Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 110

Θέμα: Benelli TRK 502 vs BMW F650GS

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142

    Benelli TRK 502 vs BMW F650GS

    Καλησπέρα σε όλους.

    Χωρίς πολλά λόγια, από χρόνια σε 300άρι scooter αποφασισμένος να μεταβώ σε κανονική μηχανή (κρατώντας το scooter για καθημερινή μετακίνηση). Είμαι ουσιαστικά έτοιμος να χτυπήσω ένα Benelli TRK 502 κούτα γιατί είναι το μόνο εντός budget καινούργιο. Σκεφτόμουν κάποια εκδοχή 250-300cc αλλά άλλαξα γνώμη γιατί όντως θα ήταν βραχυπρόθεσμη λύση και δεν το προτιμώ.

    Το πρόβλημα με το Benelli είναι και το συνολικό κόστος (μιάς που θα προτιμούσα να μην επιβαρύνω τον οικογενειακό προυπολογισμό με 6,300 εφόσον υπάρχουν και άλλες ανάγκες και η μηχανή αυτή θα είναι τελείως για την κα...α δηλαδή όχι απαραίτητη) αλλά και το συνολικό του βάρος και ο όγκος που είναι μπόλικα αμφότερα.

    Για να μην κουράσω, με ένα ταβάνι τα 4,500 (παραπάνω δεν δίνω για μτχ. μετά παίρνω και το Benelli) υπάρχει και το F650GS του 2008 και μετά. Το μηχανάκι αυτό πάντα μου άρεσε, μου βγάζει μια τελείως ταξιδιάρικη διάθεση και το γουστάρω όπως το βλέπω (και το Benelli βέβαια), ανέβηκα και είναι άνετο αλλά κυρίως είναι πολύ ελαφρύτερο και πιο μαζεμένο απο το Benelli. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο κατάλληλος είναι για αρχάριο ο κινητήρας μιάς που μιλάμε για 800cc και 70hp, αν το στήσιμο του θα είναι πολύ κατώτερο του Benelli (λόγω ηλικίας) καθώς επίσης και το ενδεχόμενο κόστος συντήρησης που λόγω BMW παίζει να είναι φωτιά...

    Για πείτε ρε παιδιά Ιταλία (λέμε τώρα) ή Γερμανία?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Δε μπορεί, κατά τη γνώμη μου, να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε αυτά τα 2.
    Δε γίνεται να μιλάμε από τη μια για ένα μηχανάκι κούτα, από την άλλη για μια μηχανή 12 ετών...
    Η πρώτη σαφώς και θα επιβαρύνει παραπάνω τον οικογενειακό προϋπολογισμό καθώς μιλάμε για ένα ποσό 1800€ έξτρα, από την άλλη όμως η bmw θα επιβαρύνει τον οικογενειακό προϋπολογισμό πολύ παραπάνω μετά την αγορά της.
    Τα ανταλλακτικά και το κόστος συντήρησης μιας bmw είναι από τα ακριβότερα αν όχι τα ακριβότερα της αγοράς.
    Ακόμα, μια bmw 12 ετών έχει πολλές, πάρα πολλές πιθανότητες να τινάξει στον αέρα τον οικογενειακό προϋπολογισμό μετά την αγορά της.
    Στη θέση σου και εφόσον όπως λες η μηχανή θα αγοραστεί μόνο για το κέφι σου, θα κοιτούσα κάτι new σε λιγότερα κυβικά. Εκτός και αν βάλεις κι άλλες επιλογές στα used.
    Η ζυγαριά πάντα γέρνει υπέρ του καινούριου, κοίτα όμως και κάνα voge ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να αγοράσεις new (τσοντοντειτονες δεν θα κοιτούσα ούτε για αστείο).
    Κάνε την υπέρβαση για καινούργιο, αν μπορείς.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Δε μπορεί, κατά τη γνώμη μου, να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε αυτά τα 2.
    Δε γίνεται να μιλάμε από τη μια για ένα μηχανάκι κούτα, από την άλλη για μια μηχανή 12 ετών...
    Η πρώτη σαφώς και θα επιβαρύνει παραπάνω τον οικογενειακό προϋπολογισμό καθώς μιλάμε για ένα ποσό 1800€ έξτρα, από την άλλη όμως η bmw θα επιβαρύνει τον οικογενειακό προϋπολογισμό πολύ παραπάνω μετά την αγορά της.
    Τα ανταλλακτικά και το κόστος συντήρησης μιας bmw είναι από τα ακριβότερα αν όχι τα ακριβότερα της αγοράς.
    Ακόμα, μια bmw 12 ετών έχει πολλές, πάρα πολλές πιθανότητες να τινάξει στον αέρα τον οικογενειακό προϋπολογισμό μετά την αγορά της.
    Στη θέση σου και εφόσον όπως λες η μηχανή θα αγοραστεί μόνο για το κέφι σου, θα κοιτούσα κάτι new σε λιγότερα κυβικά. Εκτός και αν βάλεις κι άλλες επιλογές στα used.
    Η ζυγαριά πάντα γέρνει υπέρ του καινούριου, κοίτα όμως και κάνα voge ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να αγοράσεις new (τσοντοντειτονες δεν θα κοιτούσα ούτε για αστείο).
    Κάνε την υπέρβαση για καινούργιο, αν μπορείς.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Δέχομαι την άποψη ότι το BMW είναι πολύ ακριβό στην συντήρηση γιατί όπως είπα το περίμενα.

    Σε κυβικά δεν θα ήθελα να κατέβω γιατί σύντομα θα θέλω παραπάνω και όσα γλυτώσω τώρα θα τα δώσω/χάσω στο πάρε/δώσε μετά. Εξάλλου την μηχανή αυτή την θέλω και για κανένα ταξιδάκι.

    Άλλη επιλογή σε καινούργιο (on/off) σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει πέρα από το CF Moto που μου φαίνεται κακάσχημο και το Voge 500DS που το είδα από κοντά και είναι και πιο άβολο αλλά και χαμηλότερο ποιοτικά (κατ' εμέ) από το Benelli.

    Στα used υπάρχουν Versys που είναι ψηλό και λίγο άβολο και το CB500X που είναι επίσης λίγο άβολο και φυσικά μπόλικα Transalp και V-Strom που δεν ξέρω...ναι είναι σκυλιά αλλά τα βλέπεις τόσο πολύ που...δεν μου λένε κάτι..και δεν είναι και μικρά ή ελαφριά.
    Τελευταία τροποποίηση από haga1981; 08/06/2020 στις 10:25.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Στο καινούργιο θα έχεις μόνο τα πάγια έξοδα και βενζίνη στο μετ/ νο δεν ξέρεις τι θα βγει θέλει καλό ψάξιμο κανένα Μπέννελι μεταχειρισμένο δεν έχει στις αγγελίες;είναι καινούργιο μοντέλο το πολύ δύο ετών άρα σχεδόν καινούργιο εδώ δεν έχεις να φοβηθείς και θα το πάρεις και λιγότερα λεφτά

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    δε σε ψήνει στα 5600ευρω κουτα kawasaki versys300, full size μοτοσυκλέτα, χαμηλό βάρος, παραπλήσιες επιδόσεις με το trk502, κάνει άνετα commuting(πουλάς και το σκουτερ αν θελεις) 22ευρώ τέλη και γενικότερα χαμηλής κλίμακας ασφάλιση, είναι ιάπωνας και θα κρατήσει για πολλά χρόνια
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Στο καινούργιο θα έχεις μόνο τα πάγια έξοδα και βενζίνη στο μετ/ νο δεν ξέρεις τι θα βγει θέλει καλό ψάξιμο κανένα Μπέννελι μεταχειρισμένο δεν έχει στις αγγελίες;είναι καινούργιο μοντέλο το πολύ δύο ετών άρα σχεδόν καινούργιο εδώ δεν έχεις να φοβηθείς και θα το πάρεις και λιγότερα λεφτά
    Το έψαξα το Benelli μεταχ. αλλά είναι ακριβό, δεν αξίζει η χρηματική διαφορά και να μην έχεις εγγύηση...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δε σε ψήνει στα 5600ευρω κουτα kawasaki versys300, full size μοτοσυκλέτα, χαμηλό βάρος, παραπλήσιες επιδόσεις με το trk502, κάνει άνετα commuting(πουλάς και το σκουτερ αν θελεις) 22ευρώ τέλη και γενικότερα χαμηλής κλίμακας ασφάλιση, είναι ιάπωνας και θα κρατήσει για πολλά χρόνια
    Πήγα και το είδα. Για μένα υπερτιμημένο για 300-άρι (ας ήταν τουλάχιστον 400 με τέτοια τιμή) αλλά ανεξάρτητα από αυτό με 845mm ύψος σέλας ήμουν τελείως με τις μύτες. Να πατάω τόσο οριακά είναι no-deal για μένα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Να πούμε εδώ πως, μόλις πριν λίγες μέρες, η αντιπροσωπεία της Benelli ανακοίνωσε ότι επεκτείνει την εγγύηση στα 4 χρόνια!!!!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Να πούμε εδώ πως, μόλις πριν λίγες μέρες, η αντιπροσωπεία της Benelli ανακοίνωσε ότι επεκτείνει την εγγύηση στα 4 χρόνια!!!!
    Ναι είναι και αυτό...

    Χάθηκε να είναι λίγο πιο φυσιολογικό σε βάρος και όγκο? 500άρι είναι έλεος..

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Πήγα και το είδα. Για μένα υπερτιμημένο για 300-άρι (ας ήταν τουλάχιστον 400 με τέτοια τιμή) αλλά ανεξάρτητα από αυτό με 845mm ύψος σέλας ήμουν τελείως με τις μύτες. Να πατάω τόσο οριακά είναι no-deal για μένα.
    αυτή είναι η εμπορική διαφορά των κατασκευαστών φίλε, στα έξι παίρνεις μεσαίο κινέζο ή μικρομεσαίο ιάπωνα ο κάθε ενας με συν/πλην τα ζυγίζεις και πας αναλογα

    να σου πω και ένα άλλο με σέλα στα 790mm, vstrom 250
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αυτή είναι η εμπορική διαφορά των κατασκευαστών φίλε, στα έξι παίρνεις μεσαίο κινέζο ή μικρομεσαίο ιάπωνα ο κάθε ενας με συν/πλην τα ζυγίζεις και πας αναλογα

    να σου πω και ένα άλλο με σέλα στα 790mm, vstrom 250
    Μάλλον έτσι είναι τελικά.

    Το V-Strom είναι 250 και χαρακτηρίζεται "τάφος" που μάλλον έχει να κάνει με τις επιδόσεις του και δεν νομίζω να είναι καλές. Αν έπαιρνα 250 θα έπαιρνα το TRK 251 και θα ξεμπέρδευα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Το V-Strom είναι 250 και χαρακτηρίζεται "τάφος"
    Ωωωω!!! Τι του είπε!..

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ωωωω!!! Τι του είπε!..
    Και μένα άλλος μου το ανέφερε...

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Το ότι ένα μηχανάκι 12 μόλις ετών το θεωρείτε αυταπάγγελτα ότι είναι 112-εκατόν δώδεκα, με ξεπερνάει.Και όχι μόνο αυτό,είναι 99% σίγουρο ότι μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου και μπουζί θα σας ξετινάξει οικονομικά.

    Στο θέμα μας.Το Benelli είναι ένα μεσαίο μηχανάκι 44 ίππων και το gs μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα 70 ίππων που μπορεί και φορτώνεται δικάβαλο + μπαγκάζια και κάνει αξιοπρεπή τουρισμό,κάτι που το κινέζικο (και όχι Ιταλικό) δεν...
    Υπάρχουν πολλά καλοσυντηρημένα bmw στην αγορά που οι ιδιοκτήτες τους είναι επί το πλείστον ήρεμοι αναβάτες και το χρησιμοποιούν με τον τρόπο που επιθυμείς και εσύ.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το ότι ένα μηχανάκι 12 μόλις ετών το θεωρείτε αυταπάγγελτα ότι είναι 112-εκατόν δώδεκα, με ξεπερνάει.Και όχι μόνο αυτό,είναι 99% σίγουρο ότι μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου και μπουζί θα σας ξετινάξει οικονομικά.

    Στο θέμα μας.Το Benelli είναι ένα μεσαίο μηχανάκι 44 ίππων και το gs μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα 70 ίππων που μπορεί και φορτώνεται δικάβαλο + μπαγκάζια και κάνει αξιοπρεπή τουρισμό,κάτι που το κινέζικο (και όχι Ιταλικό) δεν...
    Υπάρχουν πολλά καλοσυντηρημένα bmw στην αγορά που οι ιδιοκτήτες τους είναι επί το πλείστον ήρεμοι αναβάτες και το χρησιμοποιούν με τον τρόπο που επιθυμείς και εσύ.
    Όχι 112 ετών δεν είναι αλλά και το να λες τα 12..."μόλις" είναι λίγο υπερβολή. Για το θέμα του κόστους συντήρησης και ανταλλακτικών δεν έχω εικόνα, για αυτό και ρώτησα. Είναι όμως γνωστό ότι η Βαυαρική μάρκα δεν φημίζεται για την οικονομία στον τομέα αυτό.

    Ειδικός δεν είμαι σε καμία περίπτωση αλλά έχοντας δει και διαβάσει αρκετά test η κοινή διαπίστωση είναι πως με χαλαρούς ρυθμούς στα 110-120 το ταξίδι σου θα το κάνεις άνετα. Και αυτό προκύπτει και απο αρκετά βίντεο που κάτοχοι έχουν ανεβάσει με διακοπές δικάβαλο και φορτωμένοι. Τώρα αν θες να πηγαίνεις με 160 αλλάζει το πράγμα...

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TRK 502
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 480
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2024, 14:24
  2. Απόψεις για BENELLI TRK 502 X (MY2020)
    από newmember41 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2020, 09:37
  3. benelli TRK 502
    από faltseta στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2018, 07:25
  4. BMW F650GS vs Transalp
    από tombell στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 19:59
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF