Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Ktm lc4 DUKE

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2020
    Μηνύματα
    27

    Ktm lc4 DUKE

    Καλησπέρα παιδια. Είμαι καινούργιος κάτοχος ενός lc4 DUKE II. Το πήγα στο μάστορα να ελέγξει και μου είπε τα εξής:
    1. Από μοτέρ δουλεύει άψογα και δεν έχει διαρροές λαδιών από κάπου
    2. θελει αλυσιδογραναζα
    3. επισκευη μπροστά αναρτήσεων
    4. Και τέλος μου είπε ότι περνάει μέσα στο ψυγείο λίγο λάδι, το ποιο πιθανόν μου είπε είναι από τρόμπα νερού.
    Η τιμή αγοράς της μηχανής είναι 2100 ευρώ.
    Η ερώτηση μου είναι αν τα άξιζε αυτά τα λεφτά που έδωσα και πόσα χρήματα περίπου θα χρειαστώ για να φτιάξω όλα αυτά . Ο μάστορας εκεί μου είπε περίπου 400 ευρώ και η μηχανή θα είναι αστέρι. Ηλεκτρικά δουλεύουν όλα εκτως μίζας αλλά μου είπε ότι αυτό είναι το λιγότερο και ότι είναι επιρρεπής γενικά στις μίζες αυτά μηχανάκια. Πείτε μου τη γνώμη σας με ενδιαφέρει πολύ να συζητήσω γενικά , αύριο γίνεται η μεταβίβαση και δίνω τα χρήματα.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Πώς ακριβώς περνάει λάδι στην τρόμπα νερού;
    Η μόνη περίπτωση να γίνεται αυτό, καμένη φλάντζα κεφαλής.... Να ξέρεις το συγκεκριμένο μοντέλο έβγαζε πολλά τρελά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πώς ακριβώς περνάει λάδι στην τρόμπα νερού;
    Η μόνη περίπτωση να γίνεται αυτό, καμένη φλάντζα κεφαλής.... Να ξέρεις το συγκεκριμένο μοντέλο έβγαζε πολλά τρελά....
    Μου είπε οτι μάλλον είναι από κάποια φλατζα στην τρόμπα έτσι μου. Δεν είμαι.μηχανικος για να καταλάβω ακριβώς γι'αυτό και ρωτάω γενικά για τη μηχανή να μάθω. Αν είναι από φλατζα κεφαλής όπως λες τι κόστος είναι για επισκευή περίπου?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Τι μοντέλο είναι; Νομίζω έβγαινε από το 99 έως το 07. Αλλά με επιφύλαξη.
    Πάντως δείχνει, από αυτά που λες βασικά, πως δεν έχει καλό συντηρηθεί...
    Και πως να έχει συντηρηθεί όταν τα αλυσιδογραναζα είναι οφ, η μίζα είναι οφ, οι μπουκάλες είναι οφ, το μοτέρ έχει το θέμα του ή έστω το κύκλωμα ψύξης για να πάμε σύμφωνα με το μηχανικό σου...
    Υπό αυτό το πρίσμα, μάλλον το ακριβό πλήρωσες.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Τι μοντέλο είναι; Νομίζω έβγαινε από το 99 έως το 07. Αλλά με επιφύλαξη.
    Πάντως δείχνει, από αυτά που λες βασικά, πως δεν έχει καλό συντηρηθεί...
    Υπό αυτό το πρίσμα, μάλλον το ακριβό πλήρωσες.
    2006 μοντέλο είναι. Ήταν σε ακινησία για κάποιο καιρό. Ο μηχανικός μου είπε πως αλυσιδογραναζα και εμπρός ανάρτηση είναι αναλώσιμα και δεν λέει κάτι. Τα αλυσιδογραναζα μου είπε ότι το καλοκαίρι θα το βγάλουν σίγουρα δεν είναι οφ. Η ανάρτηση είναι μόνο η μία χάνει λαδι. Για το ψυγείο μου είπε το συντομότερο να το κοιτάξω να το φτιάξω για να είμαι σίγουρος ότι μοτερικα θα είμαι οκ, το μοτέρ σαν μοτέρ μου είπε ότι δουλεύει άψογα απλά να κοιτάξουμε μόνο από πού περνάει λάδι για να είναι τέλειο. Το ακριβοπληρωσα πιστεύεις ε?
    Τελευταία τροποποίηση από Irosardis; 14/06/2020 στις 14:50.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Σε ακινησία άρα παρατημένη. Και λογικά έμεινε στην άκρη εξαιτίας των θεμάτων που είχε/έχει.
    Οκ, ο μηχανικός τη δουλειά του κάνει αλλά, συγνώμη κιόλας, τα παρά λέει.
    Με αυτή τη λογική, όλα αναλώσιμα είναι. Δεν μιλάμε για ένα μπουζί αλλά για οτιδήποτε σχεδόν έχει πάνω η μηχανή.
    Οι μπουκάλες δεν είναι αναλώσιμο να επισκευαζονται σε κάθε σέρβις...
    Ούτε τα γρανάζια και η αλυσίδα είναι λάδια για να τα πετάμε κάθε 3000 χλμ...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Σε ακινησία άρα παρατημένη. Και λογικά έμεινε στην άκρη εξαιτίας των θεμάτων που είχε/έχει.
    Οκ, ο μηχανικός τη δουλειά του κάνει αλλά, συγνώμη κιόλας, τα παρά λέει.
    Με αυτή τη λογική, όλα αναλώσιμα είναι. Δεν μιλάμε για ένα μπουζί αλλά για οτιδήποτε σχεδόν έχει πάνω η μηχανή.
    Οι μπουκάλες δεν είναι αναλώσιμο να επισκευαζονται σε κάθε σέρβις...
    Ούτε τα γρανάζια και η αλυσίδα είναι λάδια για να τα πετάμε κάθε 3000 χλμ...
    Έκανα κάποιες διορθώσεις στην απάντηση μου διάβασε το και πες μου. Σε ακινησία ήταν όσο καιρό είχαμε καραντίνα και 1 μήνα πριν μπούμε σε καραντίνα έτσι μου είπε ο πωλητής τουλάχιστον. Ο μηχανικός σαν μηχανικός μου είπε ότι γενικά είναι κομπλέ απλά θέλει ένα μάζεμα σε αυτά που είπα όλα τα άλλα είναι άψογα. Έχει καινούργια δισκοπλακα εμπρός με 3000 χιλιόμετρα είναι από σέρβις και τα λάστιχα έχουν ψωμί ακομα. Συγκεκριμένα μου είπε για το ψυγείο να το κοιτάξουμε τα άλλα δεν είναι τόσο απαραίτητα άμεσα δεν οφ απλά θέλουν συντήρηση κάποια στιγμη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Πάντως αν έχεις εμπιστοσύνη στον συγκεκριμένο μηχανικό, κάνε αυτά που σου λέει, δώσε τα 400 που θέλει για να είναι άψογη και σου εύχομαι να τη χίλιο ευχαριστηθείς!!!
    Καλορίζικο, καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Irosardis Προβολή μηνύματος
    Έκανα κάποιες διορθώσεις στην απάντηση μου διάβασε το και πες μου. Σε ακινησία ήταν όσο καιρό είχαμε καραντίνα και 1 μήνα πριν μπούμε σε καραντίνα έτσι μου είπε ο πωλητής τουλάχιστον. Ο μηχανικός σαν μηχανικός μου είπε ότι γενικά είναι κομπλέ απλά θέλει ένα μάζεμα σε αυτά που είπα όλα τα άλλα είναι άψογα. Έχει καινούργια δισκοπλακα εμπρός με 3000 χιλιόμετρα είναι από σέρβις και τα λάστιχα έχουν ψωμί ακομα. Συγκεκριμένα μου είπε για το ψυγείο να το κοιτάξουμε τα άλλα δεν είναι τόσο απαραίτητα άμεσα δεν οφ απλά θέλουν συντήρηση κάποια στιγμη.
    Με πρόλαβες! Οκ, κάνε αυτά που πρέπει, άλλαξε αυτά που πρέπει και καλές βόλτες!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Με πρόλαβες! Οκ, κάνε αυτά που πρέπει, άλλαξε αυτά που πρέπει και καλές βόλτες!
    Σε ευχαριστώ τρελέ μου. Μόλις πληρωθώ θα γίνουν όλα τώρα μένω σχεδόν ταπί οπότε για κάνα μήνα δεν θα μπορέσω να δώσω χρήματα για τη μηχανή εκτως και αν μου κάνει κάποια ευκολία ο μηχανικός να του τα δώσω λίγα λίγα. Μόνο ετσι.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Irosardis Προβολή μηνύματος
    Μου είπε οτι μάλλον είναι από κάποια φλατζα στην τρόμπα έτσι μου. Δεν είμαι.μηχανικος για να καταλάβω ακριβώς γι'αυτό και ρωτάω γενικά για τη μηχανή να μάθω. Αν είναι από φλατζα κεφαλής όπως λες τι κόστος είναι για επισκευή περίπου?
    Περίπου να σου πω δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι πονάει πολύ στην τσέπη.... Σε κάθε περίπτωση, λιγότερα από 300, χλωμό καθώς θα χρειαστούν και άλλα παρελκόμενα, τσιμούχες, να μην τριψεις βαλβίδες μιας και θα ανοιχτεί; Και πάει λέγοντας... Το μηχανάκι είναι πιστόλι και σαν τέτοιο το πάνε όλοι. Με ότι συνεπάγεται αυτό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Περίπου να σου πω δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι πονάει πολύ στην τσέπη.... Σε κάθε περίπτωση, λιγότερα από 300, χλωμό καθώς θα χρειαστούν και άλλα παρελκόμενα, τσιμούχες, να μην τριψεις βαλβίδες μιας και θα ανοιχτεί; Και πάει λέγοντας... Το μηχανάκι είναι πιστόλι και σαν τέτοιο το πάνε όλοι. Με ότι συνεπάγεται αυτό.
    Καλως. Με μαυρίσατε λίγο η αλήθεια ειναι. Ελπίζω να είναι αυτό που μου είπε με την τρόμπα και να μην μπλέξω παραπάνω. Θα μου βγει καλό έτσι θέλω να πιστεύω και να το χαρώ. Από εκεί και πέρα ότι είναι να γίνει ας γίνει τι να πω.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Μην μασάς καθόλου. Όλα φτιάχνονται και όλα βρίσκονται, αρκεί να υπάρχει χρήμα!

    Αν κατάλαβα καλά από αυτά που έγραψες, υπάρχει λάδι στο παραφλου.

    Τα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν την αντλία νερού στην κεφαλή. Αν χαλάσει κάποια τσιμούχα, περνάει λάδι στα νερά. Η επισκευή είναι απλή και φτηνή. Σχετικά.

    Αν έχεις φλάντζα κεφαλής, επίσης φτιάχνεται αλλά θα σου κοστίσει περίπου 200 με 300€, ανάλογα με το πόσο θα σου χρεώσουν την εργασία και τα ανταλλακτικά.

    Το χειρότερο σενάριο είναι να έχεις ραγισμένη κεφαλή. Εκεί θα πρέπει να βρεις μια άλλη. Μεταχειρισμένη κοστίζει περίπου 180 με 200€. Συν την εργασία.

    Προφανώς τηλεδιάγνωση δεν μπορεί να γίνει.

    Εύχομαι να έχεις μια καλή αγορά και να χαρείς την καινούργια σου μοτοσυκλέτα! Να οδηγάς πάντα με κράνος!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Μην μασάς καθόλου. Όλα φτιάχνονται και όλα βρίσκονται, αρκεί να υπάρχει χρήμα!

    Αν κατάλαβα καλά από αυτά που έγραψες, υπάρχει λάδι στο παραφλου.

    Τα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν την αντλία νερού στην κεφαλή. Αν χαλάσει κάποια τσιμούχα, περνάει λάδι στα νερά. Η επισκευή είναι απλή και φτηνή. Σχετικά.

    Αν έχεις φλάντζα κεφαλής, επίσης φτιάχνεται αλλά θα σου κοστίσει περίπου 200 με 300€, ανάλογα με το πόσο θα σου χρεώσουν την εργασία και τα ανταλλακτικά.

    Το χειρότερο σενάριο είναι να έχεις ραγισμένη κεφαλή. Εκεί θα πρέπει να βρεις μια άλλη. Μεταχειρισμένη κοστίζει περίπου 180 με 200€. Συν την εργασία.

    Προφανώς τηλεδιάγνωση δεν μπορεί να γίνει.

    Εύχομαι να έχεις μια καλή αγορά και να χαρείς την καινούργια σου μοτοσυκλέτα! Να οδηγάς πάντα με κράνος!
    Ο μηχανικός μου είπε ότι το πιο πιθανόν είναι από τρόμπα νερού λογικά από κάποιο τσιμουχακι. Για φλατζα. Αν είχε ραγισμένη κεφαλή δεν θα το καταλάβαινε ο μηχανικος. Γενικά μου είπε ότι και από συμπίεση είναι νορμάλ και όλα απλά πρέπει να το κοιτάξουμε για να μην πάθει κάτι χειροτερο. Ναι βρήκε λίγο σαν λάσπη στην τάπα του ψυγείου λογικά ναι μεσα στο παραφλου. Πάντα κράνος ,το κράνος το έχω κάνει επένδυση ήδη 300 ευρώ εδώ και κάτι μήνες και γάντια πήρα και θα πάρω και ένα μπουφάν οπότε μπορέσω.

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Συγγνωμη για την ερωτηση ισως ειναι αστοχη κιολας.Μηπως αυτα θα επρεπε να τα ελεγξεις πριν γινει η αγορα?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm lc4 DUKE
    από Irosardis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2020, 14:28
  2. KTM LC4 - Duke - 660 service manual
    από darkCount στο forum KTM
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 18:28
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 15:26
  4. εξατμιση για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF