Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Ψάχνω σχολή οδηγών

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39

    Ψάχνω σχολή οδηγών

    Επειδή εκεί που έκανα για αυτοκίνητο δεν παρέχει μαθήματα για μηχανή ψάχνω κάποια σχολή στο κέντρο (ή στου ζωγράφου-γουδή). Μπορεί να μου προτείνει κάποιος εδώ ή σεπροσωπικό μήνυμα; Επίσης τι κόστος να υπολογίζω περίπου για όλη τη διαδικασία; Λάδωμα όντως παίζει φουλ;

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Επειδή εκεί που έκανα για αυτοκίνητο δεν παρέχει μαθήματα για μηχανή ψάχνω κάποια σχολή στο κέντρο (ή στου ζωγράφου-γουδή). Μπορεί να μου προτείνει κάποιος εδώ ή σεπροσωπικό μήνυμα; Επίσης τι κόστος να υπολογίζω περίπου για όλη τη διαδικασία; Λάδωμα όντως παίζει φουλ;
    280-330 πάει το δίπλωμα.
    Το λάδωμα είναι στανταράκι αλλά μπορείς να το αποφύγεις αν είσαι καλός και ψύχραιμος. Το λάδωμα πάει 100-150 από όσο ξέρω.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Κύριοι όσον αφορά το λάδωμα είναι κάτι που διαιωνίζουμε εμείς οι ίδιοι . Βγήτε από αυτήν την νοοτροπία και μην αναφέρετε καν κάτι τέτοιο σε οποιαδήποτε σχολή και να πάτε. Τα μαθήματα οδήγησης στις σχολές είναι για να περάσεις τις εξετάσεις. Δεν μαθαίνεις εκεί αυτά που θα μάθεις από την εμπειρία στον δρόμο από θεωρητική προσωπική εκπαίδευση και αν το αποφασίσετε πρακτική σε σχολή ασφαλούς οδήγησης αργότερα .
    Εξαντλήστε τον αριθμό μαθημάτων που προβλέπονται και εν ανάγκη κάντε κάποια παραπάνω .
    Τελευταία τροποποίηση από viper1; 03/11/2020 στις 09:56.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Τι απαίσια νοοτροπία!
    Οταν είχα πάει για δίπλωμα αυτοκινήτου μου είπε την τιμή και άμεσος και το ποσό του λαδωματος,αναφέροντας μου ότι είναι "υποχρεωτικό"!
    Απλά έφυγα και βρήκα άλλη σχολή.
    3 διπλωματα, σε κανένα δεν λαδωσα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παιδιά εγώ ντρέπομαι να συζητάμε κάτι τέτοιο στο moto.gr και να μην κάνουμε τίποτα! Το αντιμετωπίζουμε χειρότερα απο την βροχή!
    Να ξεκαθαρίσω πως αν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, καλύτερα να δώσει ξανά.
    Μπορούμε κάλλιστα να πηγαίνουμε σαν παρατηρητές στις εξετάσεις μελών του φόρουμ όπως και να βοηθάμε στην εκπαίδευση τους.

    Θα χάσω δύο ώρες απο το απόγευμα μου; θα χρειαστεί να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση για να αποτρέψουμε πιθανότητα κλοπής;
    Θα κερδίσω αυτοσεβασμό, ένα ευχαριστώ από έναν μοτοσυκλετιστή, θα κάνω κάτι ενάντια σε μια τακτική που δεν θέλω να υφίσταται.

    ΌΛΟΙ μας δεχθήκαμε βοήθεια είτε πριν τις εξατάσεις είτε μετά και πολύ πιθανά αυτός είναι ο λόγος που ζούμε και που δεν έχουμε σκοτώσει κάποιον.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    280-330 πάει το δίπλωμα.
    Το λάδωμα είναι στανταράκι αλλά μπορείς να το αποφύγεις αν είσαι καλός και ψύχραιμος. Το λάδωμα πάει 100-150 από όσο ξέρω.
    Σχετικά με το ψύχραιμος. Όταν έδινα για αυτοκίνητο (18-19 χρονών) μου λένε ξεκίνα το και δεν μπορούσα να κουνήσω τα χέρια μου από το άγχος χαχα

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Παιδιά εγώ ντρέπομαι να συζητάμε κάτι τέτοιο στο moto.gr και να μην κάνουμε τίποτα! Το αντιμετωπίζουμε χειρότερα απο την βροχή!
    Να ξεκαθαρίσω πως αν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, καλύτερα να δώσει ξανά.
    Μπορούμε κάλλιστα να πηγαίνουμε σαν παρατηρητές στις εξετάσεις μελών του φόρουμ όπως και να βοηθάμε στην εκπαίδευση τους.

    Θα χάσω δύο ώρες απο το απόγευμα μου; θα χρειαστεί να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση για να αποτρέψουμε πιθανότητα κλοπής;
    Θα κερδίσω αυτοσεβασμό, ένα ευχαριστώ από έναν μοτοσυκλετιστή, θα κάνω κάτι ενάντια σε μια τακτική που δεν θέλω να υφίσταται.

    ΌΛΟΙ μας δεχθήκαμε βοήθεια είτε πριν τις εξατάσεις είτε μετά και πολύ πιθανά αυτός είναι ο λόγος που ζούμε και που δεν έχουμε σκοτώσει κάποιον.
    Αυτό με την κλοπή και την υπεύθυνη δήλωση, δεν το κατάλαβα.

  8. #8
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Αυτό με την κλοπή και την υπεύθυνη δήλωση, δεν το κατάλαβα.
    ουφ ,δεν είμαι ο μόνος!!!!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν γνωριζόμαστε, αν σου πώ έλα στο τάδε κλειστό πάρκιν για προπόνηση και δεν έχεις μοτό με κάποιο τρόπο, είναι ένας τρόπος..
    ...να αποφύγω τους αρνητικούς και τα σχόλια τους εδώ μέσα..

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Να προσθέσω κι εγώ ότι είμαι κατά του λαδώματος. Δεν λάδωσα, ούτε σκόπευα να λαδώσω, όσες φορές κι αν χρειαζόταν να δώσω εξετάσεις.

    Προτείνω να κάνεις τα απαραίτητα μαθήματα και να πληρώσεις για επιπλέον, αν δεν είσαι έτοιμος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Μπορείς να κάνεις "σκονάκι" στις εξετάσεις?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #12
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Παιδιά εγώ ντρέπομαι να συζητάμε κάτι τέτοιο στο moto.gr και να μην κάνουμε τίποτα! Το αντιμετωπίζουμε χειρότερα απο την βροχή!
    Να ξεκαθαρίσω πως αν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, καλύτερα να δώσει ξανά.
    Μπορούμε κάλλιστα να πηγαίνουμε σαν παρατηρητές στις εξετάσεις μελών του φόρουμ όπως και να βοηθάμε στην εκπαίδευση τους.

    Θα χάσω δύο ώρες απο το απόγευμα μου; θα χρειαστεί να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση για να αποτρέψουμε πιθανότητα κλοπής;
    Θα κερδίσω αυτοσεβασμό, ένα ευχαριστώ από έναν μοτοσυκλετιστή, θα κάνω κάτι ενάντια σε μια τακτική που δεν θέλω να υφίσταται.

    ΌΛΟΙ μας δεχθήκαμε βοήθεια είτε πριν τις εξατάσεις είτε μετά και πολύ πιθανά αυτός είναι ο λόγος που ζούμε και που δεν έχουμε σκοτώσει κάποιον.
    Τέλεια Ιδέα, μπορούμε να γίνεται αυτό στο Πάρκο Τρίτση που γίνονται όλες οι εξετάσεις για δυτική αττική και έχει και να παρκάρεις ευκολα , έχει και τις δοκιμασίες κλπ.
    Εγώ το στηρίζω το παραπάνω και αν θέλετε μπορώ να βοηθήσω με τα έντυπα και φυσικά να κανονίσω και τους καφέδες.!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν και είμαστε εντελώς εκτός θέματος.

    Αυτό με την βοήθεια στις εξετάσεις, υποδείξεις κλπ για να γίνουν καλύτεροι οι νέοι οδηγοί.
    Δεν έχω υπόψη εάν έχει αλλάξει κάτι δραστικά απ όταν έδωσα εγώ εξετάσεις για δίπλωμα , αλλά αυτό που μου είχε μείνει είναι ότι δεν μας μάθαιναν στην σχολή πως να γίνουμε σωστοί οδηγοί, αλλά απλά πως να περάσουμε τις εξετάσεις.

    Η βραδυπορία σε ευθεία γραμμή και τα οχτάρια σε δυο κύκλους το μόνο που "προσφέρουν" είναι απλά βασικές γνώσεις χειρισμού μιας μοτό. Πρακτική χρησιμότητα ποτέ.

    Κανείς δεν μου μίλησε για πιέσεις ελαστικών.Για έλεγχο φθοράς τους. Για χρήση εξοπλισμού πέραν του κράνους.Για οδήγηση σε δύσκολες συνθήκες. Για το τι κάνουμε σε ενα κλατάρισμα. Για το πως φρενάρουμε.Για το τι κάνουμε σε ένα ατύχημα.

    Όλα αυτά τα έμαθα the hard way ή μέσω περιοδικών (στην εποχή μου το 0-300 είχε πολύ ενδιαφέροντες αναλύσεις)

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αν και είμαστε εντελώς εκτός θέματος.

    Αυτό με την βοήθεια στις εξετάσεις, υποδείξεις κλπ για να γίνουν καλύτεροι οι νέοι οδηγοί.
    Δεν έχω υπόψη εάν έχει αλλάξει κάτι δραστικά απ όταν έδωσα εγώ εξετάσεις για δίπλωμα , αλλά αυτό που μου είχε μείνει είναι ότι δεν μας μάθαιναν στην σχολή πως να γίνουμε σωστοί οδηγοί, αλλά απλά πως να περάσουμε τις εξετάσεις.

    Η βραδυπορία σε ευθεία γραμμή και τα οχτάρια σε δυο κύκλους το μόνο που "προσφέρουν" είναι απλά βασικές γνώσεις χειρισμού μιας μοτό. Πρακτική χρησιμότητα ποτέ.

    Κανείς δεν μου μίλησε για πιέσεις ελαστικών.Για έλεγχο φθοράς τους. Για χρήση εξοπλισμού πέραν του κράνους.Για οδήγηση σε δύσκολες συνθήκες. Για το τι κάνουμε σε ενα κλατάρισμα. Για το πως φρενάρουμε.Για το τι κάνουμε σε ένα ατύχημα.

    Όλα αυτά τα έμαθα the hard way ή μέσω περιοδικών (στην εποχή μου το 0-300 είχε πολύ ενδιαφέροντες αναλύσεις)
    Το αργό για εμένα είναι ότι πιο χρήσιμο στις δοκιμασίες, μαθαίνεις ισορροπία σε χαμηλές ταχύτητες και είναι απίστευτα κοντά με το να περνάς ανάμεσα σε ακινητοποιημένα οχήματα σε κίνηση.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Έχω δώσει τα τελευταία χρόνια 3 φορές. Δεν υπάρχει θέμα για το λάδι,είναι καθαρά δικό σου θέμα και κανείς,τουλάχιστον απ'την εμπειρία μου,δεν σε αναγκάζει να λαδώσεις. Αν είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου πήγαινε δώσε κανονικά και αν πέσεις και σε κανάν βαριεστημένο θα κάνεις ένα τετράγωνο μόνο. Αυτό που έχω ακούσει από φίλο ιδιοκτήτη σχολής οδηγών είναι ότι την Παρασκευή υπάρχει μεγαλύτερη επιείκια,επειδή θέλουν να τελειώνουν για να φύγουν μια ώρα αρχύτερα. Δεν ξέρω κατά πόσο το πιστεύω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ
    από law στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 16:08
  2. Σχολη οδηγων
    από ledz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:42
  3. Σχολή Οδηγών
    από mizz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 18:55
  4. Σχολη οδηγων.
    από zephyr1 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 17:52
  5. CBF-600S σε σχολή οδηγών;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF