Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Αισθηση αρρυθμιας κινητηρα ER6n

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Ευχαριστώ για την πληροφορία!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την πληροφορία!
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εδώ τα υπόλοιπα διαιρέσων είναι που παίζουν ρόλο.

    Αν ας πούμε διαιρούμε το 104 με το 15, αυτό μας δίνει 6,933333 δλδ 6 το ακέραιο πηλίκο και αφήνει 14 υπόλοιπο η διαίρεση. Αυτό το υπόλοιπο, προφανώς, μπορεί να είναι από 0 (μηδέν) μέχρι τον διαιρέτη μείον ένα, στο παράδειγμά μας δλδ με διαιρέτη 15, το υπόλοιπο μπορεί να πάρει τις τιμές 0, 1, 2, ..., 14.

    Και τι σχέση έχει αυτό με τις αλυσίδες; Αν ας πούμε σε ένα γρανάζι 15 δοντιών, το δόντι X έρχεται σε εμπλοκή με τον κρίκο Y της αλυσίδας με 104 κρίκους, τότε όταν Ο ΙΔΙΟΣ ΚΡΙΚΟΣ Y ξανάρθει μετά από μια πλήρη περιστροφή της αλυσίδας, το γρανάζι θα βρήσκεται στο δόντι X+14, δλδ 14 δόντια μετά. Με 15 δόντια σύνολο, το 14ο δόντι μετά το Χ (το Χ+14) είναι στην ουσία το (Χ-1), δλδ θα έρθει το δόντι ακριβώς πριν το αρχικό Χ.

    Σε κάθε επανάληψη, θα ξαναγίνεται το ίδιο πράγμα, οπότε ο κρίκος Υ θα περάσει σταδιακά από όλα τα δόντια του γραναζιού. Πράγμα που σημαίνει ότι κάθε κρίκος, θα περάσει στσδιακά από κάθε δόντι, οπότε η φθορά θα είναι ομοιόμορφη.

    Τι γίνεται σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις; Αν το υπόλοιπο είναι μηδέν, αυτό σημαίνει ότι ο αριθμός κρίκων διαιρείται ακριβώς από τον αριθμό δοντιών. Σε αυτήν την περίπτωση, ο κρίκος Υ θα έρχεται ΠΑΝΤΑ στο ίδιο γρανάζι Χ. Ότι ιδιαίτερη φθορά κάνει το ένα από τα δύο, θα την μεταδίδει το ένα στο άλλο, χωρίς να μοιράζεται στα άλλα.

    Στο παράδειγμα των 15 δοντιών, το ίδιο γίνεται και όταν το υπόλοιπο είναι παράγοντας του 15. Δλδ αν είναι 3 ή 5 στο παράδειγμά μας. Αν είναι 3 το υπόλοιπο, τότε ο Υ κρίκος, ξεκινώντας από το Χ δόντι, μετά θα πάει στο Χ+3, μετά στο Χ+6, μετά στο Χ+9, μετά στο Χ+12 και μετά, στο Χ+15=Χ. Σε αυτήν την περίπτωση ο κρίκος δουλεύει ΜΟΝΟ σε 5 συγκεκριμένα δόντια και ΠΟΤΕ στα άλλα. Ομοίως αν το υπόλοιπο ήταν 5, τότε ο κρίκος Υ, θα πάει δόντι Χ, μετά δόντι Χ+5, μετά Χ+10, και μετά στο Χ+15=Χ οπότε ο κρίκος δουλεύει.

    Και....

    Το ίδιο ισχύει στην σχέση δοντιών γραναζιού με γραναζιού. Π.χ. έχεις 45 δόντια πίσω και 15 μπροστά, αυτό σημαίνει υπόλοιπο διαίρεσης μηδέν. Οπότε σε κάθε 3 περιστροφές του μπροστά γραναζιού, θα ξανάρχονται στην ίδια σειρά τα ίδια δόντια.

    Αν όλα αυτά συνδυαστούν, δλδ έχεις υπόλοιπο κρικών προς δόντια μπροστά = 0 ή διαιρέτη των δοντιών ΚΑΙ υπόλοιπο κρικών προς δόντια πίσω = 0 ή διαιρέτη των δοντιών πίσω, τότε θα έχεις καταστάσεις που δεν θα δουλεύουν όλοι οι κρίκοι όλα τα δόντια, άρα και όχι μοιρασμα των φθορών.

    Αν το ακολούθησες μέχρι εδώ, πιάσε κομπιουτεράκι και αρχίνα βγάζε υπόλοιπα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    @Τelegonos αν έχεις χρόνο, έχω άλλη μία1 απορία: με 46/15 δίνει 3,066666666666667 ενώ με 44/15 δίνει 2,933333333333333 και με 43/15 δίνει 2,866666666666667
    Πρακτικά, όσο μικραίνει το ακέραιο αυξάνεται η φθορά του συστήματος στο ίδιο πλήθος περιστροφών της πρωτεύουσας;


    1δύο είναι..
    Βλέπω ότι η συνολική διάμετρος του τροχού μου αυξήθηκε 10mm (~620mm) από το 160-60 (περιφέρεια 1959.7mm) στο 180-55 (περιφέρεια 1978.6 mm) ελαστικό2.
    Υπάρχει τρόπος να έχω μια αντιστοίχιση σε δόντια του πίσω γραναζιού για να καταλάβω την διαφορά;

    2έχω αλλάξει τροχό σε 5.5" για όποιον ενδιαφέρεται

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει τρόπος να έχω μια αντιστοίχιση σε δόντια του πίσω γραναζιού για να καταλάβω την διαφορά;

    2έχω αλλάξει τροχό σε 5.5" για όποιον ενδιαφέρεται
    Σαν να μείωσες το πίσω μισό δόντι.Διαιρείς τις περιφέρειες πρίν και μετά και πολλαπλασιάζεις με τον αριθμό των δοντιών

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Πως να αυξησουμε την ζωη ενος κινητηρα..
    από fire στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 13:49
  2. Θερμοκρασια κινητηρα Ζ750 ???????
    από Λουκάς στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 19:41
  3. Βελτιωση 4Τ κινητηρα
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 01:02
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 16:25
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF