Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Κλήση για δίπλωμα-αλκοόλ???

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Έχω πιει και οδηγήσει πολλές φορές στη ζωή μου. Πάρα πολλές φορές. Και κακό ποτό. Ρακί. Πίνω από τα 19 μού. Φιλοι γαμπρός πεθερός πατέρας. Έχουμε κάνει γαμω τις παρέες. Πάντα πίνω και μού λένε μην οδηγήσεις και εγώ λέω "σιγα καλά είμαι".
    Γάμους γιορτές βαφτίσια ακόμα και σε μνημόσυνα.Στο τελευταίο ειπια ένα μπουκαλάκι κονιάκ μόνος μου και είχα πάει με τη μηχανή με τη γυναίκα μού 11 χλμ έξω από το Ηράκλειο.



    Έχω να πιώ από τις 2 Φεβρουαρίου.Ειναι πρώτη φορά που το κάνω αυτό στη ζωή μου. Μού αρέσει πολύ. Βλέπω τα πράγματα αλλιώς.
    Μη πίνετε. Το ποτό είναι μάστιγα.

    Στο θέμα μάς.
    Θεωρώ τούς μπάτσους ξηγειμενους με τη δεύτερη ευκαιρία πού σου έδωσαν. Προφανώς η κατάσταση σού θα ήταν καλή και η επαφή σου με το περιβάλλον εξίσου. Ίσως ήσουν λίγο πάνω από το όριο και θεώρησαν καλό με τις συμβουλές τους να σε προστατέψουν από ένα τσουχτερό πρόστιμο.
    Όλοι χρειάζονται μια δεύτερη ευκαιρία. Γνώμη μου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick-the-greek Προβολή μηνύματος
    +1
    αυτο δε το καταλαβα ποτε
    αν θελω να πιω περνω ταξακι περα δωθε
    κυριος, χαλαρος με το γυναικακι και ξεκουραστα.
    10? 20? ευρω
    βαλε βενζινη παρκιν , αγχος για το αμαξι-μηχανακι ,nope..
    τα δινω στο ταριφα και τελος.

    μη πινετε ρε παιδες ακομα και με 1 -2 ποτα αυτο το + 0.5-1 δευτερολεπτο μπορει να κοστισει πολλα.
    Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εννοείς το «αν θέλω να πιω» οπότε μην το πάρεις προσωπικά, αφορμή είναι η ατάκα σου,
    Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το «θέλω να πιω» πρέπει να σημαίνει και να μεθύσω.
    Δεν βρίσκω τίποτα το κακό στο να πας για φαΐ και να πιεις μια δυο μπύρες ή 3-4 ποτηράκια κρασί (μικρά εννοώ όχι όπως τα σερβίρουν σε μπαρ που 3-4 μπορεί και να είναι ένα μπουκάλι). Πάντα βέβαια αναλογικά και με το πόσο θα φας και την ώρα που θα περάσει και πάντα εξαρτάται κι από τον οργανισμό το βάρος σου κλπ, δεν επιδρά σε όλους το ίδιο. Και δεν το εννοώ με τη λογική μερικών «άμα πιω είμαι πιο συγκεντωμένος» κλπ που έχουν ακουστεί κατά καιρούς.
    Σε προσωπικό παράδειγμα προ μπορεί και 20 χρόνων με 4-5 ποτηράκια κρασί, φαγητό και συνολική διάρκεια σχεδόν τέσσερις ώρες στο αλκοτέστ βρέθηκα δέκα φορές κάτω από το (τότε) όριο που νομίζω ήταν το διπλάσιο από το σημερινό.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Άλλο να είσαι ντιρλα άλλο να έχεις πιει μέσα στα όρια. Βέβαια η κόκκινη γραμμή ειναι πολύ λεπτή.
    Πόσες φορές έχουμε οδηγήσει κουρασμένοι. Αν και δεν υπάρχει αλκοόλ που μπορεί να μετρηθεί ειναι το ίδιο ίσως και χειρότερο από το να έχεις πιει μέσα στα όρια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Δεν ξέρω αν το πιστεύετε η όχι.... Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που ενώ δεν βάζουν σταγόνα στο στόμα τους, πιάνονται μεθυσμένοι και μάλιστα κατά πολύ πάνω από το όριο, (κοινώς, ντρίρλα); Έχει να κάνει με την επεξεργασία κάποιων ενζύμων στο αίμα.... Σπάνιο μεν αλλά υπάρχει! Άντε μετά να πείσεις ότι δεν έχεις πιει σταγόνα καν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    αν θέλετε μια γνώμη το χειρότερο απ όλα είναι η τσαντίλα πακέτο με στεναχώρια

    αν είστε έτσι μην κάνετε τίποτα.

    αράξτε στο σπίτι και δείτε ταινία μόνοι

    ότι άλλο γίνει θα μετανιώσετε

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Όλοι νομίζουν ότι είναι ικανοί, ενώ έχουν πιει. Μέχρι που ανακαλύπτουν ότι δεν είναι. Δυστυχώς, συνήθως την πληρώνει κάποιος άλλος.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όλοι νομίζουν ότι είναι ικανοί, ενώ έχουν πιει. Μέχρι που ανακαλύπτουν ότι δεν είναι. Δυστυχώς, συνήθως την πληρώνει κάποιος άλλος.
    Πιει εννοώντας μεθυσμένοι ή πιει λίγο μακράν εντός ορίου;
    Αν εννοείς το πρώτο συμφωνώ

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Πιει εννοώντας μεθυσμένοι ή πιει λίγο μακράν εντός ορίου;
    Αν εννοείς το πρώτο συμφωνώ
    Ενδιαφέρον... πως θα αντιδρούσες αν το συνεργείο σου έσφιγγε λίγο λιγότερο απ’οσο έπρεπε τον άξονα στην αλλαγή λάστιχου της μηχανής;
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Πιει εννοώντας μεθυσμένοι ή πιει λίγο μακράν εντός ορίου;
    Αν εννοείς το πρώτο συμφωνώ
    Εννοώ περισσότερο από ένα ποτήρι. Ίσως δύο.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Θεωρώντας πάντα ότι ένα ποσοστό αλκοόλ στο αίμα είναι αποδεκτό νομικά και επιστημονικά τα αντανακλαστικά και ο χειρισμός οχήματος δεν επηρεάζεται για εμένα είναι αποδεκτό και το έχουμε κάνει όλοι. Το πρόβλημα αρχίζει όταν κάποιος δεν γνωρίζει τα όρια του δεν σταματά στο ένα ή δύο ποτήρια, πίνει νηστικός (που ακόμα και ένα ποτήρι να πιεις σε επηρεάζει) ο σωματοτυπος και άλλες παραμέτρους που αφήνεται στην συνείδησή μας να το ελέγξουμε.
    Όπως έγραψα και παραπάνω δεν υπάρχει μετρητής κούρασης σε έλεγχο της τροχαίας. Οδηγώντας επικίνδυνα σε δημόσιο δρόμο μπορεί να προκαλέσεις επίσης σοβαρό ατύχημα ή δυστύχημα....
    Κάποιες χώρες απαιτούν 0 ποσοστό αλκοόλ σε έλεγχο. Βουδαπέστη είναι μια από τις πόλεις που έχουν αυτόν τον κανονισμό.
    Σε άλλα επαγγέλματα υπάρχει κανονισμός που δεν σου επιτρέπει να πιεις 12 ώρες πριν παρουσιαστεις για εργασία και αν γίνει έλεγχος πρέπει να βγει 0 το ποσοστό. Και παρουσιάζονται και βγαίνουν εκτός. Χάνουν την εργασία τους κλπ. Είναι στον καθένα από εμάς να ξέρεις που πρέπει να σταματήσει ή να μην αρχίσει και όχι γιατί υπάρχει πιθανότητα ελέγχου-προστίμου--ποινής αλλά γιατί σέβεσαι την ζωή σου και την ζωή των άλλων
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #26
    Μπα οποιος πινει ειναι απλα μαλ/ας και δεν χρειαζονται δευτερες ευκαιριες. Πο/σα ασαλιωτα να πεφτει. Μονο ετσι.
    done.

  12. #27
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρον... πως θα αντιδρούσες αν το συνεργείο σου έσφιγγε λίγο λιγότερο απ’οσο έπρεπε τον άξονα στην αλλαγή λάστιχου της μηχανής;
    Μάλλον έπρεπε να βάλω κόμμα,
    Πιει λίγο, μακράν του ορίου
    Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου ταιριάζει

  13. #28
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εννοώ περισσότερο από ένα ποτήρι. Ίσως δύο.
    Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι με ένα ποτηράκι οδηγεί καλύτερα, μόνο από σουρωμένους το έχω ακούσει.

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι με ένα ποτηράκι οδηγεί καλύτερα, μόνο από σουρωμένους το έχω ακούσει.
    Δεν έγραψα αυτό.

    Αυτό που έγραψα είναι ότι πίνουν 1, 2, 3 ποτήρια και θεωρούν ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στις αντιδράσεις τους. Το οποίο δεν ισχύει. ΟΛΟΙ νομίζουν ότι είναι σε θέση να οδηγήσουν και "έλα μωρέ, μια χαρά είμαι". Όταν τύχει η μαλακία, όμως, το ένα ποτήρι θα κάνει τη διαφορά.




    Εδώ οι περισσότεροι δεν μπορούν να οδηγήσουν καν χωρίς ποτό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Η συζήτηση μοιάζει με αυτήν για τη χρησιμότητα του abs

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήση για δίπλωμα
    από SiNeFaK1 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2020, 01:31
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 16:22
  3. Δίνω για δίπλωμα...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 23:49
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 19:33
  5. Αύριο δίνω για δίπλωμα ρεεε!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF