Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 110

Θέμα: Benelli TRK 502 vs BMW F650GS

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου καλή σου μέρα. Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για το μήνυμα σου που το εκτιμώ ιδιαίτερα.

    Και ξέρεις γιατί? Γιατί επιβεβαιώνεις την αρχική μου σκέψη και αίσθηση, ότι δηλαδή ένα π.χ. TRK 502 παραείναι βαρύ και ογκώδες για έναν άσχετο σαν εμένα. Αυτός είναι και ο λόγος που το συζητάω ακόμα και δεν το έχω πάρει, ενα μάτσο καμπανάκια βαράνε στο κεφάλι μου όταν το σκέφτομαι..

    Εγώ από την αρχή προσανατολιζόμουν στο μικρό TRK 251 αλλά από σχεδόν παντού μου έλεγαν πως τζάμπα θα το πάρω και σύντομα θα θέλω να το δώσω.

    Ίσως να είναι και έτσι αλλά παρόλο την χασούρα που θα έχω σε χρήματα από το όποιο πάρε/δώσε μετά μάλλον θα έχω κερδίσει στο να μάθω σε ένα μηχανάκι εντός των κυβικών μου πιο χαλαρά και με περισσότερη ασφάλεια.

    Το scooter προς το παρόν θα μείνει γιατί είναι εργαλείο, χρειάζομαι τον αποθηκευτικό του χώρο και την προστασία που παρέχει από βροχή ή βρεγμένο οδόστρωμα.

    Αυτό για το VF185 θα κάνω πως δεν το είδα ...αλλά σαν αντιπρόταση έχω το SYM NH-T200 (ίδιος κινητήρας με το VF) αλλά και 1,000 Ευρώ φτηνότερο από το μικρό Benelli. Δεν το έχω δεί από κοντά αλλά ίσως αξίζει σαν εναλλακτική.

    Το Benelli βέβαια είναι πιο ωραίο και πιο μηχανή...
    Καλημέρα,

    Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο μοντέλο που ήδη κυκλοφορεί για κάποιο διάστημα στην αγορά. Να ξέρεις πως στα νέα μοντέλα, τις τελευταίες δοκιμές, στον δρόμο, τις κάνουν οι καταναλωτές χωρίς να τους το πουν. Σε όλες τις εταιρείες οι πρώτες παρτίδες έχουν παιδικές ασθένειες και ελαττώματα.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Αν βαζεις στην εξίσωση το trk251, βάλε και το voge 300ds. Στην ίδια τιμή, οριακά φθηνότερο το voge, όμως εχει 50 κυβικά παραπάνω και περίπου 5 άλογα επιπλέον.
    Στις εκδρομές που θα κάνεις , θα σου φανούν χρήσιμα και η έξτρα ροπή και η έξτρα δυναμη.

    Το trk 251 το έχω δει από κοντά και είναι πολύ μικρό καμωμενο. Επίσης λένε ότι η θέση οδήγησης του είναι περίεργη.
    Πρέπει να ανέβεις και στα 2 πριν αποφασίσεις
    Το 300DS δυστυχώς δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμα. Ο κυβισμός του είναι 50cc παραπάνω αλλά η ροπή είναι πολύ κοντά στο Benelli 25nm@7000 VS 21nm@7500 του Benelli. Δεν ξέρω πόση διαφορά θα είχε στην πράξη, έχω ανέβει αρκετά στο μικρό TRK, σίγουρα είναι πιο μικροκαμωμένο αλλά όντας 250 δεν ξέρω πως γίνεται να μην είναι έτσι. Προσωπικά η θέση (στατικά) μου φαίνεται καλή.

    Πήγα και είδα τον μεγάλο αδερφό 500DS αλλά δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα. Εκτός από πιο άβολο από το TRK 502 μου φάνηκε και υποδεέστερο ποιοτικά.

    Θα ήταν λογικό να περιμένω να το δω από κοντά αλλά ακόμα πιο λογικό μετά θα ήταν να περιμένω να γίνουν διάφορα test και reviews εντός και εκτός Ελλάδος για να σχηματίσω μια σωστή γνώμη μιας που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει απολύτως τπτ για το συγκεκριμένο μοντέλο (ουτε καν ενα διαφημιστικό βίντεο της ίδιας της Voge να το δείχνει εν κινήσει..).

    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα ανυπόμονο αλλά φοβάμαι θα πάει μακρυά η βαλίτσα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Και εγώ citycom έχω και ψάχνομαι σαν εσενα, να ξαναπαρω μοτοσυκλέτα.
    Να πω την αμαρτία μου όταν έκατσα στο zontes πραγματικά η θέση-σελα του λες και φτιάχτηκε για το υψος μου, κουμπωσα αμέσως. Αλλά στο φόρουμ που μπήκα zontes club πολλά τα προβλήματα...
    Τώρα για το voge 300ds δεν έχουμε δει τίποτα, απο τέστ και προβλήματα γιατί είναι πολυ φρεσκο μοντέλο. Τώρα ήρθε Ελλάδα.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ citycom έχω και ψάχνομαι σαν εσενα, να ξαναπαρω μοτοσυκλέτα.
    Να πω την αμαρτία μου όταν έκατσα στο zontes πραγματικά η θέση-σελα του λες και φτιάχτηκε για το υψος μου, κουμπωσα αμέσως. Αλλά στο φόρουμ που μπήκα zontes club πολλά τα προβλήματα...
    Τώρα για το voge 300ds δεν έχουμε δει τίποτα, απο τέστ και προβλήματα γιατί είναι πολυ φρεσκο μοντέλο. Τώρα ήρθε Ελλάδα.
    Έτσι είναι. Ο φίλος παραπάνω το λέει σωστά για τις παιδικές ασθένειες των νέων μοντέλων.

    Το TRK κυκλοφόρησε το 19 νομίζω και το 300DS ουσιαστικά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Αν είναι να περιμένω-ουμε 2-3 χρόνια για να "ψηθεί" κλπ ζήσε Μαη μου μετά...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Σε καινούριο με τα χρήματα που διαθέτεις, μονόδρομος είναι το Benelli TRK 502 που σκέπτεσαι ή το CF Moto 650 ή το Voge 500 DS.

    Αυτό που μπορώ να σου πω είναι: α) μη φοβηθείς το βάρος, δεν θα κουβαλάς τη μηχανή στην πλάτη σου. Λίγη προσοχή στην αρχή και εύκολα θα συνηθίσεις, β) βάσει της δικής μου πείρας από το Benelli BN 251 που έχω, ναι, θα μπορούσα να ξαναπάρω Benelli.

    Test στο Voge 500 DS έχει γίνει από το Moto και οι εντυπώσεις ήταν θετικές - επίσης θετικές εντυπώσεις έχουν όπως γράφουν και από το CF Moto 650 το οποίο αυτή τη στιγμή το έχουν για long term test.

    Αν πάντως θες εντελώς μα εντελώς ήσυχο το κεφάλι σου, ζορίσου λίγο παραπάνω και πάρε μια Honda CB 500 X! Καλύτερα το μοντέλο του 2019-20, ίσως πάντως να υπάρχουν σε στοκ και σε πιο φτηνές τιμές και μοντέλα παλιότερα. Μιλάμε για μοτοσυκλέτα που θα την κρατήσεις χρόνια, όχι για κινητό τηλέφωνο - για τα παραπάνω χρήματα δηλαδή που θα δώσεις δεν θα μετανιώσεις.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Το 300DS δυστυχώς δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμα. Ο κυβισμός του είναι 50cc παραπάνω αλλά η ροπή είναι πολύ κοντά στο Benelli 25nm@7000 VS 21nm@7500 του Benelli. Δεν ξέρω πόση διαφορά θα είχε στην πράξη, έχω ανέβει αρκετά στο μικρό TRK, σίγουρα είναι πιο μικροκαμωμένο αλλά όντας 250 δεν ξέρω πως γίνεται να μην είναι έτσι. Προσωπικά η θέση (στατικά) μου φαίνεται καλή.

    Πήγα και είδα τον μεγάλο αδερφό 500DS αλλά δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα. Εκτός από πιο άβολο από το TRK 502 μου φάνηκε και υποδεέστερο ποιοτικά.

    Θα ήταν λογικό να περιμένω να το δω από κοντά αλλά ακόμα πιο λογικό μετά θα ήταν να περιμένω να γίνουν διάφορα test και reviews εντός και εκτός Ελλάδος για να σχηματίσω μια σωστή γνώμη μιας που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει απολύτως τπτ για το συγκεκριμένο μοντέλο (ουτε καν ενα διαφημιστικό βίντεο της ίδιας της Voge να το δείχνει εν κινήσει..).

    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα ανυπόμονο αλλά φοβάμαι θα πάει μακρυά η βαλίτσα.
    Πάντως το πρώτο review για το voge 500ds από το περιοδικό moto, για μένα το μόνο αξιόπιστο του χώρου, είναι αποκαλυπτικό! Αξίζει μέχρι τελευταίο σεντ τα λεφτά του και ο κινητήρας του αποδίδει πολύ καλύτερα από τον αντίστοιχο του cb500x, αυτόν δλδ που αντιγράφει. Σημαίνει ότι οι Κινέζοι (ή μήπως πρέπει να λέμε πλέον οι Ιταλοί της mv agusta???) έχουν δουλέψει πολύ αυτή τη μηχανή. Τα φρένα της επίσης είναι καταπληκτικά!
    Δε χάνεις τπτ να το διαβάσεις κι εσύ.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Πάντως το πρώτο review για το voge 500ds από το περιοδικό moto, για μένα το μόνο αξιόπιστο του χώρου, είναι αποκαλυπτικό! Αξίζει μέχρι τελευταίο σεντ τα λεφτά του και ο κινητήρας του αποδίδει πολύ καλύτερα από τον αντίστοιχο του cb500x, αυτόν δλδ που αντιγράφει. Σημαίνει ότι οι Κινέζοι (ή μήπως πρέπει να λέμε πλέον οι Ιταλοί της mv agusta???) έχουν δουλέψει πολύ αυτή τη μηχανή. Τα φρένα της επίσης είναι καταπληκτικά!
    Δε χάνεις τπτ να το διαβάσεις κι εσύ.
    Δεν με βλέπω να ξεμπερδεύω φέτος....


  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Δεν με βλέπω να ξεμπερδεύω φέτος....

    Έτσι είναι φίλε και εγώ τρεις μήνες το σκέφτομαι τι να παρω. Ή αν θα περιμένω το 2021 για να παρω φρέσκα μοντέλα Euro 5.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Έχεις μνμ.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Έτσι είναι φίλε και εγώ τρεις μήνες το σκέφτομαι τι να παρω. Ή αν θα περιμένω το 2021 για να παρω φρέσκα μοντέλα Euro 5.
    Μέχρι το '21 φίλος ποιός ζεί και ποιος όχι (που είναι και επίκαιρο..)

    Κάπου τόσο καιρό το ψήνω και εγώ το πράγμα, και όλο και αναθεωρώ. Δεν το παίζω δύσκολος , απλά δεν έχω σαφή εικόνα λόγω ασχετοσύνης περί τα του συμπλέκτη για να βγάλω πιο σωστό συμπέρασμα οπότε βασίζομαι στα όσα μου λένε οι εμπειρότεροι.

    Το 500DS είναι πολύ ανταγωνιστικό με βασικότερα πλεονεκτήματα του (απέναντι στο Benelli) την χαμηλότερη τιμή, το αρκετά χαμηλότερο βάρος & όγκο, τα καλύτερα (και επώνυμα) φρένα, το τεράστιο όνομα απο πίσω Loncin και την (μαλλον) καλύτερη αντιπροσώπευση στην Ελλάδα (βλ. Kymco)

    Χάνει σε εγγύηση (εκτός αν αλλάξει κάτι), πιθανότητα παιδικών ασθενειών, θέση οδήγησης, φινίρισμα & ποιότητα πλαστικών. Για το τελευταίο με μια επιφύλαξη γιατί το κομμάτι που είδα ήταν κάπως παρατημένο & βρώμικο.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Ένα 10λεπτο βίντεο σχετικά με το αν μπορεί να στρίψει το trk502. Ρε, Ιταλοί το έχουν εξελίξει, είναι δυνατόν να μη στρίβει? Ακλόνητο είναι ακόμα και κοντά στην τελική του.

    https://www.youtube.com/watch?v=V2pZfTdJ0yY

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Ένα 10λεπτο βίντεο σχετικά με το αν μπορεί να στρίψει το trk502. Ρε, Ιταλοί το έχουν εξελίξει, είναι δυνατόν να μη στρίβει? Ακλόνητο είναι ακόμα και κοντά στην τελική του.

    https://www.youtube.com/watch?v=V2pZfTdJ0yY
    Φυσικά και στρίβει, είναι δυνατόν? 1200 κομμάτια πουλήθηκαν απέναντι/δυτικά στο διάστημα Γενάρη-Μάιο και απο όσο ξέρω οι τύποι κάτι ξέρουν απο μηχανές.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Πρώην κάτοχος trk 502 x..
    Πανέμορφη μοτο.. Βαριά.. Μέτρια ποιότητα κατασκευής.. Δεν έχει νεύρο κ γκάζι κ δεν είναι κ η επιτομή της ευελιξίας..
    Ειναι όμως πολύ άνετη.. Έχει καλά φρένα.. Είναι στιβαρή μοτο με καλή ποιότητα κύλισης..
    Για ταξιδάκια φορτωμένη με ταχύτητα 110-120 είναι καλή.. Παραπάνω όχι..
    Τίμια μηχανή.. Δεν είναι κακή αγορά,ειδικα για entry level..
    Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα το cb500x.. Πιο ποιοτική κατασκευή πιο ελαφριά κ ευέλικτη..
    Αν η voge λεγόταν benelli κ η benelli voge ποια θεωρείς ότι θα αγόραζε ο κόσμος?
    Η voge είναι πιο ελαφριά με καλύτερα φρένα κ αναρτήσεις επώνυμες, πιο φθηνή, με tft οθονουλα αν δεν κάνω λάθος. Αν σου αρέσει εμφάνισιακα κοίτα την κ αυτή..

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Πρώην κάτοχος trk 502 x..
    Πανέμορφη μοτο.. Βαριά.. Μέτρια ποιότητα κατασκευής.. Δεν έχει νεύρο κ γκάζι κ δεν είναι κ η επιτομή της ευελιξίας..
    Ειναι όμως πολύ άνετη.. Έχει καλά φρένα.. Είναι στιβαρή μοτο με καλή ποιότητα κύλισης..
    Για ταξιδάκια φορτωμένη με ταχύτητα 110-120 είναι καλή.. Παραπάνω όχι..
    Τίμια μηχανή.. Δεν είναι κακή αγορά,ειδικα για entry level..
    Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα το cb500x.. Πιο ποιοτική κατασκευή πιο ελαφριά κ ευέλικτη..
    Αν η voge λεγόταν benelli κ η benelli voge ποια θεωρείς ότι θα αγόραζε ο κόσμος?
    Η voge είναι πιο ελαφριά με καλύτερα φρένα κ αναρτήσεις επώνυμες, πιο φθηνή, με tft οθονουλα αν δεν κάνω λάθος. Αν σου αρέσει εμφάνισιακα κοίτα την κ αυτή..
    Προσωπικά δεν ψάχνω καθόλου νεύρο και απο γκάζι όπως λές σταθερή ταχύτητα 110-120 για χαλαρό ταξιδάκι άντε και ενα τσακ παραπάνω για μια προσπέραση αν χρειαστεί..

    Το CB500X καινούργιο απλά δεν βγαίνει, ήδη έχει τεντωθεί πολύ το πράγμα στην τιμή του TRK. To CB θα ήταν αναγκαστικά μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί και τα μτχ. δεν πωλούνται φτηνά.

    Το Voge το είδα αλλά λίγο σύντομα γιατί το κατάστημα ήταν στο κλείσιμο. Δεν πατούσα τόσο καλά κάτω μιας που έχει ψηλότερη σέλα και η όλη θέση δεν ήταν τόσο άνετη όσο του TRK. Είναι όμως όντως φτηνότερη, ελαφρύτερη και με πιο επώνυμα περιφερειακά. Απλά είναι πολύ νεο μοντέλο και δεν ξέρω αν θα βγάλει τίποτα, δεν έχει τα 4 χρόνια εγγύηση του άλλου και αισθητικά δεν θα έλεγα ότι θα το προτιμούσα ανάμεσα στα δυο (αν και άσχημο δεν είναι)

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν ψάχνω καθόλου νεύρο και απο γκάζι όπως λές σταθερή ταχύτητα 110-120 για χαλαρό ταξιδάκι άντε και ενα τσακ παραπάνω για μια προσπέραση αν χρειαστεί..

    Το CB500X καινούργιο απλά δεν βγαίνει, ήδη έχει τεντωθεί πολύ το πράγμα στην τιμή του TRK. To CB θα ήταν αναγκαστικά μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί και τα μτχ. δεν πωλούνται φτηνά.

    Το Voge το είδα αλλά λίγο σύντομα γιατί το κατάστημα ήταν στο κλείσιμο. Δεν πατούσα τόσο καλά κάτω μιας που έχει ψηλότερη σέλα και η όλη θέση δεν ήταν τόσο άνετη όσο του TRK. Είναι όμως όντως φτηνότερη, ελαφρύτερη και με πιο επώνυμα περιφερειακά. Απλά είναι πολύ νεο μοντέλο και δεν ξέρω αν θα βγάλει τίποτα, δεν έχει τα 4 χρόνια εγγύηση του άλλου και αισθητικά δεν θα έλεγα ότι θα το προτιμούσα ανάμεσα στα δυο (αν και άσχημο δεν είναι)
    Το cb συμφέρει γτ έχει καλή μεταπώληση όταν θα θελήσεις να το πουλήσεις χωρίς να το δώσεις κ πολύ φθηνότερα από ότι το πηρες.. Κρατάνε τιμή λόγο ποιότητας..
    Εμφανισιακά σου αρέσει?
    Τo trk σίγουρα είναι το πιο όμορφο.. Αφου δεν έχεις ιδιαιτερες απαιτήσεις για γκάζι είναι καλή επιλογή στα λεφτά που διαθέτεις..

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TRK 502
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 480
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2024, 14:24
  2. Απόψεις για BENELLI TRK 502 X (MY2020)
    από newmember41 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2020, 09:37
  3. benelli TRK 502
    από faltseta στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2018, 07:25
  4. BMW F650GS vs Transalp
    από tombell στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 19:59
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF