάμε και το τιμόνι! Αν και μάλλον ψιλοκαταλαβα τι κάνω. Δε σφίγγω τα χέρια αλλά κρατάω ανοιχτούς τους αγκώνες (βλεπε αγώνες Κρος στις ευθείες αν καταλαβαίνεις τι λέω). Αν το αφήσω χαλαρό και στους αγκώνες κάθονται οκ τα χέρια απλά δε το έχω συνηθίσει και ασυναίσθητα τα ξαναλυγιζω. Γιατί νομίζω ότι σε απόσταση το τιμόνι είναι πολύ οκ. Αλλά το κοιτάμε.. το παρατήρησα λίγο στη εθνική που πήγαινα σήμερα.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA TRACER 700
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 20:18
  2. Tracer 700 μετ/νο, cb 500x και/γιο ή κάτι άλλο?
    από jtmcs στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2018, 11:14
  3. Αξιζει να δωσω το tracer 700 για το 900;
    από parlapipas25 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2017, 14:00
  4. NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650
    από Konstantinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 16:00
  5. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF