Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: NC 750 ή Tracer 700

  1. #61
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Φίλε η κατανάλωση του στην πόλη κάνει SCOOTER που διαφημίζονται ως "οικονομικά" να αλλάζουν δρόμο.
    Και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ΜΗΧΑΝΗ.
    Επίσης ο κινητήρας του έχει κατασκευαστεί για να λειτουργεί σε χαμηλές στροφές και υπάρχουν αναφορές για εξαψήφια νούμερα χιλιομέτρων για πλάκα(κάποια δεν ξεκινάνε και από 1)..

    Είναι η μόνη μηχανή μέχρι τώρα που θα με έβαζε σε σκέψεις να αλλάξω το scooter που πήρα το Μάρτιο (Forza 300) κρατώντας ένα δίτροχο για όλες τις δουλειές.
    Κάτι integra και X-ADV ούτε που θα τα κοίταγα στα λεφτά που ζητάνε.

    Την καλύτερη επιλογή έκανες για τις ανάγκες σου.
    Νομίζω ότι δε βρίσκω κανέναν μα κανένα λόγο να μετανιώνω για την αγορά. Ούτε για τη περίοδο ούτε για το καινούργιο τίποτα. Είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Ούτως η άλλως εμένα το 99.8% των μετακινήσεων μου είναι με μηχανή. Έπρεπε να βρω κάτι να μου αρέσει να είναι οικονομικό να Ταιριάζει με τα θέλω. Οκ μέχρι στιγμής ο μόνος συμβιβασμός αν μπορώ να το πω αυτό είναι η ταχύτητα. Όπως και να χει το cbr είναι κάτι άλλο τελείως. Αλλά αλήθεια πιστεύω ότι έχω πολλαπλάσια κέρδη από το ελάσσονος σημασίας πρόβλημα όπως η υψηλες ταχύτητες.
    Θα γράψω πιστεύω πολλά χιλιόμετρα αυτές τις μέρες. έχω στο μυαλό μου διάφορες εκδρομές.. Ενδείκνυται το μέρος που είμαι. I ll keep you posted!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλοι.
    Συνπλησωσα αισίως 360 χιλιόμετρα επαρχιακού δρόμου οποτε έχω μια πρώτη εικόνα. Φυσικά είμαι σε διαδικασία στρωσιματος οπότε δεν έχω πιέσει καθόλου. Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν έχει χρειαστεί να ζορισω στο ελάχιστο το μηχανάκι για να πάει άνετα και τίμια θα έλεγα (όχι σβέλτα ξαναλέω). Καταρχάς δεν κουράζει. Έκανα προχτές Αθήνα Διακοφτό Καλάβρυτα όλο επαρχιακό ( ένα πολύ μικρό κομμάτι εθνικη γιατι μπερδεύτηκα μετά την κακια σκάλα εκαναν κάτι έργα ξαναβγηκα παλιά στην αρχαία Κόρινθο)και έφτασα ξεκούραστος. Μιας και το ανέφερα στην εθνική ψιλοβαρεθηκα. Ίσως όταν μπορέσω να πάω με μια νορμάλ ταχύτητα να είναι καλύτερα..
    Στα της οδήγησης. Είναι ένα παπί που έχει καταπιεί στεροειδή. Είναι απίστευτα ευέλικτο, για.μενα έχω τέλεια αίσθηση των πάντων Δρόμου γλίστρηματος χώρου. Εζει ροπή που βοηθάει σε προσπεράσεις σε κλειστό επαρχιακό δρόμο. Στρίβει ωραία νιώθω πολύ πολύ πιο άνετα από τι cbr που είχα. ( Δεν ήμουν δα και από τους γληγορους).
    Έκανα και χτες ένα τουρ μικρό Κλειτορία λίμνη Λάδωνα Κοντοβάζαινα Πάος και πίσω. (Θυμήθηκα τον Billy κάποια στιγμή που έβλεπα το χάος από κάτω και τις κορφές δίπλα μου ). Δε με ενοχλήσε πουθενά ο Κακος. Δρόμος ( μέχρι την Κοντοβάζαινα ένα άθλιο δίκτυο μετα το χωριό προς το βουνό απάνω καινούρια άσφαλτος γραμμές κλπ.. ότι να ναι). Οι αναρτήσεις είναι λίγο σκληρές όπως και η σέλα. Φαντάζομαι λίγο θα στρώσουν και τα 2 (??) Δε ξέρω.
    To abs και το traction λειτουργουν. Ίσως το abs είναι λίγο ευαίσθητο ή επειδή δεν έχω συνήθως με abs να μου φαίνεται παράξενο. Το tr σε λίγο στρωμένο χώμα που πάτησα και δοκίμασα να παίξω ήταν άμεση η παρέμβαση του. Έχει 2 επίπεδα και τελείως κλειστό. Το είχα στο μέγιστο. Γενικά δεν μου έρχεται κάτι άλλο οδηγικά θα γράψω χιλιόμετρα πιστεύω αυτές τις μέρες και θα ξαναγράψω.αααα από κατανάλωση.. 3.5 τα εκατό.. έκλαψα από τη χαρά μου. Και επειδή είναι σε στρώσιμο πες ότι πας και σιγά λίγο αλλά πόσο πιο γρήγορα σε τελική να πας αν θες να απολαύσεις βόλτα εκδρομή ταξίδι.. αν χρειαστεί μπορείς να πας αλλά μπορώ να.πω.μου άρεσε.. η όπως μου είπε ένας φίλος... γέρασα..
    Και κάπου εκεί ψηλά στο βουνό μου κάνει η Συνοδηγός ρε συ το cbr ειχε καλύτερη σέλα και πιο μαλακή... δε ξέρω αν την έχουνε βρει ακόμα στη χαράδρα χαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαα .. για τιμωρία την έβαλα μετά να με βγάζει φωτό!! Δεν ανεβάζω γιατί δεν ήταν καλές θα την τιμωρήσω εκ νέου ταλαιπωρώντας την με τις ώρες κάπου ψηλά σε κάποιο βουνό..
    Παίδες για την ώρα αυτά..
    Να περνάτε όμορφα

    Ρε άρχοντα έκανες τη διαδρομάρα που έχω να κάνω 7 χρόνια με ένα R1 που είχα τότε.Και με χιόνια λέμε! https://www.youtube.com/watch?v=_1iWjcQiZvo

    Τι μου θύμισες...αναμνήσεις ωραίες.


    Λοιπόν η σέλα είναι όντως σκληρή δεν είναι η ιδέα σου.Στο 700 είχαν πιο μαλακή και χωρις λογο τη χάλασαν.Ισως χρειαστεις μια βελτίωση.Ακόμα είναι πολύ νωρίς πάντως.Μόλις αλλάξεις και ένα σωστο λαστιχάκι θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Έστω και με καθυστέρηση, καλές βόλτες με το NC!
    Πολύ καλή επιλογή.
    Έφτασα κι εγώ κοντά στο να το αγοράσω όταν πούλησα το ZR7.
    Μόνο λόγω τιμής δεν το πήρα τελικά.

  4. #64
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Έστω και με καθυστέρηση, καλές βόλτες με το NC!
    Πολύ καλή επιλογή.
    Έφτασα κι εγώ κοντά στο να το αγοράσω όταν πούλησα το ZR7.
    Μόνο λόγω τιμής δεν το πήρα τελικά.
    Konstantine έυχαριστω πολύ, νομίζω ότι αξίζει πολύ. Είναι αρκετά vfm μηχανάκι. Ίσως ακριβό στην αγορά αλλά κάνεις απόσβεση σίγουρα σε βάθος σχετικά μικρού χρόνου. Κάνεις σχεδόν όλες τις δουλειές σου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ρε άρχοντα έκανες τη διαδρομάρα που έχω να κάνω 7 χρόνια με ένα R1 που είχα τότε.Και με χιόνια λέμε! https://www.youtube.com/watch?v=_1iWjcQiZvo

    Τι μου θύμισες...αναμνήσεις ωραίες.


    Λοιπόν η σέλα είναι όντως σκληρή δεν είναι η ιδέα σου.Στο 700 είχαν πιο μαλακή και χωρις λογο τη χάλασαν.Ισως χρειαστεις μια βελτίωση.Ακόμα είναι πολύ νωρίς πάντως.Μόλις αλλάξεις και ένα σωστο λαστιχάκι θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.
    Μπιλ καλησπέρα η καλημέρα τέτοια ώρα. Ναι είναι λίγο σκληρή η σέλα παρόλα αυτά σήμερα στο νέο μικρό τουρ που έκανα δεν με ενοχλήσε τόσο. Όσον αφορά το λάστιχο κάποια στιγμή όταν έρθει η ώρα θα ρωτήσω γιατί προφανώς δεν έχω ιδέα. Τώρα φοράει κάτι Bridgestone battle wing αν δεν απατωμαι. Τίμια φαίνονται..

    Σήμερα λοιπόν έκανα περίπου 300 χλμ (κάτι λιγότερο) και αισίως έχουμε φτάσει τα 681. Έκανα τουρ από Κλειτορία πήρα τον 111 έστριψα στο δάσος της Φολόης κατέβηκα κάπου κοντά Βάρδα Ηλείας περνώντας από το φράγμα του Πηνειού, πηγα μια στη Πάτρα να θυμηθώ τη φοιτητική μου ζωή (έστω αρχές Αυγούστου που είναι άδεια...) Και γύρισα από τον επαρχιακό της Χαλανδρίτσας μέχρι Καλάβρυτα και πίσω βάση στο χωριό..

    Αυτή τη φορά μονός, με έπιασε και λίγο βροχή. Όσο συνηθίζω τόσο πιο άνετα νιώθω. Στρίβει πολύ ωραία χωρίς ωστόσο να το πιέζω. Καμιά φορά επειδή δε θέλω να κάνω κατεβάσματα τρελά χάνω τις στροφές γιατί έχω ταχύτητα που δεν την καταλαβαίνω γιατί δεν ακούγεται το μοτέρ... Που θα πάει το στρώσιμο τελειώνει!!!

    Η διαδρομή που έκανα σήμερα ήταν αυτή:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-08-06-01-41-20-343_com.google.android.apps.maps.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	420074
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Σούπερ οι διαδρομές και ωραία ροή ο 111.Λογω στρωσίματος αναγκαστικά θα είσαι λίγο κρεμασμένος και θέλει προσοχή καθώς μαζεύεις και φόρα! Εχει γίνει δουλειά στις εσωτερικές τριβες του μοτέρ (επίστρωση και σε κυλίνδρους και σε πιστόνια και λιγότερα μηχανικά μέρη) και δεν σε φρενάρει το μοτέρ όπως στα υπόλοιπα μηχανάκια. Τίμια τα 1ης τοποθέτησης battlewing αλλά για ρυθμούς στρωσίματος, αν ξεκινήσεις να πιέζεις λίγο ξεβρακωνονται. Δε σε ενδιαφέρει στην παρούσα φάση όμως αυτό.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Καλορίζικος!



    Όταν έρθει η ώρα για σέλα, MotO.K στην Καλλιρόης.
    Χθες την έβαλα και δε βλέπω την ώρα για μεγάλη βόλτα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200818_175912.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	420235

  7. #67
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικος!



    Όταν έρθει η ώρα για σέλα, MotO.K στην Καλλιρόης.
    Χθες την έβαλα και δε βλέπω την ώρα για μεγάλη βόλτα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200818_175912.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	420235
    Ωωω φίλε πολύ δυνατός. Ευχαριστώ πολύ.. σίγουρα θα το έχω υπόψιν μου!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  8. #68
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικος!



    Όταν έρθει η ώρα για σέλα, MotO.K στην Καλλιρόης.
    Χθες την έβαλα και δε βλέπω την ώρα για μεγάλη βόλτα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200818_175912.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	420235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Ωωω φίλε πολύ δυνατός. Ευχαριστώ πολύ.. σίγουρα θα το έχω υπόψιν μου!!
    Καλά.... Περιμένετε αύριο να βγάλω φωτό την δική μου πως έγινε μετά από μόλις έναν χρόνο και κάτι.... Από το ίδιο μαγαζί
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #69
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	inbound6889054020679107899.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	427905;

    Μέσα σε 9 πολύ πολύ δύσκολους (για όλους) μήνες έφτασα και ξεπέρασα τα 10.000 χλμ με το Nc Μου.
    Είχα υποσχεθεί μια ανασκόπηση, άργησε λίγο αλλά νομίζω ότι συμπληρώθηκε ικανός αριθμός χλμ ώστε να έχω μια σφαιρική άποψη..

    Να πω την αλήθεια μου, δεν το έχω ευχαριστηθεί. Δεν το έχω χαρεί. Για πολλούς λόγους, αρχικά προσωπικούς δευτερευόντως λόγω κορονομακακιας. Παρόλα αυτά μπορώ να πω δεν έχω κανένα σοβαρό παράπονο. Μάλλον παράπονα πλεονεξίας παρά πραγματικά προβλήματα.

    Έχουν γίνει 2 αλλαγές λαδιών, στα 1000 και 7000 χλμ. Δεν έχει ζητήσει τίποτα άλλο, σε 2 3000 χλμ θα πάει εκ νέου για το check up του. Βρήκα την υγεία μου αλλάζοντας λάστιχα (να ναι καλά ο Billy84, βοήθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ). Έβαλα και ψηλότερη ζελατίνα μπροστά, της puig (κατάφερα και την έσπασα βέβαια να τα λεμε και αυτά...) αλλά έχω ένα μικρό θεματάκι με τον αέρα, γιατί χτυπάει ακριβώς στο μέτωπο κάτι που δημιουργεί πολύ θόρυβο και αναγκάζομαι να σκύβω λίγο. Με προβλημάτισε αυτό, δεν ξέρω αν υπάρχει ψηλότερη, αλλά και αν υπάρχει δεν ξέρω αν θα φαίνεται ωραίο..

    Το μηχανάκι κάνει αυτά που λέει. Τίμιο στην πόλη, τίμιο εκτός (όσο πρόλαβα). Τρομερά οικονομικό, με ενα avg 4,21 L/100km. Μέχρι στιγμής η μέγιστη κατανάλωση, εντός πόλης, σε μήνα όπου το "έσκισα", ήταν 5,32.. Σε ταξίδι η best κατανάλωση ήταν 3,25L/100km. Ταξίδι χαλαρό από Αθήνα προς Καλάβρυτα μέσω ΕΟ Τριπόλεως..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	inbound209069046353935273.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	427906

    Σε κάποιες βροχές που έφαγα, είδα ότι δεν έχω κάτι να φοβάμαι, τόσο από θέμα κάλυψης, όσο και από θέμα ABS Που το φοβόμουν. Τα λάστιχα όπως προείπα έπαιξαν τον ρόλο τους..
    Βέβαια δεν μπορώ να συνηθισω ακόμα το ύψος του τιμονιού. Μετά από μεγάλες βόλτες τα χέρια μου πονάνε, και δεν ξέρω αν φταέι ότι είμαι τελείως αγύμναστος, ή είναι άβολο απλά.. στο CBR Δεν είχα εκεί πόνους.

    Κατά τα λοιπά είναι ένα εξαιρετικό commuter Μηχανάκι, ο χώρος στη θέση του τεπόζιτου κάνει τη διαφορά, είδικά για τις καθημερινές μετακινήσεις. Βέβαια το μικρό τεπόζιτο (14 λιτρα) βγάζει χοντρικά 270 χλμ (έχω ακουμπήσει 300 έχω βάλει και στα 220)θα μπορούσε να είναι λίιιιιιιγο μεγαλύτερο.. να ξεπερνάει δλδ τα 300 χλμ σχετικά άνετα.

    Η πληροφορία που παίρνεις από το καντράν είναι επαρκής, ωστόσο δεν έχω καταλάβει αν δεν έχει πληροφορία θερμοκρασίας ή εγώ ΑΚΟΜΑ δεν το έχω βρει..

    Το τράξιον κοντρόλ είναι κάποιες φορές ελάχιστα σπαστικό αλλά εχεις τη δυνατότητα πλήρους απενεργοποίησης καθώς και σκάλα 1 - 2. Βολικό.

    Φώτα πολύ ικανοποιητικά..

    Αυτό που με χαλάει είναι η απόκλιση των χιλιομέτρων από την πραγματικότητα. (σε συγκριση με ενεργό gps), Χάνει αρκετά και με ενοχλεί που το γνωρίζω. ΓΙα να πας πραγματικά 120 πρέπει να γράφει 133-4 και επειδή κάθομαι πολλές φορές και υπολογίζω χλμ και αποστάσεις και χρόνους την ώρα που οδηγώ, (λόξα) με ενοχλεί που ξέρω ότι είναι άλλο από αυτό που λέει, και δεν ξέρω αν διορθώνεται.

    Τέλος, τελική στο κοντέρ είδα 199, δεν πήγαινε παρακάτω, και σύμφωνα με το GPS ηταν κάπου στα 173-5. Εδω να πω ότι καμια φορά μου λείπει η δύναμη του CBR, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...

    Δυστυχώς πέρα από τη ζελατίνα δεν έχω βάλει τα εξτρα που ήθελα χούφτες και κάγκελα τα οποία όσο περνάει ο καιρός τα βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμα..

    Δεν ξέρω κάτι άλλο, αν θυμηθώ κάτι που έχω ξεχάσει ή θέλει κάποιος κάτι να ρωτήσει θα επανέλθω..
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 10/05/2021 στις 03:03.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #70
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    για την ζελατίνα δοκίμασε σε μια πιο χαμηλή θέση που θα φτάνει να καλύπτει μέχρι τους ώμους σου όχι πιο πάνω.

    για την θέση οδήγησης ακούγεται παράδοξο συγκριτικά με το cbr που είχες, γιατί συνήθως όταν σηκώνεται το τιμόνι και ακολούθως ο κορμός σε πιο όρθια 90 μοίρες θέση οδήγησης φεύγει η πίεση απο τα χέρια και πηγαίνει προς την μέση
    Μήπως σφίγγεις τα χέρια σου πάνω στο τιμόνι?
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #71
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    για την ζελατίνα δοκίμασε σε μια πιο χαμηλή θέση που θα φτάνει να καλύπτει μέχρι τους ώμους σου όχι πιο πάνω.

    για την θέση οδήγησης ακούγεται παράδοξο συγκριτικά με το cbr που είχες, γιατί συνήθως όταν σηκώνεται το τιμόνι και ακολούθως ο κορμός σε πιο όρθια 90 μοίρες θέση οδήγησης φεύγει η πίεση απο τα χέρια και πηγαίνει προς την μέση
    Μήπως σφίγγεις τα χέρια σου πάνω στο τιμόνι?
    Καλησπέρα doctor! Όχι δεν τα σφίγγω, σίγουρο αυτό.με πονάει η περιοχή στον δικέφαλο μυ. Περίεργο μου είναι και μένα.. στο cbr με ποναγε ο καρπός στο δεξί χέρι αλλά έχω πρόβλημα εκεί. Angway it is what it is..


    Όταν λες πιο χαμηλή ζελατίνα? Η εργοστασιακή είναι 38 αν θυμάμαι καλά. Αυτή που φοράω νομίζω είναι 52. Δε θα χτυπάει περισσότερος αέρας στο κράνος? Έλεγα μήπως να βάλω ένα "φρυδακι" αλλά και πάλι δε ξέρω πως θα φαίνεται....
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  12. #72
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα doctor! Όχι δεν τα σφίγγω, σίγουρο αυτό.με πονάει η περιοχή στον δικέφαλο μυ. Περίεργο μου είναι και μένα.. στο cbr με ποναγε ο καρπός στο δεξί χέρι αλλά έχω πρόβλημα εκεί. Angway it is what it is..


    Όταν λες πιο χαμηλή ζελατίνα? Η εργοστασιακή είναι 38 αν θυμάμαι καλά. Αυτή που φοράω νομίζω είναι 52. Δε θα χτυπάει περισσότερος αέρας στο κράνος? Έλεγα μήπως να βάλω ένα "φρυδακι" αλλά και πάλι δε ξέρω πως θα φαίνεται....
    Δοκιμασε να ξεσφιξεις τις τέσσερεις βιδες του τιμονιού και να περιατρεψεις το τιμονι 20 μοιρες κατω ή πανω. θα αλλαξει η γωνια και μπορει να σου κατσει καλυτερα.

    Για την ζελατινα.
    Η ζελατινα θα πρεπει να ειναι τοποθετημένη μακρια απο το κρανος.
    Αυτη που εχεις τωρα σου τα φερνει ακριβως πανω στο κράνος, στην περιοχη των αυτιών οπότε ακούς αεροδυναμικο θόρυβο και ενδεχομένως να τρως και στροβιλισμο.
    Η χαμηλότερη θα σου καλύπτει το σωμα. Το κρανος(να παρεις ενα καλο αν εχει παλιώσει αυτο που φορας) θα ειναι ανεπηρέαστο απο στροβιλισμους. Προσωπικα ως τα 160χαω ως ταχυτητα ταξιδιού δεν απαιτείται μεγαλη ζελατινα απο της μαμα (οπως αυτες που διαθετουν τα μεγαλα τουριστικά μηχανάκια fjr1300 που εχουν και υψηλοτερες μουαγιε).

    Ενω σκεψου εκτος απο τα adve τα περισσότερα ειδη μοτο κανενα δε καλύπτει και το κεφάλι.Θυμισου την ζελατινα του cbr.

    Διαφορετικά θα πρεπει να σηκώσεις την ζελατινα πανω απο το κρανος σου οπως σε κατι σκουτερ που ειναι σα παρπριζ και αυτο οπως ειπες θα ασχημυνει πολυ

  13. #73
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    105
    Πια λαστιχα εχεις βαλει τελικα niko??

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μπράβο Νίκο ωραίες και σημαντικές πληροφορίες για υποψήφιους κατόχους.Δείκτη θερμοκρασίας δεν έχει,είτε νερού είτε εξωτερικής.

    Την πιο σωστή κίνηση για το θέμα των χεριών την είπε ο Doctoras.Ξεσφίγκεις τις βίδες της τιμονόπλακας και φέρνεις το τιμόνι προς τα σένα.Με μέτρο γιατί μπορεί να βρίσκει στο ψευδοτεπόζιτο.

    Αν δε σε καλύπτει η ζελατίνα μπορείς να βάλεις προέκταση η οποία κάνει δουλειά δοκιμασμένα.

    Τα GPS είναι σε γενικές γραμμές πολύ απαισιόδοξα ειδικά του κινητού οπότε μην τα λαμβάνεις σοβαρά υπόψιν.14km απόκλιση με 130 κοντέρ χωρίς γρανάζωμα δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #75
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnstef33 Προβολή μηνύματος
    Πια λαστιχα εχεις βαλει τελικα niko??
    Sorry που άργησα να απαντήσω. BRIDGESTONE AX41 δεν ήθελα 100% δρόμου όταν τα πήρα και είναι πολύ τίμια και σε λίγο χώμα που έχω μπει. Νομίζω όμως τα επόμενα θα είναι δρόμου.. όταν έρθει η ώρα θα το δω.. αυτά πάντως είναι εξαιρετικά και σε στεγνό και σε βρεγμένο. Δεν είχα παράπονο κανένα.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA TRACER 700
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 21:18
  2. Tracer 700 μετ/νο, cb 500x και/γιο ή κάτι άλλο?
    από jtmcs στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2018, 12:14
  3. Αξιζει να δωσω το tracer 700 για το 900;
    από parlapipas25 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2017, 15:00
  4. NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650
    από Konstantinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 17:00
  5. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF