Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: NC 750 ή Tracer 700

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678

    NC 750 ή Tracer 700

    Καλησπέρα συντροχοι,
    Εχω αποφασίσει ότι θέλω να αλλάξω κατηγορία
    Εχω ένα υπέροχο cbr 600f το οποιο ναι το γούσταρα και το γουστάρω παρόλα αυτά δεν είναι το βολικότερο μηχανάκι στον πλανήτη, ούτε για ταξίδι με 2 άτομα (κυρίως λόγω αυτονομίας και κατανάλωσης) και φυσικα δεν ενδείκνυται με τίποτα για την μετακίνηση στην Αθήνα.
    Έχω καταλήξει στα δύο μηχανάκια του τίτλου. Το καθένα με τα συν και τα πλην που παρουσιάζονται απο τις εταιρίες, παρόλα αυτά δεν εχω προσωπική άποψη. Αυτά που με προβληματίζουν είναι:
    οικονομία,
    φόρτωμα - άνεση 2ου ατόμου
    κίνηση στην κίνηση (αυτό με ένα τεστ ντραιβ θα το δω και μονος μου)
    αν τα λιγότερα άλογα του NC απο το Tracer θα φανούν πραγματικά
    αν την οικονομία του ΝC την ακουμπάει το Tracer
    Αξιοπιστία,
    Ανταλλακτικά,


    Στα άμεσα πλάνα είναι και μεγάλα ταξιδια, από Ηλιουπολη Μενίδι ας πουμε.. ( )
    ναι.. Οκ ,,, μεγάλα ταξιδια αρχικά ευρώπη. Αλλα το βασικοτερο κομματι θα ειναι μετακινηση στην πολη, καλως η κακως ..
    Αν δε βαριεστε και εχετε εικονα για καποιο απο τα δυο η και τα δυο ή μια τριτη λυση που δεν θα είναι V-Strom ευχαρίστως να το συζητησουμε!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Δεν έχω οδηγήσει το Tracer έχω οδηγήσει όμως το Τενερέ 700 με το ίδιο μοτέρ.

    -Εξαιρετικό μοτέρ με νεύρο για το Tracer και σαφώς αρκετά πιο δυνατό.Θεωρώ όμως πως σε νορμάλ χρήση είτε ταξιδιώτική είτε κομιούτινγκ δε θα δεις ουσιαστικές διαφορές γιατί το NC είναι αρκούντως ροπάτο.Οι διαφορές βρίσκονται όταν πας τέρμα και τα 2.Πόσες φορές γίνεται αυτό και για πόσο?Αυτό είναι καθαρά θέμα του τι χρήση θέλεις να κάνεις.

    -Οικονομία 1,5 λίτρο υπέρ του NC στα 100km.

    -Αξιοπιστία το NC έχει υψηλότερη απο κάθε μοτοσυκλετιστικό μοτερ.Ενδεικτικά σήμερα έχω 274.000km και δεν καίει λάδι,με αλλαγές λαδιών ανα 12 και 15 χιλιάδες km και πολύ σκληρή χρήση,ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό θέμα είτε μηχανικό είτε ηλεκτρικό.Κανένα μοτοσυκλετιστικό μοτέρ δεν πλησιάζει καν τέτοια διαστήματα συντήρησης και αξιοπιστία.

    -Τεράστια εξυπηρέτηση οι χώροι σκούτερ του NC για μέσα στην πόλη με το ψευδοτεπόζιτο να έχει χωρητικότητα 21λιτρα(χωράει full face κράνος)


    Το θέμα φορτώματος και αντοχής είναι σχετικό.Αυτό θα το δεις μόνος σου μετά απο τεστ ride όπως και το ποιο θα σου κουμπώσει καλύτερα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Καλησπέρα.

    Οσο αφορά την αξιοπιστία, σε τεστ αντοχής του γερμανικού περιοδικού motorrad ο cp2 της yamaha βγήκε το πιο αθραυστο μοτέρ με δεύτερο τον 1200 boxer της bmw.

  4. #4
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Billy να σου πω μια αλήθεια το NC ενώ το σκεφτόμουν γενικά, με εξίταρε λίγο ο τρόπος που το χρησιμοποιείς και απο κει και πέρα πήρε προτεραιότητα σαν επιλογή. To Tracer μαρέσει εξίσου, αλλά νομίζω πως πιο πολύ ταιριάζει για αυτο που θέλω το NC.
    Πιο πολύ ανήρτησα εδώ μηπως ακούσω κάτι που να με αποτρέψει, ισως κάτι που δεν είχα σκεφτεί και για το ένα και για το άλλο.
    Επίσης δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένο καλώς η κακώς οπότε θέλω να μαζέψω και πληροφορίες γενικα. Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Μπάμπη θενξ φορ δε ινφο, το κρατάω, ειναι αρκετά σημαντικό, οταν προχωρήσω σε αγορά θα το λάβω υπόψιν μου, αν και φαντάζομαι αν δεν ειναι εντελως χρέπι το μοτερ δεν νομιζω πρακτικα να υπάρξει προβλημα.. Φανταζομαι...
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Γνώμη μου ειναι να πας σε μεταχειρισμένο αν τελικά καταλήξεις σε NC. Είναι απόλυτα safe αγορά και θα γλιτώσεις τη χασούρα αν τελικά δε σου κάνει και θες να το πουλήσεις + κάποια χιλιάρικα για βόλτες!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος

    -Αξιοπιστία το NC έχει υψηλότερη απο κάθε μοτοσυκλετιστικό μοτερ.Ενδεικτικά σήμερα έχω 274.000km και δεν καίει λάδι,με αλλαγές λαδιών ανα 12 και 15 χιλιάδες km και πολύ σκληρή χρήση,ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό θέμα είτε μηχανικό είτε ηλεκτρικό.Κανένα μοτοσυκλετιστικό μοτέρ δεν πλησιάζει καν τέτοια διαστήματα συντήρησης και αξιοπιστία.
    ουάκ!

  7. #7
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Αν είσαι 1,60 55 κιλα και ο συνεπιβάτης το ιδιο τότε θα χωράς στο tracer ειναι αρκετά μικρο μηχανάκι...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    -Οικονομία 1,5 λίτρο υπέρ του NC στα 100km.

    -Αξιοπιστία το NC έχει υψηλότερη απο κάθε μοτοσυκλετιστικό μοτερ.Ενδεικτικά σήμερα έχω 274.000km και δεν καίει λάδι,με αλλαγές λαδιών ανα 12 και 15 χιλιάδες km και πολύ σκληρή χρήση,ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό θέμα είτε μηχανικό είτε ηλεκτρικό.Κανένα μοτοσυκλετιστικό μοτέρ δεν πλησιάζει καν τέτοια διαστήματα συντήρησης και αξιοπιστία.

    -Τεράστια εξυπηρέτηση οι χώροι σκούτερ του NC για μέσα στην πόλη με το ψευδοτεπόζιτο να έχει χωρητικότητα 21λιτρα(χωράει full face κράνος)
    Sorry για το off topic... Ρε συ Βασιλη, εχεις σκεφτει ποτε να στειλεις ενα μηνυμα στη Honda με μια περιληψη των περιπετειων σου και τη χρηση που εχεις κανει στη μηχανη γενικα; Δε θα μου φαινοταν περιεργο να σου προτειναν καποιας μορφης sponsorship, εισαι κινητη διαφημιση του προϊοντος τους.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    -Οικονομία 1,5 λίτρο υπέρ του NC στα 100km.
    Κι εγώ πίστευα ότι έχει εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση το NC, αλλά φίλος που το είχε μου είπε ότι δεν καίει λιγότερο από οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι. Σίγουρα όχι κάτω από 5/100. Αλήθεια βλέπεις σημαντικά χαμηλές καταναλώσεις σε μικτό κύκλο;
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Billy το έψαχνα και για μεταχειρισμένα ωστόσο τα 5000 που παίζουν πάνω κάτω για μηχανάκια του 12 μου φαίνεται εξωφρενικό. Ούτε ξέρω να το ελέγξω ούτε έχω συνεργεία εμπιστα και πάντα τίθεται και ένα ζήτημα εμπιστοσύνης που δεν εμπιστεύομαι και κανέναν σχεδόν.
    Οπότε κοιτάω τη λύση καινούριου με μόνη ένσταση τι θα γίνει με την.οικονομια στην Ελλάδα από Σεπτέμβρη. Δε μπορείς να κάνεις επένδυση γιατί περί επένδυσης πρόκειται όταν δε ξέρεις τι θα γίνει..
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 04/06/2020 στις 16:37.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  11. #11
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ πίστευα ότι έχει εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση το NC, αλλά φίλος που το είχε μου είπε ότι δεν καίει λιγότερο από οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι. Σίγουρα όχι κάτω από 5/100. Αλήθεια βλέπεις σημαντικά χαμηλές καταναλώσεις σε μικτό κύκλο;
    Γιώργο όσους έχω ρωτήσει μιλάνε για χαμηλές καταναλώσεις τύπου σκούτερ. 3 4 λίτρα τα 100. Ειναι βασικός λόγος που πάω προς τα κει η οικονομία. Απλά η βλακεία ειναι ότι ψάχνω όπως χιλιάδες άλλοι ενα όλ αραουντ μηχανάκι. Και τελικά δε ξέρω τι να κοιτάξω.. αλλιώς όπως καταλαβαίνεις δεν θα ρωτουσα ...
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  12. #12
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Sorry για το off topic... Ρε συ Βασιλη, εχεις σκεφτει ποτε να στειλεις ενα μηνυμα στη Honda με μια περιληψη των περιπετειων σου και τη χρηση που εχεις κανει στη μηχανη γενικα; Δε θα μου φαινοταν περιεργο να σου προτειναν καποιας μορφης sponsorship, εισαι κινητη διαφημιση του προϊοντος τους.
    Το χω σκεφτεί και γω ρε φίλε. Μπίλι πρέπει να το κάνεις!!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #13
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι 1,60 55 κιλα και ο συνεπιβάτης το ιδιο τότε θα χωράς στο tracer ειναι αρκετά μικρο μηχανάκι...
    Βασίλη η συνεπιβάτης είναι στα κυβικά που περιγράφεις. Εγώ είμαι κατατι παραπάνω. Πάντως τώρα που έχω χρόνο σκοπεύω να τη πάρω και να.παμε για τεστ ραιντ παρέα.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Το χω σκεφτεί και γω ρε φίλε. Μπίλι πρέπει να το κάνεις!!!
    Αυτό το είχε κάνει η μερσεντές με έναν Έλληνα ταξιτζή με κάτι μύρια km.

    Του το πήραν, το έβαλαν στο μουσείο Κ του έδωσαν ένα καινούργιο E200.

    Στον Bill μπορεί να δώσουν ένα Sh
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    @ptc Δεν ξέρω τι να σου πω πάνω σε αυτό.Απλά το χόμπυ μου κάνω δεν το είδα ποτέ σε στυλ ''να εκμεταλλευτώ'' την κατάσταση και να βγάλω κάτι απο αυτό.Το μόνο που θέλω είναι να μη με προβληματίζει το όχημα που έχω και να με καλύπτει σε ότι κάνω(μέχρι σήμερα που μιλάμε δεν έχω προβληματιστεί ποτέ και πουθενά,σημαντικό).Πάντως το NC (λόγω DCT κυρίως) είναι ήδη πετυχημένο παγκοσμίως με πάνω απο 120.000 πωλήσεις και σαφέστατα δεν έχουν ανάγκη κανέναν Billy απο την Ελλάδα για να το διαφημίσει.

    @BLiTzER Κάποτε με τον κολλητό μου κάναμε πολλές βόλτες,εγώ με R1 και αυτός με Ninja 250(ξεκίναγε 1 ώρα νωρίτερα ).Πολλές φορές οι βόλτες περιελάμβαναν κάθε λογής μηχανάκια(Versys,Vstrom κλπ).Το πιο οικονομικό ήταν με διαφορά το Ninja 250 στα βενζινάδικα με οποιοδήποτε ρυθμό.Το σοκ το έπαθε όταν απο περιέργεια κινηθήκαμε σε ίδιο ρυθμό με χαμηλές ταχύτητες και σε κάθε γέμισμα το NC έπαιρνε 2 ευρώ λιγότερα! Με συνοπτικές διαδικασίες το πούλησε και πήρε NC750 αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι το 750 καίει τα ίδια με το Ninjaki.Σε κάθε γέμισμα μετά απο 300km περίπου 2 ευρώ λιγότερα το 700 και απο το 750(με βενζίνη στο 1.60 περίπου)

    Για να έκαιγε πάνω απο 5 λίτρα ο φίλος σου λογικά θα το έτρεχε με 160 συνέχεια.Το θέμα είναι οτι με τον ίδιο ρυθμό θα έκαιγε 6.5-7 με ένα άλλο ίδιου κυβισμού.Εγώ στη χρήση που κάνω καίω αρκετά κάτω απο 5 λίτρα πάντως,ακόμη και στην εθνική που πάω σταθερά 150 παίζω στα 4.8 με 5.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA TRACER 700
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 21:18
  2. Tracer 700 μετ/νο, cb 500x και/γιο ή κάτι άλλο?
    από jtmcs στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2018, 12:14
  3. Αξιζει να δωσω το tracer 700 για το 900;
    από parlapipas25 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2017, 15:00
  4. NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650
    από Konstantinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 17:00
  5. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF