Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 110

Θέμα: Benelli TRK 502 vs BMW F650GS

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Διαβαζω πολλοι αναφέρατε το voge ως κελεπούρι, διάβασα το τευχος μοτο ιουνιου το βαρος του λεει ειναι 217 γεματο
    Δεν το με λες "αρκετα πιο ελαφρυ" απο το trk502..τι διαφορα εχουν 10κιλα..?
    Μα και φαίνεται το πραμα και αυτο κοψια trk ειναι δηλαδη εχει το μπουγιο του,ανεστραμενα,μεταλλα, μπολικα πλαστικα, λογικο το αποτελεσμα

    Το cb500x που η χοντα δε τσιγκουνευτικε το μέταλλο ειναι 198 γεματο φυσικα δεν ειναι σημείο αναφορας απλως εδω φαινεται οτι η τεχνογνωσία κανει τη διαφορά(συγκριτικά)
    Η διαφορά στα κιλά είναι 16 με το TRK. Στην πράξη δεν έχω την εμπειρία να πω αν θα έχει διαφορά, στον δρόμο υποθέτω καθόλου σε στατική μετακίνηση όμως ίσως να έχει.

    Πάντως συμφωνώ και εγώ στο ότι τα κιλά αυτά είναι υπερβολικά για 500άρες μηχανές.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Με 4,5 κασέρι τη σήμερον ημέρα....
    Χτυπάς μέχρι και στριτόνι 1000 που γ... και δέρνει

    Αν μιλάς για οικογένεια όμως δεν ξέρω πολλά παίζουν ρόλο

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Με 4,5 κασέρι τη σήμερον ημέρα....
    Χτυπάς μέχρι και στριτόνι 1000 που γ... και δέρνει
    Και στην περίπτωση μου μένουν ρέστα και για την κηδεία...μη σου πω και το μνημόσυνο μετά...

    Μήπως να χτυπήσω ένα Voge 300AC που προσωπικά το θεωρώ κουκλί και θα πατάω κάτω για πλάκα να μάθω συμπλέκτη κλπ και μετά βλέπουμε...?

    Απλά με αυτό ξεχνάω τελείως το να βγώ εκτός.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Σε βλέπω να βασανίζεσαι ρε φίλε τόσες μέρες και νομίζω πως το έχεις πάρει πολύ στραβά το θέμα. Αν κρίνω απ' το username είσαι μεγάλος άνθρωπος. Κάποια εμπειρία με δίκυκλο την έχεις ήδη (οι ταχύτητες δεν είναι και τίποτα το φοβερό). Νομίζω πως η επιφυλακτική φύση του χαρακτήρα σου έχει δέσει με το γεγονός ότι θες να πάρεις καινούρια μηχανή και έχουν δημιουργήσει την τέλεια καταιγίδα. Ό,τι κι αν πάρεις στη χειρότερη περίπτωση να μη σου ταιριάξει τόσο και να την δώσεις λίγο νωρίτερα απ' ό,τι υπολόγιζες. Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος. Πίστεψε με και αναβάτες με μεγάλη εμπειρία έχουν κάνει λάθος αγορές στη ζωή τους. Αν πάλι είσαι τόσο ζορισμενος οικονομικά που δε σε παίρνει για λάθη μήπως να ξεκινούσες με ένα μτχ να πάρεις λίγο τον αέρα, να δεις τι σου αρέσει, να μπορείς μετά να κάνεις και ένα test ride που θα έχει νόημα; Εγώ για πρώτη μηχανή είχα πάρει ένα Honda dominator με 1200€. Εντελώς λάθος μηχανή για τα γούστα μου τελικά, αλλά πολύ καλή επιλογή πρακτικά. Έμαθα τα βασικά, την έριξα δύο φορές στατικά, πάτησα λίγο στα πόδια μου και μετά από έξι μήνες την πούλησα όσο την πήρα. Κόστος για μένα ένα ζευγάρι λάστιχα που χρειάστηκε να βάλω. Όσο θα πλήρωνα δλδ για να νοικιάσω μια μηχανή για δύο-τρεις μέρες.

    Πήγαινε πάρε ένα cbf250 με ενάμιση χιλιάρικο, κράτα το μέχρι να νιώσεις άνετα και όταν θες το δίνεις στον έμπορο που θα σου πουλήσει το καινούριο. Θα χάσεις και 2-3 εκατοστάρικα, big deal.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 10/06/2020 στις 11:05.

  5. #65
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    φιλε χακγα1981 κανε οτι σου λεει ο πιτσας ο απο πανω,αμα δε, βρεις και κανα καβλασακι ΕΡ-5 με τα διπλασια κυβικα απ το cbf 250 με κανα χιλιαρικο,ισως μετα δεν το πουλησεις και το κρατησεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    φιλε χακγα1981 κανε οτι σου λεει ο πιτσας ο απο πανω,αμα δε, βρεις και κανα καβλασακι ΕΡ-5 με τα διπλασια κυβικα απ το cbf 250 με κανα χιλιαρικο,ισως μετα δεν το πουλησεις και το κρατησεις.
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και τον χρόνο σας. Η λογική της αγοράς ενός μτχ. για την περίπτωση μου είναι πολύ σωστή αλλά δεν ξέρω αν είναι για μένα και εξηγούμαι:

    • Δεν μου αρέσει η ιδέα να ρισκάρω την "παντρειά" ενός μοντέλου 15 ετίας. Το αν θα το δώσω μετά, ποιός θα το πάρει ιδιώτης/έμπορος αν το πάρει και πόσο θα το πάρει είναι όλα εικασίες και οι καιροί είναι και δύσκολοι...
    • Δεν θέλω με την αγορά ελαστικών, ενός σέρβις και μιας ζημιάς πχ. να βρεθώ να έχω δώσει 2,000 όταν με 700 παραπάνω παίρνεις κάτι καινούργιο
    • Ένα από τα πολλά ελαττώματα μου είναι και πως ξενερώνω και βαριέμαι εύκολα
    • Σε συνέχεια του πάνω, την μηχανή αυτή θα πρέπει να την γουστάρω, δεν θα είναι καθημερινό εργαλείο μετακίνησης όπως είναι το GTS
    • Θέλω ABS, στο GTS που έχω με έχει σώσει σε κανα δυο περιπτώσεις οπότε απλά θέλω να υπάρχει
    • Δόξα το Θεο ένα budget μαζεύτηκε για το κέφι μου αυτό οπότε δεν θέλω να πάρω ένα (εν δυνάμει "σαπάκι") με 100.000 χλμ (ενδεχομένως) όπως όλα αυτά τα παλιά τύπου CBF που δεν γουστάρω για να κάνω οικονομία

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Αφού είσαι τύπος που ξενερώνει και βαριέται εύκολα τότε κοίτα μτχ όπως σου λένε παραπάνω....και όταν το βαρεθείς σε 1-2-3 χρόνια το πουλάς και δοκιμάζεις κάτι άλλο. Σϊγουρα η χασούρα θα είναι πολύ μικρότερη από την αγορά καινούριου που θα το βαρεθείς και θα θέλεις να το δώσεις γρήγορα. Προσωπικά, είναι φανατικός των ευκαιριών 1-3 ετών
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Αφού είσαι τύπος που ξενερώνει και βαριέται εύκολα τότε κοίτα μτχ όπως σου λένε παραπάνω....και όταν το βαρεθείς σε 1-2-3 χρόνια το πουλάς και δοκιμάζεις κάτι άλλο. Σϊγουρα η χασούρα θα είναι πολύ μικρότερη από την αγορά καινούριου που θα το βαρεθείς και θα θέλεις να το δώσεις γρήγορα. Προσωπικά, είναι φανατικός των ευκαιριών 1-3 ετών
    Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την άποψη σου, πες μου λοιπόν όμως και εσύ ή όποιος άλλος θέλει μοντέλα μτχ. μηχανών που να πληρούν τα παρακάτω:

    • Ηλικία 1-3 έτη όπως λες
    • Κατηγορία ADV
    • Να έχει ABS, με αυτή την ηλικία θα έχει αλλά το αναφέρω
    • Κατάλληλη για αρχάριο (γκάζι, νεύρο, όγκος, βάρος)
    • Οικονομικό στην χρήση και συντήρηση του
    • Να έχει καλύτερο VFM από ένα TRK 251 που είναι στα 3,700 (όλα μέσα) και 4 χρόνια εγγύηση


    Ειλικρινά εγώ το έχω ψάξει και δεν βρίσκω κάτι

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    https://www.car.gr/21788712-zongshen-rx3
    Απλά το βάζω εδώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την άποψη σου, πες μου λοιπόν όμως και εσύ ή όποιος άλλος θέλει μοντέλα μτχ. μηχανών που να πληρούν τα παρακάτω:

    • Ηλικία 1-3 έτη όπως λες
    • Κατηγορία ADV
    • Να έχει ABS, με αυτή την ηλικία θα έχει αλλά το αναφέρω
    • Κατάλληλη για αρχάριο (γκάζι, νεύρο, όγκος, βάρος)
    • Οικονομικό στην χρήση και συντήρηση του
    • Να έχει καλύτερο VFM από ένα TRK 251 που είναι στα 3,700 (όλα μέσα) και 4 χρόνια εγγύηση


    Ειλικρινά εγώ το έχω ψάξει και δεν βρίσκω κάτι
    https://www.car.gr/21788712-zongshen-rx3
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το είχα δεί αυτό ψάχνοντας αλλά συγγνώμη (παραβλέποντας πως έχει μόνο στην Θεσσαλονίκη) πως ακριβώς είναι αυτό καλύτερο από το Benelli?

    Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    https://www.car.gr/26611332-honda-cb-500-cb500x-abs

    η διαφορά στα χρήματα θα ισορροπίσει από την αξιοπιστία.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #73
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/26611332-honda-cb-500-cb500x-abs

    η διαφορά στα χρήματα θα ισορροπίσει από την αξιοπιστία.
    Η διαφορά στα χρήματα με ένα ζευγάρι λάστιχα που σίγουρα θα θέλει θα ξεπεράσει τις 2,000. Αυτή τη στιγμή δεν προτίθεμαι να διαθέσω τόσα.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Όλα όσα έχουν αναφερθεί καλά είναι, θεωρώ ότι η κάθε μηχανή έχει το κοινό της όπως και ο κάθε αναβάτης βρίσκει αυτό που του ταιριάζει. Απλά σου σχολιάζω το ελάττωμά σου, όπως το αναφέρεις, ότι βαριέσαι εύκολα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία σου σε συμπλέκτη και γενικά σε οδήγηση διαφορετικών μοτοσυκλετών σου ανεβάζει την πιθανότητα μιας αγοράς που είτε δε θα σου κουμπώσει, είτε αποκτώντας εμπειρία σε 1-2 χρόνια θα ζητάς το κάτι παραπάνω....σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Για αυτό και προτείνω την αγορά μιας καλής μτχ

    Πάμε στα μοντέλα λοιπόν: Ξεκινώντας από το TRK251, που βρίσκω πανέμορφο υπάρχει στο car μοντέλο ενός έτους, άρα εντός εγγύησης, στα 3200€. Αν το συγκρίνεις με μοντέλο προσφοράς (?) στα 3800€ τότε έχουμε μια μείωση 15%...θεωρώ ως τιμές αγοράς 3250€ και 3850€ λόγω μεταβίβασης. Αν το συγκρίνεις με τιμή τιμοκαταλόγου τότε μιλάμε για τιμή 4000€+ άρα η διαφορά είναι 20%. Για μένα τον 1ο χρόνο ένα όχημα χάνει τουλάχιστον ένα 15% και από τον 2ο και μετά ένα 10% στην τιμή του προηγούμενου έτους.
    Στο TRK502 είναι λίγο διαφορετική η άποψή μου γιατί το μοντέλο '19 είναι σε προφορά 5990€ άρα πες 6100€ με τα έξοδα μεταβίβασης. Επίσης υπάρχουν μοντέλα ενός έτους με τιμές 5250€-5500€ άρα η διαφορά είναι μικρότερη του 15%. Γενικά τα μοντέλα σε προσφορά είναι πάντα συμφέρουσες αγορές γιατί όταν πας να τα πουλήσεις μετά απο χρόνια έχεις λιγότερη χασούρα.
    Εγώ λοιπόν θα κοίταζα το μτχ 251 σε μηχανικό μου και θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια. Θα μάθαινα καλά με συμπλέκτη με ένα ελαφρύ μηχανάκι και άν το βαριόμουν θα το σκότωνα σε τιμή για να φύγει άμεσα. Θα κέρδιζα σε εμπειρία και προπαντώς σε αυτοπεποίθηση και θα έχανα σίγουρα λιγότερα από το να αγοραζα κάτι κούτα το οποίο θα το έδινα σε 1-2 χρόνια
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Όλα όσα έχουν αναφερθεί καλά είναι, θεωρώ ότι η κάθε μηχανή έχει το κοινό της όπως και ο κάθε αναβάτης βρίσκει αυτό που του ταιριάζει. Απλά σου σχολιάζω το ελάττωμά σου, όπως το αναφέρεις, ότι βαριέσαι εύκολα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία σου σε συμπλέκτη και γενικά σε οδήγηση διαφορετικών μοτοσυκλετών σου ανεβάζει την πιθανότητα μιας αγοράς που είτε δε θα σου κουμπώσει, είτε αποκτώντας εμπειρία σε 1-2 χρόνια θα ζητάς το κάτι παραπάνω....σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Για αυτό και προτείνω την αγορά μιας καλής μτχ

    Πάμε στα μοντέλα λοιπόν: Ξεκινώντας από το TRK251, που βρίσκω πανέμορφο υπάρχει στο car μοντέλο ενός έτους, άρα εντός εγγύησης, στα 3200€. Αν το συγκρίνεις με μοντέλο προσφοράς (?) στα 3800€ τότε έχουμε μια μείωση 15%...θεωρώ ως τιμές αγοράς 3250€ και 3850€ λόγω μεταβίβασης. Αν το συγκρίνεις με τιμή τιμοκαταλόγου τότε μιλάμε για τιμή 4000€+ άρα η διαφορά είναι 20%. Για μένα τον 1ο χρόνο ένα όχημα χάνει τουλάχιστον ένα 15% και από τον 2ο και μετά ένα 10% στην τιμή του προηγούμενου έτους.
    Στο TRK502 είναι λίγο διαφορετική η άποψή μου γιατί το μοντέλο '19 είναι σε προφορά 5990€ άρα πες 6100€ με τα έξοδα μεταβίβασης. Επίσης υπάρχουν μοντέλα ενός έτους με τιμές 5250€-5500€ άρα η διαφορά είναι μικρότερη του 15%. Γενικά τα μοντέλα σε προσφορά είναι πάντα συμφέρουσες αγορές γιατί όταν πας να τα πουλήσεις μετά απο χρόνια έχεις λιγότερη χασούρα.
    Εγώ λοιπόν θα κοίταζα το μτχ 251 σε μηχανικό μου και θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια. Θα μάθαινα καλά με συμπλέκτη με ένα ελαφρύ μηχανάκι και άν το βαριόμουν θα το σκότωνα σε τιμή για να φύγει άμεσα. Θα κέρδιζα σε εμπειρία και προπαντώς σε αυτοπεποίθηση και θα έχανα σίγουρα λιγότερα από το να αγοραζα κάτι κούτα το οποίο θα το έδινα σε 1-2 χρόνια
    Φίλε μου πολύ ωραία τα λές και συμφωνούμε, απλά στην περίπτωση του 251, η τελική τιμή κούτα με όλα μέσα είναι 3,700 άρα η διαφορά είναι στην ουσία 450 Ευρώ (χωρίς το έξοδο του μηχανικού που θα δεί το μτχ.)

    Άρα για μένα, ανεξάρτητα απο πόσο είναι % η διαφορά, για 450 Ευρώ προτιμώ να πάρω ένα καινούργιο που θα έχει 0 χλμ, θα μυρίζει καινουργίλα, δεν θα θέλει λάστιχα σε ένα 6-μηνο, θα έχει μπροστά του 4 full χρονάκια εγγύηση και θα είναι και κόκκινο που γουστάρω..

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TRK 502
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 480
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2024, 14:24
  2. Απόψεις για BENELLI TRK 502 X (MY2020)
    από newmember41 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2020, 09:37
  3. benelli TRK 502
    από faltseta στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2018, 07:25
  4. BMW F650GS vs Transalp
    από tombell στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 19:59
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF