Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Απόψεις για BENELLI TRK 502 X (MY2020)

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Aυτο ισχυει για ολους.Αρα αντι να στελνουμε τα παιδια μας να μαθαινουν αγγλικα και γερμανικα μονον,ας σκεφτουμε και τα κινεζικα,δεν χανουμε τιποτα .
    Εννοείται! Τα Κινέζικα δεν είναι μόνο η γλώσσα του μέλλοντος αλλά και η γλώσσα που πρέπει να μαθαίνουν τα μικρά παιδιά από χθες!!
    Όποιος γονιός δεν στέλνει το παιδί του να μάθει Κινέζικα, κάνει ένα τεράστιο λάθος!

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ως ποτε θα εχουν την πρωτοκαθεδρια οι γερμανοι θα το αποφασισουν οι κινεζοι θα ελεγα.
    Ακριβώς! Το εντυπωσιακό είναι ότι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως οι Κινέζοι δεν μπορούν να φτιάξουν μηχανάκια και αυτοκίνητα της προκοπής.
    Δηλαδή πιστεύουν, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ότι μια χώρα που παράγει τα πάντα, που έχει τεράστια τεχνολογία - τεχνογνωσία, δεν μπορεί να φτιάξει μια μηχανή της προκοπής.
    Άλλοι είναι οι λόγοι που - για την ώρα - κάνουν το παγώνι.
    Δεν θα κρατήσει πολύ όμως αυτό.
    Στην Ευρώπη έχουμε το τεράστιο άνοιγμα στην ηλεκτροκινηση. Μαντέψτε ποιοι είναι αυτοί που προμηθεύουν τους πάντες με μπαταρίες!
    Ήδη στη Νορβηγία, χώρα με μεγάλα ποσοστά πωλήσεων ηλεκτρικών αυτοκινήτων, η MG πέρασε μπροστά από πολύ μεγάλα και βαριά ονόματα!
    Μόλις χθες ο πρόεδρος της Renault βάρεσε καμπανάκι για τον ανελέητο ανταγωνισμό που θα αντιμετωπισουν οι Ευρωπαίοι από τους Κινέζους στο κομμάτι της ηλεκτροκινησης!

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    η benelli δεν είναι όπως άλλες κινέζικες εταιρείες, όντως χρησιμοποιεί τεχνογνωσία απο την benelli των 90ties, τα Ι4 μοτερ για παράδειγμα που συνεχίζει να παράγει δεν νομίζω οτι είναι καθευτού προιόν της Qianjiang. Ενω τα headqurters συνεχίζουν να είναι στο Pesaro και αν δε κάνω λάθος πρεπέι να συστεγάζονται και τα σχεδιαστικό και R&D.
    Η Benelli κάνει μια πολύ ωραία προσπάθεια και πολύ καλό μπάσιμο στην αγορά αλλά ακόμη δεν είναι συγκρίσιμη με τους ιαπωνες στο φινίρισμα στην κατασκευαστική λεπτομέρεια και την συνολική ποιότητα(για αξιοπιστία είναι νωρίς ουτως ή αλλως να μιλήσουμε ακόμη) , αλλά φαίνεται ότι κάνει μεγάλη προσπάθεια, σεβαστή και πιο ηχηρή έναντι κινέζων κατασκευαστών που διακρίνονται απο την μάζα όπως voge, cfmoto κλπ
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    newmember41
    η μηχανη ειναι vfm ...δεν βγαζει ζημιες πολυ σημαντικο.
    οι τιμες ανταλακτικων ειναι χαμηλες.
    διαβασα καπου στα σχολια για ''πολυ πλαστικουρα'' οκ εγω σεβομαι την αποψη θα πω οτι τα πλαστικα ειναι
    καλυτερα απο πιο ακριβες μηχανες.....ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ οτι αυτα τα πλαστικα οταν δουλευει το βεντιλατερ ειναι
    ετσι σχεδιασμενα και γυρισμενα που στελνουν την ζεστη μακρια στο πλαι απο τα γονατα του αναβατη...που το εχετε δει αυτο?
    ΦΡΕΝΑ-ΦΡΕΝΑ-ΦΡΕΝΑ.........Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α....2 δισκοι 320 εμπρος στην κατηγορια ποιος εχει ?
    Και με ακτινωτες δαγκανες παρακαλω.
    Κλεινω με το 50αρι πιρουνι...χωρις λογια !

    ΦΙΛΕ ΠΑΡΤΟ ΧΘΕς !!

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    newmember41
    η μηχανη ειναι vfm ...
    ΦΙΛΕ ΠΑΡΤΟ ΧΘΕς !!
    Κάθε φορά που σε διαβάζω ρε συ drakonet παθιαζομαι με τα κινέζικα και λέω μήπως ήρθε η ώρα να τους δώσω κι εγώ μια ευκαιρία.. Αλλά μετά θυμάμαι πως τελικά κι εσύ Versys 300 πήρες όταν ήρθε η ώρα να δώσεις τα ωραία σου λεφτάκια και μου περνάει.

  6. #36
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    η benelli δεν είναι όπως άλλες κινέζικες εταιρείες, όντως χρησιμοποιεί τεχνογνωσία απο την benelli των 90ties, τα Ι4 μοτερ για παράδειγμα που συνεχίζει να παράγει δεν νομίζω οτι είναι καθευτού προιόν της Qianjiang. Ενω τα headqurters συνεχίζουν να είναι στο Pesaro και αν δε κάνω λάθος πρεπέι να συστεγάζονται και τα σχεδιαστικό και R&D.
    Η Benelli κάνει μια πολύ ωραία προσπάθεια και πολύ καλό μπάσιμο στην αγορά αλλά ακόμη δεν είναι συγκρίσιμη με τους ιαπωνες στο φινίρισμα στην κατασκευαστική λεπτομέρεια και την συνολική ποιότητα(για αξιοπιστία είναι νωρίς ουτως ή αλλως να μιλήσουμε ακόμη) , αλλά φαίνεται ότι κάνει μεγάλη προσπάθεια, σεβαστή και πιο ηχηρή έναντι κινέζων κατασκευαστών που διακρίνονται απο την μάζα όπως voge, cfmoto κλπ
    Βασικά στα 90s η Benelli ήταν σε κακή κατάσταση και το εργοστάσιο στο Pesaro είχε κλείσει.
    Για ποια τεχνογνωσία σε I4 μιλάς? Αντιγραφή Honda ήταν στην ουσία.
    Δεν είναι η δική μου γνώμη αυτή, είναι ευρέως γνωστό.


    Οσο για το αν το νέο Ι4 μοτέρ είναι Benelli ή Qianjiang είναι ξεκάθαρο οτι είναι Qianjiang.
    Και η Benelli Qianjiang είναι, τόσο απλά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βασικά στα 90s η Benelli ήταν σε κακή κατάσταση και το εργοστάσιο στο Pesaro είχε κλείσει.
    Για ποια τεχνογνωσία σε I4 μιλάς? Αντιγραφή Honda ήταν στην ουσία.
    Δεν είναι η δική μου γνώμη αυτή, είναι ευρέως γνωστό.


    Οσο για το αν το νέο Ι4 μοτέρ είναι Benelli ή Qianjiang είναι ξεκάθαρο οτι είναι Qianjiang.
    Και η Benelli Qianjiang είναι, τόσο απλά.
    Δεν του τα ξέμπλεξες επαρκώς ρε ψηλέ.Τα 4κύλινδρα 6κύλινδρα ήταν στα 70s και 80s που ήταν αντιγραφές honda sohc.Στα 90s απλά δεν υπήρχαν μέχρι το come back του 99-2000 που έβγαλαν τα ευαίσθητα tre 900 & 1130 για κάποια χρόνια.Τα σύγχρονα φυσικά Κίνα ,πάντως κατά την γνώμη μου καλά κάνανε οι Κινέζοι και πληρώσανε τα δικαιώματα του brand name. Αλλιώς πλασάρεις benelli αλλιώς CF Voge κλπ.

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν του τα ξέμπλεξες επαρκώς ρε ψηλέ.Τα 4κύλινδρα 6κύλινδρα ήταν στα 70s και 80s που ήταν αντιγραφές honda sohc.Στα 90s απλά δεν υπήρχαν μέχρι το come back του 99-2000 που έβγαλαν τα ευαίσθητα tre 900 & 1130 για κάποια χρόνια.Τα σύγχρονα φυσικά Κίνα ,πάντως κατά την γνώμη μου καλά κάνανε οι Κινέζοι και πληρώσανε τα δικαιώματα του brand name. Αλλιώς πλασάρεις benelli αλλιώς CF Voge κλπ.
    Πολύ σωστός σε όλα.

    Επίσης τα Benelli είναι σαφέστατα τουλάχιστον ένα κλικ πανω απο όλα τα υπόλοιπα κινέζικα που έχουμε δει σε θέμα ποιότητας κατασκευής, σχεδιασμού κλπ.

    Τα Voge δεν τα εχουμε δει ακόμα, λανσάρονται σαν top of the chinese, αλλά θα τα δουμε κι αυτα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Ευχαριστώ αδελφε για την πληροφορία αλλά ήδη το γνώριζα αυτό. Εχω κάνει την ερευνά μου σχετικά.

  10. #40
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς! Το εντυπωσιακό είναι ότι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως οι Κινέζοι δεν μπορούν να φτιάξουν μηχανάκια και αυτοκίνητα της προκοπής.
    Δηλαδή πιστεύουν, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ότι μια χώρα που παράγει τα πάντα, που έχει τεράστια τεχνολογία - τεχνογνωσία, δεν μπορεί να φτιάξει μια μηχανή της προκοπής.
    Δεν είναι τόσο απλό. Παρά το know-how τους σε διάφορους τομείς, οι Κινέζοι μέχρι πριν τρία χρόνια δε μπορούσαν να φτιάξουν αξιοπρεπή μπίλια για την άκρη των στυλό διαρκείας (τύπου bic). Όταν τα κατάφεραν, το έκαναν παγκόσμια είδηση. Γενικά στη μεταλλουργία αν δεν κάνω λάθος εξακολουθούν να είναι αναγκασμένοι να εισαγάγουν κάποια κράματα, διότι δε μπορούν να τα κατασκευάσουν.

    Όσο για το Benelli, είναι μεν δικύλινδρο και με περισσότερα κυβικά, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να το προτιμήσει κάποιος σε σχέση με το 390 Adventure όταν είναι τόσο κοντά σε τιμή -εκτός κι αν θέλει απλά να πουλάει μούρη στην καφετέρια με κάτι που μοιάζει μεγαλύτερο.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εγώ πάντως ξαναποσταρω αυτό
    https://www.car.gr/21788712-zongshen-rx3
    Γιατί όχι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #42
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τόσο απλό. Παρά το know-how τους σε διάφορους τομείς, οι Κινέζοι μέχρι πριν τρία χρόνια δε μπορούσαν να φτιάξουν αξιοπρεπή μπίλια για την άκρη των στυλό διαρκείας (τύπου bic). Όταν τα κατάφεραν, το έκαναν παγκόσμια είδηση. Γενικά στη μεταλλουργία αν δεν κάνω λάθος εξακολουθούν να είναι αναγκασμένοι να εισαγάγουν κάποια κράματα, διότι δε μπορούν να τα κατασκευάσουν.

    Όσο για το Benelli, είναι μεν δικύλινδρο και με περισσότερα κυβικά, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να το προτιμήσει κάποιος σε σχέση με το 390 Adventure όταν είναι τόσο κοντά σε τιμή -εκτός κι αν θέλει απλά να πουλάει μούρη στην καφετέρια με κάτι που μοιάζει μεγαλύτερο.
    Απλα δεν ειχαν επενδυσει σε αυτο. Φτιαχνουν μαχητικα αεροσκαφη, πυραυλους, εχουν διαστημικο προγραμμα, αεροπλανοφορα. Αυτοι που δεν φτιαχναν στυλο διαρκειας δεν ηταν η κινα, αλλα καποιες βιομηχανιες στη κινα. Εν προκειμενω οι καλοι μεταλλειολογοι στη κινα ειχαν πιο σοβαρα πραγματα να κανουν απο το να δουλευουν σε βιοτεχνιες στυλο, οπως πχ να κανουν ενα διαστημικο σταθμο, λεμε τωρα. Γνωριζεις τι τεχνογνωσια μεταλλων χρειαζεται για να φτιαξεις κομπρεσορα κινητηρα τζετ? Μια ιδιωτικη επενδυση απο την αλλη, παντα απευθυνεται στη μεριδα της αγορας που θεωρει πιο συμφερουσα.

    Κινα και Ινδια εχουν την τεχνογνωσια και τα μυαλα για να κανουν ο,τι γουσταρουν, οποτε γουσταρουν. Το θεμα ειναι να γουσταρουν. Εχω παρακολουθησει απο κοντα τους καλους φοιτητες απο τις παραπανω δυο χωρες να μετεκπαιδευονται σε καλα πανεπιστημια της ευρωπης και αμερικης απο την δεκαετια του 90 κιολας, με παχυλες υποτροφιες που με το περας των διδακτορικων τους επεστρεφαν στη μαμα πατριδα φορτωμενοι επιστημη και τεχνολογια.
    Ειδικα στην περιπτωση της κινας που ειναι ιδιαζουσα περιπτωση πολυ ελεγχομενου καπιταλισμου, πρεπει να αντιληφθουμε πως υπαρχει εθνικο πλανο με ηγετες πατριωτες. Μια χωρα 1.5 δις στην πορεια της οποιας υπαρχει εθνικη ομοψυχια, is not meant to be taken lightly.

    Οσο για τα 690 και trk ειναι πολυ διαφορετικες μηχανες. Αν καποιος θελει να γραφει οικονομικα ταξιδιωτικα χιλιομετρα στην ασφαλτο με λιγο χωμα θα πρεπει να ειναι τρελος να παρει 690, η βαμμενος πορτοκαλι. Το αντιθετο θα συνεβαινε για ταξιδιωτικα χιλιομετρα στο χωμα με λιγη ασφαλτο. Η δε τιμη αγορας ειναι η μια οψη του νομισματος. Η σουμα μετα τα 100κ χιλιομετρα θα δειξει το πραγματικο κοστος.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 16/06/2020 στις 19:20.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Και γι όλους τους παραπάνω λόγους λοιπόν μην περιμένετε να δείτε κινέζικο ή ινδικό μηχανάκι ή αυτοκίνητο
    στην Ευρώπη, όπως δεν βλέπετε και φορτηγά μηχανήματα έργων τρακτέρ κλπ κλπ

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Όταν είχε ξεκινήσει η εξαγορά της Benelli, κάπου το 2005 νομίζω, το τμήμα R&D είχε παραμείνει στην Ιταλία. Η εξαγορά ολοκληρώθηκε (?) κάπου το 2008-2009 και οι Κινέζοι έβαλαν στόχο να ξεκινήσουν με μια σειρά μικρών μοτοσυκλετών συνδυάζοντας το φτηνότερο Κινεζικό κόστος παραγωγής με την αίγλη του Ιταλικού ονόματος και τον Ευρωπαικό σχεδιασμό. Θεωρώ ότι μέχρι ένα σημείο τα έχουν καταφέρει, ειδικά στον τομέα του σχεδιασμού μοντέλα όπως τα trk251 (λιγότερο το 502) και το Leoncino ξεφεύγουν από τυπική Κινεζική σχεδίαση τύπου Zontes και αντιγραφές τύπου Voge. Ωστόσο είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για ποιότητα και αξιοπιστία στον χρόνο, σίγουρα θέλουμε να ευλογήσουμε τα γένια μας και να υποστηρίξουμε την αγορά μας αλλά μέχρι ένα σημείο. Επίσης διαβάζω με έκπληξη, ακόμα και εδώ από συμφορουμίτες, πόσο καλά και Premium είναι τα Voge!!!...λες και τα ξέραμε απο χθές. Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι προσωπικά θα αγόραζα ένα φτηνό μικρό Κινεζικό μοτοσυκλετάκι τύπου trk251, Leoncino251 ή μτχ με μεγάλη πτώση στην αρχική τιμή....αλλά TRK502 στα 6200€ δεν θα αγόραζα όταν στα 7200€ υπάρχει το CB500X (χαμηλότερες τιμές στο car.gr) και στα 6490€ το 390 adventure με το πολύ πιο λογικό βάρος για την κατηγορία
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  15. #45
    Υπάρχει το sv 650 στα 6.395

    /thread
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TRK 502
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 473
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2024, 12:05
  2. benelli TRK 502
    από faltseta στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2018, 08:25
  3. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49
  4. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 02:12
  5. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF